Paylaş Paylaş

Oyun Gündemi 16

Yeni PlayStation’dan ilk detaylar geldi.

Ubisoft, Notre-Dame Katedrali’nin restorasyonu için 500bin Euro bağışladı. Assassin’s Creed Unity, Uplay’de ücretsiz.

Lucasfilm, bir Knights of the Old Republic filmi yapmayı düşünüyor.

Amy Hennig, Star Wars Jedi: Fallen Order ve kendisinin EA tarafından iptal edilen Star Wars oyunu hakkında konuştu.

Netflix’in Witcher dizisi 2019’un sonlarında geliyor.

Showtime’ın Halo dizisinde Master Chief’i oynayacak aktör belli oldu.

Tomb Raider filminin devamı geliyor.

Final Fantasy 15’in yönetmeninin yeni rol yapma oyunu, paralimpik temalı olacak.

XIII, yeniden yapılıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut Koçak @umtk

  O rekor geçen hafta 40:52 ile kırıldı. Uzun süre geçilebileciğini sanmıyorum. 😀

  https://teknoseyir.com/oyun-gundemi-15-oyunlarda-zorluk-mu-vizyon-mu

 • Erdem Ç. @rockerdem

  "Oyunlarda zorluk" mevzusu için geç kaldığımın farkındayım ama iki kelam etmek isterim 🙂

  Oyunların zor olmasına karşı değilim ama Sekiro örneğinde bence durum biraz farklı. Sıradan bir oyuncu olarak benim Sekiro'nun geçmişine, yapımcısına, yapımcısının tarzına filan hakim olmam beklenemez; beklenmemeli öncelikle. "Yeni bir oyun çıkmış, tarzı buymuş, görselleri, puanları buymuş" derim, beğenirsem alırım. Buraya kadar güzel.

  Şimdi bu kriterlerde seçip 100/200/300/500 TL verip aldığım oyun "sanatsal zorluk tercihi" sebebiyle beni 4 saat aynı yerde kilitlerse çok ağır küfür ederim; çok da haklı olurum bana göre.

  Sekiro almadım ama benzer haltı Cuphead'de yedim mesela. Oyunun incelemelerini izleyip zorluğunun farkında olmama rağmen "hallederim yeaa" dedim ve satın aldım. Netice: 15-20 dk oynadım-oynamadım, sildim gitti 🙂 Görselliğine bayıldığım için hakkımı haram etmiyorum ama kesinlikle benim tarzım bir oyun değil. Cuphead'de hemen almadım, birkaç hafta bekledim, incelemeleri takip ettim, ne alacağımı bilmeme rağmen aldım; bir hata varsa benimdir. Peki sabredemeyip oyun çıktığı gün "görselliğini sevip" alsam? 15-20 dk kadar oynayabilip klavyeyi duvara çaksam???

  Sekiro'ya geri dönersem, konuya tam hakim olmadığım için "zorluk" denen şey neye bağlanmış ondan emin değilim. "Sen tek vuruşta ölüyorsun ama düşmanı ancak 1000 vuruşta öldürebiliyorsun" ya da "el-göz koordinasyonun müthiş olmalı" gibi iki "çakma yapay zeka"dan birine bağlandıysa, oyun tam sopalık demektir. "Zorluk" denen şeyin tek bir değişkene bağlanması bence yapımcının tembelliğidir ve artık bu çağda bunu görmek beni cidden sinirlendirir. Zira düşman tek vuruşta 100 alıyor da sen vurunca 1 gidiyorsa buna ben zorluk demem, burada yazamayacağım başka bir şey derim.

  Günün sonunda bence bu tartışmaların tek makul çözümü, nasıl ki PEGI diye bir şey var, bir kurul var, oyunun hangi yaşlara uygun olup olmadığını denetliyor; belki bu zorluk zımbırtısı için de bir kurul ve puanlama olmalı. Dünya çapında 5-10-20 artık kaç tane bulunuyorsa, yetkin oyun editörü bulunup oyun çıkmadan oynatılmalı ve zorluğu puanlanmalı. Böyle bir şey yerleşirse ileride deneyerek ya da daha önce oynadığım oyunların yeni eklenmiş zorluk puanlarına bakarak anlarım ki "ben 6-7 zorluk seviyesine kadar oyunları oynayabiliyorum". Zorluk seviyesi 9 olarak çıkmış oyuna da bakmam, geçerim. Şu an uydurduğum bu uyduruk şeye itiraz eden yapımcı da yukarıda bahsettiğim 2 adet "çakma yapay zeka"yı kullanmayı şiar edinmiş bir dolandırıcıdır 🙂 Oyun süresini uzatmayı, malum "öldün, tekrar dene" paradoksuna sokmaktan öteye götüremeyen kolaycı bir yapımcıdır.

