Gigabyte x570 Anakartlarda Çipset Fan Kontrolü

Kaynak: biltek.info

Küçük bir ayarla çipset fanının gürültüsünden kurtulabilirsiniz.

Yakın zamanda AMD tabanlı yeni bir masaüstü bilgisayar topladım. Bu sistem için kullandığım bileşenlerden birisi de Gigabyte marka X570 çipsetli anakart. Bilindiği üzere X570 çipsetli anakartlarda kart üzerinde çipseti soğutan bir fan yer alıyor. Bu fan küçük boyutlarda ve yüksek devirde çalıştığı için aşırı gürültü yapabiliyor. Benim kullandığım anakartın tam modeli Gigabyte X570 Aorus Master. Sistemi ilk çalıştırdığımda bu ses beni çok rahatsız etti. Çünkü ben "Sıfır Ses" şeklinde kullanmak için seçmiştim tüm bileşenleri. Güç kaynağı, ekran kartı, sıvı soğutma vs. Gel gelelim X570 çipsetinin bu fanı tüm olayı bozdu.

Anakartın kutudan çıkan hali ile BIOS'ta çipset fanı kontrolü seçeneği yer almıyordu. Aynı şekilde Gigabyte'ın System Information Viewer (SIV) yazılımı ile de çipset fanı kontrol edilemiyordu. Yeni BIOS güncellemesi ile BIOS'a çipset fanı için Silent, Balance and Performance şeklinde üç ön tanımlı fan devri seçeneği geldi. Bir nebze de olsa bu seçenek fan devrini düşürmeye yaradı. Yine de fan tam istediğim şekilde düşük devirlere inememişti. Çünkü küçücük fan 2000 devirlerde bile ses yapıyor. Forumlarda ve Reddit'te gördüğüm kadarıyla bu durumdan bir çok kişi de benim gibi rahatsız olmuş. Hatta çipset fan bağlantısını söküp kendi özel fanını takan dahi olmuş.

Bu yazıyı kendi keşfettiğim küçük bir değişiklik ile çipset (PCH) fanını nasıl tamamen kontrol edebileceğinizi göstermek için paylaşıyorum.

Öncelikle anakart BIOS'unuz güncel olsun. Çünkü eski BIOS sürümünde bu ayarı denemedim. Ardından Gigabyte'ın sitesinden anakartınıza ait indirme sayfasından Gigabyte APP Center ve System Information Viewer (SIV) yazılımlarıı indirin ve kurun. Sisteminizi yeniden başlatın.

Bilgisayar açıldığın SIV uygulamasını başlatın. İlk açılışta uygulama fanları tanımak için hızlarını test edecektir. Test işlemi bittiğinde Smart Fan 5 Advanced sekmesine gidin. Burada sistemdeki tüm fanları kontrol edebilirsiniz, çipset fanı dışında elbette. Herhangi bir değişiklik yapmadan üst menüde yer alan Save Profile düğmesine tıklayın ve profile bir isim vererek kaydedin. Dosyanın kaydediliği alanı File Path kısmında görebilirsiniz.

Şimdi dosyanın kaydedildiği klasöre gidin ve kaydettiğiniz XML uzantılı dosyayı Not Defteri veya benzeri bir metin editör programı ile açın. Dosyada "PCH" kelimesini aratın. Aşağıdaki bölüme ulaşın.

Bu kısımda yer alan "TachometerMode" kelimesini "SmartFanMode" olarak değiştirin ve dosyayı kaydedip kapatın. System Information Viewer yazılımını tekrar açın ve Smart Fan 5 Advanced sekmesinden Load Profile düğmesine tıklayın ve kaydettiğimiz profili yükleyin. Hiçbir şeyin değişmediğini göreceksiniz. Devam ediyoruz.
System Information Viewer programını kapatın ve tekrar açın. Sürpriz! Ve karşınızda fanlar bölümünde PCH yani çipset fanı gözüküyor. Artık dilediğiniz gibi bu fanı kontrol edebilirsiniz. Ben en düşük 1000-1200 devirlerde tutuyorum, hatta 60 dereceye kadar çalıştırmıyorum bu fanı. Açıkçası tam devirde çalışması ile bu devirlerde çalışması arasında soğutmada bir fark da göremedim. Özellikle sistem boşta iken bu fanın bana göre çalışmasına hiç gerek yok. Ama ben sessiz bir sistem için bunu göze alıyorum. Gerisi size kalmış. Dilerseniz 5000 devirde de çalıştırabilirsiniz.
Bu keşfettiğim özellikle ilgili yerli yabancı bir yazı bulamadığım için paylaşmak istedim. Umarım işinize yarar.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Daviance @daviance

  Buradaki konudan bağımsız olarak ,eski gigabyte boardum fan hızını ayarlama özürlüydü ,onda da smartfan 2 mi 3 mü ne vardı başarısızdı.

