Paylaş Paylaş

İnternet sitesi reklamları engellenmeli mi?

İnternet sitelerindeki reklamlar kimimizi delirtiyor, kimimizin sistemini yavaşlatıyor kimimiz ise hiç görmüyor bile. Flash tabanlı reklamlar, reklam verenin de izleyenin de derdi. Peki bu dert engellenmeli mi? Doğru hareket tarzı ne olmalı? Adblock plus'ın bazı reklamlara geçit vereceğini açıklamasından yola çıkarak konuyu tartışıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cihan Olgac @cihanolgac

  evet videonuzu çalan bi site aracılığı ile sizi takip etmeye başladım 😀 reklamın iyisi kötüsü olmazmı desek ne desek

 • r78developer

  Kimse babasının hayrına kaliteli bir iş yapmaz internetde (herkes para kazanıp yaşamına devam etmek zorunda) meşru yollardan para kazanmaktır önemli olan, bizler içinde eğer gülü seviyorsak dikenine katlanmamız gerekir. REKLAM olmalıdır bence, sizin için EN güzel çözüm video içine, alt kısma reklam almak aynen TVlerde olduğu gibi 😉

 • birDost

  Şu donation sistemini bir entegre etseniz sitenize, sunduğunuz güzel içerikleri beğenen ve devam etmesini isteyen kişiler için size katkıda bulunma fırsatı sunacaksınız. Bundan daha önce ben de bahsettim, öneren başkalarını da gördüm video altı yorumlarda, ama daha hiç bu konuya değinmediniz bile.

 • Öner Aydemir @oneraydemir

  Ben de, haftalık gündem programında konuşulana kadar, bu reklam olaylarına çok dikkat etmezdim. Rahatsızlık, sistem yorması vs. Ama o konudan sonra felaket derecede gözüme batmaya başladı artık bu saçma sapan ve aşırı gereksiz reklamların olduğu sayfalar. Ad-Block eklentisini kurdum hemen. İlk yaptığım iş ise hemen başta Teknoseyir olmak üzere, bilişim konusunda takipte olduğum belli sayıdaki siteleri istisnalara ekledim.
  Bir de şu kaliteli içerik konuları ilk konuşulmaya başlandığı zamanlardan beridir (Teknoseyir'de bahsedildiğinden beridir) dikkatlice baktım da, hakikaten adam akıllı kaliteli içerik pek görünmüyor. Var olanlarda sizlerin dediği gibi durumlarda maalesef. O yüzden kaliteli içeriğe engelleyicilerde istisnaya tutmak en doğru karar olur bence.

 • sgi @sgi

  Dhw, Pclabs ve Ts için bağış sistemi bence de iyi olur. Bu siteleri kurulduğundan beri takip eden eski kullanıcıların çoğu 30 yaşına yaklaştı hatta geçti, yani bir çoğu iş-güç sahibi oldular. arasıra az da olsa destek olunabilir böylece.

 • Hüseyin Vurucu @huseyinv26

  abi, sizin burda reklam varmış şimdi abp yi bu sitede çalışmaması için ayarladım, görüyorum reklamları. video açılmadan önce çıkan reklamda videodaki reklama tıklarsak mı yoksa kapatma tuşuna tıklarsak mı size yararı oluyo? sizin yararınıza yapılan bikaç tıktan zarar gelmez sanırım 🙂

  diğer söylemek istediğim de şu, benim internetim 4mbps ama gecikme oranım oldukça yüksek. ben siteye girene dek zaten baya zaman geçiyo. ping baya yüksek olunca da istek zaman aşımına uğradı gibisinden bi hata ile sayfayı açamayabiliyorum(çok sık değil). sizde neyse sorun yok ama bazı sitelerde nasıl reklam var anlatamam. sayfadaki reklamları engeleyip girince ve engellemeden girince aradaki fark dağlar kadar oluyo. onlardan reklamlara gıcık olup reklamları engelliyorum hep. siz kurunun yanında yanan "yaş" kısımsınız. sizin gibi kimler var kim bilir. reklam gerekliyse yapılmalı ama fazladan yapılan gereksiz reklam, reklam işinin ölmesine sebep oluyo. umarım böyle gitmez.

  • Ovunc

   ben de hep diyordum niye bu sitede hic reklam cikmiyor nasil kazaniyorlar diye, megerse surekli bloklaniyormus sizi listeden kaldirdim ve sevdigim siteleride otomatik bloklamadan kaldiracagim.

 • Kıvanç Yılmaztürk

  Kaliteli içerik = Mumla Aramak gibi bir şey oldu artık günümüzde çünkü daha önce dediğim gibi google girip bir şey yazdığınızda o kadar abuk subuk yazılarla ve içeriklerle karşılaşıyoruz ki kaliteli bir içeriği bulmak 30 - 45 DK kadar sürebiliyor.

  Bu reklamların iyi ve kötü yanları var kullanıcı olarak ben Pop-up tarzı ve Flash destekli reklamları gerçekten hiç sevmiyorum hatta nefret ediyorum.

  Bazı sitelerde ise tam sayfa açılan ve belli bir saniye sonra kapanan kapat tuşu bulunmayan saçma sapan reklamlar ise siteden soğutuyor insanları gerçekten.

  Ben reklamların ufak olmasını sizin mesela Bilendenal.com'un reklamı gibi ufak ama etkilş olmasını ve sitede iyi bir yere oturtulmasını istiyorum çünkü bazen reklamların yerleri bile çok tartışılıyor ve bunları ayarlamak gerçekten iyi oluyor.

  Reklamları ufak ve ''.GİF'' formatında yapsalar ne kaybederler o kadar abartı olması yerine pc kasmayacak bir kere yüklenecek ve sürekli kendini tekrar edecek reklamlar olsa bunlar daha iyi olur ama bu reklam veren şirketlerin reklama ayırdıkları bütçe ve reklam çeşidine göre değişir o ayrı konu fakat reklamların ufak ve yerinde olması bence en güzeli ayrıca bazı siteler dediğiniz gibi bir giriyorsunuz içerik yerine reklam kapatmakla uğraşıyorsunuz böyle sitelerden kurtulmanın en iyi yolu kaliteli sitelerin daha fazla artması bence bunların artması içinse gelir kaynaklarının iyi kontrol edilmesi ve gelir sağlanması gerekiyor.

  '' Levent Pekcan'ın dediği gibi wikipedia'ya bakıyorsanız ve size yarar sağlıyorsa gerçekten biraz katkıda bulunun kardeşim demişti. '' Çok iyi hatırlıyorum bu sözünü eğer sizlerde bence böyle bir şey yapsanız 1 - 3 - 5 - 7 - 10 - 20 ne kadar gönlünden kopuyorsa millet bağışlasa fena olmaz yeri geldi mi insanlar çok gereksiz yerlere bir sürü paralar veriyorlar bence sizin okurlarınız bunu anlayışla karşılar diye düşünüyorum bende.

  Son olarak güzel bir program olmuş gerçekten gerçekler acıdır diyorlar ya işte o da bunlardan birisi reklam istemiyoruz ama aynı anda kaliteli içerikte istiyoruz biz insanları %100 tatmin etmek imkansız maalesef...

