Herkes Dolar kurunu takip ediyor ama Türkiye'ye gelen ürünlerin önemli bir kısmı, bizim sektör özellikle, Euro üzerinden geliyor. Euro 8 olmak üzere.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Ne fark eder ki ? Dolar olsun ne olacak

 • Emre @emre1393

  100 euroluk telefonları bile alamayacağız bu gidişle, hindistan için üretilen ucuz çöplere kaldık.

 • BraVe @brave

  $/€ paritesi çok dalgalanmıyor. Olan TL'ye oluyor. 🙁

 • Gump @runforrest

  Sanki o çok matrak bir seviyede. Dolar en azından daha düşük ona göre, iyice moralimiz bozulmasın ona bakıp. 😀

 • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

  5-6 sene 90'lı yılları yaşayacağız. Yapılacak şey gereksiz masraf yapmamak, tutumlu olmak, elindekinin kıymetini bilmek. Başka yapacak bir şey yok maalesef. Yada maaşını euro ile alacaksın ne diyeyim.

 • Çağdaş Taş @tascagdas

  abi artık oranları ikisininde aynı en fazla %0.1 falan fark oluyor 😀 istersen yeni zellanda dolarını takip edelim. sonuçta değer kaybeden bizim paramız.

 • spawn_king @spawn_king

  Galiba ne yapılıp ne edilecek ya yurtdışı ya da ihracat odaklı bir iş yapılacak. Öbür türlü artık kıt kanaat geçinmeyle yaşanır.

 • Orcun @orcun

  Peki @gamsizm Murat hocam ne yapacağız.?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bu ilk kriz değil. Geçmiş krizleri yaşayanların tecrübelerinden faydalanmak gerekecek. Ahaber izleyen tayfa değilsiniz. Boş laf yemiyorsunuz. Bundan yakın vadede kurtuluş yok. Kriz dönemini atlatacak şekilde harcamalarınızı düzenlemeniz gerekiyor. Parayı elinizde tutmalısınız. Türkiye ölçeğini tahmin edemeceyeceğimiz kadar dışa bağımlı. Para varken bu dert edilmiyor da en kritik ihtiyaçlar dahi dışardan geldiği için, temel ihtiyaç maddelerinin bile bulunamadığı bir yere kadar gidebilir. Şimdi ekran kartı telefon alamıyoruz diyoruz bunlar yine iyi. Yaşamak için gerekli değil. İthal pirinç bulunmayınca göreceğiz. Bu aşamaya gelmemesini umuyoruz. Bizim tek kurtuluşumuz bu ekonomik savaşın global olması.

   Hatırlarsanız zamanında biz Rusya ile savaşırken Avrupa kendi çıkarı için Osmanlının arkasında durmuş ve savaşı 'kazanmıştık'. Sonrası Duyunu Umumiye...

   https://www.wikiwand.com/tr/K%C4%B1r%C4%B1m_Sava%C5%9F%C4%B1

   Şimdi ABD'ye karşı Avrupa TR'nin arkasında durup kötü gidişata yine kendi çıkarı için engel ya da fren olabilir. ABD'nin TR'yi ekonomik olarak çökertmesi demek, TR'nin Avrupa'ya olan borçlarını ödeyememesi demek ki bu da Avrupa ekonomisini sarsacak bir hamle.

   Ben Trump'ın TR'nin Avrupa ile arasındaki ekonomik savaşta saldırdığı bir piyon olduğunu düşünüyorum. Ama bir yandan ABD içinden de Trump'ın gidişi için ciddi çalışma var. Tutuklamalar başladı.

   Bizim rezil ekonomi yönetimimiz haricinde dönen bir ekonomik oyun var şu anda. İzleyici konumundayız. Hem halk hem de ülke olarak yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @gamsizm Trump AB ve Cin tarafindan ekonomik olarak somurulen ulkesini durdurma yolunda Dolari guclendiriyor. Ve bu birden sapkadan da cikmadi. FED zaten bunu yillar oncesinden belli etti. Ben ve benim gibiler bunlari bildigi icin 2.8'den Dolar stogu yapti. 2007-2008 senesinde uzun vadeli yatirimlar yapilacakti. Betonla bu ulke yillardir yalan bir zenginlesme yasadi.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @extreme insanların dolar stoğu yapmaması aptal olduklarından değil. Dolar alıp kenara koymak da tasarruf çeşidi. Millette kenara atacak para ya yok ya çok sınırlı. Kredi kartı ile borç yiyen bir ülkeyiz.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @gamsizm Benim yorumum insanlar icin degil, bunu gorup betona kredi sacan yoneticiler. Hicbir sekilde geri donusu olmayan betonlar dikenler.

  • R.D. @rdr

   @extreme buna kısa vadeli rant deniyor. Buna sebep olanlar yarın gidip bugün sövdükleri ülkelerde rahat rahat yaşarlar, halk olarak kimin umrundayız ki?

  • Emre K @emre-k

   @gamsizm Bu krizin diğer kriz dönemlerinden en büyük farkı günümüz Türkiye'sinin tarım, hayvancılık gibi hayati sektörlerde tamamen dövize endeksli olması. Bu ülke çok kriz gördü, alım gücü düştü ama 60-70 yıldır kıtlık riski olmadı çünkü tarım ve hayvancılık anlamında 100% dışa bağımlı değildi hatta ihracatçı konumundaydı. Yarın buday, saman, tohum ithal edilemeyecek duruma gelinirse kıtlık riski var. Şimdi okuynlara ütopik gelecek ama seneye bu zamanlarda tekrar okuyun buraları. Depom ve param olsa yapacağım ilk şey konserve gibi bozulmayan gıdaları stoklamak olurdu.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Murat hocam peki hiç mi ders alınmadı ? yani bu ilk değil ve son da olmayacak, ama ne hikmetse ders alınmıyor. İşin daha kötü yanı 2000 lerde bu kadar dışarı bağımlı bir ülke değildik. Şimdi yediğimiz etten içtiğimiz süte hemen hemen herşeyimiz dışardan geliyor. Ha bitmiş olarak gelmese bile hammaddesi geliyor. Hal böyle olunca tüp kuyruğu yağ kuyruğu diyenler sayesinde sene 2018 de aynısın yaşayacağız öyle değil mi ?

