Gigabyte x570 Anakartlarda Çipset Fan Kontrolü

Kaynak: biltek.info

Küçük bir ayarla çipset fanının gürültüsünden kurtulabilirsiniz.

Yakın zamanda AMD tabanlı yeni bir masaüstü bilgisayar topladım. Bu sistem için kullandığım bileşenlerden birisi de Gigabyte marka X570 çipsetli anakart. Bilindiği üzere X570 çipsetli anakartlarda kart üzerinde çipseti soğutan bir fan yer alıyor. Bu fan küçük boyutlarda ve yüksek devirde çalıştığı için aşırı gürültü yapabiliyor. Benim kullandığım anakartın tam modeli Gigabyte X570 Aorus Master. Sistemi ilk çalıştırdığımda bu ses beni çok rahatsız etti. Çünkü ben "Sıfır Ses" şeklinde kullanmak için seçmiştim tüm bileşenleri. Güç kaynağı, ekran kartı, sıvı soğutma vs. Gel gelelim X570 çipsetinin bu fanı tüm olayı bozdu.

Anakartın kutudan çıkan hali ile BIOS'ta çipset fanı kontrolü seçeneği yer almıyordu. Aynı şekilde Gigabyte'ın System Information Viewer (SIV) yazılımı ile de çipset fanı kontrol edilemiyordu. Yeni BIOS güncellemesi ile BIOS'a çipset fanı için Silent, Balance and Performance şeklinde üç ön tanımlı fan devri seçeneği geldi. Bir nebze de olsa bu seçenek fan devrini düşürmeye yaradı. Yine de fan tam istediğim şekilde düşük devirlere inememişti. Çünkü küçücük fan 2000 devirlerde bile ses yapıyor. Forumlarda ve Reddit'te gördüğüm kadarıyla bu durumdan bir çok kişi de benim gibi rahatsız olmuş. Hatta çipset fan bağlantısını söküp kendi özel fanını takan dahi olmuş.

Bu yazıyı kendi keşfettiğim küçük bir değişiklik ile çipset (PCH) fanını nasıl tamamen kontrol edebileceğinizi göstermek için paylaşıyorum.

Öncelikle anakart BIOS'unuz güncel olsun. Çünkü eski BIOS sürümünde bu ayarı denemedim. Ardından Gigabyte'ın sitesinden anakartınıza ait indirme sayfasından Gigabyte APP Center ve System Information Viewer (SIV) yazılımlarıı indirin ve kurun. Sisteminizi yeniden başlatın.

Bilgisayar açıldığın SIV uygulamasını başlatın. İlk açılışta uygulama fanları tanımak için hızlarını test edecektir. Test işlemi bittiğinde Smart Fan 5 Advanced sekmesine gidin. Burada sistemdeki tüm fanları kontrol edebilirsiniz, çipset fanı dışında elbette. Herhangi bir değişiklik yapmadan üst menüde yer alan Save Profile düğmesine tıklayın ve profile bir isim vererek kaydedin. Dosyanın kaydediliği alanı File Path kısmında görebilirsiniz.

Şimdi dosyanın kaydedildiği klasöre gidin ve kaydettiğiniz XML uzantılı dosyayı Not Defteri veya benzeri bir metin editör programı ile açın. Dosyada "PCH" kelimesini aratın. Aşağıdaki bölüme ulaşın.

Bu kısımda yer alan "TachometerMode" kelimesini "SmartFanMode" olarak değiştirin ve dosyayı kaydedip kapatın. System Information Viewer yazılımını tekrar açın ve Smart Fan 5 Advanced sekmesinden Load Profile düğmesine tıklayın ve kaydettiğimiz profili yükleyin. Hiçbir şeyin değişmediğini göreceksiniz. Devam ediyoruz.
System Information Viewer programını kapatın ve tekrar açın. Sürpriz! Ve karşınızda fanlar bölümünde PCH yani çipset fanı gözüküyor. Artık dilediğiniz gibi bu fanı kontrol edebilirsiniz. Ben en düşük 1000-1200 devirlerde tutuyorum, hatta 60 dereceye kadar çalıştırmıyorum bu fanı. Açıkçası tam devirde çalışması ile bu devirlerde çalışması arasında soğutmada bir fark da göremedim. Özellikle sistem boşta iken bu fanın bana göre çalışmasına hiç gerek yok. Ama ben sessiz bir sistem için bunu göze alıyorum. Gerisi size kalmış. Dilerseniz 5000 devirde de çalıştırabilirsiniz.
Bu keşfettiğim özellikle ilgili yerli yabancı bir yazı bulamadığım için paylaşmak istedim. Umarım işinize yarar.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Daviance @daviance

  Buradaki konudan bağımsız olarak ,eski gigabyte boardum fan hızını ayarlama özürlüydü ,onda da smartfan 2 mi 3 mü ne vardı başarısızdı.

 • FreeRun @freerun

  gigabyte tercih etmem heralde sistem toplarsam, teşekkürler paylaşım için faydalı konu, asus ta tercih etmem çünkü zamanında fx işlemcileri bios güncellemesiyle destekledier ama bir türlü düzgün çalışmadı yapamadılar o işi, o zamandan beri asus anakart a uzağım

 • Temp 🔴 @temp

  @ahmetfx Bu x570 'ler gerçekten sıkıntılı. Kimseye önermiyorum.
  Diğer markaları bilmem ama Asus anakartlarda o pch fan dedikleri fan aşırı gürültülü çalışıyordu ve hiç bir şekilde kontrol edilemiyordu veya durdurulamıyordu.
  Gigabyte'da durum nedir bilmiyorum. Ama genel olarak herhangi bir x570 anakart almanızı tavsiye etmem.

  • ahmetfx @ahmetfx

   MSI da kontrol edilebiliyor, Gigabyte'ta sınırlı bir şekilde kontrolü sağlanabiliyor. Bulduğum yöntem ile fanı durdurabiliyorum Gigabyte anakartta.

  • Temp 🔴 @temp

   @ahmetfx @ahmetfx Msi'de kontrol edilebildiğini duymuştum fakat Msi'nin 2000 ₺ altı anakartlarının çoğu dandik donanıma sahip olduğu için durdurmak ısı anlamında daha da kötü bir etki yapabilir ve tehlikeli bir durum doğurabilir bu.
   Gigabyte'ta sıcaklıklar nasıl bilmiyorum ama düz mantık kurarsak eğer zorunlu olmasaydı o fan anakarta konulmazdı zaten. O yüzden durdurmanın sağlıklı bir çözüm olduğunu da düşünmüyorum.
   İlkel bir çözüm olarak görüyorum bu fan durdurma işini.

  • ahmetfx @ahmetfx

   @temp Durdursam da çalıştırsam da 56-62 derece arasında seyrediyor. Fan olayı bana da itici geliyor anakart üzerinde.

  • Temp 🔴 @temp

   @ahmetfx Zaten o fan işi gerçekten ilkel bir çözümdü. Yapılmaması gerekiyordu. Ben olsam B450 ve B550 dışında çipset tanıtmazdım fanlı çipset çıkaracağıma.
   Isı konusunda bir şey diyemiyorum zira anakarttan anakarta, ortama, yaptığın işe, kasana ve soğutmana göre çok değişir bu durumlar.
   Msi anakartlar fan çalıştığı halde 110 dereceleri görüyordu internette bir ara baya araştırmıştım.

 • özkan bahadır öztürk @ozkan-b-ozturk

  asus x570 lerin phc fan kontrolü için bir çözüm varmı?

Tüm blog yazılarını gör