 • kman @kman

  Özkan Bey' e katılıyorum.
  Bir süre adblock plus kullandıktan sonra insan internette reklam olduğunu bile unutuyor. İnternet sitesinde normalde reklam olan yerlerde adblock plus açık olduğunda çıkan "Bu site reklam gelirleriyle hayatta kalmaktadır, lütfen reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakınız" tarzı bir rica site kullanıcılarının çoğunda işe yarayacaktır diye düşünüyorum.
  En azından bende işe yarıyor.

 • Emiracle @emiracle

  AdBlock kullanıyorum ama geliri sadece reklamlara dayanan, özgün içerik sağlayan takip ettiğim siteleri de kural dışında bırakıyorum. Mesela TeknoSeyir de bu sitelerden biri… Bunun dışında internet tecrübeme sekte vuran, tecavüz eden; floating banner, page skin, rich media banner vs. gibi sesli ve görüntülü reklamlara da dayanamıyorum. Genellikle de bu reklamları barındıran siteler; ana akım gazete ve televizyon siteleri, büyük internet portalları (!), çok uluslu şirketlerin siteleri gibi reklam pastasına aç gözlü bir şekilde saldıran akbabalardan oluşuyor. Kendi adıma, onların reklam istatistiğinde yer almamayı görev biliyor hatta partizanca bir tavırla da mücadele ediyorum. (Sürekli listeleri güncel tutarak vs.)

  İkinci konu; benim de daha önce bahsettiğim gibi donation\bağış sisteminin TeknoSeyir’e entegre edilmesi ve bu sayede sitenin geleceğinin güvenceye alınması. Görüyorum ki yorumlarıyla bana destek olan da birçok müdavim var. Bu ister Wikipedia usulü gönülden ne koparsa sistemi ile olur, ister Ars Technica’nın Premier üyelik sistemin bir benzeri uygulanır. Bu konuda sessiz kalan TeknoSeyir ne düşünüyor, merak ediyorum doğrusu.

 • çekbikuru

  Forever PCL

 • musty @musty

  dont run on pages on this domain ,
  teknoseyiri destekliyoruzz .

 • Sertaç Aygün

  Chrome'da eklenti ciddi anlamda yavaşlığa neden oluyor, özellikle Adblock. O yüzden kullanmıyorum, Firefox'ta kullanıyordum.

 • command

  adblock kullanmıyorum girdiğim siteler belirli kalitesini belli eden seviyesi malum sitelerden uzak durdukça reklamların pek bir zararı olmuyor

 • burak

  Bir şey sorumcam teknoseyir'de reklam varmı? Adblock'u kaldırdım sizin sitenizden iki saat'te etrafa baktım reklam bulamadım. Ben mi körüm yoksa sitede rklam yok mu? Eğer sitede reklam yer almıyorsa siz nasıl geçiniyorsunuz?

 • Giray

  Firefox ile Pclabs' a girmek istediğimde içeriği görüntüleyememiştim, ben videoda bahsetmiş olduğunuz "kendinize ince ayar çekin" mesajını o gün almış oldum.Şimdi akıllandım artık MURAT bey, bir daha olmaz tövbe. : )

 • AP

  Şunu çok net söyliyeyim. Benim bir siyasi görüşüm var ve bu nedenle de reklamlara soğuğum. En sevdiğim sitelerden birisi teknoseyir olmasına rağmen reklamlarını blokluyorum. Hiç kimsenin bana reklam dayatamayacağı anlayışındayım. TV' de nasıl reklamlar çıktığında başka kanala geçiyorsam, internet sitelerinde de ne var ne yok blokluyorum. Bu sitelerin kazancı reklamlar olabilir, bilemem. Ben şunu da çok net söyliyeyim. Örneğin wikipedia' ya ya bağış yapıyorum. Ama wiki' de reklam çıksa onu da bloklarım. Yani siteler para kazanmasın ama bize kaliteli içerik sunsun anlayışında kesinlikle değilim. Ama bunun yöntemini seçen sitelerin bloklandıkları anda çok ta şikayet etmemeleri gerektiğini düşünüyorum. Hiç kimsenin zorla, tüketim toplumunun bir numaralı besleyicisi olan reklamı insanların gözünün içine sokma hakkı yoktur. Ürün alacaksam reklamsız da gidip alırıp. Bangır bangır reklam yapan, insanları tüketime teşvik eden, elindeki işe yarar eşyası olanı yenisiyle değiştirmesi için kurnazlıklar kullanan sitelere saygım olsa da onların beni yönlendirmesine izin vermem. Ancak bağış olayı farklı.

  Öte yandan Özkan Bey' in dediği adblock kullananlara java script yoluyla engel çıkarma ve siteyi izletmeme olayı da geçersiz artık. Yesscript diye bir add-on vasıtası ile ad block u kapatmadan sitedeki scriptleri tek tuşla engelleyerek bu şekilde önlem alan siteler rahatlıkla gezilebiliyor.

  • Kıvanç Yılmaztürk

   Senini siyasi görüşün var da başka insanların yok mu ? Bu sitelere o zaman sen biraz destek çık reklam alma şunu yapma bunu yapma ama kaliteli içerik sun oldu başka isteğiniz ? Ben de reklamdan hoşlanmıyorum kaldı ki bu reklamlardan hoşlanmamamın nedeni özensiz olarak hazırlanması her yerde reklam olması pop-up tarzı açılması falan hiç hoş bir şey değil fakat öyle siteler zaten cacık siteler oluyor burası gibi düzgün reklam yerleştirmesi yapan insanın gözüne sokmak için özellikle çaba göstermeyen siteler için bunun söylenmesi beni çok ama çok kızdırıyor.

   Ayrıca insanlar düşünme,karar verme ve ayırt edebilme yeteneklerine sahip ben burada reklam gördüm bunu alayım diyen kaç insan vardır acaba bunu da bir düşünün bana kimse yaptırım yapamaz diyorsunuz ama adblock kullanıyorsunuz kendinizle çelişmek yerine o reklamdan başka bir şey olmayan kopyala yapıştır sitelere girmekten vazgeçseniz daha iyi olur.

   Kusura bakmayın ama yazılarınızın %80'i yapmacık ve saçma,düşünen insanların ben böyle yazılar yazmayacağı kanısındayım iyi günler....

  • AP

   Cevap yazmadan önce yazılanı okusanız sorun kalmayacak. Ama bu ülkenin sorunu okumamak. Bak ne yazmışım oraya? Ben bağıs yapan biriyim. Wikipedia' ya da bağış yapıyorum kimse gırtlağıma sarılmadığı halde. Neden acaba? Ben bağış seçeneği olursa onu kullanırım ama reklamları yine bloklarım. Bu benim keyfim, kimseyi de ilgilendirmez.

   Sizin siyasi düşüncenizle düşünmek zorunda değilim. Kimseye de kendi düşüncenizi zorla kabul ettirme yoluna gitmenizi önermem. Yazılarımın kaçta kaçını okudunuzda yüzde vermeye başladınız?

   Size saçma ve yapmacık gelen yazılarımı okumanız bana birşey kazandırmaz. Ama size belki kazandırır.

   Son olarak herkesi tek kalıptan çıkmış gibi değerlendirmeyin. Gün olur birileri de sizi o kalıpların içine sokmaya çalışır.

  • Kıvanç Yılmaztürk

   Burada yazılan yazıları tek tek okuyorum merak etmeyin siz benim yazdığımı nasıl anladınız bilemiyorum fakat ben sizin bağışınıza bir laf söylemedim söylemem de ne iyi ne kötü o sizin kararınız sizin yazdıklarınızı bence bir daha okumanız ve idrak etmek için biraz daha düşünmeniz gerekiyor sanırım [ NOKTA ]

  • AP

   Bağışıma da birşey söyleyemezsiniz, reklamları bloklamama da. Siz kendiniz benim yazdıklarıma yanıt verdiniz, ben sizin yazınıza bir yanıt yazmadım, herhalde bunun da farkındasınızdır?

   "Kusura bakmayın ama yazılarınızın %80′i yapmacık ve saçma,düşünen insanların ben böyle yazılar yazmayacağı kanısındayım iyi günler…."

   bu cümleyi de siz yazdınız ben değil. Öğreten adam rolünden sıyrılıp önce insanlar ne yazıyor iyi okuyun. [Nokta]

  • Veysel @spectrum

   Kıvanç bey, birşey anlatmak gereksiz bu arkadaşlara..

   Biraz daha gidersek, anarşizm - komunizmden gaz alacaklar..

 • Cihan Olgac @cihanolgac

  tekno seyir özgür internet platformunda yayın yapmasına rağmen içerik ve kalite olarak tv yayını yaparmışcasına titiz davranarak bence bu işi bi adım öteye taşımayı başardı bu yüzdende reklam konusunda tv yayınlarındaki gibi video öncesi sonrası yada video içinde bi kısıma reklam eklemeye hakkı var ( çok izlenen video ve incelemelere koyulacak reklamların tarifelerini arttırarak kazancınıda yükseltebilir belki!! mesela gta V incelemesini daha şimdiden bekliyorum )

 • yasarcay

  Firefox'un bazı güncellemelerni elde etmek için bazan tamamen kadırıp sıfırdan kurulum yapıyorum. Bundan dolayı ekletileride yeniden kurmak zorunda kalıyorum. Adblock plus' ı her kurduğumda ise bazan kaliteli içerik sunulan sitlerde engellemeyi kaldırmayı unutuyorum. @kef' in dediği gibi reklamlar engellediğinde bir uyarı yazısı çıksa çok güzel olur. Bende daha önceden böyle bir sitede öyle bir uyarıya denk geldim.

  Benim adblock plus' ı kullanmamdaki en büyük amacım spyware, adware ve virüslerden konunmak konuşmanızda buna değinmemişsiniz ki bence önemli bir konu. Özellikle tarayıcı ayarlarını değiştirmeye çalışan sitelerde çok işe yaradığını söyleyebilirim.

  Bağış konusuna değinmek gerekirse bence düşünülmesi gereken bir konu. Yalnız burda düşünülmesi gereken en büyük sorun bağış yöntemi ve miktarı. Paypal, Kredi kartı veya ona benzer bir bağış yöntemi açıkça söylemek gerekirse bağış yapaçak olan kişiyi yolundan çevirebiliyor. Nasıl anlatsam bilemiyorum açıkçası. Yani insanları çok küçük; 1tl gibi bağış yapmaya ikna edip ödemeyide bir dakika içinde yapabilmesini sağlamak bence bu iş için bire bir. Tam bilmiyorum ama herhalde mobil ödeme buna en yakın ödeme şekli. Yani çok küçük bir miktar bağış ve hızlı bir ödeme bu işin püf noktası. Serbest çalışan biri olarak ayda 1 tl bağış yapmak sorun olmaz çoğu zaman.

  • yasarcay

   Yazım Hatalarından Arındırılmış Versiyon.........

   Firefox' un bazı güncellemelerini elde etmek için bazen tamamen kaldırıp sıfırdan kurulum yapıyorum. Bundan dolayı eklentileri de yeniden kurmak zorunda kalıyorum. Adblock plus' ı her kurduğumda ise bazen kaliteli içerik sunulan sitlerde engellemeyi kaldırmayı unutuyorum. @kef' in dediği gibi reklamlar engellediğinde bir uyarı yazısı çıksa çok güzel olur. Bende daha önceden böyle bir sitede öyle bir uyarıya denk geldim.

   Benim adblock plus' ı kullanmamdaki en büyük amacım spyware, adware ve virüslerden korunmak konuşmanızda buna değinmemişsiniz ki bence önemli bir konu. Özellikle tarayıcı ayarlarını değiştirmeye çalışan sitelerde çok işe yaradığını söyleyebilirim.

   Bağış konusuna değinmek gerekirse bence düşünülmesi gereken bir konu. Yalnız burada düşünülmesi gereken en büyük sorun bağış yöntemi ve miktarı. Paypal, Kredi kartı veya ona benzer bir bağış yöntemi açıkça söylemek gerekirse bağış yapacak olan kişiyi yolundan çevirebiliyor. Nasıl anlatsam bilemiyorum açıkçası. Yani insanları çok küçük; 1tl gibi bağış yapmaya ikna edip ödemeyi de bir dakika içinde yapabilmesini sağlamak bence bu iş için bire bir. Tam bilmiyorum ama herhalde mobil ödeme buna en yakın ödeme şekli. Yani çok küçük bir miktar bağış ve hızlı bir ödeme bu işin püf noktası. Serbest çalışan biri olarak ayda 1 tl bağış yapmak sorun olmaz çoğu zaman.

  • yasarcay

   http://www.bitdefender.com/security/ads-with-viruses-hurt-industry-security-intelligence-firm-says.html

   http://www.avast.com/tr-tr/pr-online-ads-put-web-users-at-risk

   Konuyu biraz ispata dökeyim dedim. Ama nedense bu konu herkes tarafından görmezden geliniyor. Konu duyarlı gezdiği siteye değer veren okuyucu veya bunun tam tersini durumundaki okuyucu havasında geçiyor.

 • Mujko @mussavas

  adblock ile kalsa iyi, ben flashblock da kullanıyorum. müdavimi olduğum siteleri istisna olarak ayarladım, gayet memnunum açıkçası.bunlardan sıyrılıpta "istediğiniz sayfaya yönlendiriliyosunuz" yazısını görünce kapatıyorum sayfayı zaten.
  bu arada ben bu sitedeki reklamlara tıklıyorum her girdiğimde, umarım işe yarıyordur, şu bilendenal.com da hiç işe yarar kampanya görmedim ama henüz 🙂 ssd alma planım var pusudayım.

 • Veysel @spectrum

  Donate kısmını yazan çok olmuş ama yasal kısmı ne oluyor? TR 'de kayıtlı bir firmaysanız, donate kısmından tam emin olamıyorum açıkçası...

  Daha fazla reklam almalı teknoseyir. Hem video içine (youtube'daki gibi), video öncesine sonrasına ve banner olarak...

 • simon says

  donation işi konuşulmalı bence de.

 • zubak @zubak

  O değilde hepimiz ad block'u ayarlıyorsak bu adamcağızlar neden böyle bi video hazırlamış. Bende adp kullanıyorum ve maalesef kurunun yanında yaşda yanıyor. Video'da reklam olarak hazırlanan yayınların eleştirildiğinden bahsetmişsiniz. En azından kendi adıma bir sorun değil bu. Hazırladığıınız inceleme videoları bir anlamıyla da reklam zaten ki sony center'a girince ilk yanına gittiğim şey sony tablet oldu. Dayatmadan eğrisi, doğrusuyla tanıtımı yapılan her şeye zaman ayrırım. Ayrıca bağış sistemi en azından alternatif olarak hep olmalı. Tekrar teşekkürler tüm çalışmalarınız için.

 • Fitzgerald

  İlk olarak epeydir aklımda olan bir konudan bahsetmek istiyorum. Bence steam Teknoseyir'e reklam ücreti ödemeli, çünkü her hafta podcast'te şu oyunda indirim var, bu oyunda indirim var diye ücretsiz reklamı yapıldı. Bir sürü insan bu indirimlerden oyun satın aldı, bazıları oyunları aldık ama oynayacak vakit yok diye yorumlar da yazmıştı.

  İkinci olarak bahsetmek istediğim konu, sanırım Teknoseyir içeriği bakımından çok kaliteli bir site olsa da finansal açıdan istenen başarıyı yakalayamadı. Bundan dolayı (önceki programlarda) 2012'de devam etmeyebiliriz deniyordu. Sanırım Pclabs hem içerik hem de finansal olarak bir başarı kazandı, bundan dolayı devam ediyor. Teknoseyirde de yarı amatör ruhla yeni bir konsept denendi ama iş anlamında, profesyonel olarak başarılı olamadı. Mesela izleyici de çok fazla değil gibime geliyor. Anketlere katılan kişi sayısı 500 (beş yüz), facebook'ta üyesi 1500 civarı. Biz sevsek de herkesin ilgisini çekmiyor. Umarım 2012 yılında ve ilerisinde de devam eder yayınlarınız, daha iyi günlere...

 • Veysel @spectrum

  Video sayısı artmalı, yüksek seyirci miktarına ancak bu şekilde ulaşılır. Ama o zaman da bant genişliği sorunu var.

  Sorun şu anladığım kadarıyla; videolar sebebiyle gelir ne kadar artarsa artsın, gider de o kadar artıyor. Burada bence, Youtube ve türevlerinin kullanımı veya daha düşük ücretli bir firmaya geçilmesi çözümleri düşünülmeli.

  Adblock kullanan arkadaşlar; hoş bir davranış değil. İstisnaları veriyorsunuz tamam da, çoğunuz unutuyordur. Bir siteye girdiğinde reklamlar rahatsız ediyorsa, girmezsin bir daha. Adblock kullanmanın manası yok.

  • AP

   "Bir siteye girdiğinde reklamlar rahatsız ediyorsa, girmezsin bir daha. Adblock kullanmanın manası yok."

   Bu söze takıldım. Pardon ama kim karar veriyor buna. İstediğim siteye girerim, istemediğime girmem. Hesabını mı vereceğim bir de bunun?

  • Veysel @spectrum

   Benim etik değerlerim buna karar veriyor, ister uygularsınız, ister uygulamaz.

   Yazım tarzınız zaten ne tarz biri olduğununuzu açıklıyor, çok fazla uzatmaya gerek yok..

  • AP

   Siz başkaları hakkında hüküm vermeyin yeter. Hüküm vermeye kalktığınızda birileri de çıkar size cevap verir. Sizin etik değerleriniz sizi bağlar başkalarını değil.

  • Veysel @spectrum

   Pardon, siz üzerinize alınıyorsanız, yapabileceğim birşey yok.

   Eğer bir insan hırsızlık yapıyorsa, o insanın yaptığı şeyi tanımlarken "hırsız" ifadesini mi kullanmayalım, ne yapalım?

  • Yusuf

   İstediğim siteye girer istediğim programı kullanır istediğim reklamı kapatır hatta hepsini bloklarım ve yine de bu siteye de girerim.İp ban olmadığı sürece olsa bile yine girerim
   çünkü dh kadar olmasada çok şey öğrendim taa hwstation zamanlarından.

  • Veysel @spectrum

   Aferin!

   Sizin gibiler yüzünden, düzgün içerik veren firmalar kalmadığında, oturur hep beraber düşünürüz...

  • Kıvanç Yılmaztürk

   Sizler neyin kafasını yaşıyorsunuz bizlere de söyler misiniz ?

   Nasıl bir mantıktır bu anlayamıyorum şaka gibisiniz sadece gülüyorum 😀

 • Digitaldrop @digitaldrop

  Reklamlar videolara entegre edilsin, izleyelim coşalım 🙂

 • lawnmower @lawnmower

  Reklamlar rahatsız edici olmazsa kimsenin sesi çıkmaz. Videonun başına geçilemeyen 5-10 saniyelik reklam koyun, keyifle izleriz. Reklamın akıllıca yapılanı hem tüketiciyi çeker, hem de göze batmaz.

  Ben bir spor salonuna gidiyorum. Spor salonuna Nike sponsor olmuş, salonun sahipleriyle anlaşmış, neredeyse bütün duvarlarda Nike reklamları var. Bir süre sonra insan öyle bir aşina oluyor ki, o resimlerin ve yazıların hiçbir anlamı kalmıyor. Diğer tarafta New Balance sinsi ve mantıklı bir yol bulmuş. Nike'ın sponsor olduğu salonun bütün hocalarına ayakkabı, eşofman filan dağıtmış. Para vermiş mi bilmiyorum, o konuda bilgim yok. Bütün hocaların üstü başı New Balance marka. Bir tanesi tamamen etkisiz, diğeri ise çok daha düşük maliyetli ama çok daha etkili. Adamlar hepi topu 10 çift ayakkabı vermişler, ama spor malzemesinin en fazla kullanıldığı ortamda "profesyoneller de bu markayı kullanıyor" imajı yaratarak kendilerini süper tanıtıyorlar. İyi reklam böyle olur.

  Sitelerde de böyle bu iş. Sayfanın sağında solunda markanın logosu görüneceğine size ekipman yollasalar, siz de videolarda ve incelemelerde kullansanız, biz de "ovvv, Murat Gamsız bile X marka laptop kullanıyor" desek daha mantıklı olmaz mı? Gerçi bunu zaten yapıyorlardır belki, orasını ben bilemem. 🙂

 • Veysel @spectrum

  Bazı arkadaşlar işi pişkinliğe vuruyor da..
  Reklamlar konusunda, sürekli gittiğiniz bir lokantada bir açık buldunuz ve yemeğinizi bedava yiyebiliyorsunuz çaktırmadan.

  Bunu her gün yapıp, üstüne anlatır mısınız? Bu hırsızlık olmaz mı?

  Yavuz, hırsız, evsahibi diyorum ve susuyorum. Orda gösterilen 2-3 tane reklam batıyor sanki.

 • Tesla

  Adblock'u sitenizde devre dışı bırakabilmeyi sağlayacak bir kod yazılabilir mi? "Sitemizi ana sayfanız yapın" tarzı birşey. malum insanlar, ben de dahil bazen 2-3 kere fazla tıklamaya bile üşeniyoruz.

  2 sayfalık yazıyı 10 sayfaya bölen, haberleri "galeri" adı altında 40 resmin altına yayan güya en büyük teknoloji siteleri reklamdan (flaş reklamlar genelde engelsiz oluyor) parsayı kaldırıyor.

  Sadece adblock'u kaldırmakla kalmayalım, reklama tıklayalım. zaten adres satırını okursanız, o site, sizin hangi siteden geldiğinizi okuyor. Bağışa bile gerek kalmayacaktır.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Konu uzamış yanıt vereyim 🙂

  1-Tıklama meselesi
  Video'da söyledim ama anlaşılmamış sanırım. Reklama tıklamak önemli değil. O sistem kalkalı yılalr oldu. Artık gösterim bazlıdır reklamlar. Ne kadar çok gösterilirse o kadar iyidir. Bu da ziyaretçi sayısı ile iligli tabi. Bu sayıyı arttırmak için çeşitli hileler var. Birkaçı yukarıda yazılmış. Kötü içerikle yeterli adam toplayamayacağınız için, az kişiye çok sayfa gösterirsiniz. İstediğiniz kadar bloklayın, 15 sayfaya yayılmış incelemeyi okumanız gerekiyorsa paşa paşa sayfalara tıklarsınız. Hatta emin değilim ama reklamı o an görmeseniz bile göstermiş gibi kayıt edildiğini sanıyorum. Sonuçta reklamı görmüyorsunuz ama reklamın olduğu sayfada bulunuyorsunuz. Reklam ölçüm sayaçlarının bloklandı/gösterildi gibi bir ayrım yaptığını sanmıyorum. Yapsa da site yöneticisi bu özelliği kullanmaz.

  Ama bizde bu yöntem zaten uygulanmadığından bizi bağlamıyor. Yani burada sizin izleyici olarak rolünüz aslında yok. Ama reklamların engellenmesi, reklam vereni baştan caydıran bir şeydir. Alınmış reklamları bloklamanız bizim gelirimizi düşürmez, yeni reklam almamızı zorlaştırır. Bu durumda biz de reklam alternatifi yollar aramak zorunda kalırız. Bunun sonucunu da günde sadece bir video olarak yaşamaktasınız. Zira TS'ye ayırabildiğimiz zaman haftada bir gün. Bir günde de bu kadar içerik çıkıyor. Geri kalan zamanımızı gelir getirecek işlere harcıyoruz. Bunların bir kısmı size yönelik değil o yüzden görmüyorsunuz.

  TS'nin başındaki risk, cebimizde delik olarak yaşamaya devam ederse, ayırdığımız bir günü de para kazandıracak başka projeler için ayırmak zorunda kalacak olmamız. O yüzden uğraştığımıza değmesi için reklam ve farklı şekillerde gelir modelleri oluşturmaya çalışıyoruz. Ama reklam kesinlikle çare değil. Firmalar biraz da ayıp olmasın diye veriyor o reklamları.

  2-Bağış konusu
  Bu model uygulanabilir mi bilmiyorum çünkü yine bahsedildiği gibi yasal olarak bakılmalı. Ama uygulansa da çare değil çünkü TS'nin her ay net bir gideri var ama bağış yapısı gereği belirsiz bir gelir. Buna göre işleri planlayamazsınız. Yani her halükarda masrafın bağış dışında mutlaka çıkıyor olması gerek. Bağışlar gelir düştüğünde tampon yapmak için biriktirilebilir.

  3-Videoların Vimeo ya da Youtube'a taşınması.
  Bunun getireceği katkı, zararının yanında .ok daha az. Çünkü video oraya konduğunda vieo içi reklam şansımız bitiyor. O firmaların sözleşmesinde buna yer var mı diye de bakmak lazım. Biz reklamları modüler yapıyoruz ki hem kapatabilin hem de süre dolunca kalksın. YT ve vimeo'da bu şansımız olmayacak. Bunun yanında server kirasını azaltması o kadar da önemli değil.

  4-Bu işin sadece bir yolu var. O da tamamen abonelik sistemine geçmek. Denenmiş ve başarılı bir örneği yok. O yüzden ancak son çare olur.
  Misal canlı yayın olayını da yapan yoktu. Dolayısıyla kendi üzerimizde denedik. Bundan sonra bir daha yapmaya kalksak aynı sorunları yaşamayız zira artık biliyoruz. Paralı üyelik de böyle bir şey. Denemek gerek.

  • Atilla Göğüslü @atillagoguslu

   Murat bey, reklam sayımlarında tekil kullanıcıyı mı sayıyorlar yoksa sayfa gösterim sayısını mı?

   Bazen yorumları okumak için günde bir kaç kez giriyorum.

  • kadir

   "Reklamların engellenmesi, reklam vereni baştan caydıran bir şeydir. Alınmış reklamları bloklamanız bizim gelirimizi düşürmez, yeni reklam almamızı zorlaştırır."

   Murat hocam, reklam gelirleri başlıca gelir kaynağınız çok haklı olarak videoda yapmışsınız. Yukarıda yeni reklam almamızı derken nedemek istediniz tam anlamadım. Pclabs-Ts olarak kaliteniz ve başarılarınız ortada size reklam veren firmalarda eminim bunu baz alarak reklamlarını veriyorlardır yada vermeliler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Böyle bir düz mantık maalesef yok sektörümüzde 🙂 Kötü içerik bol kulisle reklam alabilrisiniz. Hiçbir firma reklamın nereye gittiğine bakmıyor artık.

 • Buğra

  Burda nekadar karşı muhalif görüşte insan varsa bilinki onlar hayatta ne ellerini taşın altına sokmuşlardır nede empati kurmayı karşısındakini anlamayı denemiş insanlardır.
  Ortada size sunulan fıstık gibi bir hizmet var videoları löpür löpür izlerken iyi ama adamlar size kibarca güzellikle bizi bloklamayın reklamlara tıklayınki yaşayabilelim dediklerinde kötü.
  Biz burda bu site nasıl yaşatılabilir nasıl bu insanlar emeklerinin karşılığını alabilir diye dua ederken sizin yaptığınız terbiyesizlikten öte başka şeyler.Ayıp diyorum yuh olsun bu kafalara.

 • resul demircioğlu

  Adblocker kullanıyorum ama sizin siteye ayrıcalık tanıyorum. Öyle bir seçenek mevcut bir şeylerin devam etmesini istiyorsak destek olmamız gerekmektedir....

 • musty @musty

  sağ taraftaki 2. kameranın üzerindeki lens hangisi çok iyi renkler ve alan derinliği çok güzel ...

 • wezzy

  adblock kullanmıyordum bu program sayesinde kurdum şimdi herşey daha güzel, teşekkürler 😀

 • Adblock

  Adblock kullanmıyorum, modifiye host dosyası kökünden hallediyor reklamları. Flash içerikleri de Chrome'un "tıkla oynat" özelliğiyle engelliyorum. Herhangi bir siteyi beyaz listeye alamam!

  • Tesla

   Sen oynatmasan da zaten görünür hale geldikten sonra reklama katkın olmuş oluyordur. beyaz ya da kara listeni özenle saklamaya devam edebilirsiniz bu yolla.

  • Adblock

   Ne dediğini anlamadım valla. Host dosyası reklamı gizlemiyor, reklamın okunmasını engelliyor. Flashblock kullanınca da flash içerik için aynısı geçerli oluyor galiba.

 • Can Ömer

  En iyisi videoların içine TV'deki gibi reklamı gömmek. Bunu, izleyiciye rahatsızlık vermeyecek biçimde yapacağınıza şüphem yok.

 • Cem Aydınlık @cemaydinlik

  Reklam aşırı çok olmadıkça bilgisayarı kasmadıkça benim için sorun yok, engellemek istersem donanıma çok yüklendiği için engellerim, bazı durumlarda faydalı bile oluyor 🙂
  Bu siteye girip çıkan herkesin reklam olmadan bu işin devam etmeyeceğini bilmesi lazım.
  Dünya hayatı bu keyif verici şeylerin az ya da çok bir bedeli var, sen de buraya girip 10dk olsa da kafa dağıtıyorsan keyif duyuyorsan bir zahmet reklamları engelleme ve dolaylı olarak başkasının hakkını yeme ihtimalinin altına girme

 • Ahmet Nemci

  1. Televizyondaki reklamları ekseriyetle hep geçerim ama televizyonda reklam parası peşin alınır. Yani izleyen olsun ya da olmasın farketmiyor. Bu yüzden bu mevzu da televizyondaki reklamları da geçiyorum tezi pek geçerli olmaz.

  2. Kaliteli içerik sağlayan siteler siteye ilk girişte, "Reklam engelleyici kullanıyorsanız lütfen kapatın, çünkü biz gelirimizi reklamdan sağlıyoruz." şeklinde bir uyarı çıkartmak zorundalar bence. Fakat bunu tespit yoluyla değil genel bir uyarı yoluyla yapmalılar. Kendi adıma herhangi bir sitenin ne kullanıp ne kullanmadığımı tespit etmesinden hoşlanmam ama çoğu kişi aslında reklam engelleyicisi kullandığını unutuyor. Çünkü bir kere kuruyorsunuz ve herşey tamam. Bu yüzden bir uyarı mesajı yararlı olacaktır.

  3. Bu kısım ise tamamen bu sitede emeği geçenlere yöneliktir. Bence siz bu siteye giren herkes reklamları sonuna kadar izlese bile istediğiniz maddi kazancı sağlayamayacaksınız. Çünkü bunu aslında diğer sitelerin video incelemelerine bakmadan farketmemiştim ama ciddi bir kalite sergiliyorsunuz. Sizin ki çok özel bir iş. Oysa Türkiye'de artık hemen her tür iş "bakkal" sistemiyle yapılıyor. Kaliteli iş yapan hiçkimse iddia ediyorum para kazanamaz. Siz bir videoya özen gösterip zaman harcarken, içerik çalmayıp ama öte yandan doğru dürüst tek bir bilgi vermeyen bir site gelir 10 tane video koyar karşınıza. Benim milletimde gider onu izler. (Gerekirse isimde veririm ya neyse.) Sonra siz X ürünü için tarafsız bir inceleme videosu hazırlarken, adam gelir o X fimadan parayı alır ürünü göklere çıkarır rakibini de yerlere vurur. Ha ama onlar "Tozlu Raflar" diye bir şey yapmaz mesela. Orada para yok çünkü.

  Sonuç olarak bende reklam filtreleyiciyi ayarlamayı unutanlardanım, hemen düzeltiyorum.

 • gecerken gördüm

  Siz videoda alt yazı şeklinde reklam satırı gecebilir, sitenin belirli kesimlarinde google adsense gibi metin tabanlı reklam olabilir.

  Beni rahatsız eden bir sitede haddinden fazla reklam olması, o reklamların cok hareketli olması, site tasarımı ile çok zıt olması göz yorması vs..

 • Orion

  Aslında aylık üyelik ve bunun karşılığında Android, iOS gibi mobil uygulamalarla siteyi ve videoları çok kolayca takip edebilme gibi extra değerler sunulabilir (Paralı kısmı olmasa da, engadget uygulaması gibi). Ama bunlar için de harcama yapmak, uygulama yazdırmak gibi dertler var. Açıkçası ben aylık ya da 6-12 aylık belli bir miktar ödemeyi kabul ederdim. Zaten kaliteli içerik üreten pek fazla yer kalmadı. Eskiden dergi alır okurduk, sonra Internet siteleri geldi. Bunlar da giderse ne yaparız bilemiyorum.

  Saygılar ve kolay gelsin.

 • Penguen

  Gelirlerinin önemli bir kısmını ya da tamamını reklamlardan elde eden ve özgün içerik üreten sitelerin reklamları kesinlikle engellenmemeli. Bu sitelerde yayınlamış oldukları reklamları, ziyaretçisinin bilgisayar işlemcisine yük bindirmeyen ve sitenin temel kullanım alanlarını işgal etmeyen, metin içerikli reklam olarak yayınlamalı. Karşılıklı menfaatler gözetilerek, her iki tarafı da memnun edecek tedbirler alındıktan sonra, reklam yayınlamak sorun olmayacaktır.

 • Hakan

  PCL de bi ara flash araba reklamı vardı,araba nerdeyse 3 boyutu aşıp monitörden fırlıcak kadar ekranı kaplıyordu,hatta pcl foruma konusuna açmıştım her sayfayı yenilediğimde reklam ekranı kaplıyor diye.Hani reklamsızda olmaz ama çokta abartılmamalı,şu söz buraya uyuyor gibi (Kaz'ı yolma demiyoz,yol ama bağırtmadan yol) 😀

 • No-lifer

  -Video-incelemede de belirtildiği gibi ne yazık ki flash belası hem göz zevkini hem de gezinti zevkini bozuyor.

  -Kaliteli içerik nedir? En kıytırık forum yöneticisine/sahibine sorsanız "müthiş bir emek"ten bahsedecektir. Pclabs hergün takip ettiğim ve halen Türkiye'nin bir numaralı bilişim sitesi olmasına rağmen ne yazık ki son zamanlarda neredeyse sadece Erdem Gükrer arkadaşımızın çalışmalarını, yorumlarını ve yabancı sitelerden çevirilmiş çokça çeviri-haberlerini görüyoruz. PCLabs'ın 3-4 sene önceki halinden eser yok ne yazık ki. Her ne kadar editör arkadaşın haberlerini de sevsek de, PCLabs'ın Erdem GükrerLAB'a dönüşmesi, eski testlerin, donanım tavsiyelerinin veya PClabs'ın kendisinin yaptığı araştırma-incelemelerin azalması üzücü. O yüzden "biz farklıyız" ve "kaliteli içerik"ten bahsedilecekse PClabs'ın biraz kendine gelmesi gerekiyor önce.