   Tamam en son teknolojik ürünleri almayalım. O konuda ben kendime de kızıyorum, ama işte önümüzü göremediğimizden dolayı '' ya alayım taksitle öderim çünkü bu 3 5 ay sonra pahallanacak '' diyoruz. E haklı da çıkıyoruz. 2600 liraya geçen sene aldığım sony 49 inç 4k tv bu sene olmuş 3700 lira. 1700 liraya aldığımız ps4 pro olmuş 2700 lira. Ha lazım mıydı ? acil miydi ? tabi ki hayır, e ama gördüm ki gidişat kötü bir an önce alayım da ilersi için rahat edeyim diye düşünüp bunları taksitle aldım. Taksitleri bitti vs. ama şuan kazandığım maaş ile evimi geçindirmekte zorlanıyorum ki eskiden ödediğim taksitlerde artık yok. Ne yapıcam aldıklarımı ufak ufak satacağım. Kendimi dahada kısıcam vs. işten çıkartılmamak için ( normal çalışan çıkartılıyor diye kural yok ama e adamlar performansa bakıyor ) daha da çok vardiyaya kalıcam vs. vs. vs.

   Birde üstüne bilgisayarım geçen hafta falan bozuldu. Ne yapıcam şimdi ? bir tane notebook alayım desen i3 belki i5 li basit bir şey, e ama fiyatlar ? 2 bine dayanmış gitmiş. Hani tamam eldekilerde gitsin de sıfırı koruyamıyoruz ki ? hep eksideyiz hep ekside, şuan gelseler mesela cebimi kurcalasalar 20 lira para var. Ve ayın 15'i ne kadar idare etmem lazım. Ha 15'i avans yatacak onu da borç harç vs. dağıtacağız kredi kartına yüklenip gene ay sonuna kadar öyle idare edeceğiz.

 • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

  Ben şahsen şahıs sirketi kurup avrupaya iş yapacağım bağlantım mevcut. 3 senedir zam yok maaşa birde şirketin durumu kritik gidici.

 • fehim @fehim

  Ekonomi çökmüş gibi TL nin degeri bitik hala dış güçler falan nasıl olack ?

 • Burzum @burzum

  Sorun sadece $'ın yükselmesi değil. TL'nin neredeyse tüm para birimleri karşısında değer kaybetmesidir. Millet kafayı Trump ile bozmuş iyi de fed 2013 yılından beri "Artık ucuz dolar yok." diyor. Peki biz ne yaptık ekonomik bir önlem aldık mı dış borç ile sistem döndüren bir ülke olarak? Hayır. Döviz üreten bir ekonomi oluşturmaya çalıştık mı? Hayır. İhracat kalemlerinin ithal hammaddeden kurtulmasını sağladık mı? Hayır. Özellikle katma değer sağlayacak, istihdam yaratacak sektörleri destekledik mi? Hayır. Varsa yoksa beton beton beton. Gelişmişliğin inşaat yapmak olduğu illüzyonu bizi cezbetti. Nice üretici işi gücü bırakıp inşaat sektörüne girdi. Millet kredi ile ev alıp kendince evleri yatırım aracı olarak kullandı. Şu an bile 0.98'den %10 peşinatla konut kredisi kampanyası yapılıyorsa ve verilen kredi oranları piyasanın çok altındaysa ekim sonuna kadar kamu bankalarının görev zararı yazacağı ve bu zararın da sonuç olarak halkın gelirinden tahsil edileceği aşikardır. Bugün imfye sonuna kadar karşı olan tutumumuz, yarın " Zaten imfyi kuran biziz biz. Yıllarca bunlara kara günümüzde kullanalım diye milyarlarca dolar para akıttık. Borç verdik. Hadi bakalım şimdi alacağımızı alma zamanı geldi." Şeklinde değişirse hiç şaşırmayınız.

 • Burak @burakk

  Arjantin'de ulusal para birimleri dolar karşısında %40 değer kaybetmiş. En son 2001'de olduğu gibi olmuş arjantin ekonomisi. IMF'ye çağrı yapmış ülkenin başındaki kişi. Para istiyorlar yani IMF'den. 🙁 Her şey ateş pahası ülkede uzun bir süredir.
  Bizde de benzer şeyler oluyor 🙁
  "Bizim rezil ekonomi yönetimimiz haricinde dönen bir ekonomik oyun var şu anda. İzleyici konumundayız. Hem halk hem de ülke olarak yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum."
  Şu dediğine aynen katılıyorum. Gerçekten ekonomi yönetimimiz rezil. Aklım almıyor bazen. Öte yandan da yine dediğin gibi dönen bir ekonomik oyun olduğu da net belli ülkemiz üzerinde.

 • okkalıat @ok

  dolarla gelse baya ucuz oluyordu ama Euro bütçemi zorladı

 • serkan303 @serkan303

  dolarla euro arasında uçurum var oysaki

 • Burcin Cerci @noonelivesforever

  herkese hedef olarak gosterilen dolar oldugu icin oyle maalesef. Bende sadece sterlini takip ediyorum digerleri umurumda degil. herkes ekmeginin pesinde.