Sinemia ve Kötü Tecrübelerimiz

Biraz sinirle yazıyorum kısa yazıyı. Önce nedir ile başlayalım. Sinemia aslında bir ön ödemeli kart ve onun uygulaması. Bu kart ile sinema bileti satın alıyorsunuz. Aylık/yıllık olarak üye oluyorsunuz ve size her gün bir sinema bileti alma hakkı veriyorlar. Daha sonra ayda 3-5 bilet şeklinde kısıtlı paket çıkardılar. Şimdi benim hikayem 🙂

Sinemia daha beta dönemindeyken ben üniversite öğrencisiydim ve ciddi anlamda 30-40 liraya her gün bir bilet olayını sevmiştim çünkü çoook boş zamanım vardı. Deli gibi denemek istedim. Bir türlü abone olamadım ama 🙂 Mail falan attım dedim bu işten ortalama bir kullanıcıya göre iyi anlarım verin deneyeyim davetiyem yok. Standart bir şablon attılar reddettiler.

Neyse aradan uuuuzunn zaman geçti. Çalışmaya başladık işe girdik ve bu adamlar da betadan çıktı ama artık almak mantıklı değil zamanım yok. Zaten ayda 4 kez gitme fırsatım oluyor sinemeya  PNR kodu alınca 40 lira tutuyor, gitmeyince ödemiyorum almamak daha mantıklıydı.

Yine biraz zaman geçti bu adamlar sınırsız bilet uygulamasına ek ay 3 bilet ## TL 4 bilet ## TL diye alt paketler satmaya başladı bak dedim bu olur. Enpara ile ayda 3 sinema bileti 15 lira kampanyası başlayınca kız arkadaşımla aldık birer tane.

Yurtiçi kargoya verdiler kartı bekliyoruz. Bir açtık hareket kaydını başkasına verilmiş görünüyor. Ne kargoya ulaşabildik ne sinemia'ya. Komik olan güya premium canlı destek var uygulamada ! Ama sohbet başlatınca çöküyor altyapı 😀 Telefon no yok iletişim için! Mail var ondan da şablon mesajlar dönüyor hak getire cevap gelmesi! Neyse kargo şubesinden bir süre sonra aldık. Halletmişler.

İlk kez kullanacağız işte. Gişeye gitmeden ileri tarihli alım oluyormuş. Ben ileri tarihli bilet alımı yaptım. Uygulamayı açıyorsunuz şu tarihte şu saate şu filme gidicem diyorsunuz karta bir bakiye atıyor ona göre. Sonra hangi sinema şirketinden alacaksan sitesine girip banka kartı gibi kullanarak alıyorsun bileti. Bende sorun yoktu. Zahmetli ve uzun ama sorunsuz. Kız arkadaşım denedi çat! sim kart değişikliği nedeniyle onay mesajı gelmiyor. Yine zar zor ulaştık MAİL yoluyla! Cevap geldi 1 saate, 7 iş günü içinde açılırmış 🙂 Canım zaten süresi bu meretin 1 ay. 1 hafta kullanmaya fırsatımız olmadı 2. haftada denedik alalım bir bilet diye o kadar beklersem süresi cortlar bizim 1 hakkı kullanmaya zamanım olmaz.

Neyse sinemaya gittik kart olarak kullanarak benim yanımdaki koltuğu almayı başardık. Ama bana bir bildirim geliyor uygulmadan. Başlangıcı 16:25 olan seanstan ileri tarihli bilet alımınız için 16:55-17:55 süresi içerisinde salonda check in yapmanız gerek! Mantıklı mı evet başkası kullanmasın istiyorlar ama film içinde yapmak istemiyorum ben bunu yahu ! Ya başında yapalım ya çıkışta! Film keyfimi bölme işte mübarek! Sistem bu dedik yapayım dedim. Filmi izlerken çıkardım bu istediği aralık içerisinde check in yap diyorum beni film listesi olan ekrana atıyor. Film seçtim seans seçtim ileri tarihli bileti onayla butonu çıktı bastım 1 film hakkınız gidecek dedi. Obaaaa bu sokak o sokak değil dedim bu yeni bilet aldırıyor iptale bastım kapattım uygulamayı. Uğraşamam dedim böyle iş olmaz alt tarafı 1 butona basmalıyım bitmeli yani. Konumumu atacak hepsi bu lan. Uygulamayı açmam bile yeterli olmalı zaten konumumu görme izni var.

