Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2016/24

13 - 18 Haziran 2016

TeknoSeyir Mutfağından

- TeknoSeyir kanalının YouTube onay tıkı meselesi

Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

- E3 fuarı gerçekleşti.

- Apple etkinliği yapıldı

 • WatchOS 3 duyuruldu.
 • Apple TV’de abonelik isteyen kanallara tek bir giriş yapmak yeterli olacak.
 • OS X gitti MacOS geldi. MacOS’a Siri desteği eklendi.
 • iOS 10 pek çok yenilikle geliyor.
 • Swift Playground tanıtıldı.

- Pekin’de iPhone 6 modellerinin satışı yasaklandı.

- ABD’de net tarafsızlığına yönelik önemli bir karar çıktı.

- Flash güvenlik açığı oluşturmaya devam ediyor, yeni güncellemeler yayınlandı.

- CryptoLocker belası konusunda gelişmeler var. TeslaCrypt kapandı ve ana anahtarı yayınlandı. Güvenlik firmaları şifrelenmiş dosyaları çözen araçlar geliştiriyor. Ancak tehdit bitmiş değil.

- Microsoft profesyonel sosyal ağ LinkedIn’i aldı.

- Nokia Alcatel Lucent’in tamamını almaya hazırlanıyor.

- Samsung, bulut çözümleri sağlayıcısı Joyent’i satın aldı.

- Türkiye’nin yurt dışı internet bağlantısı koptu, Google webcache hizmeti engellendi.

- Paypal, tekrar lisans almak için çalışmalara başladı.

- Gümrük yönetmeliği değişti.

- BTK’ya yeni yetkiler verildi.

- BTK’dan iletişim sektörüne ve SMS’lere yönelik yeni kurallar.

- YemekSepeti’ne Rekabet Kurulu’ndan ceza.

- Tanınmış online yayınların sahibi Gawker Media iflasını istedi.

- Yahoo, 3000 patentini satışa çıkardı.

- Sony Xperia X’ler satışta.

- AMD RX 470 ve 460’ı da duyurdu.

- Microsoft, Windows 10’a temiz kurulum yapabilme özelliği ekleyecek.

- Windows Phone’dan bir özellik daha gitti. Opera sayesindeyse reklam engelleme özelliği Windows Phone telefonlara geldi.

- Facebook’tan 27 milyon spam gönderen hacker yakalanıp hapse atıldı.

- Akıllı robot kapı açık unutulunca laboratuardan kaçtı.

- Kütleçekimsel dalgalar ikinci kez ölçüldü.

- SpaceX, son iniş denemesinde başarısız oldu.

Oyun Dünyasından

- Microsoft, yeni oyunlarını Steam üzerinden de sunacak.

- Battlefield serisi ciddi oranda indirimde.

- Steam yaz indirimleri haftaya başlıyor.

- Ubisoft, 30. yaşdönümü nedeniyle bedava oyunlar sunuyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  Tüh ulen Operanın yüzünden üçüncü oldum.

 • Yunus @yunus

  E-posta gelmese gündem olduğunu unutmuştum

 • Mamba @blackmamba

  Önceden geçen haftanın videoları 1-2 dakika konuşulurdu,o uygulama tekrar başlasa ya 🙂 @gamsizm

 • Emre @xyz

  Gündem patlamamış. Güzel 😀

 • Mustafa ÜNLÜ @mustafaunlu

  90 dakikalık moral bozukluğundan sonra 90 dakikalık bir gündem iyi gelecek

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  30:55
  @leventp "Adam bikinili fotoğrafını koyuyo."
  😀

 • İbrahim @fidotrr

  Ben flashı kaldırmadım.sonuçta hala flashı kullanan siteler yok mu?Bunu kaldırırsam nasıl internet deneyimi yaşayacagım?kaldıranlar ne yaptıklarını söyleyebilir mi?

 • Fırat ➕ @frt

  Hamdi abi uzaydan konuşuyor galiba. sesi çok az geliyor.

 • angusburger @angusburger

  -Paran olmadan ISP açamama olayı 3 büyüklerin tekelini bir kez daha pekiştirmesi olayı. Zaten lisans 1 milyar TL. Üstüne bir o kadarda sermayen olacak. Dünyada böyle bir mantık yok. -Datacenterların bireysel satışları yasak bu saçmalık. -Tivnikli zaten Türk Telekomda yönetim kuruluna bakın hepsi AKP kadrosu. -BTK olayı tam saçmalık BTK kimki TRnin internetini kapatma yetkisi alsın niye bu bakanlık yetkisi değilde BTK gibi düşük bi kurumun yetkisi. Anayasa kararı gelse de artık takmıyorlar zaten. -Geçmiş olsun Türkiye.

