Samsung Level Link Bluetooth Kulaklık (Adaptör)

Merhaba Teknodaşlar...

Kullanım Senaryosu ve Sebepler...

Şimdi öncelikle şunu söylemeliyim bu incelemedeki bluetooth kulaklığı yada adaptörü yaklaşık 10 gündür kullandım ve incelemeyi öyle yazıyorum... Bu noktada şunu belirtmeliyim bu 10 benim kullanım senaryoma göre geçti ve bundan sonraki günlerde de bu ürünü bu senaryoya uygun kullanacağım...

PC başında değilken yada telefon elimde değilken birşeyler dinlemeyi tercih ettiğinizde PC yada telefondan uzaklaşmak şöyle dursun özgürce hareket bile edemezsiniz. Kablosuz ürünler size özgürlük sağlar ama birçoğu size "esneklik" sağlamaz. Bunu biraz açalım elinizdeki kulaklığı kablosuzlaştırmanın önemi bazen performans bazende benim ki gibi kafanıza bluetooth sinyalleri alıp-veren bir cihazı takmak istememeniz olabilir yada "sadece" kafanıza takmak istememeniz olabilir... Başka bir değişle bluetooth kulaklığımı bazen gömleğimin yakasına bazen gömlek yada t-shirt cebime yada çeketimin iç cebine takmak istediğimde bana Samsung Link gibi bir çözüm gerekiyor. Çünkü bazen birşeyler dinlerken kısa yada uzun ara vermem gerektiğinde kulaklıkları kulağımdan çıkartıp cebime koyup yerimden kalkabilirim; yada zaten ayakta sağa-sola giderek hareketli bir şekilde birşeyler yapıyorumdur ve telefonum yada evde PC'imi üzerimde taşıyamıyorumdur. İşte bu durumda bluetooth kulaklık camiasından fazla seçenek yok, daha önce Jabra'nın Clipper modelini kullandım Jabra'nın bu senaryoya uygun birkaç ürünü daha var. Başka markalarda böyle ürünler özellikle Sony'nin ürünleri çok yetenekli ve kaliteli tabiki bir o kadar da pahalı ve malesef ülkemizde fazla bulunmuyorlar... Samsung'tada Level Link'ten başka ürünlerde var. Jabro'nın ürünler 2-3 sene öncesinin ürünleri ama kabul edelim ki hala iyiler, Sony'nin ürünleri ise hem çok daha yetenekli hemde çok daha kaliteliler ama uygun fiyatlı değiller ve benim bütçemi aşıyorlar... Samsung ve Jabra arasında bir seçim beni bekliyordu ve bende uygun bi indirimle Samsung Level Link'i aldım... diğer alternatifim aynı fiyatlı Jabra Street 2 modeli idi açıkçası zor bir karar o ürününde kendine göre avantajları var...

Kutu içeriği...

Samsung Level Link ufak ve pek gösterişli olmayan bir kutu içinde 5 parça aksesuarla geliyor;

 1. USB Kablosu
 2. Stereo Kablo
 3. Kablolu Kulaklık
 4. Kulaklık Pedleri
 5. Pek okumadığımız Kitapçık

Evet gördüğünüz gibi içinde pil yer alan bir ürün için şarj adaptörü yok onun yerine pek uzun sayılmayacak bir micro-USB kablosu... Kısa demişken Stereo Kablo onda da kısa gerçekten kısa bu kablo ile ses çıkışı olan her ürünü Level Link'e bağlayarak diğer bluetooth kulaklıkları da Level Link'e bağladığınızda kablosuz bir ses aktarımı mümkün oluyor ki bu özellik fazla üründe yok ayrıca benimde denemediğim bir özellik...

Tasarım...

Samsun Level Link diğer Samsung ürünleri gibi plastikten ama bu ürünün üst yüzeyi Note serisindeki deri hisli plastikten açıkçası buna biraz şaşırdım.

Diğer yandan ürün çok hafif sağ kenarında iki adat düğme var bu düğmeler "önceki" ve "sonraki" parça için kullanılan ileri-geri düğmeleri ve düzgün çalışıyorlar. Sol tarafta üstte ses arttırıp-azaltmak için kullanılan birleşik tuş var, altta ise üç kademeli bir anahtar var. Tam ortası kapalı durum aşağıya çektiğinizde Level Link'i diğer cihazlara ses aktarmak için kullanılan mod aktif oluyor. Yukarıya çektiğinizde ise bluetooth özelikli cihazlara Level Link'i bağlayarak o cihazlardaki sesleri Level Link'e takılan kulaklıktan dinleyebileceğiniz diğer bluetooth kulaklıklar ile aynı işleve sahip mod aktif oluyor.

Ayrıca Level Link'i elbiselerinize takabileceğiniz klips sağlam görünüyor ve çok abartılı olmadığı sürecek kalın elbiselerinize de takabileceğinizi düşünüyorum.

Level Link'in alt kenarında şarj için micro-USB girişi yer alıyor üst kenarında ise ortada 3,5mm kulaklık ve mikrofon birleşik giriş yer alıyor. Bu girişin bir tarafında ürünün mikrofonu diğer tarafında ise 3 renkli aktivite LED'i yer alıyor.

Değerlendirme...

Samsung Level Link'i içinden çıkan kulaklık yerine Lumia 1520'nin kulaklığı ile test ettim çünkü bu kulaklığın ses kalitesini iyi olduğu yerleri ve kötü olduğu yerleri biliyorum. Öncelikle şunu söylemeliyim Jabra Clipper bass ağırlıklı bir üründü Clipper'e hangi kulaklığı takarsam takayım bass'lar biraz kuvvetliydi. Level Link bass ağırlıklı bir ürün değil aksine çok dengeli bir ürün ses kalitesi için dinlediğim parçalardan tutun da içinde sadece insan sesi olan sesli kitaplara, dinlemekten keyif aldığım radyo tiyatrolarından şiirlere hepsinde çok dengeli bir ses çeşitliliği olduğunu söyleyebilirim. Her türlü çalgıyı her türlü konuşmayı oldukça temiz şekilde duyabiliyorsunuz.

Yanlız herşey bu kadar güzel değil en önemli eksisi bence ses seviyesinin düşük olması aynı cihaz aynı kulaklık ile yaptığım denemelerde Jabra Clipper'ı kullandığım ses düzeyinde Samsung Level Link'in sesini az buldum ve sesi açmak zorunda kaldım. Gerçi bu durum bana sürpriz olmadı ürünü almadan önce daha önce kullananların hepsi bundan şikayet ediyordu. Yalnız bi istisna var Samsung Level Link'i PC'ye bağladığımda anlam veremediğim şekilde bu ses kısıklığını hiç hissetmedim.

Birde şu konu var sonuçta bu ürün kablosuz kullanım için tasarlandı değil mi? Yani bir menzili olmalı, evet menzil konusunda bu ürün son derece güzel ve beni çok şaşırttı açıkçası bunun nedeni Bluetooth 3.0 mı yoksa Level Link'in kendi başarısı mı bilmiyorum. Jabra Clipper Bluetooth 2.1 kullandığı için menzul konusunda Level Link ile kıyaslamak pek doğru değil... En az bir duvarın arkasından sorunsuz çalışıyor. İş yerimde metal aksamlı cam elyaflı kontraplak duvarlarımız var bu duvarlardan ise 2 tanesinin artında bile sorun yaşamadım. Evde ise evin ortasına koyduğum telefonuma -ki tam evin ortasında kalıyor- evin 4 köşesindeki tüm odalarda -kapılar açıktı- sorun yaşamadım.

Pil Performansı...

Evet inceleminin geçikmesinin sebebi asıl olarak bu konu... Benim kullanım tarzına göre ürün en az 3 gün beni yarı yolda bırakmadı. Tabiki şunu belirtmeliyim Level Link'i günde en çok 2 saat kullanıyorum ama bu 2 saat sürekli değil dağınık bir şekilde yani ara ara birşeyler dinliyorum. Mesela sabah-akşam işe gelip-giderken yarımşar saatten 1 saat ve gün içinde yaklaşık 1 saat... Kesintisiz kullanımda ise sesli kitap dinledim ve 6-7 saat arasında bir kullanım sundu bana, ki bu çok iyi bence...

Sonuç Olarak...

Samsung Level Link'in fiyatı yaklaşık ₺120 - ₺130 ve bu açakça birazcık fazla sanki ama Samsung'un diğer ürünlerinden HS-3000 ₺100 civarına kadar çıkıyor ve Level Link daha yeni bir ürün bu yüzden de biraz fiyatı fazla olmuş sanki...

Gerek hafifliği gerekse de ses kalitesi açısından üründen memnün kaldım. Ses seviyesi biraz düşük ama bu çokta sorun değil... Elbise klipsinin sağlamlığını beğendim ayrıca pil performansı da çok güzel... Açıkçası Level Link artıları eksilerine galip gelen bir ürün diyebilirim... Pişman mıyım? Hayır, ürün daha iyi olabilir miydi? Evet...

Okuduğunuz için Teşekkürler ürün ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazarsanız cevaplayabilirim... #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 17

Sıkıştırma Formatları ve Yazılımları karşılaştırması.

Favori sıkıştırma formatınızı sorgulamaya hazır mısınız ?

Merhaba arkadaşlar.
Hepimizin arşivlemek veya sıkıştırmak için kullandığı sıkıştırma formatlarıyla ilgili karşılaştırmalı test yapıp en iyi sıkıştıranını tercih etmek istedim. Test sonuçlarını da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Fazlasıyla sıkıştırma formatı var. Bunlardan en iyi ve popülerlerini seçtim. En iyi olmasının yanında herkesin kullanımına da uygun olması önemli. Sıkıştırdığınız dosyayı arkadaşınız açamayabilir aksi takdirde. Tabiki daha iyi sıkıştıran ve "geri dönüş garantisi" vermeyen sıkıştırma tipleri de var. Bu testte sürekli kullanılabilecek güvenilir formatları test ediyorum.

Testlerini yaptığım formatlar

ZIP : Kullanılan en popüler sıkıştırma formatı. WinZIP i anabiliriz tam da bu kısımda. (Bilmeyeni dışlayalım) 256-bit kriptolama ile dosya şifreleme yapabiliyor.

RAR : ZIP den daha iyi sıkıştırdığını iddia eden ve Windwos cihazlarımızda genelde WinRAR ile kullandığımız (ki kendisi formattan sonra yüklenmesi neredeyse zorunlu olan bir programdır) sıkıştırma biçimi. 128-bit kriptolama ile dosya şifrelemesi sağlanabilir.

7Z : LGPL lisanslı ve iddiası yüksek bir sıkıştırma formatı. 256-bit kriptolama ile dosya şifrelemesi sağlayabilir ki bu RAR formatına karşı büyük bir avantaj.

ARC : Daha önce duymadığım fakat sıkıştırma oranının yüksekliğinden dolayı tavsiye edilen bir sıkıştırma formatı.

Sıkıştırma işlemleri formatın desteklediği en yüksek düzey kullanılarak yapılmıştır.
5 kategoride test gerçekleştirdim ve sıkıştırma oranlarını baz aldım. Kategoriler,
Video, fotoğraf, müzik, belge, 3B dosya.

-Belge: İçerisinde 23 PDF olan iki klasör
Orijinal boyut : 13.3 MB
ZIP : 8.95 MB
RAR : 8.46 MB
ARC : 7.81 MB
7Z : 7.74 MB

-3B Dosya: 2016/10 gündeminde geçen Nefertiti'nin taranan 3B koordinat dosyası. Dosya uzantısı .obj
Orijinal boyut : 68.4 MB
RAR : 19.3 MB
ZIP : 17.1 MB
ARC : 14.3 MB
7Z : 14.2 MB

-Fotoğraf: 21 .jpg fotoğraf içeren bir klasör.
Orijinal : 51.3 MB
ARC : 48.5 MB
RAR : 48.0 MB
ZIP : 47.9 MB
7Z : 47.9 MB

-Müzik : 22 .mp3 dosyası yer alan bir klasör
Orijinal : 57.9 MB
ARC : 57.7 MB
7Z : 57.1 MB
ZIP : 57.0 MB
RAR : 57.0 MB

-Video : x265 kodekli 3 .mkv dosyası içeren bir klasör
Orijinal : 640 MB
ZIP : 609 MB
ARC : 602 MB
RAR : 597 MB
7Z : 596 MB

Sonuç: Sıkıştırma oranlarında görüldüğü gibi en başarılı .7Z formatı. Sadece müzik formatında en iyi olamadı fakat binde birlik bir fark bunu başarısız yapmaz. Gerek ZIP gerek RAR gerekse ARC ın üstün ve kötü olduğu yerler var. Fakat 7Z hepsinde büyük başarı gösteriyor. Bundan sonra RAR formatını bırakıp tüm sıkıştırma ve arşivleme işlemlerimi 7Z formatıyla kullanmaya başlıyorum.

Formatımızı seçtik. Sıra yazılıma geldi. 7Z nin kendi 7-ZIP programı mevcut
http://www.7-zip.org/

Bunun dışında PeaZip programı da ilgimi çekti.
http://www.peazip.org/

PeaZip in diğer yazılımlardan farkı .ARC formatını da desteklemesidir. Tek bir programla sıkıştırma işlerinizin hepsini halletmek için PeaZip mükemmel bir tercih. Zaten WinRAR ın da bu formatlardan sadece RAR ve ZIP i desteklemesi ve yazılımın ücretli olması başta elememizi sağlıyor.

