Paylaş Paylaş

2013 yılında Türkiye'de teknoloji gündemini meşgul eden olaylar

2013 yılı değerlendirmelerimize Türkiye gündemi ile devam ediyoruz. 2013 yılında ülkemizde teknoloji ile bağlantılı gelişen olayları sıralıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Damdan düşer gibi

  Yerli gündemi değerlendirme olayı iyi düşünülmüş tebrik ediyorum

 • Alpay @alpay

  güzel bir program olmuş tşk

 • Uğur

  Güzel oldu bu bölüm teşekkürler..

 • Mehmet

  Tam canım sıkılırken iyi oldu bu teşekkür ederim.

 • bmelikoglu @bmelikoglu

  Güzel bir program olmuş. Yerli gündemi değerlendirme olayı iyi düşünülmüş

 • Fatih M. Akoğlan @fatih_mehmet_7

  2013 boyunca sanırım tüm bölümlerinizi izledim. Özellikle yatağa girip haftalık gündem değerlendirmelerini dinleyerek uyuduğum çok oldu, rüyalarıma bile girdiniz 🙂 Teşekkür ederim yayınlarınız için. Bu programda çok güzel olmuş.
  Türkiyede çip üretilmesiyle ilgili haberler çıkmıştı. O konuda bi gelişme var mı acaba?

 • Umut @umut

  Android işletim sistemli dokunmatik saatler türemeye başlamıştı bu yıl.
  Wi-Fi AC standartı modemlere gelmeye ve yaygınlaşmaya başladı.
  4K tvler var ama içerik yok 🙂
  Batarya teknolojisi hala yerinde sayıyor 🙂
  Yeni kimliklerin pilot uygulaması başladı.
  Oyun bölümü konusu ama LOL gibi oyunların büyük turnuvaları ülkemizde yapılması.
  Dayanıklı tüketim malzemelerinde çığır açan bir yenilik yok.
  Telefona fotoğraf çekme özelliği eklenmesi olayının fotoğraf makinesine telefon özelliği eklenmesine dönüşmesi 🙂
  (Cümlelerimin kopuk olması ve bazılarının Türkiye gündemiyle alakasız olması parça parça düşünerek yazmamdandır).
  Ama 2013 de beni en sevindiren şeylerden birisi de TeknoSeyirin kapanmaktan dönmüş olmasıdır. (Ya da en azından böyle bir konuyu uzun zamandır açmamamnız:)
  Ayrıca 2014 için planlarınızdan bahsedeceğiniz bir bölüm olacak mı? Teknokonsey gibi projeler, site tasarımda yenilenme, forum kurma yeni bir başlık(bölüm) gibi 2014 'de neleri beklemeliyiz siteden?

 • umut51

  Güzel sohbet 🙂
  ,
  ,
  LP acaba muhteşem yüzyıla mı girecek??? Maşaallah sakallar uzamış:

 • Oguzhan

  Türkiye teknoloji anlamında ne zaman bir şey geliştirmeye başlıyacak yani bu ülkede o kadar mühendis var onlarla birlikte çalışsa bence Türkiye teknoloji anlamında iyi şeyler yapar .

 • Enesunsal @enesunsal

  Yabancı dizileri türkiyede yayınlayan kanallar dublaj yapmasınlar.Dublajı görünce yine interneti açıp izliyorum.

 • Emre Yavuz @emre69

  Levent abi hani diyorsun ya o ucuz telefon ve ucuz tabletlerle herkes işini çok rahat görür ama insanlar markaya takmışlar ve bunun işini görmüyeceğini vs düşünüyor bu adamlarda S4 aynısı vs gibi sözler söyleyerek insanlara aldırıyor. Alıncada adam görüyor işine yaradığını. Bu adamlar böyle yalan söylemese kimse o ucuzları almaz sonra borç harç o pahalı olanları alıyorlar işine yaramayacak işlemci gücü işine yaramayacak ekran vs var onlarda.

