Siz sormadan ben söyleyeyim. Bu yıl IFA'da yokuz. Normalde Sony ile giderdik ama bu sene ses çıkmadı. Herhalde Türkiye'den gidecekler haberleri bütçelerini kıstı bilmiyorum. Samsung da IFA öncesi her şeyi açıkladı zaten telefonu da gönderdi. Geriye pek firma kalmadı.

Öte yandan Plus var neden gitmediniz kendiniz diyecekler olabilir. Bir TS abonesi aylık abone olduğunda, Almanya'da bir şişe su parası etmiyor. 2.5 Euro küçük şişe. TL'nin çılgın değer kaybı, döviz cinsinden aldığımız her şey karşısında bizi çaresiz bırakıyor. O yüzden 1200 abone ile bu fuarlara katılım ancak uzak bir hayal. Üstelik Plus'ı ilan ettiğimizdeki ideal sayı da artık kurtarmayacak böyle bir organizasyonu.

Plus, mevcut operasyonu yürüttüğü sürece biz memnunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Demek pülüs 1200 kullanıcıya düştü. Vay be!

 • YCK @yck

  sony telefonları da ortadan kayboldu türkiye için. sevdiğim telefon markası göz göre göre eridi

 • İbrahim @fidotrr

  1,5 litre 0,32 euro olarak gözüküyor İnternette.🤔

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Almanya'daki TScileri desteğe davet ediyorum. Herkes yanında damacana ile gelsin.

 • BRN @brnspawn

  Abi ekstra destek için bardak filan gelecek mi? beklemedeyiz.

 • spawn_king @spawn_king

  Biz memnunuz, IFA'ya tek başına bir firma olmadan gitmek yerine plus içerik gelir daha tatlı olur. IFA git gel oteldi, şuydu buydu derken bir kişinin maliyeti minimum 1000 euro olur bu da iyimser rakam.

 • MERTCAN ASLAN @mertcanas

  Gitmeyip orada tanıtılan ürünleri ufak bir değerlendime videosu çekerseniz sıkıntı yok. Zaten gittiğiniz zaman içerik azalıyor. Gitmemeniz sanki daha mantıklı. Hem zaman hem para kaybı.

 • linux is love @linux-is-love

  Merak ettiğimden soruyorum bir kere de dur ben cebimden şu işi yapayım dediğiniz oldu mu? Hep birileri ürün göndersin, alsın sizi fuara götürsün, üyeler abone olup sizi ayakta tutsun. Valla bu şekilde yayıncı olmak süper işmiş gerçekten. Ne bileyim herkes iş hayatında bir takım fedakarlıklar yapıyor veya istediği bir şeylere ulaşmak için bazı zorluklara katlanıyor. Siz ne yapıyorsunuz? Ofiste oturup her şey ayağınıza gelsin, yani kusura bakmayın da böyle kebap iş dünyada yok. Koyun cebinizden para veya biriktirin gidin fuara bu sizin işinize yaptığınız yatırımdır. Siz her şeyi başkalarından bekliyorsunuz sonra biz az izleniyoruz, sponsor yok, ürün gelmiyor, batıyoruz diyorsunuz. Sizce bu çok normal değil mi, bence batmamış olmanız büyük bir mucize. Bağımsız basınsınız ya hani LP'nin vardır basın kartı. O bağımsız basın birilerine bel bağlayarak olunmuyor, gerektiğinde elini cebe atacaksın. Sürekli diyorsunuz hepinizin TS haricinde düzenli işlerimiz var diye demek ki ekmeğe muhtaç değilsiniz, Teknoseyir'i de sevdiğiniz için yaptığınız ortada. Biraz da sevdiğiniz şeye yatırım yapın be abiler he güzel olmaz mı 😀 Bak bunca insan neredeyse hiçbir karşılık beklemeden size her ay cebinden para veriyor biraz da siz elinizi cebinize soksanız hani nasıl olur? Ne bileyim incelemek için ürün almak olur, fuara gitmek olur. Bu arada fuar falan benim umurumda değil, çoğu videonuzu artık zaten izlemiyorum fuar videosu olsaydı da büyük ihtimalle izlemeyecektim ama bu sorduğum sorular yine de önemli.