7-Zip ve PeaZip in .7Z sıkıştırma performansını karşılaştırdığımda tamamen aynı sonucu aldım. Çünkü asıl işi yapan zaten 7-Zip in kütüphanesi ki PeaZip de bunu kullanıyor.
PeaZip in Linux de de güzel bir arayüz sunması beni memnun etti.

Testler neticesinde önerim şu şekildedir.
.7Z sıkıştırma formatını kullanın. Hem şifreleme hem sıkıştırma açısından popüler olanların içinde en iyi tercih.

Yazılım tarafında 7-Zip veya PeaZip aynı işi layıkıyla gerçekleştiriyor. Linux tarafında da kullanacaksanız PeaZip daha iyi bir tercih olacaktır.

RAR formatını ve ücretli olmasının yanında az format destekleyen WinRAR yazılımını bırakmanın zamanı geldi artık.

Ekleme: @ufkabakan 'ın yorumu ve eleştirisi üzerine 7Z ve RAR5 karşılaştırması da yaptım. Aşağıdaki yorumdan da okunacağı gibi buraya da yazıyorum test sonuçlarını.

-----
İşlemleri gerçekleştirdim. Dosya adlarını ve byte cinsinden boyutlarını sıralıyorum.
7Z ve RAR5 kıyaslaması yaptım. Her ikisinde de Solid Archive açık.
Dictionary Size olarak 7Z için maksimum 128MB ayarı var.
Bu değer RAR5 de 1024MB imiş. Bu yüzden 7Z için 128MB RAR5 için hem 128 hem 1024MB değerlerini kullandım.

-Belge
RAR5-1024MB-Solid.rar 8287386
RAR5-128MB-Solid.rar 8287386
7Z-128MB-Solid.7z 8126472

-3B Dosya
RAR5-1024MB-Solid.rar 20427926
RAR5-128MB-Solid.rar 20427926
7Z-128MB-Solid.7z 14926536

-Fotoğraf
RAR5-1024MB-Solid.rar 50398721
RAR5-128MB-Solid.rar 50398721
7Z-128MB-Solid.7z 50315434

-Müzik
7Z-128MB-Solid.7z 59954585
RAR5-1024MB-Solid.rar 59849776
RAR5-128MB-Solid.rar 59849776

-Video
7Z-128MB-Solid.7z 625271724
RAR5-128MB-Solid.rar 622306810
RAR5-1024MB-Solid.rar 621889400

Sonuca bakıldığında Müzik kategorisinde zaten RAR biraz daha öndeydi.
RAR5 farklı olarak RAR dan 0.2MB daha fazla alan kazandırdı.
Önceki testte sıralamayı değiştirecek tek fark Video klasmanında oldu.
RAR5 7Z den 3.22 MB daha az yer kapladı. bu da binde 5.41 lik bir değişime karşılık geliyor.

Yazı temelli dosyalarda 7Z hala RAR ve RAR5 e göre %26 ya kadar daha fazla boş alan sağlıyor.
-----

#akış #7z #7zip #peazip #rar #zip #arc

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 46

İnternet ve Fiber altyapıları (FTTx ve xDSL)

Arkadaşlar selamlar, günümüzde ülkemizde kullanılmış veya kullanılan internet alt yapı türlerinden elimden geldiğince sizlere bahsetmeye çalışayım.

FTTn (Fiber to the node)

Bahsedeceğimiz alt yapı belkide çoğumuzun kullandığı alt yapıdır. aDSL2+ Şeklinde de bahsedilebilir. ADSLde 16mbit bağlantıya bu alt yapı sayesinde çıkılmaya başlanmıştır. FTTNde konumlandırma şu şekilde olur; Bir kaç kilometrelik alan için bir kabinet (Saha dolabı) koyulur. Santral tarafından bu saha dolabına fiber kablo ile gidilir. Kabinetten sonra ise kullanıcılara bakır kablo ile hizmet verilir. Yani evlerinizde ki telefon kabloları.
Bu alt yapıda önemli olan sizin saha dolabınıza uzaklığınız ve saha dolabından size gelen bakır kablonun durumu.
Buna evinizin içerisinde ki iç tesisat telefon kabloları da dahil. Eğer bu kablolar sağlıklı ise 24mbit'e kadar internet bağlantısı sağlanabilir. Ancak şuanda operatörler ADSL2+ adı altında 24 mbit paket satmamaktalar.