Bugün bir mail geldi;

21.10.2017 tarihinde Mecidiyeköy Cinemaximum Cevahir sinemasında Sinemia üyeliğiniz ile ilgili kuralları onaylarak, ileri tarihli bilet alımı gerçekleştirmiş olduğunuzu görüntülüyoruz.Onaylamış olduğunuz kuralları aşağıda ki linkten detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

https://www.sinemia.com/app/contents/online-warnings

İlgili kontroller gerçekleştirildiğinde ileri tarihli bilet alım seans tarih ve saatinde Sinemia mobil uygulamasından check-in işleminizi gerçekleştirmemiş olduğunuzu görüntülüyoruz.

Sizlere Sinemia Premium'un eşsiz ayrıcalıklarını verebilmek çok çalışıyoruz ve bu ayrıcalıkları sunmaya devam edebilmek için üyeliklerinizin kullanım kurallarımız dahilinde kullanılması çok önemli. Sinemia üyeliğinizi keyifle kullanmaya devam edebilmek için bir sonraki kullanımlarınızı kullanım kuralları dahilinde gerçekleştirmenizi önemle rica ederiz.

Uygulama tam bir çöp! Adeta iOS portu. Neyin nerede olduğu belli değil kaç hakkınız kaldı hiçbir yerde yazmıyor şaka gibi yahu! Gereksiz ve her yerde karşınıza çıkan bir sosyal platformu var içinde. Bir şeyleri basit 1-2 grafik/şekil/simge ile anlatmak varken adeta tutorial'llar var. Anlaşama okur gibi okuyorsun. İçinde yazanda şu "uygulamanın sizi yönlendirdiği şekilde devam edin" ! 😀 Allah razı olsun çok açıklayıcı olmuş kardeş diyorsun içinden.

Mutsuzum mutsuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 15
 • batuhan.sener @batuhan-sener

  Sanırım siz seans saatini yanlış seçmişsiniz, seçtiğiniz saatten +/- 30 dk önce check-in yapıyorsunuz. ileri tarihli bilete check-in yaparken de normalde bilet hakkınızı yemiyor gerçi uygulama gerçekten kullanışsız ve kullancı düşmanı olduğu için bir çok zorluk oluyor.

 • Murat S @atehaa

  Ay sonra ek tecrübe: 3 aydır arkadaşım ileri tarihli bilet alamıyor, sim kilidini kaldırmadılar. Defalarca yazdık defalarca.

 • cemil1921 @cemil1921

  9 ay boyunca hiç sıkıntı yaşamadım. Güzel güzel kurallara uygun şekilde kullandım. Sonra ablam 12 aylık üyelik aldı. İki aşamalı bilet doğrulamada bilet fotoğrafını gönder butonuna bastık ve telefonun ekranını kapattık. Fotoğraf gitti mi bilmiyoruz. Akşam mail atmışlar bilet fotoğrafını göndermediğiniz için üyeliğiniz iptal edildi. Üç gün farklı maillerden yüzlerce mesaj attık. Cevap yok, yardımcı olan yok. Olsa bile hep aynı cevap. Yazsalar da yazılan şu. Fotoğraf göndermediğiniz için üyeliğiniz iptal edildi. Üç günün sonunda yalvar yakar uğraşa uğraşa Onur diye bir müşteri temsilcisine cevap yazdırdık. Merhaba, Sistemlerimizde kontrol ettiğimizde fotoğraf gönderilmemiş olarak görüntülenmektedir, fakat mobil uygulamada 2 defa fotoğraf istendiği görülmüştür 2. defa yüklemiş olduğunuz fotoğraf bulanıktır fakat müsteri memnuniyeti adına üyeliğiniz tekrar aktfilenmiştir. Yazılan cevap bu. Bizde sevindik akşam için ileri tarihli bilet aldık. Ama bu sefer mail adresine Banu adlı müşteri temsilcisi aynı cihazda iki farklı üyelik kullandığınız için üyeliğiniz iptal edilmiştir yazmış. Hayydaaa. Ama haklılar. Ablamın hesabı iptal olunca benim hesabıma giriş yapmıştık. Müşteri temsilcilerine benim hesabımdan ulaşalım diye. Kurallarda yazıyormuş aynı cihazda iki üyelik kullanılamaz diye. Tekrar yazdık. Yine cevap veren yok. Verseler de bilet fotoğrafı göndermediğiniz iptal edildi diye yazmıyorlar. Banu adlı müşteri temsilcisi yazdığında hatalı kullanımız tespit edildi diyor, diğer müşteri temsilcileri ise yazdıklarında bilet fotoğrafını göndermediğiniz için üyeliğiniz iptal edildi diyorlar. Hepsi farklı konuşuyor. İşin garip tarafı başka maillerden soru sorduğunuzda hemen cevap yazıyorlar ama üyelik iptal edilince yazmıyorlar. Üyelik almak istiyorum yardımcı olun diyorum hemen yazıyorlar. Ama ablamın üyeliğini açın diyorum kimse yazmıyor. Yani kısaca bu uygulamayı kurallara uygun, titiz bir şekilde kullanırsanız hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ama en ufak hatanızda da gözünüzün yaşına bakmıyorlar. Yani bizim durumumuzda sinemia haklı. Aynı zamanda da haksız. Sanki sistemleri tek bir merkezden değilde farklı farklı bağımsız çalışıyor gibi.Yani birbirlerinden haberleri yok.