  • isvecten bir takipci

   ise yaramayacak demiyelim biz ona. o islemci gucleri androidin daha stabil calismasini sagliyor. androidin ihtiyaci olmasa bu kadar guclu islemciler koymazlardi.

 • kirazerik @kirazerik

  Ucuz tablet konusunda ipad mini de etkili oldu.
  Dizi kanalları konusunda etik ve korsan konusu bence bir numaralı sorun.
  Ama Levent abiye divxplanetteki çeviricilerin ve diğer çevirmenlerin hakkını verdiği için sonsuz teşekkür ederim.

 • Ziyaretçi

  Televizyonda tanıtılan ve sırf cebinizdeki parayı almaya çalışan tablet reklamları için yorumunuzda haklısınız ama benim 250 liraya aldığım tabletin 800 lira olan markalılardan farkı gerçekten yok. İps ekran, 1024x768 çözünürlük, wifiyi evin en arka odasından çekiyor, 7 inch, 3000 pili var vs. Epic Citadel'de grafik performansı için ileri seviyede diye benchmark veriyor.

 • Ziyaretçi

  Taksici ile konuşuyorsun adam 1700 lira verip iphone almış. Bilgisayar gibi telefon falan diyor ama bilmiyor ki aynı parayla 2 çocuğuna ayrı ayrı dizüstü bilgisayar alır birde 1 senelik sınırsız internetini öder.

 • Ozan Uzer @tasy

  Kesinlikle bende isterim böyle birşey... ücretli olsun bizim olsun. tabi bide cüzi olsun.

 • Ziyaretçi

  Sayın levent bey ve Murat bey. Benim size güzel bir önerim olsun. Levent beyi pek sevmem ama, dinlerseniz işinize yara.

  Uydunet kullanıyorum. 50 mbps hızı var. Uploadım apartmanımdaki hat sıkıntısı olmasına karşın saniyede 400 kb. Yani ortalama 3mb/ps. Aslında 4mb/ps upload hızım var.

  Her gündemde bu kouyla alakalı şikayetleriniz oluyor. Ama sanırım bilginiz yok yada fiyatları sizi sıkıyor.

  Benim gözler sıkıntılı biliyorsunuz. Ben engelli tarifesi ile 66 tl fiyata ve ek masraflar modem falan dahil 89 tl fiyata aldım. Aylık ödemem bu.

  Kısacası 6,30 mb saniye idm ile ölçülen download hızım, torrent ile de 400 kb upload hızım var.

  Speed test skoru ise, 48,82 mb/ps / 2,82 mb/ps upload / ping 11

  evet size önerim geçin.

  Pink ender 15 oluyor.

  Ayrıca, torrent ile 280 gb veriyi bir günde rahatça indiriyorum. Aslına bakarsanız 550 gb veri iniyor günlük. Gerçi benim netim 200 gb adil kullanım zımbırtılı.

  Upload konusunda sıkıntınız biter. Sizin orada vardır umarız.

  • Umut @umut

   Levent abinin sıkıntısı sadece kendi adına değil tüm kullanıcılar adına. Yüksek fiyat düşük hız komik Adil Kullanım Kotası.
   Yurt dışında bu işlem günlük haftalık bazda olabiliyor. 10 günde kotayı doldurup da 20 gün düşük hızla bağlanmak saçmalık.
   Levent abiyi sevmemenizin sebebi sanırım yeterince anlayamamanızmış.

  • Veysel @spectrum

   Evde internet yok birkaç gündür, yeni eve taşındığımdan. Ben de Cep telefonunu modem olarak kullanıyorum.

   4 günde, dikkat ederek, 3 GB olmuş. Birkaç tane video izledim sadece, o da 144 p mi ne.

   100 GB minimum olması lazım aylık.

  • Anıl

   yalnız uydunetin şöyle bi sıkıntısı var. müşteri hizmetleri konusunda türkiyedeki en kötü firma bana göre. zamanında çok çekmiştim ondan kapattırmıştım uyduneti.

