Paylaş Paylaş

Lootbox kumar mı?

Oyunlarda karşımıza çıkan 'Lootbox' sisteminin kumar olup olmadığını dünya tartışırken, biz de eksik kalamazdık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • SonkaBonka @sonkabonka

  Kumardır. Hem de sapına kadar.
  Aksini iddia eden biri varsa bile, mantıksal çerçevede, düzgün herhangi bir tez ortaya koyabileceğini düşünmüyorum. Yasaları eğip bükerek, çıkarlarınıza uygun kıvama getirebiliyor olmanız sizi haklı yapmaz. Aksine, söz konusu sistemi ve bunu savunanların yozlaşmasını meşru kılar sadece. Herkes neyin ne olduğunun farkında. İsmine kumar deseler ne olacak sanki ? Birçok ülkede yasal bir aktivite bu. Ama 18 yaş altı çocuklara lootbox satamazsınız bu sefer. Eee ? Gelirin hatırı sayılır bir bölümü buradan geliyorsa ne yapacaksınız peki ? Böyle ağlayıp zırlayacak, olayı şirin/şeker, "kinder sürpriz yumurta" kıvamına getireceksiniz ki musluğunuz akmaya devam etsin.

  Almayın kardeşim önünüze konan bu saçmalığı. Sizi aptal yerine koymalarına müsaade etmeyin. Çalışanının ve müşterisinin hakkını vermek için çabalayan bağımsız stüdyoları destekleyin.
  Olay sizde bitiyor.

  Edit/Büdüt: Videoyu izlemeden önce yukarıdakileri yazmıştım. Neredeyse kelimesi kelimesine aynı şeyleri söylemişiz. 🙂
  Gerçekten çok enteresan. Pişti olduk. 🙂
  Eh, aklın yolu bir...

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @teknolak
   Video oyunlarında kumar yeni bir şey değil ama bu kadar büyük kitlelere yayılması, yasaların yeniden derlenip düzenlenmesini gerektiriyor. Bahsi geçen ülkeler "muz cumhuriyeti" olmadığı için kimse kafasına göre asıp kesemiyor. Birkaç sene içerisinde bu sorun çözülür, başka sorunları konuşuruz ama bu mevzu kesin çözülecek. Göz var, izan var sonuçta...

 • rafa @nadal

  Sonraki video Kumar haram mı 😀

 • Master @master

  Ramazanda bu videoyu "Lootbox Haram Mı?" diye tekrar yayınlayın iyi izlenme gelir.

 • mrsocrates @mrsocrates

  1 lira verip 5 lira alıyorsan kumardır bence. Oyunlardaki durum ise oyun firması tasarladığı legendary skine fiyat biçmektense bir sürü çöpün olduğu sandığa koyuyor. O sandıktan düşürene kadar normalde 10 lira vereceğin şeye 40 lira harcatıyor. Bu düpedüz firmanın kolaya kaçması.

  Fortnite da lootbox yok. Adamlarda her hafta yeni skinler getirerek sana satıyor zaten illaki bir iki skini. Bazı tembel geliştiriciler ise ayda yılda bir iki skin yapıp onuda koyuyor lootboxa, hadi düşürene kadar harca 100 dolarını.

  Fifadaki futlar p2w zaten o tam rezillik.

 • Yetkin @tozyet

  Lootbox kumardır. Kullanan, yapan, aracılık eden göz yumanın hem bu hem de öteki dünyada iki yakası bir araya gelmez.

 • Lorenzen @emirozer

  Çok güzel noktalara değinmişsiniz. En çok hoşuma giden yorumunuz ise yasaların teknolojinin gerisinde kaldığıydı. Sonuna kadar katılıyorum. İngiltere ve ABD'nin bakış açısını da anlıyorum. Onlara göre kural kuraldır ve kurallar yasayla belirlenir. Yasalara göre lootbox kumar tanımının içinde değilse kumar değildir. Bu ekoldeki ülkelerde önce yasadaki kumar tanımı değişir, daha sonra kumar diye ilan edilir ancak. Belçika'daki durumu bilmiyorum fakat büyük ihtimalle onlarda kumar tanımı farklıdır.

  Özellikle Avrupa'da insana verilen değer paraya verilen değerden daha yüksek olduğu için devletler kasalarını doldursa bile lootboxtan, kendi halkına zarar veren bir sistemi engellemekten kaçınmayacaktır. Beni esas korkutan Türkiye'deki durum. İçinde lootbox olan oyunlar komple yasaklanırsa şaşırmayın.