Murat S paylaştı.

Kablolar kablolar ve yine kablolar

Geçen ay sipariş ettiğim Tronsmart MicroUSB kablo seti geldi. Üç tane 1 metrelik kablodan oluşuyor set. Şu arkadaş yani:

http://www.aliexpress.com/item/Tronsmart-TS-MUP1-Micro-USB-to-USB-Cable-3-Pack-1M-3FT-3/32379119994.html

7$, yani kabloların tanesi 7 liraya filan geliyor. Kaliteli kablo için çok iyi fiyat. Kabloların görünümü oldukça basit, hatta üzerinde Tronsmart yazmasa birazdan yazımıza konuk olacak ultra ucuz kablodan ayırt edilmesi güç ilk bakışta. Öyle cicili bicili birşey beklemeyin, düz kablo işte.

Diğer konuğumuz ise Nillkin'in hem MicroUSB, hem de Apple Lightning bağlantı imkanı sunan yassı kablosu. Linki şu:

http://www.aliexpress.com/item/CE-Certificate-100-Nillkin-2-in-1-Fast-USB-Data-Sync-Charging-Cable-For-iPhone-5S/32411550813.html

Ben 5$'a aldım, şimdi 4.75$ olmuş. Bu tek kablo fiyatı tabi, o yüzden yukarıdaki ürüne göre fiyat biraz yüksek. Diğer yandan hem daha uzun (1.2m), hem de Lightning bağlantısı da sunuyor. Apple'ın müşteri yolma yongasından var sanırım içinde, telefona takınca "bu kablo orjinal değil abi, telefonun yanarsa karışmam ha" uyarısı çıkmıyor. İyi yani.

Testimizin üçüncü konuğu Valueline marka yassı kablo. Teknosa satıyor. Fiyatı 15 lira. Uzunluğu 1 metre. Farklı renkleri mevcut.

http://teknosa.com/urunler/110271551/valueline-vlmp60410r1-00-usb-2-0-kablo-a-male-micr

Dört numaralu yarışmacımız LG G3'ün yanında gelen kablo. Bunu referans olarak kabul edeceğiz yani. Uzunluğu 1.2 metre.

Hep sosyetik takılmak olmaz, halk arasına da inmek lazım. S-Link marka iki ucuz kabloyu da denedim bunları denerken. İkisi de ucuz, 10-12 liralık kablolar. Daha ucuza da kablo var, ama onlara ben telefonumu bağlamam. S-Link'lerin ilki Tronsmart kablolara çok benziyor, kalınca ve sanki biraz kısa. Diğeri ince, soketi Apple'ın kablo soketlerine benzetilmiş, uzunluğu 1.2 metre. Sırasıyla S-Link 1 ve S-Link 2 diyeceğim bu arkadaşlara.

Kabloların hepsini LG G3 telefonun yanında gelen, 1.8A akım verebilen standart şarj cihazıyla denedim. Her kabloyu yaklaşık bir dakika boyunca bağlı tutarak denedim. Ölçüm için Ampere uygulamasını ve Nexus 4'ü kullandım. Ampere çok doğru ölçmüyor belki ama mukayese için kullanışlı. Burada amaç karşılaştırabilmek zaten. Test sonuçlarını minimum ve maksimum değerler şeklinde veriyorum.