  • civilization @civilization

   ben gümüşhanede oturuyorum öğrenciyim yazları da ailemin yanında mersinde. şimdi ikisinde de uydu net yok. her ay 82 tl'yi paşa paşa veriyorum ilk hafta sorunsuz internete giriyorum ama geriye kalan 3 ay 3mbit ile sürün babam sürün. upload da ise zaten 800kbit sınırımız var birisi hasbel kader bir dosya göndermek istesin bizim internet felç yada torrentde ratio düzeltmek isteyelim gene hiç bişey yapamıyoruz neden çünkü upload hızımız dolduğu için dns'e nereye gitmek istediğim bilgisini gönderemiyoruz. yani uydu net olan yerde sorun olmaya bilir ama bir de olmayan yerler varki işte çoğunluk oralar ve sorun çok büyük bence.

  • Soul741

   Neyi geçin? Türkiye'de uydunet kullanan kaç kişi var? Bkz: http://www.tk.gov.tr/kutuphane_ve_veribankasi/pazar_verileri/pazar_verileri.php

   Btk'nın hazırladığı 2013 3.çeyrek Pazar verileri araştırmasının 46. sayfasına(pdf sayfası) bakarsanız eğer "Kablo İnternet" adı altında verilen uydunet kullanıcı sayısı 483 Bin civarı. Sabit internet kullananlar(fiber, adsl ve kablonet) arasında oranlarsak yüzde 6 civarı.

   Adsl ve türevlerini (adsl2,adsl2+ vs.) kullanlar ise yüzde 82 civarında.

   Kısacası geçiniz deyince geçilmiyor maalesef. Ayrıca sizin aldığınız upload miktarını download ile kıyaslarsak hiçte iyi değil. Bir saatte indirdiğiniz şeyi 12 saate upload edemiyorsunuz.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  İlginç bir tespit. Bu konudan siz de bahsetmiştiniz. 2013 gündeminde yer verilmeli diye düşünüyorum.

  " Mısır, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn, Pakistan ve Hindistan'ı etkileyen (Türkiye'yi de etkilediği söyleniyor), Mısır kıyılarından geçen fiber optik kabloların ikisi 30 Ocak'ta kesildi. Tabi ki bu bir 'kaza'ydı. Kabloları gemilerin kopardığı iddia edildi. 1 Şubat'ta ise, Basra Körfezi'nde, Kuveyt'le Umman arasındaki fiber optik kablo kesildi. Bu da kazaydı. Aynı gün Süveyş'ten ve Sri Lanka açıklarından geçen fiber optik kablolar da benzer şekilde 'kazaen' kesildi.
  Dört günde beş fiber optik kablo değişik bölgelerde benzer 'kazalara' uğradı.
  ...Sadece iki ülke bu 'kaza'lardan etkilenmedi; İsrail ve Irak..."

  Kaynak. Yeni Şafak.

  • Memo

   İngilterenin fiber internet hatlarını fiziki olarak takip ettiği haberi dolaştı bir ara, büyük bir ihtimal bu kesintilerde o hatlar üzerine box yerleştirerek ortadoğunun internet ağını takip etmeyi amaçladılar.

 • skyforce @skyforce

  İnternete indirim geleceğine bindirim geldi. Net limitsize ayda 63 tl ödüyordum. Yeni tarifeyle bu 67 tl oldu. Yani 5 tl zam geldi.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  güzel bir değerlendirme sohbeti olmuş, İş yerimin bulunduğu yerde adsl dışında bir bağlantı şansım yok yoksa uydunet'e geçmeyi düşünüyorum.

 • Punisher

  Note 3 Mü İphone 5s mi Diye Enteresan Bir Soru Sorsam Siz Hangisini Tercih Ederdiniz,Özellik Olarak Note 3 Geçiyor Lakin İphone Denilince Sular Duruyor...???