 • gereksizadam @gereksizadam

  Gündemi kaydederken çay falan içseniz ne güzel olur. Arada böyle bardak karıştırma sesi vs. çok hoş olmaz mı? Ramazandan sonrası için bir düşünün. Çok mu saçmaladım acaba? 😀

 • gugurluer @gugurluer

  Murat Bey itunes üzerinde yoksunuz, bulunamıyor uyarısı alıyorum 1 haftadır. Sorun ne acaba

 • homosapien @biggestliar

  Microsoft'un b.kunu çıkaracağı ve yok edeceği yeni mesaisi: LINKEDIN....
  1 yıl içinde herkes linkedin hesabıı silmeye başlarsa şaşırmayın. Microsoft bu denli kötü yönetildiği sürece daha da beter olacak. Birgün google windows gibi kabiliyetleri olan bir OS çıkarırsa windows tozlu raflar konusu olur...

 • homosapien @biggestliar

  Turktelekom ve BTK kanka: Beraber "ŞAK ŞAK" sesleri içinde gayet mutlu ve şendirler.

  Bu telekom ile ilgili neler yazasım var, nasıl (nokta nokta nokta ) edesim var bir bilsen TS

  Bu arada BTK "küt diye" interneti kesme hakkına sahip oldu ve BTK'dan ilk açıklama gelir: "Bugünkü internet ulusal güvenliğimize tamamen tehdittir " dedi ve "küt diye" tüm interneti kapattı.... Evet, hicv ettim ama yarın böyle yaparsa da şaşırmayın!

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  bence sony sunumuna gelene kadar cok bayıktı e3 ama sonyden sonra hele god of war gosterılene kadar bunalmıstım

 • fehim @fehim

  Kotanın olmadığı ülkeler var BG başında daha çok sayarım bizdeki durum hızlar çok düşük kotalar yok denecek kadar az 75gb vede upload hızları düşük pahalı yazmaya gerk varmı bilimyorum

  • trinkdoppl @trinkdoppl

   Bu kota meselesinde yanlış bilgi veriliyor. Comcast'in çok kısıtlı kota uygulamasını (zaten 1 TB pratikte kota sayılmayabilir) bütün ülkede varmış gibi sürekli anmak insanları yanlış yönlendiriyor. Bazı diğer ülkelerde de kotaların varlığı hakkında yorum yapanlardan bilgi ediniyoruz ama bunlar da pratikte kota sayılmayacak düzeyde, ya da bizdeki gibi limitsiz adı altında değil, daha ucuz gerçek kotalı paketler gibi olanlar. Limitsiz seçenekler uçuk fiyatlara satılmıyor. Limitsiz adı altında "ne yapalım altyapımız yok" gibi saçma bahanelerle "adil" kullanım zorlamaları da yapılmıyor.

   ABD'deki Comcast'in uygulaması hakkında detaylı bilgiyi https://customer.xfinity.com/help-and-support/internet/data-usage-trials-what-are-the-different-plans-launching adresinden görebilirsiniz ki bilindik şehirlerde (listede Miami hariç) bu uygulama yer almıyor, 1000lerce şehirden belki 10larca denebilecek kadar azında deneme programı olarak uygulanıyor ve kota pratikte limitsiz sayılabilir. Diğer operatörlerde böyle bir uygulama yok.

   Comcast de uygulamayı şöyle gerekçelendiriyor:
   A terabyte is an enormous amount of data. It’s far more than most of our customers will ever use in a month. Today, more than 99 percent of our customers do not come close to using a terabyte. Our typical customer uses only about 60 gigabytes of data in a month – that’s far less than a terabyte (in fact, 940 gigabytes less), or less than six percent of a terabyte.
   Yüzde 99 müşterinin zaten bundan az daha kullandığını, medyan kullanımın 60 GB olduğunu söylüyor.