 • FreeRun @freerun

  gigabyte tercih etmem heralde sistem toplarsam, teşekkürler paylaşım için faydalı konu, asus ta tercih etmem çünkü zamanında fx işlemcileri bios güncellemesiyle destekledier ama bir türlü düzgün çalışmadı yapamadılar o işi, o zamandan beri asus anakart a uzağım

 • Temp @temp

  @ahmetfx Bu x570 'ler gerçekten sıkıntılı. Kimseye önermiyorum.
  Diğer markaları bilmem ama Asus anakartlarda o pch fan dedikleri fan aşırı gürültülü çalışıyordu ve hiç bir şekilde kontrol edilemiyordu veya durdurulamıyordu.
  Gigabyte'da durum nedir bilmiyorum. Ama genel olarak herhangi bir x570 anakart almanızı tavsiye etmem.

  • ahmetfx @ahmetfx

   MSI da kontrol edilebiliyor, Gigabyte'ta sınırlı bir şekilde kontrolü sağlanabiliyor. Bulduğum yöntem ile fanı durdurabiliyorum Gigabyte anakartta.

  • Temp @temp

   @ahmetfx @ahmetfx Msi'de kontrol edilebildiğini duymuştum fakat Msi'nin 2000 ₺ altı anakartlarının çoğu dandik donanıma sahip olduğu için durdurmak ısı anlamında daha da kötü bir etki yapabilir ve tehlikeli bir durum doğurabilir bu.
   Gigabyte'ta sıcaklıklar nasıl bilmiyorum ama düz mantık kurarsak eğer zorunlu olmasaydı o fan anakarta konulmazdı zaten. O yüzden durdurmanın sağlıklı bir çözüm olduğunu da düşünmüyorum.
   İlkel bir çözüm olarak görüyorum bu fan durdurma işini.

  • ahmetfx @ahmetfx

   @temp Durdursam da çalıştırsam da 56-62 derece arasında seyrediyor. Fan olayı bana da itici geliyor anakart üzerinde.

  • Temp @temp

   @ahmetfx Zaten o fan işi gerçekten ilkel bir çözümdü. Yapılmaması gerekiyordu. Ben olsam B450 ve B550 dışında çipset tanıtmazdım fanlı çipset çıkaracağıma.
   Isı konusunda bir şey diyemiyorum zira anakarttan anakarta, ortama, yaptığın işe, kasana ve soğutmana göre çok değişir bu durumlar.
   Msi anakartlar fan çalıştığı halde 110 dereceleri görüyordu internette bir ara baya araştırmıştım.

 • özkan bahadır öztürk @ozkan-b-ozturk

  asus x570 lerin phc fan kontrolü için bir çözüm varmı?

GTA V Online Doomsday Heist Güncellemesi Geliyor!

Uzun bir sürenin ardından ilk soygun güncellemesi yolda.

Kaynak: biltek.info

2013 yılında Rockstar Games tarafından piyasaya sürülen GTA V aradan 4 yıl geçmesine rağmen hala oynanmaya devam ediyor. Sürekli ek paketlerle canlı tutulmaya çalışılan oyuna araç, silah, görev vs. güncellemeleri gelirken herkesin beklediği "soygun görevleri" konusunda hiçbir gelişme yoktu. Rockstar Games, oyuncuların böyle bir talebi olduğunu farketmiş olacak ki 12 Aralık 2017 tarihinde GTA Online'a Doomsday Heist yani "Kıyamet Günü Soygunu" isimli paketi yayınlayacağını duyurdu.

Yeni gelecek paketteki en devasa soygun/çatışma olayı yaşanacağa benziyor. Yayınlanan videoda görevin kara, hava ve denizaltında geçen hazırlık ve final aşamalarının olduğu gözüküyor. Elbette pakette uçan arabalar gibi yeni sıradışı araçlar da var.