  -PClabs'ta Adblock kullanmıyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Öncelikle burası PC Labs değil TeknoSeyir 🙂 Yorumları buna göre yapmak gerek. Görüşlerinizde ise haklısınız ancak zaten burada konu tam olarak bu. Bahsettiğiniz editörlerin azalması durumu bizim artık ödeme yapamıyor olmamızdan kaynaklanıyor. Bu da inceleme çeşitlerinin ve hatta bazı bölümlerin azalması demek. Misal aylık sistem önerileri son buldu. Yıllardır devam eden bir bölümdü. Çünkü onu yapan editör işten ayrıldı ve yerine yenisini alamadık. Siteler istedikleri kadar janjanlı gözüksünler süper düper isimler bulsunlar, arkalarında insan var. Günün sonunda maaşlı sigortalı bir iş bu da.

 • Veysel @spectrum

  Merhaba,

  Bu arada, sağda veya solda, neden "ilgili videolar" gibi bir bölüm olmuyor? Bu şekilde seyirciler daha fazla tutulur site içinde..

 • fatih

  fazla düşünmeye yada yazıp çizmeye gerek yok reklam duruma göre olmalı yada olmamalı onuda insanın ihtiyaçlar berliler istemessen operada kapatabilirsin reklamları istersen gösterirsin

 • fatih

  adblocker diyr bi şey varlığından bile haberim yoktu reklamlar dönsün dursun yan tarafta bana çok zararı yok size katkımız olduysa ne mutlu

 • Deniz @darkblack

  en son ne zaman bir internet reklamına tıkladım hatırlamıyorum. totalde ise internet reklamlarına tıklama sayım 2 elin parmaklarını geçmez sanırım. reklamları görmezden gelme şeklinde bir süper gücüm var. onları yok sayıyorum. adblock kullanmıyorum ama reklamlara tıklamadığım zaman site sahibine bir katkım da olmuyor. en son baktığımda reklam görüntülenme sayısı karlı bir iş değildi.

  illaki düşünülüyordur internet reklamlarının nasıl daha iyi olabileceği konusu ama bence reklamverenler reklamlarına nasıl daha çok tıklattırırlar onun peşindeler. bir nevi hileye baş vuruyorlar. oysa kullanıcıyı ilgilendiren ve direk kullanıcının işine yarayabilecek reklam göstermeye odaklanmaları lazım. google'ın yıllardır amacı bu ama ben baktığım zaman reklamlar ilgimi çekmiyor.

 • Ayhan

  Maaşımın 1/4 kadarını zamanında kurmuş olduğu sitelerden kazanıyorum, buna karşın reklamları engelliyorum. Sitede ki reklamı kim görmek ister, kim tıklar hiçbir fikrim yok. Adam onu aramıyor ki ilgisini çeksin, dikkat etsin.

  TS için büyük firmalar reklam verse mantıklı olur;
  hangi tür kahve içersiniz? arada bikaç yudum kahve..
  programa başlayınca piza sipariş etseniz de 15dk'da gelse ve utanmadan yeseniz. Gecenin köründe izleyen delirse..
  Arada uyuz olduğunuz birleşenleri parçalasanız, diğerini reklam amaçlı sevseniz (iphone Türkiye'ye yatırım yapmıyor, onu parçalayıp nokia'yı sevin :)) Çok hızlı yayılacak bir proje, Katagori: Parçala Levent 😀
  İlginç ürünler pazarı hem ilgi çekicidir, hem reklam pastası daha çekişmelidir (emin değilim)
  vs gibi video amaçlı binlerce fikir var. Metin tarzı reklam anlayışından vazgeçin.
  Burası TeknoSeyir VİDEO

 • Tesla

  berbat yazmışım, düzenleme zamanı geçtikten sonra farkettim, toparlarsam:

  Murat Gamsız Bey,

  Acaba, videoları çekerken arkanızda yer alan sıkıcı, kahverengi jaluzi yerine sürekli olarak LCD tv'de herhangi bir firmanın, ürünün reklam videoları dönüp dursa nasıl olur? İlgilenen izleyicilere kaynak olur oradaki reklamlar, merak eden gider bakar (videolarınızın sonunda link de verirsiniz reklamlardaki ürünler için). Böylece reklamdaki ürünlerle ilgilenmeyenler, sizin sohbetinize konsantre olabilir.

  Hem herkes reklamı izlemiş olur, hem de hiç kimse o reklamdan dolayı rahatsız olmaz. Üstelik hareket de katar o ekran sahneye, daha TEKNOseyir halini alır stüdyo. Kazan / kazan.

 • Bilmis

  TV gibi reklamlar videonun arasinda girse/onunden gecse 🙂

 • Cihan Olgac @cihanolgac

  arka plan gayet güzel bence sürekli yanıp dönen şeyler izlemek yorucu olur böylelikle videolar sohbet havasında geçiyor. o jaluziden oldukca memnunum açıkcası

 • jupiter

  Ben de şimdi opera üzerinden adblock eklentisini devre dışı bıraktım.. onun yerine ancak engellemek istediğim siteleri elle girmem gerekiyor öyle yapıcam. Fakat flash reklamlar kullanıyorsunuz ve ben opera üzerinde flash eklentisini isteğe bağlı olarak kullanılır hale getiriyorum. Yani flash gibi eklentileri tıklayarak aktif ediyorum. Şimdi flash ı engellesem ama adblock da size izin versem bu sizin lehinize mi olur yoksa aleyhinize mi olur. Samimi bir şekilde soruyorum. Gerçekten ona göre davranıcam.

 • Cidelee

  Videoda iyi güzel demişsinizde bazen reklam olayını sizde abartıyorsunuz. Bundan bir süre öne sitedeki İntel reklamları çok rahatsız ediciydi. Neyseki şimdi öyle bir sorun yok. Birde her site sahibi sizin gibi özenli reklam almıyor sitesine, saçma sapan reklamlar alabiliyor bu yüzden sizi tebrik ediyorum.

 • teknoztur @teknoztur

  Okuduklarimdan anladigim: Kimse reklam istemiyor ama herkes Teknoseyir ve PCLabs devam etsin istiyor 🙂
  Uzerinden 15 yil gecti ama ekonomi dersinde ilk derste ne derler: Kaynaklar sinirlidir ama istekler degil 🙂

 • Ormanci

  İnternet üzerinde "ticari kaygısı olan" birçok site, eğer birşeyler satmıyorsa, gelirlerinin büyük kısmını reklamlardan karşılıyor ve böyle ayakta kalıyor. Haliyle git gide büyürken, birilerine "bak arkadaş, biz günde bu kadar hit alan bir siteyiz, ona göre haa" diyerek yanına birçok firmayı çekebiliyor, reklam veya sponsorluk için... Ki bu en doğal hakkı... Bugün taksiciler, dolmuşçular, hatta belediye bile, araçların üzerine aldığı reklamlarla da ekstra para kazanıyor.