   ABD'deki birkaç büyük servis sağlayıcıdan en büyüğü olan Comcast'in paketlerini görmek isterseniz https://www.xfinity.com/internet-service.html ve örneğin California eyaletinde bir şehirdeki seçenekleri görmek için https://www.xfinity.com/locations/internet-service/california/avery.html adresine bakıp inceleyebilirsiniz. Görüleceği üzere paketler 30$dan 300$a kadar değişmekte 25mbps ten 2gpbs e kadar artmaktadır. Aynı zamanda kablo tv ve diğer hizmetleri de verdiği için bunlarla paketleme ayrıca seçenekler de mevcuttur. Bu fiyatları Türkiye seviyesinde karşılaştırmak için kabaca düz TL gibi düşünmek bile kişisel gelire göre pahalı gibi gösterecektir ama yine de makul bir karşılaştırma olduğunu düşünüyorum. Aslında düz TL'ye çevirdiğinizden bile ucuz gelmektedir bir Amerikalıya. Diğer sağlayıcılar için AT&T, Verizon FiOS, Time Warner Cable, RCN gibi şirketlerin sitelerine bakabilirsiniz ki bazısı daha ucuz seçeneklerle limitsiz servis sunmaktadır.

   Sürekli "limitsiz" kotaların böyle benzeri bile sayılamayacak uygulamalarla gerekçelendirilmesi bizdeki yanlış uygulamaların kabullenilmesi gibi bir duruma sebep olacaktır. Halbuki hiçbir adam akıllı ülkede bizdeki gibi uygulama olduğunu duymuş/görmüş/okumuş değilim. Bu saçma sistemi kabullenilmiş gibi yorumlar yapılmasını doğru bulmuyorum. Doğru olan daha ucuz gerçekten kotalı (belki az belki çok, adım adım artan) seçeneklerle beraber, pratikte kotasız sayılabilecek (illa ki gerekliyse 1 TB gibi yüksek sınırlamalarla) gerçek limitsiz ve görece daha pahalı (uçuk kaçık düzeyde olmayan) bir alternatif seçeneğin olmasıdır. Bu durumda gerçekten az kullananlar tasarruf ederek ucuz alternatiflere yönelebilirken ciddi kullanıcıların tamamı verdikleri paranın karşılığını alarak nete ulaşabileceklerdir.

   Sürekli ufak bir videoda bile 144p izlemek gereksinimi duyarak, her büyük boyutlu dosyayı indirip indirmemek için 40 kere düşünerek ve kota bittiğinde de günlerce 3 mbps gibi muz cumhuriyeti standartlarında nete razı olmak mecburiyeti makul falan değildir. Çok daha fakir sayılabilecek ülkelerde bile 4G internet hızları bundan daha yüksek ve ulaşılabilir durumdadır.

  • lterlemez @lterlemez

   @trinkdoppl Bizde pahalı olmasının iki sebebi var: (Ben 75 GB kotalı, güya limitsiz, 24MBit'e kadar bağlantı aboneliği var 78 Lira) Sabit ücret ve telefon mecburiyetidir ve telefon almazsanız, daha fazla ücret ödüyor olmanızdır. Bu mecburiyet kalktığında 78 Lira makul bir fiyattır. Kota da 100GB olduğunda çoğu şikayet kalkacaktır.

  • homosapien @biggestliar

   @trinkdoppl Yazınızı üzülerek ama kesinlikle keyifle okudum.
   Güzel yazınıza eklemek istediğim birkaç saptama var:
   Bu "boğaz sıkan" telekom uygulamalarının tek nedeni ÖZELLEŞTİRİLDİĞİ HALDE TEKEL (gibi değil), kesinlikle tekel olması yüzündendir: Hadi tekel konumuna izin verdin tekelliliğini kontrol altına alma konusunda da basiretsiz BTK diye bir kurum uydurdun, ve bu kurumu da (sözde) otonom hale getirdin, belirli sınırlar dahilinde bağımsız yetkiler verdin, verdiği kararlar yanlızca mahkeme yolu ile kaldırılabilecek kadar kuvvet ve güç verdin, peki sonra?....

   Telekom tekelliliği sayesinde yatırım yapmıyor, tek delikli kuruş hercamadan 50 yıllık alt yapıyı satmak istiyor (satıyor da)... Bir elinde "PADİŞAH FERMANI" diğer elinde de "DELİKLİ DEMİR" olunca kendini "İNTERNETİN BOLU BEY'İ" ilan ettin, iç pazardaki tüm rakiplerin ELLERİNE KELEPÇE, DİLLERİNE KET VURDUN sonra olan bu ülkeye oldu: 5. dünya ülkelerinin altyapısından daha kötü, daha "karanlık", daha yavaş, daha pahalı interneti bu ülkeye reva gördün...

   Değiştirmek için halkının mutluluğunu düşünen kanunlar yapılmadığı sürece bu böyle devam edecek. BTK ne derse, ne yapsa yapsın bu tamamen bir "TİYATRO OYUNU" ve oyundaki figüranların "BAŞKALARI TARAFINDAN YAZILMIŞ REPLİKLERİ"ni okumaktan öteye gitmiyor.

   Telekom savunma için bile ağzını açmıyor; telekom yerine, iplerini ellerinde tuttuğu "KUKLALARI" cevap veriyor. İpler ellerinde olduğu için kuklaların çeneleri de telekom tarafından kontrol ediliyor....

   Yılda 1 milyar TL kazanan bir kurum 35 milyon TL ceza ödese ne olur?... Hiçbirşey!..
   Sadece BTK "mastürbasyon mutluluğu" yaşar, insanlara aylarca verecekleri cevabı olur: "abi cezasını kestik" olur ama pratikte ne olur?... Hiçbirşey!...

  • Tyler @tyler

   @trinkdoppl TR deki yurtdisi cikis limiti dusuk , gundemde de bahsedildi , yedekler asil gibi kullanilmaya baslanmis durumda , yeni yatirimda yapilmiyor , arz/talep meselesi fiyatin yuksek olmasi....Yurtdisi cikis link alimi icin devletin baska firmalara yetki verip TT tekelini ortadan kaldirmasi gerek

 • murat akyol @murat03afyon03

  Selamün aleyküm arkadaşlar teknoseyir lumia 640xl incelemesi yaparmısınız

 • lterlemez @lterlemez

  Gawker Media'nın medya olayı Hulk Hogan'ın seks videosudur. Onun yüzünden büyük ceza aldılar...

 • Cem Oğuz @cem_oguz

  Vay!! "Antakya" nereden aklına geldi ki şimdi Levent Pekcan'ın. 🙂 Kötü bir olaya örnek için de kullanılsa yine de hoşuma gitti valla. 😀

 • Donat Nayir @donat-nayir

  İlk defa sardirdim..aplle servis haberleri daraltti beni.nasil oldu anlamadim bi ŞEKİL daraldim iste..

 • Tegin @tegin

  Apple etkinliği her ne kadar geliştiricilere yönelik olsa da gündem dışında değerlendirilip ayrı bir video olarak yayınlansa olurmuş. @hkellecioglu @gamsizm

  Her yerde telefon bayisinden çok telefon kılıfı, kablosu ve başka küçük aksesuarları satan yerler var. İşte bunlar aile fertleri üzerinden binlerce dolar değerinde çinden mal getirip saıyor. Getirilenler de öyle kalitesiz ve ucuz şeyler ki alan kişi ya 3 kuruşluk şey bozuldu şimdi bunun garantisini, hakkını, hukukunumu arıyacağım diyerek boş veriyor. Adam manifaturacı ama kapının önündeki iki sepetten birinde incik boncuk iğne iplik var diğer sepette çeşit çeşit uyduruk daha 3 ay kullanamadan parçalanacak telefon kılıfları var.

  Operatörler yurt dışından mesaj gelmesini kapatabilme seçeneği sunmalı.

  Online alışverişlerde aracı olan firmaların komisyonlarına bir ayarlama yapılması şart. Benzer şekilde kargo ücretlerine de bir bakış atılmalı. Bulunduğum ilçede satın alacak yer bulamadığım biraz özel bir kabloyu internetten sipariş ettiğimde 15 TL lik kablo için 5 TL kargo ücreti isteniyor. Benzer kabloyu çinden 1-2 dolara alıyorsun ama nakliye ücreti hiç ödemeyebiliyorsun.

  WP10 da bazı özelliklerin donanım olduğu halde çıkartılmasının sebebinin WP10 çıktığında daha düşük hafızaya sahip modelleri desteklemek için alınmış bir karar olarak uygulandığını düşünüyorum. Sonuçta kaldırılan programlar için bir kesiklik olduğu düşünenler güncelleme sonrasında markette bulunan uygulamalar ile bu özelliklere tekrar sahip olabilir.