  Lootbox kumardan da öte ekonomi yaratan bir konumda. Geçen sene Fifa 19 belasına bulaştım, 4 ay oynadım ve 1 TL bile harcamadan FUT modunu oynadım. Baya grind ettim, ticaret yaptım, paket açtım vs. Daha sonra hesaptaki coinlerimi 500 liraya sattım (oyunu 105 TL'ye almıştım). Tabi EA bunu istemiyor, yakalasa affetmiyor ama olsun. Şimdi ben burada kazançlı mıyım derseniz hayır derim. Çünkü çok değerli olan zamanımı kaybettim. Daha verimli geçireceğim saatlerimi harcadım. Pişman mıyım diye sorarsanız çok değilim açıkçası. Çünkü tüm bunların karşılığında oyun bana belirli seviyede bir eğlence sundu. Ne zaman eğlenmekten çok sinirlenmeye başladığımı fark edince de yolumu ayırdım demek isterdim ama askere gittiğim için sattım aslında 🙂 Burada aslında oyunun ne kadar bağımlılık yapan bir eğlence aracı olduğunu anlatmaya çalıştım. Bir de paranın önemlilik kavramı henüz oluşmamış çocukların bu oyunları oynadığını düşününce durum daha da bir dramatik hal alıyor.

  Bu konu çok yeni olduğu için aklı başında insanlar kumar olduğu konusunda hemfikir olsa da çözüm önerisi bulunamıyor. Herkesi mutlu ederek bu konuyu çözmek imkansız gibi. Nitekim siz de bir çözüm sunamamışsınız doğal olarak. Kolay bir durum değil fakat yeni bir olgu olduğu için zamanla rayına oturacaktır. Ben oynanışa etki eden lootboxların ortadan kalkacağını, kozmetik olanların kalacağını öngörüyorum. Herkes eşit oynanışı oyuna para verdiği anda hak ediyor zaten. Bu herkesin iki kolu iki bacağı olması gibi bir şey. Oynanışa etki eden lootboxlar ise Cyberpunk evrenindeki insanların koluna silah, bacağına tekerlek takıp hızlı koşup avantaj yaratması gibi oyun mekaniğini etkiliyor. Kozmetik ise gerçek hayattaki gibi parası olan gidip iyi yerlerden kıyafetini alıyor fakat bakınca kıyafete para vermeyi tercih etmeyenle yaşamsal organları arasında fark yok. Kısacası kutulardan sadece kozmetik çıksın 🙂

  Önceden gündemi bölmeniz hoşuma gitmiyordu. DLC'leri parayla satıp kitleyi bölen firmalara benzetmiştim size ama bu şekilde daha rafine bir deneyim sunuyor. Ön yargılı olmamak lazım.

  Sevgiler.

 • Agah @agah

  L.O.L. surprise bebekleri bile kumar bence. 180 liraya bir tane top alıyosun ama içinde tam olarak ne var, aslında ne aldın bilmiyorsun, belki de sende olan bir taneyi yine aldın. tam olarak istediğini bulmak için kaç tane daha onlardan alacaksın? kızım büyüyünce böyle şeyler almayı düşünmüyorum, umarım istemez 😀

 • Ohatto Bru @ohatto

  Bu meselede üzerine baskı yapılması gereken kurumlar oyun firmalarından ziyade yerel hükümetlerdir. Oyun firmalarının alacağı üç beş olumsuz eleştiri veya şikayetin genel tüketici eğilimi karşısında hiç bir değeri olmayacaktır.

  Hükümetlerin her yeni sosyal sorun karşısında gösterdikleri performans, durumun ciddiyeti ve oy hesaplarına göre farklılık gösterebililiyor fakat olay dijital platformllarda gerçekleştiğinde buna verilen tepki çok daha yavaş oluyor. Herhalde bu da yeni nesil politikacılar ile birlikte düzelecetir.

 • Oğuz @vitalyscherbo

  Her skin/item'i atıyorum 1 dolar fiyata delikanlı gibi ayrı ayrı satmak yerine bunları bir kutu içine koyup içinden çıkacak şeyi 'şansa' bırakmak teknik olarak kumar değilse bile (ki bence kumarın alası) insanlardaki aynı zaaftan yararlanmadır. Kutudan düşen eşyaların düşme şansları bile farklı, böylece bazıları çok ender eşyalara dönüşüp Steam'in topluluk pazarı gibi özenle hazırlanmış yerlerde inanılmaz fiyatlara satılmaya başlıyor. Bu zaten kanunda olması gerektiği söylenen maddi kazanç gerekliliğini sağlıyor. Yani kumar dememek için huhuksal bir sebepleri de yok bence.