Tronsmart: 800mA - 810mA
Nillkin: 810mA - 810mA
Valueline: 750mA - 780mA
LG orjinal kablo: 790mA - 810mA
S-Link 1: 400mA - 610mA
S-Link 2: 600mA - 610mA

Telefon şarjdan söküldüğünde ölçülen değer: (-230mA) - (-220mA)

Şimdi, sırayla gidelim. Tronsmart kablolar tam F/P canavarı. Hem ucuz, hem de orjinal kabloyla aynı performansı veriyor. Ben beğendim. Tekli satılmıyor, paketi açıp tek tek satanlar da pahalıya satıyor. Bunların bir de iki tane çok kısa, iki tane orta boy (bunlardan yani), iki tane de ekstra uzun (2 metreye yakın) kablodan oluşan seti var. Onun da fiyatı makul. Kablo lazımsa bu alınır.

Nillkin çok iyi. Orjinal kablodan daha iyi. Bağladığımda 810mA gösteriyordu, bir dakika boyunca ne düştü ne çıktı. Kıymetli cihazları bağlamak için ideal. Evde Apple cihazı varsa onu şarj etmesi de ekstra avantaj. Malzeme kalitesi filan çok iyi. Bulabileceğiniz en iyi kabloyu istiyorsanız bundan alın, çünkü gerçekten iyi. Kusur bulamadım resmen.

Valueline kablo öyle çok özel bir ürün değil. Yeterli kalitede, hafiften akım dalgalanması oluyor ama yine de fena değil. Nillkin veya Tronsmart kadar iyi olmasa da hemen her Teknosa'da satılıyor olması avantajı. Soketleri biraz kaba yalnız, 90'ların bilgisayar kabloları gibi. Bu soketler çok sağlam görünüyorlar ama göründükleri kadar dayanıklı değiller. Ara sıra indirime giriyorlar, o zaman almak mantıklı olabilir ama 15 lira bu kabloya bence fazla.

LG'nin OEM kablosu zaten referans olarak girdi teste, fiyatını da bilmiyorum. 10 lira filan değilse zaten çok pahalı diyeceğim çünkü diğer tarafta 15 liraya Nillkin var ve daha güzel.

S-Link'in kısa kablosu tam çöp. Akım kafasına göre dalgalandı. Taktığımda 400'dü, sonra 600'e çıktı, sonra 500'lere düştü, indi, çıktı filan. Bir kampanyadan ucuza almıştım bunları, normalde telefon filan bağlanmaz. Bu dalgalanma pilin canına okur.

S-Link'in ikinci kablosu (ince uzun olan) biraz daha iyi, ama yine de yeterince iyi değil. Akım stabil, dalgalanma yok, ama kablo direnci yüksek. Telefonu bozmaz ama şarj süresini uzatır. Bu iki kablonun yukarıdakilere göre tek avantajı mağazadan anında alınabilmeleri. Yoksa hem fiyatları yüksek, hem de kaliteleri kötü.

Sonuç olarak; eğer çok acil ihtiyacınız yoksa buradan kablo almayın. Bakın bunlar kapalı ambalajda satılan, "sözde kaliteli" kablolar. Aynı fiyata Çin'den çok daha iyisini almak mümkün. Çin kablolarının performansları da gayet iyi, hiç "2700 liralık telefonumu emanet ediyorum ama yanmaz inşallah" demeye gerek yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 24

Amazon Kindle Paperwhite 2

Arkadaşlar uzun uzun inceleme yazamıyorum zaten o kadar bilgimde yok. Daha çok ufak deneyimimi yazacağım altına sorularınız varsa cevaplarım.

Ürünü nasıl temin ettim ?
İstanbulbilişimden aldım 344 TL. 2 yıl kendi garantilerini veriyorlar ama çok güvenmeyin siz çünkü bu cihazı tamir etmeleri mümkün değil 🙂

Kitap hissi veriyor mu ?
Bana o hissi veriyor ama arkadaşlarıma vermedi tamamen kişisel ama göze batan bir şey yok kimse için.

Şarj ?
Alalı bir hafta oldu çok yoğun kullanıyorum hemde çok yoğun 🙂 şarjı fotoğrafta gözüküyor. Ama günlük yarım saat wifisız kullanımda oldukça uzun gerçekten uzun kullanabilirsiniz.
Wifi demişken internette bağlanmak çok fazla güç tüketiyor.

Kitap ?
Maalesef amazonda türkçe kitap yok. Ücretsiz pdfleri Mobi'ye çevirerek okuyabilirsiniz ya da idefix gibi sitelerden satın aldıklarınızı mobiye çevirerek kullanırısınız.

Kitap dönüştürme ??
İster calibre adlı programı kullanır çevirirsiniz ve program otomatik usb ile cihaza atar, isterseniz amazonun size verdiği mail adresine pdf'inizi atarsınız (konu başlığı convert olmalı) o otomatik dönüştürür ve cihazınız wifi ile kitabı çeker.

