Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2018/26

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:28 - Uzmanlar, NASA’nın “Gezegen Koruma” koruma anlayışının güncellenmesi gerektiğini belirtiyor.

06:34 - Avustralya, çocuğunu aşılatmayan ebeveynlere aylık para cezası uygulamaya hazırlanıyor.

10:51 - Örümcekler, Dünya’nın elektrik alanını kullanarak uçuyorlar.

15:16 - Panama’daki kapuçin maymunları taş devrine girdi.

18:20 - Bilim insanları arabaların neden uykumuzu getirdiğini anlamaya çalışıyor.

25:21 - Yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre kahve içmek ömrü uzatıyor.

27:56 - Kırılan deney tüpü hastanenin kapatılmasına neden oldu.

30:22 - Plastik kirliliğini önlemek için neler yapılabilir?

36:05 - Cep telefonumuz bizi gizlice dinliyor mu?

43:14 - Elektriksel beyin uyarımı şiddet eğilimini azaltıyor.

45:30 - Bakteri destekli güneş panelleri bulutlu havalarda da verimli çalışıyor.

48:33 - Kravat takmak beyne giden kan miktarını düşürüyor.

51:25 - Yüksek testosteron pahalı alışverişe neden oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmet @parduscu

  Uzun yolda bilim notlarını dinlemek. ANLAYAMAZSIN.

 • muhsin @mhsn

  geçen haftaki hgd postu altında da paylaşmıştım (sitede kirlilik olsun istemem)
  ortam dinleme için şu thread'e bakabilirsiniz. https://twitter.com/imTolstoyevski/status/981504277976944640?s=19 algıda seçicilik bana da mantıklı geliyor

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Bilim konusunda harika bir kitap olan Aklın İsyanı'nda alet kullanımı ile şöyle bir paragraf var.
  http://marksist.net/kitaplik/onlineKitap/AI/bolum12.htm

  "İnsan türünün kökenine ilişkin materyalist görüşü gözden düşürmek için son derece yüzeysel çabayla içerisinde, insanların “alet kullanan” yegâne hayvanlar olmadığı sıklıkla dile getirilir. Bu argüman tümüyle boştur. Birçok hayvanın (yalnızca maymunlar ve şempanzelerin değil, bazı kuşların ve böceklerin bile) belli faaliyetler için “alet” kullandığı söylenebilirse de, bu aletler söz konusu hayvanların bulabildikleri doğal nesnelerle –ağaç dalları, taşlar vb.– sınırlıdır. Dahası böylesi bir kullanım ister tesadüfi bir faaliyetten (meselâ bir maymunun bir meyveyi yerinden oynatmak için bir ağaca herhangi bir dal parçasını fırlatmasında olduğu gibi), isterse de son derece karmaşık olabilen sınırlı bir eylemden oluşsun, tamamen genetik şartlanma ve içgüdünün sonucudur. Eylemler her zaman aynıdır. Daha üst memeli türlerinde çok sınırlı bir düzeyde varolmasına rağmen, genel olarak zekice bir planlamadan, öngörüden ya da yaratıcılık diye bir şeyden bahsedilemez; en ileri insansı maymunların dahi, en ilkel hominidlerin üretici faaliyetini andıran bir davranışları yoktur."

 • refresh @refresh

  Uçan örümcek olayı nedir? Evrim ile bu mümkün mü? Bana garip geliyor. Tasarım nedir?

 • Fatih Göksel @goksel-fatih

  Her zamanki gibi çok harikaydı. Teşekkürler.

 • yegenek @yegenek

  Bizim evde de cevizleri hep babam kırıyor yalnız.

 • primat @primat

  Plus çok güzel , gelsene... 😀

 • Cem Oğuz @cem_oguz

  Sağ köşedeki youtube düğmesine tıklayınca aşılıyor. Bende de aynısı oldu.

 • tsr mrb @freenetg

  Maymunların taş devrine girmesi, evrim "Teorisi" yanlısı olduğunuzu gösteriyor. Şahsen ben bir müslümanım ve evrim teorisini kabullenmenin bir müslümanın "Tüm İnsanlığın Hz. Ademden Geldiği Hakikatine" karşı ortaya atılmış en büyük iftira olduğunu düşünüyorum.

  Dini kimliğiniz umarım müslümanlıktır zira, Allah'a ve onun yarattığı Hz. Adem'e saygısızlık yapan, ateist bir yayın organını; saygı duymama, seviyeli "gizli sponsor çöplüğü" olmadığı için sevmeme rağmen, dinimiz hududumuz...

  Ancak Kuran-I Kerim'de İnsanlığı Hak Etmiyenlerin Maymuna dönüştürüldüğü yazmaktadır(A'raf 166). Evrim iftirası, islamın bu cezalandırılmasına karşı ortaya atılmış bir sav olabilir mi sorusunu sormak lazım, Sebebi ise, Batının Oryantalizm diye kurduğu ve bugün Türkiye'de birçok sabetayist ve ateist gönüllüsü olan, aslen "Emperyalizmin" ilmi işğal uzantısı olan bu bilim dalı ve uzmanları 1400 yıllık kur-an-ı Kerim'in sonradan değiştirilen ve açık noktalarını bulmaya çok çalıştılar, bunu çok araştırdılar. Bulsalardı inanın şuan o haim naimlerin torunu olan aydın doğan veya onun sabetayist ardılı olan demirören gibi şahısların müslüman kılığında salyangoz satan medyasında bol bol dillendirildi. İslam ile Bilimi bağdaştıramayanlar, yine bu zihniyet yüzünden yurtdışına gitmek zorunda kalmış Rahmetli Faruk Sezgin'in eserlerini okusun müslümanların islamdan yola çıkarak ne kadar çok ilmi keşifler yaptıklarını okusun, Almanyadaki saygın üniversitelerde adına kürsü kurulan bu şahsın "Amerikayı Müslüman alimler keşfetti" gibi ispatlı tezini duyunca bir daha düşünsün, İslam hakiki bilim ile çelişmez. Vücudumuzda atomlar sonra moleküller ve sonra hücreler sonra dokular sonra organlar sonra sistemler ve sonra insan ve sonra üstün bir aklın, sonra onun rahatça yaşayacağı, ortam, gezegen, galaksiler ... milyonlarca olasılık arasından hepsinin akıllıca en doğru seçeneği bulup, organize olduğunu bu organizasyonun ardında ancak, Bir ilah olacağını kestirememek. Akla ve bilime ters olduğu gibi tek yaratıcı olan Allah'a büyük bir saygısızlıktır. Şu bilgisayar monitörünü bırakın, evinizdeki en basit hırdavat aleti bile tesadüfen olduğuna inanmak delilik olduğuna göre, nasıl bundan milyarlarca kat daha karmaşık organizma,canlılar ve evren "evrimle" oluyor?

  Kuran-ı Kerim'de sürekli, örnek vererek "Düşünmez misiniz?" "Şeytan Onlara Yaptıklarını Süslü Gösterdi" gibi cümlelerin geçtiği ayetlerin bulunması Rabbimizin bize verdiği bir mesaj. İnsana bunca tasarım ve kombinasyonun var olduğunu düşünmesini istiyor. "Şeytan sizin apaçık düşmanınızdır " ayetinde Allahü Tela'nın tehlikesi ve sinsiliği hususunda bizi uyardığı, Şeytan, "bu akıllı tasarım da neymiş, herşey tesadüf, hayatını yaşamaya bak, ben gördüğüme inanırım " vb. telkinler vererek "Alemlerin en büyük hatası, dindizlik ve küfre sürüklemeye" çalışıyor. Unutmayın, Cennet ve Cehennem Sizin Allahın yolunu seçip seçmemenize bağlı.

  "Neden İmtihandayız"? aslında önceden değildik, Hz. Adem ve Hz. Havva Annemiz'in sonradan tevbe edip, tevbesi kabul edilen o hatası bizi buraya getirdi. Cenneti Hala kaybetmedik. Şeytana teslim olmayalım!

 • Çizmeli Kedi @cizmeli-kedi

  @can Direksiyonda uyumak deyince aklıma hep "1997'deki karapınar kazası" gelir 🙁

  @hkellecioglu Plastik kullanımı konusunda devletlerin bir şeyler yapması lazım gerçekten. Bir zamanlar da ozon tabakası için deodorant kullanımı için insanları darlıyorlardı. Deodorantları üretip de raflara koyduktan sonra halk illaki tüketir. Önemli olan üretimde kısıtlamaya gitmek.

 • M.AKYUZ @akyuznet

  #Avustralya da asi olmayan cocuklar Kreslere kabul edilmiyor. Ayrica devletin coccuk bakimi icin verdigi yardimdan muaflar.

  Haberde gecen Tax Benefit, cocuk yardimi. vergi muafiyeti vs degil.

 • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

  bilim diyor sonra maymundan geldik diyor. garip. primat falan. halen tek hücreliden geldiğine inanan kaldı mı ya. 2018 deyiz.

  • Gerginix @gerginix

   2018'de olup hala dünyanın mö 4004 yılında yaratıldığına inanan insan sayısı ne yazık ki tek hücreli canlıdan türediğimize ikna olan insan sayısından kat be kat fazla.

  • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

   @gerginix islamın bakışından bahsediyorsan, insanın yer yüzüne indirildiği tarihi baz alıyorsun sanırım. İnsandan önce de kainat vardı. Öncesinde cinlerin yaşadığına ve çok kan döküldüğüne dair ayetler var. Ne yazık ki bilgisiz olduğu konularda ahkam kesen bi grup var. Ve ısrarla her şeyi en çok onlar biliyor zannediyorlar.

  • Gerginix @gerginix

   @gardrop-fuat evet evet. Kur'an her şeyi açıklıyor. Benim gibi iki dilde tüm kutsal kitapları okumuş insanlar bu konuda senin gibi insanlardan daha cahil. Ayrıca mö 4004 tarihi İncil kökenlidir. İlk peygamberden bugüne tüm peygamberlerin ömürlerini toplayan İslam ise bu süreyi incile kıyasla 5000 sene görür.

  • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

   @gerginix Hz. Ali şimdinin daeşi haricilerle tartışmaya giderken Hz. Abbasa kuran çok yönlüdür. Onlarla hadislerle mücadele et demiştir. Hz ali yi sevap işliyorum zannıyla öldürenler de kuran dan kendilerince ispat çıkarmışlardır. Allah hidayet nasip etsin

  • Gerginix @gerginix

   @gardrop-fuat tabii çok yönlüdür. O kadar çok yönlüdür ki saf hali evin ulaşılmaz yerine asılır. Abdestsiz el sürülmez denir. Okumaya kalkana dur önce tefsir oku denir. Saf kuran okuyup da hidayete eren yok dostum. Bu yüzden felsefe dersini kaldırdılar ilahiyattan. Tatlı suda Müslüman olmak kolay iş. Sen önce İslam felsefesi ve felsefe işine gir. Sonra bak bakayım imanın ne kadar kalmış. İman için teslimiyet şart. Ayrıca senin gibi hiçbir şey hakkında a bilgi sahibi olmayıp hatta inandığı dinin kitabını açıp baştan sona tek bir kez okumamış, her şeyini ezbere yaşayan, hiçbir şey bilmediği halde kutsal kitabı masaya koyup küstahlık yapan tiplerden gına geldi. Önce bu mesajı oku. Sonra blok.

  • refresh @refresh

   @gerginix Beğenilmeyen bir yorum nedeniyle size faydası olabilecek yada sizin faydanız dokunabilecek kişileri engellemek hoş mu?

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  At yalanı bilim. Bilime bilim oldugu içinme inanalım.

 • Gerginix @gerginix

  Kimleri bloklayacağıma bilim notları videosu altındaki mesajlara bakarak karar vermek benim için çok pratik hale geldi. Özellikle de kurandan alıntı yapıp yayın ekibini uyaran tipleri bloklarken yanlarına not da düşüyorum. Burada konuşulanları, bu programı yapanları dini referanslarla yargılamaya kalkan hadsizler. Siz beni şimdiden bloklayın.

 • tsr mrb @freenetg

  Daiş defalarca peşmerge ve batılı profesörlerce, batının istihbarat unsuru olduğu konuşuldu ve ispatlandı, tabi din sömürüsü miti, daeş miti, üfürükçü hoca miti hep batı tarafından bu ne müslüman ne gayrimüslim "araf nesli" ne malzeme olarak sunuldu. Bunlar da boş durur mu hiç, hemen balıklama atlarlar! . Oryantalizm, dininden ve dolayısıyla kültüründen kopmuş, "Araf Nesli" oluşturmak için Türkiye'ye İttihat terakki'den beri sızan, Kafirden ölüm ve zillet dahi olsa "ithal" etmeye gönüllü zümre tarafından alındı ve bu halka dayatıldı, bugün bu zümreler hala faal (bakınız: Ergenekon, Encümen-i Daniş ve Mehmet Haberal, Doğu Perinçek vb.), Ey Kafir! müslüman bir ülkede müslümanlarla yaşamaktan memnun değilsen, önerim kültürünü ve dinsizliğini çok sevdiğiniz ateist dindaşlarınızın ülkesinde yaşamanız, lütfen zehrinizi müslümanların üzerine akıtmayın!

  Ayrıca ekleyeyim; Kur'an'ın 1400 yıldır "hiçbir mushafta " değiştirildiği ispatlanmamıştır. Tevrat ve incil kur'an'da geçtiği gibi tahrif edilmiş, içinde fahişelerle zinadan, haşa Allahla peygamberlerin güreşmesine kadar birçok sapık haham tahrifi taşır. ikincisi incili ve diğer kutsal kitapları baz almaları neden anlamadım!?

  Sonuncu olarak İslam, Hz. adem'i 7200 sene öncesine kadar tarihler, 5000 sene öncesi nereden çıktı, facebooktan okuduğun "makalelerden" mi?

  5 Milyar yılda, bir tane amipten türediğine inanıyorsun da, 7200 yıl önce insanın ortaya çıkması niye sana garip geliyor? Sen amip olarak kal, biz insanız!