Paylaş Paylaş

Oyun Dünyası Değerlendirmesi 2018

Tansel ve Uğur, 2018'in oyun gündemini değerlendiriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut Koçak @umtk

  Erken gelen videoları severim. 🙂

  TeknoSeyir Plus Exclusive Content 🤩

 • Marmara Kazım @digitalanimal

  Senin de karşına Murat Gamsız çıktı de mi 😀

 • TeknoStil @teknostil

  Ben her hafta aynı adamı görüyorum. Sitede bir problem mi var arkadaşlar? 😛

 • Hamdi @hamdi

  Video görseli çok iyi olmuş yalnız. Kim yaptıysa eline sağlık. Bu görsel bana 1 hafta yeter. Videoyu izlemesekte olur 😀

 • Pix50Adam @zero2900

  Plus hediyelerine açığım 😀

 • KUTALP @kutalp

  Plus'ın son saatleri ne güzel bir güle güle hediyesi.

 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Oyun alması dert para yok, indirmesi dert internet kötü, diskte tutması dert yer yok, güncellemesi dert zaten 1 2 saat oynayacaksın ondada güncelleme bekliyorsun falan filan vesselam. Oyun oynamak zor iş arkadaş.

 • RetrolinuZ @retrolinuz

  Tansel, hocam "Faluut" deme artik cok rica ediyorum. 🙂 Ingilizce nazisi degilim ama bu kadar bilinen bir ismi bu akadar yanlis sesletmeni anlayamiyorum. Odum kopuyor videoda mevzu Fallout'a gelecek diye. 🙂

 • Burag Kalaycıyan @winkl3

  Varsa bir plus aboneliğinizi alırım 🙂

 • Fatihmi @distance

  Konular arasında geçiş yaparken görüntü olarak tam ekran bir başlık yazı şeklinde aralara ekleme yapsanız benim açımdan güzel olur. Youtube üzerinde ileriye doğru sararken görüp oraya atlarız. 1 saat sürdüğü için izleyemiyorum, bazı konularda kopuyorum.

 • Burak @burakk

  @harrower gözlüğe geri mi döndün? 😀 eğer öyleyse tekrar hoşgeldin aramıza 😛

 • Aycan Özkayin @aycan-ozkayin

  God of War yılın oyunudur,oyuna hala pok atan,ne oynadığını gerçekten hiç mi hiç bilmiyordurNOKTA
  RDR 2 ise hantal bir o kadar ağır ve kasıntı ki,türkçe olmaması bile yeterli sıkıcılığını pekiştiriyor.

 • Kerem Pekçabuk @kerempekcabuk

  Elinize sağlık güzel değerlendirme olmuş. Fakat oyun isimlerini bir yere yazsanız çok iyi olur. Siz düzgün telafuz etseniz de , ingilizce bilmeyenler ilgili oyunların yazılışını bulamazlar. Özellikle 03:15'de başlayan bağımsız oyunların isimlerini bulamadım. Bahsi geçen oyun isimlerini bir yere yazsanız herkes için çok iyi olur. @harrower

 • Bora karaca @br-krc

  39:00 ne demek bu ciddiye almıyorum siz zevksizsiniz falan ? size mi soracağız oyun beğenirken insanların zevklerine de karışmaya başladınız haddinizi bilin ! popüler olan film müzik oyun gibi şeyleri beğenmeyen insanlara hemen 3-5 hadsiz çıkıp siz kimsiniz beğenmiyorsunuz diyor ne değişik insanlar var. levent pekcan da rdr2 oyununun ona göre olmadığını temposunun düşük olduğunu belirtmişti o zaman zevksiz mi oluyor ben de zevksizim size göre sevksiz olduğuma göre artık sizin videolarınızı izlememe gerek yok

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @br-krc

  Tekrar dinlerseniz "siz zevksizsiniz" gibi bir cümle sarf edilmediğini görebilirsiniz. Nasıl dinlediniz bilmiyorum. Oyunun başında olduğu iddia edilen tempo probleminin kişisel zevklerle bir alakası olmadığını söylüyorum. Benim zevkime uymuyor, çok sıkıldık diyerek oyunun kötü olduğunu söyleyenlere, eleştirilerini kişisel zevklerden başka herhangi bir fikirle desteklemeyenlere orada lafım. Zira gerçekten bu ikisinin bir alakası yok. Gayet olması gerektigi gibi, olmak istediği şey gibi başlıyor oyun ve öyle devam ediyor. Bu jenerasyonun en tutarlı ve bütünlüklü anlatımına sahip üç oyunundan biri RDR2 bana kalırsa. Beğenirsiniz begenmezsiniz beni ilgilendirmez. Elbette iyi yapılmış seyleri beğenmeme hakkına sahip herkes. Ancak eleştiri getirme noktasında kişisel zevklerden ziyade düzgün argümanlara ihtiyac var. Kısacası kimin beğenip beğenmediginin de pek bir önemi yok demek istiyorum. John Sturges ya da Sam Packinpah kalkıp gelse ve temposu yüzünden oyunun kötü olduğunu iddia etse, ben yine bu eleştiriyi ciddiye almazdım. İnsanların, teknik olarak neredeyse kusursuz bir açılışı eleştirme ya da beğenmeme hakları olduğu kadar, benim de bu fikirleri ciddiye almama hakkım olduğunu düşünüyorum. Siz de pekala benim bu oyunla ilgili yaptığım yorumu ciddiye almayabilirsiniz. Eminim başka ortak noktalarda buluşabiliriz.

  Sevgiler.

  • Bora karaca @br-krc

   "İnsanların, teknik olarak neredeyse kusursuz bir açılışı eleştirme ya da beğenmeme hakları olduğu kadar" kusursuz açılış mı kime göre kusursuz bir açılış kim belirliyor bu öznel bir karardır lütfen kendi kararlarınızı nesnel miş gibi insanlara yutturmaya çalışmayın iyi oyun veya kötü oyun diye bir şey yoktur beğendiğimiz oyun veya beğenmediğimiz oyun var kimse çıkıp şu oyun en iyi oyun diyemez benim en çok beğendiğim oyun diyebilir ama en iyisi diyemez çünkü dediğim gibi neye göre en iyi yani nesnel ve objektif davranarak en iyi oyun diye bir şey söyleyemeyiz kısaca söylediğiniz cümle bile yanlış mantık dışı ve bencilce kusursuz açılışı beğenmeme hakkı değil bu açılışı beğenmeme hakı demek doğru olur sonuçta kime göre kusursuz size göre mi ? bana göre değil. uzun lafın kısası bir oyunu sevebilirsiniz fakat sevmeyenlere ben ciddiye almam bu zevksizleri gibi hadsiz konuşamaz kimse

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @br-krc Buradaki açılışın teknik olarak kusursuz olup olmadığı kararını ben değil, oyunun kendisi veriyor. Bu tamamen öznel bir gözlem değil. Anlatim teknikleri, yazım metotları vs. dışarıdan bakıldığında safsata gibi görünüyor olabilir bilemiyorum, ama gerçekte standartları, kuralları olan devasa bir alan. Elbette günün sonunda burun kıvırıp tamamını berbat bulabilirsiniz. En doğal hakkınız bu. Ancak bu alanda iyi ve kötü yoktur, ssdece beğeniler vardır derseniz,
   bu işin tekniğini, sanatını, yapısını, entelektüel derinliğini, tarihini, hatta toptan sosyal bilimleri taca atmış olursunuz. Godfather'ı begenmeyebilirsiniz mesela. Elestirebilirsiniz. Ancak bu fikirlerin ciddiye alınma derecesi, düşüncenizi ne kadar iyi temellendirebildiginizle doğru orantılı olur. Benim sözüm ben bunu beğenmedim diyerek arkasını dönüp gidene değil zaten; kişisel tercihlerini eleştiri malzemesi yapanlara. Konunun devamını dinlerseniz ne demek istediğimizi daha net anlarsınız.

   Ben RDR2'yi ne kadar oynadığınızı merak ediyorum. Madem buraya kadar gelip yorum yapma ihtiyacı hissettiniz, en azından oyunun yazımını ve temposunu karşılıklı tartışarak irdeleyebiliriz dilerseniz.

  • Bora karaca @br-krc

   @nuguryurtsever anlatamıyorum galiba çünkü hala ısrarcı bir şekilde şu oyunlar iyi diyebiliyorsunuz lütfen bir şeyin iyi veya kötü olması için ne gerekli öğrenin 2+2=4 gibi bir kesinlik yoktur öznel ve objektif olmayan kararlardır karşılıklı tartışarak şu oyun iyi şu kötü demek kadar da saçma ve gereksiz bir şey yoktur sonuçta siz beğenmemiş olabilirsiniz ben beğenmişimdir. kısaca mesele iyi kötü değil zevkler ve renkler bunlar da tartışmaya açık değil ve tartışmak mantıklı değil umarım zevkinizde olmayan insanlara karşı bunların zevkinden şüphe ediyorum bunları ciddiye almıyorum tarzı hadsiz yorum yapmazsınız bir daha benim de beğendiğim oyunları beğenmeyenler var ama ben asla onlara durduk yere gidip zevksizler sizi ciddiye almıyorum demem buna hakkım yok

 • Uğur Çivi @ugurcivi

  @nuguryurtsever hocam bu tarz liste bazlı videolarda açıklama kısmına oyunların isimlerini yazabilseniz çok iyi olur.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Videonun altına liste koyarak işin beklenti boyutunu yok etmek istemedik. Ama öte yandan bunun bazen bir ihtiyaç haline geldiği de.bir gerçek. Kimi zaman videonun tamamını gezecek vaktimiz olmayabiliyor. Ben benim için bu yılın en iyi 5 oyununu senin için listeleyeyim. Ama sadece en beğendiğimiz oyunları konuşmadık, bir çok başka konuya da değindik. Siz yine vakit buldukça yavas yavas tüketin videoyu.

   The Messenger, GRIS, The Hex, RDR2, God of War.

  • Uğur Çivi @ugurcivi

   @nuguryurtsever Elinize sağlık hocam çok teşekkürler 🙂 Videoyu bir yandan çalışırken izlediğim için o an oyunlara tek tek girip bakma fırsatım olmamıştı, bugün tekrar girip videoda bahsettiğiniz oyunları Steam listeme eklemeye çalışınca da biraz zor oldu, onun üzerine yazmıştım 🙂 The Hex özellikle konusuyla çok ilgimi çekti.

 • Forgotling @forgotling

  Muazzam bir video olmuş, video içine yazı eklemeniz de çok iyi olmuş. Çok uğraşmışsınız, elinize kolunuza sağlık. Keşke eskisi kadar sık video koysanız şöyle ufak ufak da olsa. Sizin için plus aldım yine, bu videoya bile değdi tek başına ama olsun. Capslock seviyordunuz siz gerçi öyle de yazayım; DAHA ÇOK VİDEO İSTİYORUZ!!! müsaitseniz lütfen ^^ (Siyah arka plan da sizi zayıf göstermiş :(()

  Onun dışında, The Hex kesinlikle yılın oyunu, yılın her şeyi, inanılmaz bir şey. Daniel Mullins, sen nasıl bir insansın ya. Bul beni lütfen. Saygılar.