Kasa ?
Ürün göründüğünden çok ağır geldi bana ama bir çok kişi için sıkıntı olmaz heralde. Kasanın dışı yumuşak bir plastik kaplı aynı kılıf gibi. Aslında kılıf almak gerekiyormuş araştırmalarıma göre e-ink ekranlar darbeye karşı hassas deniyor ama benim gibi evde kullanıyorsak sıkıntı yok.

Gece ?
Unutmadan gece kısık ışıkta (5. kademe) okumak çok ideal harika odaklanma sağlıyor, ayrıca gün ışığı ne kadar gelirse gelsin açmanız gerekmiyor ekran oldukça mat, iyice kağıt görünümü alıyor.

Denemek isteyenler çağlayan adliyesinin karşısında showroomda deneyebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

LG G2

Telefonu alalı 10 gün kadar oluyor. İstanbul bilişimden 32 gb versiyon 1250 liraya aldım. Benim incelemem oldukça kısa olacak 🙂 Kısaca şunu söylemek gerek bu fiyata bana göre bundan iyi markası olan düzgün bir telefon almak çok zor. Telefonda her türlü sensör var, çok akıcı çalışıyor, uzaktan kumanda özelliği biraz oyuncak sayılabilir ancak çok güzel çalışıyor ve çok kullanışlı. Pil süresi bence yeterli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Serviio DLNA Media Server

Gerçekten DLNA sunucu arayanlara ilaç gibi gelecek. Altyazıları destekliyor ve en önemlisi Metadataları çekerek filmlerini yapımcı, yönetmen, yılı, oyuncu, tür gibi kategorilere ayırıyor afişlerini buluyor ve bu şekilde görüntülüyor.

Serviio media server

Serviio is a free media server for Window, Mac and Linux. It enables streaming video, audio and images to your DLNA certified device.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kenan @k3

  Evet ama 2 saatlik bir filmde 3 kere arzalanmasa dişimi kırcam

 • Murat S @atehaa

  @mycruise Aynen hocam. @k3 hangisine dediniz anlamadım ama Serviio ile şuana kadar hiç sorun yaşamadım. Hem akıllı Tv hemde bilgisayardan bağlanıyorum sıkıntı yaratmıyor. Gerçi telefon ve tablet ile denemedim ayrıca ücretsiz sürüm olduğu için browser ile bağlanmayı da deneyemedim.

 • Kenan @k3

  @atehaa yüksek çözünürlüklü videolarda bir süre sonra data akışı kesiliyor bağlantıyı tekrar yapmak gerekiyor.

 • Murat S @atehaa

  @k3 yazılımın savunuculuğunu üstlenmiş gibi görünmek istemem ama şu ana kadar öyle bir problem yaşamadım 1080p izliyorum genelde gerçi Bitrate olarak çok coşkun sayılmazlar ama idare ederler sorun belki ağ altyapısından kaynaklanıyor olabilir daha kaliteli bir router kullanmayı dene 😀

Philips SCB1200NB/12 Şarj Cihazı

Fiyatı ben alırken 20 TL civarıydı sanırım verdiğiniz paraya değer taş gibi sağlam. Pilleri takınca kapağı olmamasına rağmen sallanmıyor düşmüyor tok duruyor. Üzerindeki ışıklardan dolup dolmadığını anlabildiğiniz gibi artık pil pert olmuş mu onuda yanıp sönerek söylüyor. Ayni şu incelemeyi yazmak aklımın ucunda geçmezdi arkadaş sağolsun hatırlattı gerçi kaç kişi inceleme okuyarak alır bunu 🙂 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Asus DSL-N10E Modem Router

Uzun zamandır kullanıyorum. Bir sıkıntısını görmedim aylar geçti belki 3-5 defa bir bağlantı problemi yaşadıysam yaşamışımdır o da 5-10 snde çözülmüştür. Çekim alanı çooook geniş değil bir kaç duvardan sonra 2 çubuğa düşüyor ancak yinede iyi bir bağlantı sunuyor. Fiyat /performans olarak bakarsak ucuz fiyatına rağmen kaliteli bir ürün, netice asus 🙂 Ancak üst modelleri gibi çok zengin özellik listesi ve çok modern bir arayüzü yok sıradan ev kullanıcısını çok memnun eder kurtlular bulaşmasın üst modellere baksınlar 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap