Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2015/47

23 - 28 Kasım 2015

Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

- Kayseri’de sürücülere, WhatsApp trafik şikayet hattı üzerinden 413 ceza kesildi.

- 2011 yılındaki Anonymous saldırısına katıldıkları iddia edilen kişilere yönelik soruşturma tamamlandı.

- Yahoo, reklamları kapatan kişilere hizmet vermeyi kesiyor.

- Mozilla: “Google’dan artık para almıyoruz ama durumumuz iyi.”

- Google’a gönderilen “Unutulma hakkı” isteği sayısı 348.000’i aştı.

- Global Foundries’e alıcı aranıyor.

- Amazon, 5$’a sınırsız bulut depolama hizmetini duyurdu.

- Türk Telekom, Amazon altyapısını kullanarak işletmelere sanal sunucu ve bulut hizmetleri sunacak.

- Facebook, ilişkisi bitenlere yönelik bazı özellikler sağlayacak.

- Raspberry Pi, 5$’lık yeni modelini duyurdu.

- LG’nin akıllı saatinin piyasaya girmesiyle çıkması bir oldu.

- Windows Phone telefonlarda özel yapım ROM’ların yolu açıldı.

- Microsoft’un Windows 10 Kasım ayı güncellemesi üzerinde yaptığı değişiklikler kafa karıştırdı. Durum haftanın son günlerinde normale döndü.

- ABD, göktaşı madenciliğinin önünü açan yasayı onayladı.

- Blue Origin firmasının tekrar kullanılabilir roketli deneme uçuşu başarılı oldu.

- OnePlus kabul etti: “Bizim USB Type-C kabloları biraz sıkıntılı

- Uluslararası Marmara Robot Olimpiyatları, Şubat 2016’da gerçekleşecek.

Oyun Dünyasından

- Sony Playstation 4, 30 milyon satış adedini geçti.

- Playstation’ın Remote Play özelliği bilgisayarlara da aktarılacak.

- Xbox 360, 10 yaşını kutluyor.

- System Shock, yeniden yapılıyor.

- Steam indirimleri ve Black Friday kampanyaları.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agab @agab

  Hayatımda ilk defa gündemin ilk yorumunu attım. Çatal bıçak nerde?

 • Ceyhun @_amuderya

  Euro Truck Simulator 2'de yeni güncellendi ben bir uzun yola çıkayım 🙂

 • arlong @arlong

  sunucu kasıyo herhal hata veriyor yük çok faza diye.

 • ALIEN @alien

  Sanırım biriniz elini sürekli sakalına sürtüyor yayın esnasında sesi mikrofona yansıyor. 🙂

 • Omer @omer_

  44. dakika'da Murat abinin Xperia telefonuna mesaj geldi sanırım, önümde duran kendi Xperia telefonumu evirip çevirdim "Bildirim geldi de nereye kayboldu diye?"
  https://youtu.be/f_L6mQVePZs?t=44m32s 😀

 • Kaan @akaanunlu

  Windows 10 nun kendi uygulamasıyla geçen hafta iso inidirdiğimde 1511 versiyonu inidi ve onu kurduğumda bir sıkıntı yaşamadım

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Ufak bir düzeltme yapmak gerek; System Shock'un tasarımcısı ile BioShock'un tasarımcısı aynı kişi değil. Ken Levine, ikinci oyunda ekibe katılıyor. İlk oyunun başında Ultima Underworld ve Thief gibi oyunlardan tanınan Doug Church ile Deus Ex'in yaratıcısı Warren Spector baba var. Ken Levine'i çok severiz, ama bu iki dev isme de ayıp olmasın. 🙂

  Bu arada; System Shock için özellikle tasarım açısından BioShock'tan ziyade Deus Ex'in babası desek daha doğru olur. System Shock ile BioShock arasında amca-yeğen ilişkisi var daha çok. Ayrıca bir adım daha ileri giderek, FPS oyunlarında Half-Life'ın yaptığı iddia edilen birçok şeyi System Shock'un çok daha önce yaptığını söylesek yanlış olmaz.

 • Mursili @mursili

  Neredeyse her cumartesi The Binding of Isaac veya Spelunky oynarken gündem değerlendirmesi dinliyorum. İbadet gibi, ritüel gibi... 😀

 • Localhost @localhost

  Backblaze.com 'da 5$ a sınırsız depolama çok uzun süredir ve çok başarılı bir şekilde yapılıyor. Amazon onlara rakip oluyor.

 • skyforce @skyforce

  @leventp

  Sayın levet pekcan, firefox Os hakkındaki yorumlarınızı bu konuyu takip etmemenize bağlıyorum. Evet firefox konusunda olay biraz ağır gitti. Ama sonuçta sıfırdan geliştirilen bir işletim sistemi söz konusu. Demek istediğim firefox geliştirilmeye başlandığında android olsun ios olsun bayağı bir gelişmişlik kaydetmişti. Dünya çapında çıkmış benim saydığım 17 adet telefon mevcut. Tabi Türkiye hedef ülkeler arasında olmadığı için duymamanız normal. Bana göre Türkiyenin hedef ülkeler arasında olmaması mozillanın stratejik bir hatası. Çok sayıda mı ? Hayır değil. Ama sonuçta yeni yeni yürümeye başlamış bir işletim sistemi. Uygulama marketinde skype, angry birds, doğru düzgün bir office uygulaması gibi popüler uygulamalar pek yok. Ama firefox os geliştikçe öyle uygulamalarında geleceğine inaniyorum.

  Bu bağlantıda firefox ile gelen telefonlara göz atabilirsiniz.

  https://www.mozilla.org/en-US/firefox/os/devices/

  Eğer uygulamaları merak ettiyseniz burdan bakabilirsiniz. Hatta bir çok uygulamayı firefox tarayıcıda kullanmak mümkün.

  https://marketplace.firefox.com/

  Bundan başka firefox os un şu sitesini keşfettim.

  https://firefoxos.mozilla.community/devices/

  Burda firefox os ile gelen telefonlardan başka android ile gelen bazı telefonlara gerek mozilla tarafından gerekse topluluk tarafından firefox os portlamış veya yapım aşamasında olan çalışması mevcut.

  Burdan türk programcıların kulağına küpe olsun bence güzel bir ekmek kapısı olabilir bir durum var. O da şu . Dünya üzerinde çok uzun zamandan beri güncelleme almamış orta ve üst sevye iyi satış rakamlarına ulaşmış android telefonlar var. Bu tetefonlarda bulunan güvenlik açıkları had safhada. Bunlar bence iyi bir pazar oluşturuyor. Programcı gurup bu telefonlarda firefox os u çalışır vaziyete getirip satışını yapacaklar. Ve sürekli o telefonlara güncelleme yayınlıyacaklar. Tabi bunu çok makul bir ücretle yapacaklar. Mesela benim 600-700 tl lik bir telefonum olsa ki bu sevye telefonlarda genellikle üzerinde gelen anroid sürümünden başka bir güncelleme çıkmıyor. Telefonumu firefox os a geçirip bir yıl boyunca sürekli güncelleme için 5 dolar verebilirim. Çok bilindik iyi satış rakamlarına ulaşmış telefonlarda bu fiyat fazlasıyla kurtarır ki verdiğim bağlantıda göreceksiniz topluluk firefox os portları var ve adamlar bunun bir satışını yapmıyor sadece bağış alıyorlar.

  Son olarak firefox tarayıcısının az kullanıcı kitlesinden bahsetmişsiniz. Sonuçta explorer dan daha çok kullanıcıya sahip ve Firefox u bilen bilir. Firefox google chrome gibi yapmadı. Hangi freeware yazılımı kurmaya kalksam bir ara içinden chrome de kuralım mı abi diyordu. Bazen Adobe nin sitesinden flash player kurmaya kalktığımda da sık sık chrome da verelim diyordu. Google arama motoru malum çok yaygın. Başka tarayıcı ile girildiğinde bak abime sen gel chrome kur diyordu. Yoksa öyle kolay kolay hakim olmazdı piyasaya. neyse....

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @leventp abi windows media creation tool ile windows 10 TH2 1511 güncel iso'nu usb belleğime kurdurdum. hatta anakartım bozulunca yenisi ile değiştirdim ve aktivasyon sornu yaşamıştım ve windows update ile 1511 güncellemesinde sorun yaşıyordum. sorunu microsofta sorduğumda sıfırdan kurulum yapmam gerektiğini söylediler gerçekten öyle çözebildim. Bilgi olsun diye yazdım. @hkellecioglu yakında bu dünyamızıda terk etmek zorunda kalacağız gibi duruyor. nedense birkaç milyon yıldan fazla yaşayamıyoruz galiba bir gezegende yada teknolojiyi aynı seviyelere getirmemiz birkaç yüz yılı buluyor. 🙂 haydi hayırlısı.

 • Ela @ela

  web sitesi bende yüklü olan eklentileri nasıl görüyor ki? Adblock kullandığımı gizleyebilecek bir yöntem yok mu?

  Birde merakımdan sorucam. Editörlerin steam hesabında hangi oyunlar var var? Sürekli alacak oyun bulamıyoruz eleştirisi yapılıyor. Steam kullanıcı adını paylaşırsanız incelemek isterim oyunlarınızı.

  Site için özel bir steam hesabı açıyormusunuz? Genelde dergilerin oluyor o tip hesapları çünkü her editörün o oyunu almasını beklemek veya hediye bile olsa o younun editöre ait olması ilerde işten ayrılması durumunda sıkıntı yaratır.

 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  Türkiye'de herkes çocuk pornocusu çıkar 😀 çocuğunun çıplak fotoğrafını çekme gibi bir kültür var burada 😀

 • barisylmz5959 @barisylmz5959

  Arkadaşlar paypal sitesinden kart alacagım yaşım 15 kendim alabiliyormuyum ailemin imzası olmadan alabiliyormuyum.bide kaç tlye geliyor

 • hc8 @hc

  Vooov, dk 1 gol 1. Whatsapp'tan engelli geçişlerini kapatanlar iletilip cezalar kesilebilir belli koşullar altında. Fakat bana ceza kesilsin, sonra ben gideyim mahkeme açayım, kendimi temize çıkartayım kafası çok tehlikeli bir kafa. Eğer bir taraf, diğerine bir suç isnat ediyosa, onu da kanıtlamakla mükelleftir. TS editörlerinden LP hariç diğerlerinin bunları düşünmeden olayı kabullenmesi çok ilginç. Zaten mahkeme açabilirsin cezaya demekle, "biz önce web sitenizi sözde bir şikayetle kapayalım, sonra siz mahkeme açar açtırırsınız geri" demek aynı şey.

  • lterlemez @lterlemez

   Zaten çoğu ceza bu şekilde işliyor ki? Geçenlerde Eskişehir'de bayan avukatın kamera cezasını mahkeme kararıyla iptal ettirdiği haber oldu. Sis farına aslında polisin ceza kestiği ama mahkeme kararıyla iptal ettirildiğini öğrendim çoğunlukla; Aslında en büyük ceza ehliyetin iptalidir, hiç para cezasıyla falan uğraşmayacaksın. Aynı cezadan ikinci defa yedimi 1 yıl alacaksın elinden, olay anında çözülür. Ya da özel mahkeme kuracaksın, trafik cezaları altında, cezayı kestin mi mahkemeye çağıracaksın. Bu da bitirir olayı, gözlerimle görüyorum Allah'ın her akşamı, caddenin karşı tarafında alış veriş merkezi var diye milet yolu boyunca park yasağı olan tarafa park ediyor. Polis ne yapsın, cezayı yazacaksın 1 hafta sonrada mahkeme celbini göndereceksin.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Bu sürüm 1511 ile ilgili bahsedilenleri biz bizzat yaşadık geçen hafta aldığımız casper ile uğraşırken ben geçici birşey diye düşünüyordum öyleymiş meğer 😉

 • ENES ÇİFTCİ @exoss

  Amazon bulut olayını denedim sınırsız 60 Euro yıllık dı, masa üstünde çalışan bi uygulama yok, sadece yükleyebileceğin bi uygulama var çok kullanışsız, kesinlikle tavsiye etmem

 • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

  sakala karşı değilim bende de sakal var ancak gündemde cır cır sakal ovuşturma sesinden rahatsızım

 • Fırat ➕ @frt

  Windows'u update ile güncelleyince 4 tane gizlilik ayarı bozuluyor dedi Levent abi. hangi ayarlar bozuluyor acaba?
  @leventp @gamsizm @hkellecioglu

 • erdinc @erdinc

  Bulaşık makinelerinde eu kodlu olanlarda zemin metal türkiye üretiminde plastik, plastik olanlar koku yapıyor diye metal tabanlı olanlar alınıyor. satıcılarda o nedenle eu tavsiye ediyor. bsh firması yani profilo siemens bosh ürünlerinin tamamında bu olay var. Ancak artık yurtdışından gelen eularda plastik olmaya başlamış. Alacak varsa ona göre araştırıp model bazlı bakıp görerek incelesin sonra netten sipariş versin yoksa kokulu tabaklarda yemek yerler.

 • Akif Sever @pauselife

  VW'in #dieselgate durumu gibi bir durum elektrik süpürgelerinde yaşandı zaten.
  @hkellecioglu @gamsizm
  http://www.coolproducts.eu/blog/dysonvsbosch

 • lterlemez @lterlemez

  Oyunlar için şöyle bir şey önerebilirler aslında; sanal cd sürü programları olan firmalar var. Bunlarla anaşarak, oyun cdlerine bu programları ekleyebilirler ve müşteri oyunu yüklediğinde cd'nin imajını da atarak cd'nin uzun ömürlü olur.

 • lterlemez @lterlemez

  Ben zannetmiyorum, çünkü şu an HP eski yazıcı sürünlerini tamamen MS'e bırakmış durumda, Creative de eski web kameralarının sürücülerini MS'e bırakmış durumda...

 • yigito @yigito

  01:01:40'ta Hamdi'nin bahsettiği oyun hangisi anlayabildiniz mi?

Benzer Videolar