Teknoloji Yazar ve Yayınları Platformu’ndan Açıklama

Geçtiğimiz günlerde içinde operatörlerin de bulunduğu kurumlar tarafından yapılan reklam engellemelerine karşı Teknoloji Yazar ve Yayınları Platformu tarafından yapılmış zorunlu açıklamadır.

Biz, aşağıda imzası olan gazeteciler, basın işlevimizi yürütüp yayın hayatımıza devam etmemizi zorlaştıracak etmenlerden bazılarını siz okurlarımızla paylaşma gereği duyduk.

Bilindiği gibi dünyada giderek yükselen bir reklam engelleme trendi oluştu. Kullanıcılar kendini rahatsız ettiğini, haber almasını zorlaştırdığını düşündüğü reklamları adblocker adı verilen yazılımlarla engellemeyi seçiyor. Reklam engelleyici yazılımlar ücretsiz bir biçimde her zaman kullandığımız tarayıcıların içinde dahi bulunuyor.

Biz, haber verme ve bilgilendirme işlevini çevrimiçi yayıncılıkla sürdüren yayıncılar, gelir modeli olarak reklam gösterimini seçtik. Kimimiz piyasadan reklam alıp sitemize bunları yerleştirirken bir kesimimiz de reklam işini Google reklamları gibi otomatik gösterim mekanizmalarına teslim etmiş durumda.

Biz hayatımızı bilgilendirmeye adadık. Elimizden geldiğince tarafsız ve herkese eşit uzaklıkta habercilik yapmaya, bu arada dünyanın ana akım medyasıyla takipçilerimizin lehine rekabet etmeye çalışıyoruz. Bunun karşılığında kullanıcılardan tek beklentimiz sitemize koyduğumuz reklamların yerli yerinde durabilmesi.

Çünkü habercilik gerçekten çok zorlu ve pahalı bir iş. Günün çok büyük bir bölümünde haberleri topluyor, bunu yılların verdiği birikimle harmanlıyor ve okur veya izleyicilerle paylaşıyorsunuz. Kullanıcılar bu tüm günlük emeği neredeyse dakikalar mertebesinde alıyor. Tarlada aylarca yetişen, günlerce işlenen ürünlerle saatlerce hazırlanan bir yemeğin sadece birkaç dakikada yenip bitirilmesi gibi bir şey bu.

Tüm bu emeğin karşılığında biz içerik üretenler ne ulusal gazeteler gibi para istiyoruz ne de paralı platformlar gibi aylık belli bir izleme ücreti. Tek istediğimiz diğer sektörlere kıyasla ekonomik zorluklardan çok daha fazla etkilenen basın sektörünü ayakta tutan o minik reklamların yerli yerinde durması. Bu isteğin ilkeli ve doğru bir yayıncılık için oldukça adil olduğunu düşünüyoruz.

Bizi en çok üzen şeylerin başında Türkiye’de kullanıcıların internete en çok erişim sağlayan operatörlerden biri olan Turkcell’in engellemeyi özendirici yönde açıklamaları ve hatta bunun için kullanıcılara ücretli bir teknoloji paketi sunması oldu. Türkiye’de servis sağlayıcıların varlık sebebi kullanıcıların internet ortamına girmek istemesi. Kullanıcılar internete şüphesiz Türkçe içerik için giriyor.

Bu bakış açısıyla; Türkçe içeriğin, özellikle de teknoloji gibi anlatması ve anlaşılması zor bir konunun yaşaması için destek vermek yerine reklamlarının görülmemesi için gelir elde etme çabasını adil bulmuyoruz. Gerek reklam engelleme uygulamaları kullanan kullanıcıların, gerekse bu uygulamaları satan kurumların bu kararlarını gözden geçirmelerini umuyoruz.

Hangi eğilimden olursa olsun, ülkedeki herkes geleceğin teknolojide olduğu konusunda hemfikir. Varlık sebebi teknolojiyi daha geniş kitlelerin kullanmasını sağlamak olan Türkçe içerik sağlayıcıların bu haklı taleplerinin görmezden gelinmeyeceğine eminiz.