Aşağıda Rockstar Games tarafından yayınlanan videoyu izleyebilirsiniz. 12 Aralık'ta yayınlanacak paketin diğer paketler gibi ücretsiz olacağı bekleniyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ödüllü Kelime Oyunu: Harf Lütfen!

Yüzlerce yenilik, düzeltme ve iyileştirmeler yaptığım kelime oyunum en güncel sürümü ile yayında. Ayrıca küçük de olsa ödüllü yarışmalar düzenlemeye başladım. Oyuna aşağıdaki platformlardan katılabilirsiniz.

 • Masaüstü Web Sitesi
 • Mobil HTML Sürümü
 • Android Uygulaması
 • Facebook Uygulaması
 • Google Chrome Uygulaması
 • Windows Uygulaması

Oyun son 2 ayda 400 bin kez oynandı, 2000'den fazla üye var. Android uygulaması yaklaşık 50 bin kez indirildi. Soru havuzunda da 7500'e yakın kelime bulunuyor.

Sizleri de oyunuma beklerim.

http://harflutfen.com/

Kolay bir soruya ne dersiniz?

Not: Şayet rahatsız oluyorsanız sitedeki reklamları kolayca üye olarak kapatabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MSI 24 pin ATX Kırmızı Led Sorunu ve Çözümü

Kaynak: biltek.info

Güç kaynağınızı değiştirdiniz ve bilgisayarınız açılmıyor mu? Sorun sandığınızdan basit olabilir.

Yakın zamanda Xigmatek 700W 80+ Bronze güç kaynağımı değiştirerek Corsair RM750X 750W 80+ Gold sertifikalı sessiz bir güç kaynağına geçiş yaptım. Tüm bağlantıları gerçekleştirdikten sonra kasanın düğmesine bastım ve kasa çalışır gibi oldu ve durdu. Ardından MSI Gaming M5 anakartımın 24pin ATX güç bağlantısının yanındaki kırımızı LED'in yandığını fark ettim.

Önce güç kaynağı ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşündüm. Anakartı da bozmuş olabilirdi. 24pin ATX kablosunu söküp tekrar taktım, SATA kablolarını çıkardım. Sadece kırmızı LED yanıyordu. Yani kasanın düğmesine basıldığında da sistem herhangi bir tepki vermiyordu.

Endişe verici bir durum. İnternette yabancı forumlarda bu konuyu araştırdım. Buradaki kırmızı LED MSI anakartlardaki Yüksek Gerilim Korumasının aktif olduğuna işaret ediyormuş. Güç kaynağının olması gerekenden fazla güç verdiğini, yani arızalı olduğunu düşündüm önce. MSI, bir kez yüksek akım geldiğinde sistemi komple devre dışı bırakıyormuş meğer. Yani hiçbir şekilde akımın diğer bileşenlere ulaşmasına izin vermiyor. Kısaca güç kaynağını çalıştırmıyor.

Gelelim çözüme. İşe yarayacağından şüphe etsem de deneyip başarılı oldum. BIOS pilini çıkarıp 10-15 sn bekledikten sonra geri takıyorsunuz ve sistem yeni güç kaynağına adapte oluyor. Bu kadar basit. Tabi bu işlemden sonra BIOS ayarlarını tekrardan yapmanız gerekiyor. Şayet güç kaynağınızda gerçekten bir problem varsa bu çözüm işe yaramayabilir.

Bu işlemden sonra hiçbir şekilde güç sorunu yaşamadım. Konuyla ilgili Türkçe kaynağa rastlamadığım için paylaşmak istedim. Umarım faydalı olmuştur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ahmetfx @ahmetfx

  Tam olarak adaptasyon diyemeyiz ama sistem bir şekilde uyum sağlamış oluyor. Bu sorunu yaşayanları gördüm ve genelde güç kaynaklarını değiştirdiklerinde böyle bir sıkıntı yaşamışlar. Yoksa BIOS'u sıfırlamak ile güç kaynağı arasında da bir bağ olmaması lazım?