  • isvecten bir takipci

   orada hangi isletim sistemini kullancaginiza karar verin. teknik ozellikleri sonra kiyaslarsiniz.

  • Punisher

   Teknoloji Bilgim Zaten Üst Düzeyde,Her Özelliği İle Note 3 ün Geçtiğini Biliyorum,Hatta Ben Büyük Ekran Severim,Lakin Apple Çok Hoşuma Gidiyor

  • Fatih M. Akoğlan @fatih_mehmet_7

   Birçok yönden note 3 almak isteyip İphone 5s alırdım muhtemelen 🙂 Her ne kadar Note 3 mantıklı gelsede iphone daha alınası geliyor.

  • Punisher

   Aynen Öyle,Nedense Daha Çekiçi Havası Var...

  • lterlemez :) @lterlemez

   Note 3; Nokia, Motorola, Sony hatta ve hatta General Mobile al ama Apple alma, Apple'da bir şey yok bence. Eğer sık not alıyor, telefonla konuşurken telefon üzerinden iş yapıyorsan, sık fotoğraf çekiyorsan, internette işin varsa (blogun, web siten vb. varsa, sadece gezinmek bile yeter) note çok daha iyi. Ben S3 kullanıcısıyım, Apple'da da notebook kullanıyorum (mecburiyetten) ve global bağlantı seçeneği sunmadığı için çok sıkıntı çekiyorum (ki telefonda benzer şekilde). Hiçbir şey takamıyorsun, aksesuar alamıyorsun, yedek parça değiştirmek maliyetli (taşeron üretimler bile). Bence Apple'dan uzak durun, spesifik bir ihtiyacınızı karşılamıyorsa.

  • lterlemez :) @lterlemez

   Mighty Mouse bile 150 lira düşünsenize. Altı üstü bir mouse (çok sık arızalanıyor, ben 6. ayda değiştirdim). Projeksiyon bağlantısı, taşeronda 100 lira....

 • Berkay Bekir Köse @berkay

  Aylık 5 lira ücret ve azami reklam gösterimine kimse hayır demez, benim görüşüm.

 • Gökalp @gokalp

  bence ücretli olmasına bile gerek yok "bkz. tvyo" adamlar gayet güzel bir şekilde yayınlarını yapıyolar

 • Emrah Alici @emrahalici-ea

  ya valla bi türk olarak utaniyorum ben avrupada yasiyorum ama bakildiginda türkiyeyi sömüren ve bunlara izin veren devlet adamlarina ben kiziyorum bu kadarda olmaz adamlar bagira bagira hirsizlik yapiyolar sahte bal sahte tlf sahte tablet deyisik deyisik krediler akliniza ne gelebiliyosa hersey mevcut bakildiginda basbakanimiz herseye müdahil yani her konu hakkında yoruma varya bunlari görmüyomu ayip ama ya avusturyanin nüfusu 8.9 arasi toplam yasayanlarla 15 milyon civari bu ülkede cin mali yok bir firma bisey satmak için alyapisinin ve teknik yeterlilik olmadan hic birsey satamaz bu ülkede kredi karti herkes yoktur inan bana 15 milyon nüfusta kredi karti sayisi 1,.5 milyon sirketletin kredileri vardir santader unicredi gibi bunlar magzalarda taksitlendime yaparlar senet falan bisey yani ben 5 gün önce samsung tab 3 .10.1 aldim wifi 3g dahil normal fiyati 275 Euro ben taksitle bunu 3 yilik bi kapanya vardi ayda 8.euro 50 sente asa yokari bi sigara parasina tablet aldim ve sadece 300 euryo geldi bana yaziktir günahtar benim ülkem hirszlarin dolandiricilarin ülkesi deyil nalet okuyorum bunlara göz yumanlara bunlara izin verenlere sevgiler leven murat abiye saygilar

