Paylaş Paylaş

Tesla’nın ilk ölümlü kazası, otopilot sistemlerini nasıl etkileyecek?

Tesla’nın ilk ölümlü kazası, arabalarda otopilot sistemlerinin güvenliğini gündeme getirdi. Biz de bu konuyu etraflıca tartışıyoruz.

Otomobillerle ilgili herşeyi ilk siz öğrenmek istiyorsanız kanalımıza abone olun ► https://goo.gl/ZXgxLT

Otomobil incelemelerimiz için ► https://goo.gl/jnbWzD

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/k/otoseyir

Facebook: https://www.facebook.com/otoseyirdergi
Twitter: https://twitter.com/otoseyir
Instagram: https://www.instagram.com/otoseyir/

OtoSeyir YouTube kanalında yeni model otomobil incelemeleri, motorlu vesait teknolojileri ve araba haberleriyle birlikte trafik ve sürücülük kültürüne Türkçe bakış videolarını bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agab @agab

  Şu otopilot benim valideden daha iyi sürüyordur her iddiasına varım.

 • ... @road

  Pazar akşamım güzel geçiyor. Sayenizde 🙂

 • Mehmet @mehmet4241

  evet. izlenme listesinde sıraya eklendi. .

 • ISA @isasntrk

  Aman yarabbi oto seyir olacak şey değil 😀 Güvenlik önlemleri epey katılaşacak gibi.

 • Starvault @starvault

  hala kırmızı ışıklar var yollarda yeni bir teknoloji olmadan otopilot fail eder. yollarla otopilotun senkronize olması lazım.

 • Hakkı Demirci @hakkidem

  Bizim ülkede trafik kurallarına uyan otomatik pilotlar fazla raabet görmezler sonra yol vermedin kavgasını kimle yapacaklar 🙂

 • seramik_demlik @seramik_demlik

  Açıklama bölümüne otoseyirin kendi sitesi de eklense iyi olmaz mı?

 • Afsinyus @ufo

  Hamdi abi dorse dediğin bir marka. O bahsettiğin şey “treyler”
  https://tr.wikipedia.org/wiki/Treyler

 • KaHKaHa @kahkaha

  Beyler 100 yılda geçse, şu otopilot şeysi bizim memlekette olacak şey mi eaheauh kırmızı ışıkta geçen mi dersin, sağdan sollayan mı dersin, bu arabanın sensörleri her yerden fırlayan mobiletli kekoları mı takip etsin, otobandaki takla attıran çukurları mı takip etsin, hadi kırmızı ve yeşil ışığı algılayıp duruyor yada gidiyor, bizim memlekette şöyle yanan trafik lambası var ya, araba mavi ekran verir bi yerden sonra..

 • A. Çağatay KANDEMİR @alptekinck

  Ray üstünde giden araçlar dahi hala insan kontrolünde olduğuna göre otomobillerde oto pilota daha var bence.

 • Höşelek @systemapps

  teslayı bi izleyim dedim.amerikanın o nizami mükemmel yerlerini gördüm.sonra dedim ki bize tesla değil ters takla atan araba yapmaları lazım.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Bizim ve bizden daha kötü trafik kültürü olan yerlerde tesla ‘nın daha 40 fırın ekmek yemesi lazım.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  2 sebebi var. Müsadenizle ben cevap vereyim. En önemli sebebi şu : Aksesuar ve donanımlar arabanın üzerinde geldiği için direk vergiye tabi tutuluyor. Aracın baz modeli 21bin usd ise full modeli 25 bin dolar oluyor. ama aradaki 4000 dolar üzerine hem kdv hem ötv binince fark 10.000 lira değil 20,000 lira üzerinde bir farka dönüşüyor. dolayısı ile distribütörler ben bir araçtan 5000 lira kazanamıyorum devlete 50.000 neden kazandırayım kafasıyla getimiyorlar.

  diğer sebep her donanım türkiyede düzgün çalışmıyor. bunun için de bir teknik ekip kurmak lazım. örneğin navigasyon donanımı avrupa ve amerikada 25 senedir mevcut iken bizde 7-8 senedir var.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  @farazicosmos bunlar türkiye gerçekleri malesef. herkes biniyor diye renault fluence tutuyor. tutuyor diye yine herkes fluence alıyor. aaa bkmışsın fluence volvo s40 dan pahalı 😀

 • Melih @melihtr

  Otomatik pilot için ülkemizde daha çok zaman lazım. Normal insanı bile şaşırtan yol çizgileri varken… Mesela geçen yıl Ankara’dan İzmir’e giderken İzmir girişinde yol çalışmasında (yeni otoban viyadüğü etrafında) yol çizgileri direkt bodoslama beton bariyere doğru gidiyordu, otomatik pilotu geçtim, normal insan bile çizgilere güvenip beton bariyere geçirebileceği durum. Ben gece yol çizgisine güvenmediğimden durumu kurtardım. Böylesine insan hayatının ucuz olduğu, işini baştan savma yapan millet olduğumuz için bu teknoloji bize çok lüks kaçar

 • LOOP @loop

  Otopilotun şöyle virajlı bir yerden geçişini gösteren bir video bulamadım hep düz yolda denemişler.. Bulabilen var mı?

 • Ilker Öztürk @digitalworld

  İyi de olay oto pilot yüzünden olmamış ki?

  Oto pilot dediği şey musk un da tanıtımda defalarca söylediği gibi bir destek sistemi. Tehlikeleri önlemek için.

  Yani adam önüne bakmıyor ise oto pilot ne yapsın. Yine bir videoda daha ilk bu sistem tanıtıldığında soruyorlar. Diyelim ki işte saatte 100 ile gidiyorsunuz ve aniden bir çocuk yola fırlıyor ne olur diyorlar.

  Adamın cevabı net : Araba içindeki algoritma ile elinden geleni yapacaktır yavaşlamaya çalışacak ya da kurtarma manevrası yapmaya çalışacaktır. Ancak sonuçta imkansızı gerçekleştiremez çarpacaktır.

  Amerika da her gün kaç bin trafik kazası oluyor ölümlü. Bu bakımdan TESLA marka bir araç olmasının nasıl bir özelliği olabilir ki? Adam frene basmış ta araba durmamış sanki. Ki alakası yok oto pilot frene basmanı engellemiyor aksine gaza basmanı engelliyor.

  Benzer kaç tane haber çıktı. Neymiş kadın frene basmış araba gitmişmiş. İnceleme sonucu ortaya çıktı ki olay klasik bir fren yerine gaza basma olayı çıktı ki netteki binlerce video ile gördüğümüz üzere Kadınların araba ile ilgili öz çekim yapmaktan sonraki en favori etkinlikleri fren yerine gaza basmak oluyor.

  Ben bu haberi ise açıkçası şöyle okuyorum : “Tesla marka bir araç ile ilk defa ölümlü bir kaza oldu”

  Öyle ya. Tesla arabalar kaç yıldır yollardalar. Diğer Lüks otomobillerin de çıkışlarını biliyoruz. Sürücü hatası sonucu daha otomobil satışa çıkalı bir hafta olmuşken ölümlü kazaya karışan otomobiller var.

  Bu haber bana göre Tesla araçların otopilotunun kullanıcıyı ne kadar koruduğunu gösterir. Düşünsene bu Tesla bir araç ile gerçekleşen ilk ölümlü kaza. Yani bir kaç hafta öncesine kadar Tesla ölümlü kazaya karışmamış bir otomobildi. Peki 1 yıldan uzun süredir piyasada bulunan ve hiç ölümlü kazaya karışmamış otomobil var mı? Benim bildiğim yok. Her arabanın en az bir ölümlü kazası var. Ama araç kaynaklı ama sürücü kaynaklı.