 • Fırat ➕ @frt

  yeni güç kaynağının sesinden memnun musun? bende de xigmatek var ve çok sesli çalışıyor 🙁

  • ahmetfx @ahmetfx

   Ses mi, o da ne? Corsair'de fan dönmüyor. %40 yükten sonra dönmeye başlıyor ki ben GTA V'te bile döndüğünü görmedim. Gözü kapalı tavsiye ederim. Sıfır sessizlikte şu an kasam. Profilimden bileşenlere bakabilirsin.

Harf Lütfen Google Play Marketinde!

Uzunca bir sürenin sonunda Harf Lütfen! kelime oyunu Google Play marketindeki yerini aldı.

Harf Lütfen! Android uygulaması en güncel sürümü ile Google Play'de yayınlandı. Kış teması görünümü seçeneği ve bir çok düzeltme içeren yeni sürümü Android işletim sistemli tablet ve telefonunuza kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

Harf Lütfen Android uygulamasını Google Play üzerinden yüklemek için tıklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 27 / 44

Harf Lütfen Kelime Oyunu 2.1

Uzun süredir geliştirilen kelime oyunu Harf Lütfen, ikinci sürümü ile karşınızda. Tamamen yenilenmiş arayüz, onlarca geliştirme ve hata düzeltmelerini kapsayan güncelleme Android işletim sistemli cihazlara ücretsiz olarak yüklenebiliyor. Ayrıca oyunun Google Chrome uygulaması da yeni sürüme yükseltildi.

Hemen hemen her platformda oynanabilme olanağı sunan oyunda 5750 civarında kelime bulunuyor. Oyuna giriş yaptığınız anda skorunuz diğer tüm oyuncular tarafından görülebiliyor ve anında skor tablosuna işleniyor. Yeni sürümde internet bağlantısı olmadan çevrimdışı oynama imkanına da sahipsiniz.

Oyunun giriş ekranı ve menü görünümleri, animasyonlar değiştirildi.

Herkes için Genel Sorular, öğrenciler için Okul Dersleri

 

Çocuklar eğlenirken öğrenecekler.

 

Ortaokul öğrencileri için sınıflara ayrılmış sorular.

 

İlgi çekici, canlı tasarım.

 

Ekran klavyesi mobil ortamda oynamayı kolaylaştırıyor.

 

Canlı skor tablosu artık mobil uygulamada da yer alıyor.

 

İnternetsiz oynama ve ekran klavyesi ayarları eklendi.

 

Oyunun Android sürümünü SlideMe marketinden kolaylıkla indirebilirsiniz. Pek yakında GooglePlay'de de yer alacak. Karşılaştığınız hataları, istek ve önerileri Harf Lütfen iletişim sayfasına veya bu konuya yorum olarak yazabilirsiniz.

Harf Lütfen kelime oyununun en güncel sürümünü indirmek için tıklayın.

Google Chrome sürümünü tarayıcınıza eklemek için tıklayın.

Site üzerinden oynamak için tıklayın.

Pek yakında Windows sürümü de indirilebilir olacak. Oyundaki tüm güncellemeleri merak ediyorsanız buraya tıklayarak Sürüm Geçmişi'ne göz atabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

GTA V Online İçin Yeni DLC Yolda

3 yıldır eskimeyen ve 70 milyon satış rakamına ulaşarak Rockstar Games'in yüzünü ve cebini güldüren GTA 5 için Aralık ayında yeni bir güncelleme geliyor. Şu an şehirde para kazanmak için oradan oraya yük taşıyanlar, depo dolduranlar yeni güncelleme ile artık çeşitli arabaları belirli noktalardan çalarak kendi özel garajlarında biriktirip satışını yapabilecekler.

Yeni ofis garajlarında 60 adete kadar araba stoklanabilecek ve garaj dekoru CEO tarafından değiştirilebilecek. Ofis garajlarında biriktirilen arabalar modifiye edilip satılabilecek. Bu satış işlemi büyük ihtmalle görev şeklinde olacak. Şu müşteriye bu arabayı ulaştır gibi yani, diğer oyunculara satış yapılmayacak diye düşünüyorum.

 

Yeni güncelleme ile birlikte, yeni araçlar, ofis garajları da gelecek. Import/Export isimli DLC'nin önümüzdeki hafta gelebileceğini tahmin ediliyor.

biltek.info

BeğenFavori PaylaşYorum yap