 • Erdem

  Dizimag altyazı olarak fena değildi çok kaliteli değil ama hızlı yapıyorlar bide genelde altyazı sitelerinden almıyorlardı. kendi çevirmenleri var bölüm başına ücret karşılığı çeviri yaptırıyorlardı.

  bende şahsen para verirdim ama kaliteli playerları olması gerekir. yabancı dizilerdede gereksiz sahneler var kolayca ileri almak isterim 40 dk diziyi kötü bi bölümse genelde 20 dkta izleyen birisi olarak.

  mobil ve masaüstü uygulaması olsa...

  istediğin bölümü offline atma olsa...

  normal dosya formatı olmasada olur ama teli bağlayıp aktarma özelliği olsa güzel olur.

  altyazı yapanlara hakları neyse verilse...

  arayüzü falanda güzel olsun... garip garip takılmasın

  reklamlar olsun ama ayarında olsun aylık ücretide mantıklı olsun...

  2014 yaz başına betasi başlasın sonbahara aktif ederiz...

  hadi çoçuklar çalışın...

 • batuhan @zealot06

  size hiç yakıştıramdım sayfadaki bana şaplak at diye reklam koyacak site değilsiniz

 • civilization @civilization

  spotfy yada pandora bu işi nasıl yapıyorsa bence öyle bi sistem lazım hem browser üzerinden çalışabilecek hemde bir client ile pc üzerinde çalışabilecek ücretsiz olan ama ek özellikler için ek ücret isteyen bir platform olabilir. mesela haftalık 4 saat dizi izleyebilirsin ama fazlası için para verip bir üst üyeliğe geçmen lazım yada ücretsiz reklamlı ve 720p iken ücretlide reklamsız ve 1080p gürüntü olabilir. mobil ücretsiz olsa da çok güzel olur.

  merak ediyorum insanlarımız neden girişim de bulunmaya korkuyor mence türkiyede bu işi yapabilecek yayın grupları var.

  olmasa bile şu da olabilir dizi takip platformu hazırlar dizimag'ın takip yeteneğini kopyalayarak oluşan bir web sitesi. torrent kullanan insanlar için bile bir kullanım amacı olur.

  ama her ne kadar cüzi bir miktar olsa desek te bu işin oluru bence ücretsiz olması tercih edilmeyi çok daha fazla arttırır.

 • civilization @civilization

  samsung'a iletişim kısmından bir tane site yi yolladım dedim ki sizin isminizi kullanarak ürün satıyorlar marka bilinirliğine ve imajına kötü etki yapacak sonuçları olabilir bu site ile ilgili hukuki bir işlem başlatın ve imkanı var sa bu süreç le ilgili de beni bilgilendirin dedim cevap bile yazmadılar onu geçtim merak ettim 3 4 ay sonra bi daha baktım site yerli yerinde paşalar gibi duruyor. samsung bizi sallamamış bile

 • polkentor

  Gereksiz işler gibi gözüküyo ama gerçekten gereksiz

 • civilization @civilization

  +1
  bu f klavye mevzusu çok saçma geliyor bana sanki ego tatmin yeri tamam zamanında geiştiren güzel yapmış kullanımı daha kolay ama yaygınlaşmamış bişey. insanlarda neden buna takılıyor anlamıyorum. ya sen git bi uygulama geliştir güzel bir web stesi yap yada onu geçtim git bi roman yaz da nasıl yazıyorsan yaz.

 • Emrah @emrah

  2013'e 3 şey damgasını vurdu: Şanlı Gezi direnişi, Asrın yolsuzluk operasyonu ve GM Discovery!

 • İbrahim

  Türkiye gündemi daha çok siyasi oldu 2014 çok farklı bir yıl olacak gibi görünüyor bakalım

 • UzmanWeb @uzmanweb

  Fatih projesinde tahta ve tablet işlemleri devam ediyor.Fakat tablet ve tahta için yeterli ve ortak çalışacak uygulama olmadığından, tabletler daha çok oyun amaçlı kullanılıyor.Kaç yıl geçti hala dersler için etkileşimli zkitap çıkmadı.Bu içerik sorunu çözülmezse fatih projesinin amaçlanan hedeflere varabileceğini sanmıyorum.