  Not: TS gönüllü linç ekibini bekliyorum, söylenmeyenleri söylemek ve linç edilmek en sevdiğim şeydir 😀

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Hiç olmadı 🙂 Çünkü cebimizde sokağa atacak para olmadı. Malum YouTube'tan geri dönüşü olmayacak. Harcanan her kuruşu feda edebilecek lüksünüz olmalı böyle bir şey için.

   Yatırım karşılığı alınsın diye yapılır. Maddi beklentisi vardır. Maddi karşılığı olmayacağını bildiğiniz halde yaptığınız şeyin adına yatırım denmez. Vakıflar bu işleri yapar. Biz vakıf değiliz.

   Kimse karşılıksız bir şeye para vermiyor bu arada. TS'nin var olmasından memnun olanlar veriyor. Plus yoksa TS de yok çünkü. Köprüleri attık o konuda.

  • Hado @hado

   Evi, arabayı satıp o fuarlara gitseler sokaklarda yatıyorlardı şimdi. Dünya'da da sayılıdır cebinden karşılayabilen yayın. Reklam ve ürün sağlayan kişi ile seni bir yerlere götüren kişinin aynı olması sakat bir durum fakat topluluk desteği ile de ihya olmuş bir yayın da yok bildiğim kadarıyla.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @hado Düyanın iş modeli buna dönüyor aslında. Sanırım gelir olarak en dertsiz yayınlardan arstechnica bile bizim yaptığımızı yapıyor. https://arstechnica.com/store/product/subscriptions/ Çünkü tamamen reklam veren insiyatifine girmek bir yayın için en büyük kabus. Fenomenlerin böyle bir derdi yok ama. Parayı verene kapıyı açıyorlar. Gazeteci değiller.

  • linux is love @linux-is-love

   @ermanyurdakann Kimse her fuara gitsin diye bir şey söylemedi bu soruları da kimse sormuyor ayrıca. Herkes aman tadımız kaçmasın modunda bir şeyleri halının altına süpürme derdinde. Ben bir örnek verdim dedim bir kere bile bunu yaptınız mı ki yapmamışlar. Ya sen bu işi yapıyorsun değil mi bu işe gönül vermişsin bir kere sana gelmeyen cihazı alıp de ki bakın biz bu aleti merak ettik cebimizden aldık inceliyoruz, ben derim o zaman helal olsun yaptıklara işe saygıları var bir takım zorluklara katlanıyorlar. Ama sizin gibi sözde "candan" takipçiler varken buna ne gerek var. Abonelik sistemi çıkarıp siteyi döndürsünler, ürün gelmedi deyip inceleme yapmasınlar, fuara çağırmadılar deyip otur yerinde. İlk yorumumda dediğim gibi gerçekten çok kebap iş bu.

   İşin yapılış şekli racon diye saçmalamayın ne olur. Her işin birçok yapılış yöntemi vardır nasıl ki paralı abonelik yöntemini getirdiler yeni bir yöntem seçtiler bazı ürünleri de kendileri temin edip gayet inceleyebilirler. Ben Türkiye diye sınırlı düşünmüyorum, oturup sabahtan akşama kadar Türk kanalları ne yapmışlar onlara da bakmıyorum ama uluslarası kanallar bu işi gayet cebinden para koyarak yapıyorlar. Fazla uzağa gitmeye gerek yok İphonedo örneği var önümüzde adam parasıyla alıyor ürünü isterse yerden yere vuruyor ürünü. Yayıncılık böyle olur. Hem işin en kolay yolunu yapayım hem de en iyi ben olayım diye bir gerçeklik yok. Teknoseyir kanalı nasıl yönetiliyorsa bugünkü halinin sebebi odur. Batmak üzere olan bir kanalda bir takım hatalar olduğunu da artık bir zahmet birileri kabul etsin.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @linux-is-love Yurt dışı YouTube geliri bizde olsa Plus işine girmezdik 🙂 Elmayla armut kıyası bu.