  Apple tarafında yeni ismiyle MacOS ta işlteim sistemi ile yüklü gelen bazı yardımcı uygulamaların istenirse kaldırılabilmesi çok güzel olmuş. Aynısının W10 dada olmasını beklerdim. 10 yıllar önce çıkmış olan Win 3.1 ve Win 3.11 de kurulum sırasında bize kurabileceğimiz uygulamaları seçmemize imkan veren bir özellik vardı. Fakat aksine yıllar geçtikçe Tüm Win sürümlerinde neredeyse hiç kullanmadığımız bu uygulamalar artarken kaldırılabilmesi için bir seçenek sunulmaz oldu. Dizüstü bilgisayarlarda şikayet ettiğimiz bir sürü kurulu uygulama ile gelmesi (bunların bazılarının neredeyse kaldırılamaması) olayı XP sonrasında ile doğrudan işletim sisteminde gömülü olarak karşımıza çıkmaya başladı.

 • ismailsari @ismailsari

  Abi görüntü de olsa çok güzel olurdu ya böyle olmuyor sanki podcast olarak indirecekler başka ama en azından siteden yüzlerinizi görsekgüzel olurdu gerçekten.bilmiyorum bi maliyeti varmı ama

 • ad33p @ad33p

  Telekom yurtdışı çıkışları grafiği değil de ben şuna bakıyordum Adsl'in ilk zamanlarında. Sitesi de kapanmış artık
  http://home.netone.com.tr/sonuc.asp

 • lterlemez @lterlemez

  Ama önceden en sağda olurken, şimdi akış yazılarının üstünde. @hkellecioglu....

 • homosapien @biggestliar

  @hkellecioglu , @lterlemez kesinlike haklı; yorumların üzerinde vidyo olması rahatsız edici, okumayı ve yazmayı zorlaştırıyor. Bence sağ köşede akması çok çok daha iyiydi.

  Bilginize Arz Ederim 🙂

 • skyforce @skyforce

  @hkellecioglu evet Hamdi bey eski hali daha iyiydi.

 • skyforce @skyforce

  @leventp

  Levent bey öyle hemen flastan kurtulmak olmuyor malesef. Öyle büyük tekel oluşumlar önce devlet kurumlarınının sitelerini sonra piyasadaki en baba siteleri kendilerine bağlarlar. Örnek IE 6 faciası. Girin bir TRT sayfasına bakın bakalım flashsız radyo dinleyip veya televizyon seyredebiliyormusunuz.

  Onun dışında Firefox ilkel bir tarayıcı olmamasına rağmen. Ve geçmişi google chrome dan eski olmasına rağmen. Bir çok site şimdiden google chrome da düzgün görüntülenebilirken Firefoxta düzgün görüntülemiyor. O sitlerde süper teknoloji kullanan sitelerde değiller. Yani ben bir website sahibi olsam ve microsoftla veya google bir anlaşmam olmasa. Kesinlikle websitemin standartlara uygun yapılmasını isterdim. Kim hangi tarayıcıyı kullanmak isterse istesin.

  Ben öyle durumlarla karşılaştığımda vesveseli düşünmekten kendimi alamıyorum.

  • lterlemez @lterlemez

   Zaten genel olarak verilen tavsiye, üç tarayıcı içinde ayrı sayfalar oluşturmak (maalesef).

  • skyforce @skyforce

   @lterlemez

   Bilgisayara üç tarayıcıyı kurmaktan bahsediyorsanız olabilir. Ben en son mecbur kaldım google chrome kurmaya. Ama bir web sitesini web standartlarına uygun yaptığınızda ve olabildiğince fazla web tarayıcı ile test edip düzenlemeleri yaptığınızda hiç bir sorun kalmaz. Her bir web tarayıcı için ayrı sayfalar yapmaya gerek yok.

  • lterlemez @lterlemez

   @skyforce Kullanıcılar için de web master'lar için de tavsiye ediliyor. Yani bir sayfa oluşturduğunuz da, baskın 3 tarayıcıya göre aynı sayfanın üç şeklini hazırlayın deniyor. Özellikle IE'nin (MS) bu konuda çok pisliği var. Uyumsuz tag'ler, farklı script türleri ve uyumsuzluğu falan...

 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  Sağ taraftaki önerilen videolarla çakıştığı için böyle bir şey yaptım ama rahatsız edici oldu. Belki sağ taraftaki videolarun tasarımını değiştirip yine oraya alabilirim böylece yorumlar kapanmamış olur.

Benzer Videolar