 • Fehim

  Adil kotalar zamlar 0,64Kbps upload seneni özeti budur ha unutmadan utanmadan 3mbps fiber keyfi sunuyoruz demezler mi

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Çok fazla sahte ürün satıyorlar.Geçenlerde radyo'da satılan telefonda,androidin son versiyonunun olduğu söyleniyordu.Versiyon 4.3 olması gerekirken 4.0.3 olduğu söyleniyordu.:)

 • MD

  Dizi sektörünün yanında şu da unutmamalı, Türkiye'de hiçbir resmi satışı olmayan birçok Kore filmini ve eski filmleri izlemenizin tek imkanı internetten indirmek.

 • ilkertezcan @ilkertezcan

  Derli toplu bir özetleme olmuş. Ağzınıza ve araştırma emeklerinize sağlık.

  Levent abi,

  zikrettiğiniz yanlış bir bilgiyi düzeltmek isterim: "Breaking Bad" adlı dizi ülkemizde (CNBC-e'nin kardeş kanalı) e2, "popülerleştiği zaman" değil, tam aksine bilinmezken, ABD'de ilk sezonu bitmişken, 2008 sonbaharında yayınlamaya başlamıştır. Yaygınlaşması hem ülkemizde hem de dünya çapında birkaç sene-sezon sonra oldu. Haftalık gündemde dediğiniz gibi, yayılması hatta yayından kaldırılmayıp devam ettirilmesi hep internetteki ilgisiyle oldu. Dizinin arkasında başyapımcı interneti sevmezken bu hayrına duacı olmuş. 🙂

  http://www.interviewmagazine.com/culture/exit-strategies#page4 'den ilgili kısmı alıyorum:

  GILLIGAN: But it's a double-edged sword, isn't it? I'm not a big internet guy either—not because I'm not interested in what people have to say, but probably because I'm too interested. I'm neurotic enough that if I start reading, it'll be like eating potato chips—I'll never be able to disengage. But on the other hand, god bless the internet because I don't know that our show would have lasted more than a season without it—the internet and on-demand and all these technologies that exist now that have allowed like-minded people to find Breaking Bad and to catch up with it once they found it ...

 • serhat oden @serhatoden

  Retweeted Recep Tayyip Erdoğan (@RT_Erdoyan):

  Diyorlar ki Dizimag'e kapatma talimatnı kim verdi! Ben verdim. Dexter islami usüllere göre kesmiyor, Game of Thrones ecdadımzı yansıtmyordu.

 • lterlemez :) @lterlemez

  Bence en çok konuşulması gereken olay, TTNet'in gezinti.com adresi aracılığı ile abonelerini izlemesidir. Üstelik bunu donanım kullanarak yapmalarıdır. Maalesef bu mesajı yazmadan hemen önce, çok sık girdiğim bazı siteleride listelerine eklemiş olmaları benim için en üzücü andı. Youtube'da bile gezinti.com adresine yönlendirme yapılmaya başlandığını gördüm. Artık internette bitmek üzere. Çok yazık çok...

 • lterlemez :) @lterlemez

  Ve şimdi, teknoseyir.com'a mesaj gönder butonunu tıklar tıklamaz
  yine yönlendirme mesajı verdi tarayıcım. Abi bunlar azıtmış ya.....

 • Ziyaretçi

  Yaw he he

 • gokay1111 @gokay1111

  dizimagin kendi altyazı ekibi vardı yani para kazanıyodu o insanlar bide dizimag veya megaupload gibi ücretsiz hizmet sunan sitelerin kazandıkları paralara bakıldığında faiş paralara bize hizmet sunduğunu iddia eden sitelerin yaptıkları robinhoodculuk oynayanlardan daha adi bir oyun değil mi?