   Bu arada yönetim şeklimizin yanlış olduğunu ben defalarca, LP defalarca söyledik zaten bu sizin buluşunuz değil. Bizim gibi yönetilen her kanalın sonu, başka çare bulunmazsa, kapanmaktır. YouTube'ta başarılı olmanın yolları sır değil.

   Firmaların geri çevirdiğimiz tekliflerini geri çevirmesek biz de yine Plus olmadan yolumuzu buluruz. TS'de açık açık advertorial imkanı var iken kullanan firma sayısı bir elim parmağı değil. Çünkü istenen gizli reklam. Kabul etsek parası çok iyi. Diğerleri nasıl yapıyor dediğiniz kanalların başka işler de yaptığını defalarca söyledim. Biz de yapıyoruz. Ancak asıl yapmak istediğimiz iş bu. Onun için de para kazanma yöntemi bulmak zorundasınız. Reklamla olmuyor. İçeriği satmayı biz kabul etmiyoruz. Advertorial firmaların işine gelmiyor. Ürün satmak süper verimsiz. Abonelik tek yol. Örnek verirken bu yolu deneyen birçok yayın olduğunu da söyledim hatta en büyüğünün linkini verdim. TS'nin uydurduğu bir şeymiş gibi davranmayın.

   Yarın bence bu soruyu gidip bakkala da sorun. Oturduğu yerden müşterilere mal satıp para kazanmak nasıl bir iş diye 🙂

  • linux is love @linux-is-love

   @ahmetyucel Öne sürdüğüm argümanlara mantıklı cevaplar vermek yerine safsata yöntemini seçmene şaşırmıyorum çünkü çok sığ bir arkadaşsın. Sen adını, fotoğrafını koydun da ne değişiti? Senin şahsının bir değeri olduğunu mu sanıyorsun dünyada senin gibi 8 milyar insan yaşıyor ve senin gibi milyarlarcası öldü toprak oldu. Geride neleri kaldı biliyor musun ne isimleri ne kimlikleri sadece icraatleri ve fikirleri kaldı. Bırak ismini de fikirlerini dök ortaya ne dersin? Ama ona birikim gerekir öyle havadan gelmiş kimlikle kurtaramazsın değil mi? Gören de anonim kimliğin altına saklanıp küfürler yağdırdım, iftira attım sanır. Gayet net sorular sordum, neler yapıp neler yapmadıklarını söyledim. Gerçekten bazı insanları anlamak çok zor 😀

  • linux is love @linux-is-love

   @gamsizm Siz kendinizi bakkalla bir tutuyorsanız size diyecek bir şeyim yok. Şu onurlu Yaşar usta tavırlarını da lütfen bırakın. Bütün Türkiye pis iş yapıyor en doğru en, ahlaklı yayını siz yapıyorsunuz da geçinemiyorsunuz gibi davranmayın aptal yok karşınızda.

   Sizin bir şey uydurduğunuzu söylemedim zaten diğer arkadaş bu işin yolu bellidir demiş ben de alternatif yollar olduğunu bu yollardan biri olan abonelik sistemini sizin devreye soktuğunuz söyledim. Neden agresif davranıyorsunuz Murat bey? Biliyorum batıyorsunuz keyfiniz yok fakat batmamak için de kayda değer bir iş yapmıyorsunuz. Abonelik tek yol diyorsunuz da bu ülkede diziyi, filmi, müziği, kitabı korsan kullanan milyonlar varken abonelik sisteminin uzun süreli olmayacağını bilmiyor musunuz? Haydi diyelim abonelik sistemi yürür siz bu abonelik için ne yapıyorsunuz. Size abone olanların çoğu gönlümden koptu TS ayakta kalsın diye veriyorum diyor, siz daha insanlara paranın karşılığında doyum sağlayacak bir içerik sunamıyorsunuz. Dediğim şey çok basit ya atla deve değil size temin edilmeyen bir ürünü parayla alın inceleyin gerekirse ikinci el satar yine çok para kaybetmezsiniz. Ama bu iş emek ister değil mi size gelmez o 😀

   Neyse ya ben niye kendime dert ediyorsam sanki kazandığınız paradan pay alıyorum ister batın isterse milyonlarca izleyeniniz olsun benim elimin altında klavye önümde bütün dünyadan İngilizce yayın yapan binlerce kanal var. Edirne'den öteye kafasını uzatamayanlar düşünsün. Sizin kanalınızı sizin dert ettiğinizden daha çok dert edecek değilim. Her koyun kendi bacağından asılır.