  Ancak sitelerdeki bazı tip reklamlar beni sinir ediyor;

  - Örneğin tam birşey açacaksınız, önünüze bir pencere açılıyor, ettiğim küfürlerin haddi hesabı yok.
  - Mouse'u tesadüfen birşeyin üzerinden geçiriyorsunuz, harş, hemen birşey açılıyor, bunlara da çok fena sövüyorum.
  - Bir forumda bir konuya tıklıyorsunuz, tam sayfa reklam geliyor, bir de "reklamı geçmek için bilmemne" demiyor mu, uyuz oluyorum.
  - Tıklanılan videolardan önce çıkan reklamlara da fena halde uyuzum.

  İnternet reklamı dediğin kıyıda köşede, sayfanın altında, üstünde, yanlarında falan olmalı. Benim okumama, yazmama, tıklamama, izlememe kesinlikle engel olmaması gerekir.

  Tabi onları da bazen abartıyorlar. Mesela bazı forum siteleri öyle saçma sapan reklam alıyorlar ki, artık bir konuyu tıkladığınızda, kullandığınız bilgisayar eskiyse ya Flash'ı göçüyor, ya takılıyor deli gibi yavaşlıyor... Yahu altı üstü 3 satır yazı okuyacağız, yanında önünde arkasında bir sürü şey yanıp sönüyor, gözleri yoruluyor insanın. Lanet olsun diyip kapatıyorum çoğu zaman böyle siteleri...

 • babacan

  bu site için şu an bende kaldırdım adblock'u. mesela donanimhaber.com a baktım adblock'u devre dışı bırakıp, ana ekranda tam sekiz adet flash reklam var. her biri ayrı hareket ediyor ve insan bişey okurken cidden konstantrasyonunu bozuyor. aslında reklamlar statik olsa ve ayarında kullanılsa kimse sesini çıkarmaz bana göre.

 • kuduz kunduz

  En sevdiğim site ve onların en zor durumda olduğu durum için dahi flash reklamlar blokludur. süper bilgisayarım olsa dahi kaparım, keza çirkinler. gerçekten çirkinler.

  bakın reklam konusunda hatayı para kazanmak zorunda olan siteler yaptılar en başında. hâlâ da yapıyorlar. rakibiniz olan bir site var mesela. bloksuz girdim şimdi. O_O yeniden bloklu girdim sonrasında tabii. gizmodo'nun eski tasarımında üst kısma aldığı sponsorluk bazlı reklamlar akıllıcaydı mesela.

  işin doğrusu reklam verenler de sade, kaliteli reklamlar yapmayı becerebilmeli. kırmızı fon üstü sarı yanar dönerli yazılı "işte en süper güç kaynağı!!"nı kim bloklamasın allah aşkına.
  videoda reklam çok sorun değil aslında zira esas olayı izlerken ya da izlemek için beklerken reklamı izlemiş oluyorsun, kötü de olmuyor genelde video reklamları. sponsorluk ve advertorial temiz bir iş aslında. gördüğü tepkiyi çok kavrayamıyorum.

  son olarak "adblock vs kullananı almıyoruz" diyeni millet bırakır hızlıca.

 • uygar @uygaru

  hocam teknoseyir.com/yuklemeler/intro/sektor_intro_yeni.mp4 bulunamıyor,o yüzden de video izlenemiyor

 • Kurttan

  Bir siteyi takip ediyorsam düzenli olarak okuyorsam , okuduğum yazının yanında reklamların yanıp sönmesini hiç de istemiyorum.Seçme şansı okuyucuya bırakılmalı.Adblock plus halihazırda %100 bütün reklamları engellemiyor zaten.

 • xemre89 @xemre89

  Şu anki reklamlardan hiçbir rahatsızlık duymuyorum, sonuçta reklamlar yaptığınız işle alakalı. Yani bir donanım sitesinde altın çilek reklamı görmem beni biraz rahatsız edebilirdi.. İllaki koyacaz dersenizde yapcak bişeyimiz yok tahammül ederiz yeterki böyle içerik üretmeye devam edin tıklarız bile:D

 • Emir

  Görüntü olarak bindirmeye ne gerek var. Arkanızdaki pencerenin önüne billboard lardaki gibi afiş assanız çok daha güzel olur 🙂

 • tekno seyir misafiri

  Hardcoded video reklamları bence de gelecekte sık karşılaşılacak reklam türü.

 • Beylikdüzü Web

  Eskiden reklamlardan oldukça virus almış bir millet olarak, reklam tıklama alışkanlığımız pek yok. Hatta öyle ki, bir sitede gezinirken reklamlara yanlışlıkla dokunmamak için aşırı bir gayret gösteriyoruz. Yayın kuruluşları reklam destekleriyle ayakta dururlar. Özellikle web siteleri için reklam her şey demek. Aşırıya kaçmadıkça reklam her zaman olmalı diye düşünüyorum. .

 • Mori

  Bir sitenin görselliğini, düzenini ve benim site'de gezinmemi zorlaştıran reklamları ben engellerim..

 • İlhan İrem

  Reklam olmalı diyorsanız eğer, dozunu ayarlamalı, aşırıya kaçmamalı. Bazı sinema siteleri var, reklam manyağı olmuş. Bazı forum siteleri var keza öyle. Sen para kazanacaksın diye saçma sapan bir görüntü kirliliğini kabul edemem. Tüm reklam engelleyici programları kullanıyorum. Böyle daha iyi. Zaten senin reklamına göre koşa koşa gidip ürün alacak değilim. Firmalar bilinçli olsun, kullanıcılar bilinçli olsun. İnsan neslinin kalitesi arttıkça bu sorunlar da kendiliğinden çözülecektir ...

 • Özgür

  Reklam modeli değişmez diyorsunuz ama bence elinizde video içerik gibi çok önemli bir nimet var. Mesela Sandisk özel bölümü yapaarak hem ürün incelediniz hem de reklam yaptınız. Bence flash reklamların alternatifi video içeriktir. Bu sayede özgün içeriğinizin çalınmasını da çok çok önemli bir ölçüde engelliyorsunuz.

 • engin

  Reklam aynı zamanda gündemi takip etmeyi sağlar bence, yeni bir site açılır yeni bir ürün çıkar haberin olur zaten her tarafı reklam doluysa bir sitenin o sitede bulunmak saçma.

 • ilhan

  her web sitelerine girdiğimde kötü reklamlar çıkıyor bundan nasıl kurtulabilirim

 • Ziyaretçi

  özellikle donanım haberde, forumexede, turkmoda 2 sekme açtığım zaman trayıcı donuyor her yeri rekalm sitenin bende engelliyopm ama böle hafif reklamlı sitelerde adamın ekmek paraıs sonuçta kapatmak lazım dedikleri gibi

 • evo @evo

  Kotalı internet kullandığımdan AdBlocker vazgeçilmezim. Neredeyae %25 - 30 kota tasarufu yapıyorum...