  Yine kompozisyon yazmışım, tamam, sustum 🙂

  • wormsign @wormsign

   "Sıradan bir oyuncu olarak benim Sekiro'nun geçmişine, yapımcısına, yapımcısının tarzına filan hakim olmam beklenemez; beklenmemeli öncelikle." Para verdiğiniz ürünün ne olduğuna bakmıyor musunuz? Bu daha temel bir sorun, bilinçli tüketici olup olmamak ile ilgili.

  • Erdem Ç. @rockerdem

   @wormsign Ürünün geçmişine hakim olmak, tüketici olarak benim görevim değil. Bir araba alacağınız zaman "firma ne zaman kurulmuş, daha önce hangi modeller üretilmiş, hangi modelde ne sorunlar yaşanmış?" gibi şeyleri bırakın son kullanıcıyı, markanın satış direktörü bilmez çoğu zaman. Son model ile ilgileniyorsam onun broşürüne bakarım, o broşürde de "vitesler zor geçer, direksiyon bazen kilitlenir" gibi şeyler yazmaz.

   Dediğim gibi, normalde "bilinçli tüketici" olup biraz beklemek, araştırmak filan gerekir. Verdiğim Cuphead örneğinde bunu yaptım, bekledim, araştırdım, ne alacağımı biliyordum ve bu yüzden şikayet etmedim ancak oyun dünyası hızlı koşan bir sektör. Oyun yeni çıkmış, millet patır patır oynuyorken "bekleyeyim birkaç hafta, bakalım şikayetler neler" diyebilsek ne güzel olur zaten.

  • Gump @runforrest

   @rockerdem Bunun tek çözümü tatmin edici demolar. Bir oyunun demosu temel mekaniklerini ve zorluk seviyesini iyi kötü gösteriyorsa oyuncu zaten anlar ve duruma göre karar verir. He ben demo niyetine çoğu zaman korsanı kullanıyorum, yapacak bir şey yok artık. 🙂 5-10 gb demo ile çözülebilecek sorun için tüm oyunu çekmek ve 20 dk deneyip silmek saçma tabii. RE2'nin demosu çok iyiydi bence, uzun süre sonra demolu oyun görmüş olduk. Saçma sapan ambargolu NDA'lı videolarla insanı yormak yerine oynayın kendiniz bakın dediler, ve çok güzel geri dönüş almışlardı.

  • Erdem Ç. @rockerdem

   @runforrest RE2 tüm süreci muhteşem yönetti ve ortaya her şeyiyle mükemmel bir iş çıktı. Demo kültürünün ölmesi zaten yapımcıların en büyük tuzağı bize. Günde 10-15 saat oyun oynayan adamın çektiği videoyu izlemek de fikir vermiyor zorluk anlamında. Adamın hayatı oyun oynamak, ona zor gelmeyebilir ama "casual" oyuncu gömdüğü para ile kalıyor maalesef.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Zorluk seviyesi konusunda, Sekiro mesela, nightmare seviyesinde diyelim. Onun yanına bir de hard modu gelebilir. Gidipte easy seviyesinde bir şey tabiki olmamalı.

 • Ertuğrul Yoz @ertugrul8

  Podcastine nereden ulaşabiliriz ? Plus olmayanlar için

 • Gökhan Kabacaoğlu @gkabacaoglu

  4K teknolojisinin yaygınlaşma sürecinin çok sancılı olacağı en başından belliydi. TV üreticilerinin ittirmesiyle bir şekilde bugünlere gelindi, çarşıya çıkınca 1080p TV bulamıyorsunuz, özellikle büyük üreticilerin bütün serileri 4K. Ama halen 4K içeriğe erişmek sorunlu. Film/dizi/video stream edemezsiniz, internet hızınız yetmez. Oyun oynayamazsınız donanımınız yetmez. 4K TV yayını zaten tek tük var. E belli ki 4K içeriğe erişen kimsenin de başı göğe etmiyor. Hal böyleyken kim cebini zorlasın ki 4K'ya geçmek için.