FTTc(Fiber to the cabinet)
Şimdi gelelim ülkede çoğu kişinin fiber diye kandırıldığı altyapıya yani vDSL2 veya bazı bölümlerde Coax, Fiber_C şeklinde de geçebilir.
Bu altyapının FTTNden çok bir farkı bulunmuyor aslında, şöyle ki yukarda bahsettiğimiz FTTNde birkaç kilometrelik alana koyulan kabinetler burada her 200-300 metrede bir koyulur. Kabinetten sonra yine bakır kablo veya bazı yerlerde ethernet kablosu(RJ45)da kullanılabiliyor. Dolayısıyla bu kabinetler kullanıcıya yakın olduğu zaman internet hızları ve stabilite de yükseliyor. FTTCde 50mbite kadar internet bağlantısı sağlanabilir. Burda ki önem gösteren değişkenler yine bahsedilen bakır kablo kalitesi. Ancak FTTCde bu kontrollerin çoğu ISS tarafından yapıldığı için sizin evin iç tesisatınızı çok önemsemenize gerek yok.

FTTb(Fiber to the building)
İşte gerçek fiber diyebileceğimiz bir altyapı, aynı zamanda fiber olarak ISSlerin yaygın kullandığı bir altyapı. Yukarıda ki kabinetleri vs. unutun. Bu altyapıda yerleşim şu şekilde; Öbek noktasından fiber kablo ile bina girişine kadar gidilir. Bina girişine bir swicht koyulur bu swicht ISSe göre değişir Cisco ,Huawei, Alcatel Lucent olabilir.
Fiber kablo ile bu swicht'e girildikten sonra sw üzerinden ki portlardan binada ki dairelere ethernet kablosu(Rj45) ile çıkış alınır. Bu ethernet kablosu dairenizin içinde HGW(Modem)nize, WAN şeklinde bağlanır. Burda internet hızı ISSe ve SWye bağlı olarak değişir. Ancak genellikle ISSler 25-50-100mbit paketler satarlar bu alt yapıda. Ayrıca bu altyapıda tam anlamıyla IPTVde kullanılabilir(TurkcellTV+,Tivibu)

FTTh(Fiber to the home)
Bahsedeceğimiz son altyapı, FTTh diğer adı ile GPON bu altyapı tam fiber diyebileceğimiz bir altyapı.
Bu altyapıda ONT model, KTA model ve MTU model bağlantı mevcut, ben daha sağlıklı ve daha çok yaygınlaşan ONT modeli anlatacağım.
Bu altyapıda OLTden(Santral diyebiliriz) binaya fiber kablo ile gidilir, binanın zemin katına koyulan bask(Bina altı sonlandırma kutusu)dan veya fiber splitterından dairelere fiber kıl kablo çekilir. Bu fiber kıl kablo evinizin içine yerleştirilen ONT(Çevirici modem)ye giriş yapılır. ONTler yine ISSe göre değişir Ericsson,Huawei,Alcatel olabilir.
ONTye giriş yapıldıktan sonra RJ45 ile çıkış yapılıp HGW(Modem)nizde WAN şeklinde bağlantı sağlanır.
İnternet erişimi bu şekilde gerçekleşir. Bu erişimde 1000 Mbit'e kadar internet hızı sunulabilir. Tabi ki yine kullanılan değişkenler bazında. Bazı ISSler ONT üzerinde ses hizmetide verebilir.
FTTbde olduğu gibi VoD,IPTV hizmetler sağlıklı bir şekilde sunulabilir.

Elimden geldiğince sizlere ülkemizde kullanılan internet altyapılarını anlatmaya çalıştım. Yukarıda anlattığımda alt yapıların grafik hallerinide paylaşayım daha iyi anlaşılır.
Birde yukarıda bahsetmediğim bize kullanılmayan fiber to the desk var yani masaya kadar fiber ancak ülkemizde kullanılan bir altyapı değil 🙂 Hepinize bol fiberli günler 🙂

#akış #fiber #internet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11
 • t.baris @turemis-baris

  Peki SO nun bu konudaki yaklaşımı nasıl?
  Eskişehirde fiber yazısınada yazmıştım. Sokağımızdan fiber geçti. Ancak bulunduğum apartman küçük sadece 7 daire var çoğu öğrenci apartman yönetimi die bişiy hak getire!.
  SO Eskişehirde uygulamaya başladığında bizim gibi müşterilerine nasıl bir fiber hizmeti vericek yada vericekmi? @horizon

  • Ufuk E. @ufuke

   Eskişehire kurulan alt yapı FTTh yani GPON. Ancak bulunduğunuz apartmana gelir mi gerçekten şuan için bişey söylemem yanlış olur. Eskişehirde öncelik ile yaygınlaşması lazım şimdilik açıkcası merkezi ve rezidans,site gibi yerleşim yerlerine sunulacak. Ancak şöylede bir şey var evin önündeki sokakta çalışma yapıldı ve evin kapısına doğru kazı yapılıp resimdeki gibi bir şey var ise kapının önünde alt yapı gelmiş demektir. (Resim gerçekten Eskişehir'den bağlar civarında alt yapı yapıldıktan son çekmiştim.)