  • linux is love @linux-is-love

   @ahmetyucel Seni ciddiye aldığım için kendimden utanıyorum. Çoluk çocukla tartışmaya girme huyumdan bir türlü vazgeçemedim. Tamam sensin her şey sensin en doğrusunu sen bilirsin. Değerli vaktimi daha fazla harcama benim.

  • Hado @hado

   @linux-is-love argüman dediğin cebinden ödeyip fuarlara gitmek, TR'de hangi yayın bunu yapabilmiş cevab yok. Delirip cepten ödeseler batarlar. Ya hesap bilmiyorsun ya da acınası bir trollsün.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @linux-is-love Bakkal ile aynıyız. Aslında mal satan herkesle aynıyız. Hatta kanun önünde de aynıyız. Malum 'adi şirket'. Aynı mali dertlerimiz var vs. Abonelik de bizim sattığımız mal. Beğenmeyen almaz ya da başka bir bakkaldan alır. Ticaret bu.

   Bizim çok kritik bir hatamız var daha önce yazmıştım. Siz şimdi TS Plus için bir şey vermiyor diyorsunuz. Bu algının oluşmasına izin verdik. En kritik hata bu. TS'nin eski halinin bittiğini göstermeden geçtik bu düzene. İnsanlar Plus olmasa TS yine eskisi gibi devam edecekti sanıyor o yüzden.

   Bugün TS, hem eski yayınlarını devam ettiriyor hem de üstüne bir şey eklemeye çalışıyor. İşte her ikisi de Plus sayesinde gerçekleşiyor. Plus abonesi olanlar ekstra bir şey almasalar bile TS onların sayesinde devam ediyor. Eğer hepsi giderse, eski TS'yi de alamayacaklar. Bu farkındalığı yaratamadık. Yaşarayak görmezler umarım.

   Size kızmıyorum bu arada. Arada böyle mesajlar sayesinde genele ve sizin gibi düşünüp yazmayanlara da yazmış oluyorum 🙂

  • linux is love @linux-is-love

   @ermanyurdakann Üstteki bir yorumda da söylediği gibi kendilerinin TS harici işleri var ve para kazanıyorlar. Ben sadece bir örnek verdim ve gelen tepkilere şaşırmadım hele sabah olsun neler gelir neler bekliyordum açıkçası. Merak ettiğim basit bir şeydi bir kere olsun cebinden ya şu ürünü çok merak ediyoruz alıp inceleyelim diye para çıktı mı çıkmadı mı? Olay bu kadar basit. Ama bu basit olay çok şeyi ortaya koyar o insanların yaptıkları işe ve izleyenlerine verdiği değeri ortaya koyar benim gözümde. Ben sürekli cebinizden para verin alın demedim ki zaten. Olur yani yıllardır bu işi yapan adamlar hiç mi merak etmiyorlar bir cihazı? Çok basit sıradan bir soru bu, yapılmayacak iş de değil. Gidip bir cihaz alınsa sonradan ikinci elde satılabilir ki buradaki üyelerden eminim böyle ürünleri alacak çok insan çıkar. Benim vurgulamak istediğim şey şuydu TS içinde bulunduğu durumdan çıkmak için ne yaptı. Benim gördüğüm TS sürekli çocuk gibi mızmızlanıyor. Şu sitenin bu hale gelmesi için bile kaç üye yıllarca dil döktü hala daha döküyor yok anket olsun, yok mesajlaşma olsun diye. İnsanlar belki harçlıklarından kısıp abone oluyorlar. Hal böyleyken ben de diyorum bir defa yaptığı iş için elini cebine atmamış adamların batması normal değil mi? Fanları kızdırdık ama olsun fikirler kurşun geçirmiyor 😀