  Ben yaklaşık üç sene önce TV aldım ve o dönem 1080p TV'ler artık piyasadan silinmek üzereydi. Dolayısıyla nispeten ucuza 1080p bir TV alabildim. Geçen zamanda da "keşke üzerine biraz daha para koyaydım da 4K alaydım" demedim. Keşke diyeceğim zaman gelene kadar TV bozulacak bu gidişle. Tabi ki teknolojinin ilerlemesi vs. bunlar hoş şeyler. Ya da 4K bir ekranda 4K içerik gördüğümde ben de "vay be" diyorum. Ama teknoloji şirketlerinin cebimizden ekstra para tırtıklamak adına olgunlaşmamış teknolojileri vazgeçilmez ya da çok önemli şeylermiş gibi pazarlamasını da sinir bozucu buluyorum. Hele 8K filan, bunlar iyice fantezi. Gönül gözü açık olana 720p de yeter 🙂

 • LD3 @lvntd

  Playstation 5 ve yeni nesil konsolların geriye uyumluluğu konusunda merak ettiğim bir şey var. Bu konsollar bildiğimiz gibi artık birer x86 tabanlı custom pc. Yeni nesilleri de mevcut hallerinin bildiğimiz upgrade edilmiş halleri olacaklar. Dolayısıyla mevcut neslin oyunlarının yeni nesilde emülasyon vs.gerekmeden, doğal olarak çalışmaları gerekir. Yani ileride PS4'ün şu oyununu bu oyununu PS5'e getiriyoruz dendiğinde, aslında bütün oyunların bir uğraş gerektirmeden çalışması gerekirken, sadece seçilen bu oyunların getirildiğini, oyunların tümünün kasten çalışmasının istenmediğini anlamamız gerekir. Böyle bir strateji bana çok Sonyvari geliyor ve bunu kesin yapacaklar.

  Diğer yandan Microsoft, gamepass sistemi, oyunu bir kez satın alıp ister pc'de ister konsolda oynayabilmeniz gibi sistemlerle tam tersi bir strateji izleyebileceğinin sinyallerini uzun zamandır veriyor.

 • LD3 @lvntd

  Bu arada, Witcher dizisinden Herkül, Zeyna, Merlin vs.ayarında bir şey bekliyorum. Bunları izlemiş olanlar tarzı anlayacaklardır. İlla ki biraz daha iyi olur ama çok fazla kalite beklentim yok açıkçası.

 • mrsocrates @mrsocrates

  8k multimedya desteği için gelir. Tek başına 8k oyun oynatacak bir gpu henüz üretilmedi. 2x2080ti witcher 3’ü 8k ultra ayarlarda 30-40 fps oynatıyor mesela

 • vfidan @vfidan

  Ah o ortadaki logo yokmu ömrümü yedi ahh Ultima Online hayat offline.

 • William Blazco @william-blazco

  Oyun oynamak maksadı ile satın aldığım 4K bir monitöre sahibim. İstisnai olarak PC'yi Full HD monitörde kullanıyor olsamda, Ps4 Pro'yu 4K monitör ile kullanıyorum. Tabi yeni nesil konsolların geliyor oluşu da 4K monitör almamda bir etken.

  Full HD çözünürlüklü TV/monitörler son demlerini yaşıyor(her ne kadar ülkemizde Full HD monitörler standartlaşmış olmasa da) özellikle yeni nesil konsolların gelişi ile birlikte 4K devrinin tam anlamı ile başlayacağını ve kısa zaman içerisinde standartlaşacağını düşünüyorum.

 • Ahmet @parduscu

  4k monitör mü? Laptonum 768p evdeki televizyon ilk çıkan 1080p'lerden.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @tolgaaaltas Hahaha. Eline sağlık. Tam ben de hatırlatmaya gelmiştim.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @ermanyurdakann Bu hafta topluluğu ikiye bölemedik. 🙁

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @tolgaaaltas Söz vermiş gibi olmayalım şimdi, ama havalar biraz daha güzelleşsin bir buluşma tertipleyebiliriz.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  4K gaming gerçekten gelecek nesille başlayacak ve bence monitör satışlarını da arttıracaktır birçok kişi bunu bekliyor... bence 4K Gaming, 4K@60fps'nin orta seviyeye gelmesi demek... bence asıl olay SSD'lerin gerçekten oyuna giriyor olması 😀

 • lucy_76 @lucy_76

  gündemi çok kısa yoldan ele almışsınız 🙂 Güzel anlatım olmuş teşekkürler