 • Bilgehan Veli Çakıroğlu @hyperhiz

  İzmir'de SuperOnline yanlış hatırlamıyor isem FTTh(Fiber to the home) kullanıyor

 • cingibi @cingibi

  ttnet in fiber altyapısı olan bir binada superonline fiber alma şansımız olmuyor mu ttnetin adsl hatlatını kullanabiliyorlar fiberi ortak kullanma yok mu acaba

  • Ufuk E. @ufuke

   Merhaba, bu bulunduğunuz bölgeye göre değişiyor. Şöyle ki bazı bölgelerde fiberde anlaşmalar gereği Tsol fiber var ise TT fiber olamıyor, keza aynı şekilde TTfiber var ise Tsol fiber olamıyor. Ancak bazı siteler veya apartmanlarda bu protokollerden önce 2 altyapıda kurulmuş oluyor. Bu yüzden istediğinizi kullanabiliyorsunuz. Ancak şuanda binanızda sadece TT var ise yüksel ihtimalle TSoldan yararlanamacaksınız. Ama tabi ki en net bilgisi 08502220222yi arayarak öğrenebilirsiniz.

  • cingibi @cingibi

   bilgi için teşekkürler tilgin HG1311 modem ile ttnet fiber kullanıyorum. daha önceleri modemin tam yetki ile erişebilirken ttnet saolsun yetkilerimizi root şifresi ile ksıtladı sırf bu yüzden superonline a geçmek istiyordum bilginiz varmıdır acaba bu modemi nasıl değiştirebilirim

 • hc8 @hc

  fttb şuan herkese 10-15 yıl yeter. 30-40 metrelik bakır kablo 50 mbit hızın ne kadarını kesebilir ki kaliteli olduktan sonra. 6 ay önce binamıza fiber kablo çekildi, kutu kondu turk telekom tarafından. Sonuc hala 8 mbit. altyapı var, sistem paket tanımlayamıyor 😀 Böyle bir ülkeyiz.

Nokia Lumia 1520

Merhaba Modern Akıllı Telefon 😉
Lumia 1520 benim ilk "modern" akıllı telefonum... Bu noktadan başladım çünkü 2007 yılında iphone ile başlayan akıma 7 sene direndikten sonra bende kendi önceliklerim doğrultusunda kapılmış bulunmaktayım. Değerlendirmemin anlaşılması için kendi önceliklerimi ve kullanım tarzımdan başlamalıyım sanırım...
Benim önceliklerim...
-Telefon artık çok yönlü ve kesintisiz bir iletişim aracıdır ve asıl önceliği sesli iletişimdir. (ses kalitesi kesinlikle önemli)
-Çoklu ortam özellikleri kesinlikle konfora yönelik kullanım amacındadır. (her işe yetişebilmesi değil tek işe en iyi şekilde yetebilmesi daha önemli)
-Tüm elektronik cihazlarım da olduğu gibi akıllı telefonda da uzun ömürlülük ve ulaşılabilir destek olmazsa olmazımdır. (Desteğin yerel olması kesinlikle önemli)
-Erişilebilirlik özelliklerinin son kullanıcı dostu olması şart 😉
-Kesinlikle sade kullanıcı dostu karmaşıklıktan uzak ve belirli bir standardı olan bir bütünlük arz eden yapısal olgunluğa önem veririm

İlk izlenimlerim...
Resimlerden de anlaşılacağı üzere jelatinli kutusunda aldığım ürünün tüm nokia'larda olduğu gibi kaliteyi yansıtan bir ilk izlenime sahip olduğunu söyleyebilirim sim kart yuvasının özel olarak açıkta bırakılarak gelmesi beni şaşırttı ve sevindirdi. Buradan başlamanız şart gibi bir ilk adım yönlendirmesi olmuş. Hafıza kartı takmadığım için hala resimdeki iğne olduğu yerde duruyor...

Boyut ve Ağırlık...
6" büyüklüğündeki bir akıllı telefon herkese göre değil kabul etmek lazım ben çok daha küçük bir telefondan geçiş yaptığım için bana 3-4" bile büyük gelecek ve kullanım alışkanlıklarımı değiştirmeme neden olacaktı. Bende buna güvenerek çıtayı yükselttim... Uzun süre (1 saat gibi yada daha uzun bir süre) elinizde tutup o dev ekranın hakkını verircesine filmlerin videoların dibine vurduğunuzda eğer benim gibi geniş bir oturuş sergilerseniz telefon elinizdeyken bileklerinizi daha iyi hissediyorsunuz... 😉 Tabiki bu ağır bir cihazla (boyutuna göre) karşı karşıya olduğunuz anlamına gelmiyor ama hafifte sayılmaz. Elinizde hem yatay hemde dikey konumda dengeli durabiliyor. Tek elle dahi tutsanız. (elleriniz ufak ise durum değişir tabiki)

Malzeme Kalitesi
Ben özellikle mat olan renk seçeneklerinden birisi olan siyahı seçtim levent abi'nin kırmızı 1520'si parlak başka bir sitede sarı rengin de mat olduğunu gördüm açıkçası mat olan telefonların malzeme kalitesi yada daha doğrusu malzeme kalitesinin sizde bıraktığı hissiyat daha premium... 😉 Mat rengin telefona ayrı bir hava kattığını düşünüyorum. Çünkü parlak renkli birçok alternatif mevcut

Tasarım
Telefon büyük 😉 ama bu boyutta kasa kalınlığı ve kasa tasarımı çok güzel seçilmiş büyük ekranlı diğer telefonların aksine nokia telefonun dört köşesi dışında keskin hatlar kullanmamış elinizde tutarken elinize temas eden tüm kenarlar yuvarlatılmış durumda buda eğer büyük elleriniz varsa ekranın %80'ine ulaşabileceğiniz anlamına geliyor. Baş parmağınızı uzatırken telefonun hiçbir elinize yada başka bir parmağınıza baskı yapmıyor. Elinizin boyutu nispetinde ulaşabilirlik sağlıyorsunuz. Bu noktada çerçevelerin kalınlığı da bence güzel ayarlanmış. Ekranın üst ve alt kısmındaki tüm boşluklar ki hiçbiri boş değil güzel değerlendirilmiş. Bazen arama tuşuna dokunduğum olsa da o benim şahsi becerimdir. 😉
Arka kameranın çıkıntısı kendini oldukça belli ediyor bu kullanımınıza da yansıyor ben ekranın uzun ömürlülüğü açısından kapak kullanmayı tercih ettiğim için günlük kullanımda çok hissetmiyorum kamera çıkıntısına ama kılıfsız kullanmak açıkçası cesaretli bir iş olurdu çünkü sert zemine temas eden bir kamera dış etkenlere daha açık olacaktır.

Black'i Cyan'ı anladıkta bu Denim ne iş...
Benim telefoonum 1520.1 (çoğu sitede ve videoda 1520.0 incelenmiş) yani derseniz cevap veremeyeceğim çünkü telefon kutudan (%80'in üzerinde şarjı ile ve) Nokia Black yüklü olarak çıkyor. Yani Windows Phone 8 GDR3 ile geliyor ilk birkaç saat takıldığım Black sürümünü kullanırken insan sanki birşeyler eksikmiş gibi hissediyor özellikle de üst taraftan çekiştirmeye alıştığımız "hızlı erişim merkezi" yokken... Güncelleme yapıları yapılmaz telefon Lumia Black oluyor (Nokia Black ile Lumia Black arasındaki fark ne derseniz inanın bilmiyorum) sonra telefon size Windows Phone 8.1 ve diğer güncellemeleri artık edinebileceğinize dair bir uyarı yapyor ve güncelle dedikten az biraz sonra (ki bu süre kubul edilebilir bir süre tabiki de dakikalar sürüyor) Lumia Cyan yani Windows Phone 8.1'e güncellenmiş lumia 1520'niz oluyor ciddi konfor ve yeni özelliklerin geldiği Cyan rengi insana "heh şimdi olmuş" dedirtiyor.
Denim yani Windows Phone 8.1 GDR1 güncellemesini alacağını bilmek güzel bir his hatta daha da fazlasının geleceğine dair büyük umutlar beslemek elinizindeki cihazı gözünüzde olduğundan değerli yapıyor. Bu arada Denim kelimesi kaba pamuklu kumaş yani kot kumaşı anlamına gelen fransızca kökenli ingilizce bir kelime imişşş... 😉 (Amber Black Cyan Denim veee Emerald)

Windows Phone ne kadar akılllı...
Windows Phone BENCE çok güzel tasarlanımş bir işletim sistemi kaynak yönetimi harika telefon RAM yerine işlemci ağırlıklı kullanıma göre tasarlanmış yani uygulamalar çalıştığı sürece kaynak tüketiyor 😉 Ayrıca hemen hemen tüm uygulamaların standartlaşmış bir kullanım şekli sunması bence çok güzel... Bu ne demek yani her uygulamada ek özelliklerin yeri sağ köşedeki üç nokta'nın altında demek, Gönder Kaydet Tamam İptal gibi temel işlevlerin ekranın en altında olması demek... Geri tuşunun işlemi süper olmuş sadece geri tuşuna basarak bile girilen bir uygulamadan sorunsuzca çıkılabiliyor. Ayrıca windows tuşuna basılı tutulduğunda değilde geri tuşuna basıldığında açılan çalışan uygulamalar ekranı başta alışması zor gibi dursa da bence akıllıca 😉
Ben OTG özelliğinin de olmasını isterdim ama şuan yok belki ileride gelir. Black güncellemesi ile Cyan arasındaki farkı görünce hatta daha önce Amber'i de tecrübe ettim onlara bakılınca şuan Windows Phone bence en iyi gelişen ve gelişimini sürdüren işletim sistemi...
Sırf 4K video çekiebiliyor diye aynı telefonun farklı bir sürümüne arayan insanları biliyoruz Ocak 2014'te bu telefon 1 seneye kalmaz 4K çekecek deselerdi ohooo o zamana kim öle kim kala derdik ama şimdi gelsin de deneyim diye gün sayıyoruz... (tamam 4K çokta şart değil ama sonuçta artı bir özellik)

Kamera
10 gün boyunca kullandığım telefonumun kamerasını genelde belge çekmek için kullandım bu noktada da OiS'in bana iyi işler çıkardığını söyleyebilirim video kaydı konusunda beni en çok etkileyen çevresel sesleri iyi kaydetmesi video çekerken fark etmediğim bir sesi videoyu izlerken duyunca biraz şok oldum 😉 Ters ışık koşullarında bile iyi çalışan odaklama sisteminden memnun kaldım ama benim asıl odağım belge fotoları olduğu için kameranın asıl potonsiyelini değerlendirebilecek durumda değilim. Benim isteklerimi karşılıyor mu EVET 😉

Herkese Destek
Benim yaşadığım yerde satış yapıpta satış sonrası destek konusunda insanı yoran üzen bir ürün almak istemez kimse işte bu noktada nokia markası BENCE güzel bir iş çıkartıyor en azından kendi yaşadığım şehirdeki durum rakip firmalara göre daha güzel durumda...
Beni asıl cezbeden destek ise erişilebilirlik noktasında windows phone'nin sundukları ekran büyütecini kullanan birisi olarak iOS'a rakip hatta ondan daha iyi bir erişebilirlik desteği windows phone'de var. Şöyle örnek vereyim Asphalt Overdrive oynarken arayüzde ekran büyütecini kullanarak SADECE istediğim yerin ekran görüntüsünü alabildim 😉

BENİM İÇİN Artılar ve Eksiler
Akıllı Telefon almak için bir kaç kriterim vardı
1. OiS destekli kamera OLMAZSA OLMAZIM
2. Hafıza Kartı Desteği (32+ GB üstü olduğu sürece feragat edebilirdim)
3. Çıkartılabilir Batarya (Daha önceki telefonlarımın hepsini en az 2 batarya değiştirerek emekli ettim)

Artıları
6" ekranı besleyecek kadar iyi donanım (Snapdragon 800 + 2 GB RAM + 32 GB dahili hafıza)
Kullanım koşullarına bağlı olarak 2 günü tamamlayabilecek kadar iyi batarya (en az 24 saat gidiyor oyun+video+müzik+internet dahil en az 24 koca saat ;))
Bol megapixelli (20 MP) OiS destekli kamera ve başarılı kamera arayüzü

Eksileri
Keşke batarya çıkabilseydi
Keşke kamera çıkıntısı olmasaydı
Keşke stereo hoperlörler olsaydı
Keşkem OTG desteği olsaydı
ah keşkem keşkem

Not: Sadece 10 günlük kullanımın ardından yazılmış bir inceleme ayrıca fotoğraflar LG Optimus 4X HD ile çekildi

Okuduğunuz için çok teşekkürler 😉

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 21