Saygılarımızla,

Teknoloji Yazar ve Yayınları Platformu adına:

Ali Yavuz Şahin - BT Günlüğü

Ersin Akman - Hardware Plus

Fatih Sarı - Enterprise Next

Füsun Nebil - Turkinternet.com

Kemalettin Bulamacı - BT Dünyası

Levent Pekcan - TeknoSeyir

Murat Göçe - BThaber

Murat Oktay - TechnoLabs & Merlin’in Kazanı

 

BeğenFavori Paylaş

Uyumayanlar bana 40 dakikalarını versin uçuşa geçiyoruz.
uyumayanlar fav. beğenenlerde beğensin işte. kahve koyuyorum isteyen?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İçerik çalınmasına alıştık da bu da ilginç oldu 🙂 Kaynak? Akit.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 145

(b)indirim isteyen?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Star Wars fanlarının oldukça beğeneceği bir facebook sayfası tavsiye etmek istiyorum. Belçikalı Stephan Delval tarafından hazırlanan bu sayfada Fırtına Birliği askerlerinin figürlerinden oluşan eğlenceli fotoğraf kurguları yer alıyor. Delval her bir fotorğaf için gerçekten ciddi emek harcıyor ve ortaya çıkan sonuç gayet başarılı.

https://www.facebook.com/TheWorldIsAStormtrooper

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TSdiyorki

@hkellecioglu: "acaba berberler odası mı kapattırdı?"
@gamsizm: "oo onlar şimdi kutluyorlardır" 🙂

http://www.youtube.com/watch?v=y8BCYtbQu1o&t=28m30s

Haftalık Gündem Değerlendirmesi (26 Mayıs - 7 Haziran 2014)

Doğrudan indirme linki http://bit.ly/1pNJdyt - Computex fuarı Tayvan'da gerçekleşti. - Apple WWDC etkinliği gerçekleşti. - LG G3 Türkiye ve dünya tanıtımı gerçekleşti. - Sony Xperia...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sennheiser HD 25-1 II

Sennheiser markasının en eski serilerinde HD 25, uzun süreli kullanımlar düşünülerek oldukça hafif üretilmiştir. Geçen sene 25 inci yıl özel serisinde bu plastik yerine alüminyum gövde var. Bunun yanında; kullanılan kaliteli plastik, kulaklığı en zor koşullarda bile sağlam kılıyor(Alan Kaydı). Kullanılan bu plastik başınızın üstündeki bandı oldukça esnek kılıyor.
Frekans aralığı 16 - 22000 Hz.
Kulaklığın çoğu parçasını değiştirmek oldukça kolay. Kablosunun boyu 1.5 metre. ama bahsettiğim gibi bunu markanın desteklediği birçok kablo ile değiştirebilirsiniz.
Hem 3.5 mm uç, hemde 6.35 mm uç kullanarak istediğiniz müzik çalarınıza takabilirsiniz.
Oldukça kaliteli ve birçok ses mühendisi ve djin kullandığı endüstri standartı bir kulaklığı size tanıtmaya çalıştım. Alabileceğiniz evladiyelik bir kulaklıktır.

Fiyat, değişiklik gösteriyor:
Amazon.com :199 Dolar + Free Shipping
juno.co.uk: 129 Pound + Shipping

Türkiye dağıtıcısı :
Metan/Gümüşsuyu

http://en-de.sennheiser.com/on-ear-dj-headphones-hd-25-1-ii

#ses #kulaklık #müzik #sennheiser

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

Battlefield Hardline’ın duyurusunu yapılmıştı. Bugün ise, yaklaşık iki hafta sonra gerçekleşecek olan E3 14′te oyunun tanıtılacağı resmi sitede görüldü.

Umarız EA Games, oyunu hazır olmadan önümüzü koymaz. Efsanevi bir seriye daha elveda edemeyiz. Oyunun; PC, Playstation 3, Playstation 4, Xbox 360 ve Xbox One için çıkması bekleniliyor.

Kaynak: http://leadergamer.com.tr/battlefield-hardline-e3-14te-tanitiliyor-57514.html

(Tekrar paylaşılmıştır. Eski yayın silinmiştir.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap