Paylaş Paylaş

Stranded Deep incelemesi

Issız bir adaya düşüp hayatta kalma mücadelesi verdiğiniz Stranded Deep'i henüz yapım aşamasındayken inceledik. Tamamlanmamış hali bile olukça keyif veren oyunu Barış Özkök ile inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • JpnTr @jpntr

  Biraz geç gelse de video olmamasından iyidir 😀

 • Şahin Aygün Yıldırım @sahin

  Yıllaaar önce izlediğim Cast Away'i tekrar hatırlamak ilginç oldu. 😀

 • umut666 @umut666

  yıllarca bear,dual survival(teti,cody,matt,joe..),man-woman wild .... gibi adamları,kadınları izleyen biri olarak hep istediğim türde bir oyundu bu... bazı hayatta kalma detaylarının olmaması dışında çok güzele benziyor. mesela uçak,gemi vs. mutlaka olması gerek. kurtulman gerek. dediğiniz o fişekleri atacaksın veya ateşi uçağın göreceği şekilde yakacaksın veya ayna gibi bir şeyle yansıma yapıp fark edilmeye çalışacaksın...
  bir gördüğüm eksik de medeniyete ulaşma yok galiba bu oyunda. mesela bir göl,ırmak,eşya,yapı vb. ipuçları ile medeniyete ulaşma olsa fena olmazdı. belki tutarsa başka oyunda yaparlar. oynamayı çok istiyorum şu an 🙂 teşekkürler bu oyunu incelediğiniz için. belki de hiç haberim olmayacaktı @gamsizm @baris_ozkok

 • haroldfinch @haroldfinch

  şu hali ile biraz amaçsız. ev ve yatak yaptıktan sonra pek bi aktivite kalmıyor. batık aramakta belli bişeyden sonra sıkıyor çünkü çoğu zaman aynı şeyler çıkıyor.

  • Hatsune Miku @hatsunemiku

   Adı üstünde "hayatta kalma" dostum. Ev ve yatak yapınca hayatta kalmış olmuyorsun ki, karakter acıkacak, bulunduğun adalar yetmemeye başlayacak, vahşi hayvanlar vs. derken seni zorlayacak. Hem zaten alfa sürümü, eminim gelişecektir.

 • KirbiT @kirbit

  @baris_ozkok Ağzına diline sağlık güzel bir inceleme olmuş akıcı bir şekilde izlettirdi kendini. Ancak benim şu konuda şüphelerim var. Çokta güçlü olmayan 540m ekran kartına sahip laptopum var. Tıpkı Dayz de olduğu gibi minimum ayarları karşılayabildiğini görüyorum ancak Dayz i aldıktan sonra can sıkıcı fps sorunu yüzünden oyundan zevk alamadım. Herşeyi kıstığım vakit aynı şekilde verdiği hazda düşüyor 🙂 Ki bunda da aynı sorunla karşılaşma çekincesiyle almayı düşünmüyorum.

 • Hatsune Miku @hatsunemiku

  @baris_ozkok Oyunu görünce aklıma direkt The Forest geldi. Bu oyun büyük oranda ondan etkilenmiş ancak zombi kısmı işi bozuyor. Bu oyun gerçekçilik adına ideal olmuş.
  Bu oyun dışında survival tarzı, zombi/büyücü vs. olmayan "gerçekçi" bir hayatta kalma oyunu daha arıyorsanız "The Long Dark"ı öneririm. Burada ıssız adalarda hayatta kalmaya çalışırken, orada karlı Kanada dağlarında ve tehlikeli hayvanlarla dolu ormanlarda hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. O da güzel bayağı. O da erken erişimde şu an.

 • Emre Arat @emrearat

  Artık bu tip hayatta kalma-crafting oyunları çok fazla olduğu için baymaya başlamıştı ama "Marslı" yı okuduktan sonra tekrar ilgimi çekmeye başladı."Mark Watney" gibi olunabilecek oyun arıyordum,Stranded Deep olabilir aslında.Barış Özkök'ün dediği gibi zombi-mob falan yoksa kendi başınızasınız,ada hub su altı Mars yüzeyi olabilir mesela,ağaç-hindistan cevizi ilişkisi de Marslıdaki su döngüsüne yakın kısaca Marslı hissi yaşatır bence 🙂 Bu nedenle deneyebilirim. 🙂

 • arlong @arlong

  güzel oyunmuş teşekkürler

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Sevgili arkadaşlar. Oyun incelemede de bahsettiğimiz gibi alpha aşamasında. Oyunun bir sonu var mı ya da o işaret fişeği bir işe yarayacakmı sorusuna sanırım gelecek diye bir yanıt verebilirim. Oyunun Beam Team Games tarafından çıkartılan teaserinde takribi olarak 50. sanyesinde bir uçağa işaret fişeği atıldığını gördüm. Ben de oyunda denemeler yaparken gündüz bir yolcu uçağının geçtiğini gördüm ama o anda elimde fişek yoktu. Bu ufak detay sanırım bir fikir verecektir. Linkten bahsi geçen tesaer i izleyeblirsiniz.
  https://www.youtube.com/watch?v=qawXmda9ebY
  Ayrıca Oyun Seyir de de ilk izlenim videosu olarak uzun bir bölüm gerçekleştirdim ve gelen istekler üzerinde düzenli bölümlere başlayacağız. Bunun da bilgisini vermek istedim. Keyifli oyunlar dilerim.

 • Yagami @yagami

  Indie oyunları incelemeniz ve bu şekilde bir sürü insana tanıtmanız çok güzel. Yalnız, keşke Binding Of Isaac : Rebirth'ün de incelemesini çekseydiniz zamanında ya. :/

 • aslanmurat @aslanmurat

  Gerçekten çok begendim bu oyunu ilerde konuşulacak bir oyun

 • Erdem Ç. @rockerdem

  ağzınıza sağlık. yine masrafa soktunuz beni 🙂
  Bu arada Wilson halen oyunda. Ayrıca Cast Away'deki FedEx'e gönderme de buldum adanın birinde. Bir DeadEx kutusu 🙂

  • Barış Özkök @baris_ozkok

   Ben 0.02 alpha dan sonra rastlamadım. Demek ki hala var. İlk alpha da ilk çıktığınız adada karşılıyordu sizi. Ayrıca O deadEx kutusu da açılmıyor. Orada da Cast Away da ana karakterin o kutuyu açmaması ve kurtarıldıktan sonra sahibine teslim etmesine gönderme yapılmış

  • Erdem Ç. @rockerdem

   birkaç ada sonra denk geldim Wilson'a. DeadEx de başka bir adada. Bıçağım yoktu, bir onunla denemedim ama demek açılmıyormuş 🙂 şu kamp ateşi işi sıkıcı. dünya malzeme ile pişirmelik ateş yapıyorum, ateş söndükten sonra tüm tezgah çöp oluyor ;/

  • Erdem Ç. @rockerdem

   un-crafting de lazım bu oyuna. umarım eklerler. tek bir taş bulamadım diye başka adaya gitmek zorunda kaldım; madurum 😛

 • Adnan Tarık Uğurdağ @utarikist

  oyunu incelemeden sonra çok merak edip indirdim, tam hevesle başlıyım derken hata raporu verdi ve bir türlü açamadım . kısaca hevesim kursağımda kaldı. Fikri olan arkadaşlar varmı?

 • Soul_Designer @soul_designer

  İnceleme için teşekkürler. Ben de oyunu oldukça beğendim ve aldım. Oyun tam sürüme geçince elbet bir son eklenecektir. Ama oyunun amacı zaten bir an önce oyunu bitirmek değil de, biraz da olsa o atmosferi yaşamak ve yaratıcılığınızı sergilemek gibi düşünebiliriz.. Bay Wilson ve FedEx göndermeleri hoş olmuş. Oyun için çok fazla zaman harcayamadım ama sanırım coconot, patates, yengeç dışında köpekbalığı etini de yiyebiliyoruz. Yaralandığımız zaman batıklardan bandaj çıkarmak yerine ada üzerine konulacak çeşitli şifalı bitkiler eklenirse anlamlı olur. Bu arada gece vakti geçen uçağa işaret fişeği atmama rağmen herhangi bir durum olmadı.. Güzel oyun, oldukça beğendim. Barış Özkök'ün bölümlerini merakla bekliyorum.

 • orboris @orboris

  Videoyu daha izlemedim de şu "evlenmem" reklamından gına geldi yahu! Reklam alınmasına karşı değilim ama bu kadar itici, sinir bozucu reklam yapılır mı yahu? MediaMarkt'a karşı ciddi bir antipati oluştu bende.

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Oyun çok ilgimi çekti. Almakla almamak arasında kaldım ama büyük ihtimalle alacağım. Fiyatı yükselecek.

  Edit: Oyunu dayanamayıp satın aldım. @baris_ozkok oyunda iyileştirme nasıl yapılıyor? Yemek yemek lazım dediğinizi duydum ama sadece bu kadar mı, ekstra birşey yapmaya gerek var mı?

 • onikidokuz @onikidokuz

  Adada geçen ilk hayatta kalma oyunu değil. Bundan önce ücretsiz olarak sunulan Stranded I ve II vardı. http://www.strandedonline.de Üstelik craft ve hayvanlar da var.

 • Bloody @bloody

  Valiant Hearts incelemesi ne zaman yayınlanacak?

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  O çok zor oluyor genelde adalar arasında düz bir hatta kürek çektiğin için adaya ilk ulaştığın yerde bottan indiğinde, izdüşümsel olarak botun tam geldiği istikameti belirleyip dönerken oraya kürek çekiyorum. Gemilerden bazan pusula çıkabiliyor ama onda da yön tayini yapmak zor. Yani izdüşüme güvenmek en mantıklı yol gibi 😀

 • CanOmer @canomer

  Space Engineers'ı da incelemenizi tavsiye ederim.

 • pectenoid @pectenoid

  Oyunu aldım oynuyorum şimdi oldukça başarılı bir oyun