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @linux-is-love Yalnız bu dediğiniz de doğru değil. Mesela Apple TS'ye ürün vermedi ama biz mutlaka o ürünleri bir şekilde temin ettik. Üstelik bunu para da vermeden yaptık. Bir kısmına zaten para veremezdik. Bize gönderilmeyen ürünlerin temini sadece para ile olacak diye bir şart yok. En son gearbest bize yamuk yapıp Xiaomi band göndermedi mesela. Bir üyemizden temin ettik. Sonra gearbest'i şutlayıp banggood ile anlaştık bakalım ne olacak. Önemli olan nasıl temin ettiğimiz değil içeriğin oluşturulması. TS'de bize gelmeyen ürünlerin incelemesinin sayısı çok fazla. Takip etmeniz lazım tabi.

   Para verip aldıklarımız da var. Onları genelde kendimiz kullanıyoruz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @ermanyurdakann Evet zaten orda bir algı operasyonu gerekiyordu. Yani TS kapanmadığı halde öyleymiş gibi gözükmeliydi. Biz zamanlamayı iyi yaptık, hiç kesinti olmadan devam ettik. Fakat bu ticari olarak iyi bir sonuç doğurmadı. Ahlaken doğruydu ama ahlak ile ticaret yan yana gelecek şeyler değil.

  • linux is love @linux-is-love

   @ermanyurdakann Ben senin her söylediğini okuyorum ve gereken cevabı veriyorum sen daha ölümüne savunduğun sitenin editörleninin hayatından bir habersin. Buyur başka iş yaptıklarının kanıtı yorum https://teknoseyir.com/durum/938061#comment-3448660

   Okuduğunu anlayamayacak kadar aciz bir arkadaşsın kendi ceplerinden aldıkları ürünü incelesinler diye hiçbir zaman söylemedim. Kendilerine gelmeyen, firmaların tedarik etmediği ama incelemek istedikleri bir ürünü neden almıyorlar bunu almak için ceplerinden para çıktı mı diye sordum Murat beyin verdiği cevap "hayır çıkmamış" oldu. Yorumu burada https://teknoseyir.com/durum/938061#comment-3448597

   Karşı argüman sunulmuyor ki kardeşim, diyorum koca kanal elini cebine atıp iş yapamaz mı bir defa bile olsa? Neymiş bunun karşı argümanı ne? Aynı şeyi tekrarlıyorsun demişsin evet ben sorumun cevabını aldım Murat beyden ama sizin gibi işgüzar arkadaşlarla tek tek uğraşmak gerektiği için birden fazla tekrar yapmak gerekti maalesef. Üstte racon, iş yapma yöntemi diye de saçmalıdığın yorumda da gereken cevabı vermiştim. Sen en iyisi benle tartışmaya girme kapasiten biraz düşük gibi duruyor benim dengim değilsin. Benim kafam hiç karışık değil sorduğum sorular açık öne sürdüğüm argümanlar ortada. Geri adım attığım da yok. Takipçileri tarafından Türkiye'nin en iyi teknoloji kanalı denilen bir kanal firmalar bize ürün göndermiyor, fuara götürmüyor diyerek bunlardan geri kalıyorsa burada bir sıkıntı vardır.

  • linux is love @linux-is-love

   @gamsizm İşte dediğim tam da bu ya firmalar göndersin ya takipçiler göndersin. Siz bu kadar aciz durumda mısınız sürekli birilerinin eline bakacak kadar? Yıllardır bu şekilde yürüyor bu kanal hep ürün dışarıdan gelsin şeklinde eğer gelmiyorsa da incelemeyiz olur biter. Evet bilgisayarları falan kendiniz için topladığınızda inceleme yapıyorsunuz. İhtiyacınız olmasa onu da yapmazdınız bu belli. Size gelmeyen bir ürünü bunca yıl para verip temin ederek incememiş olmanız size normal geliyorsa bir şey diyemem. Evinin bir odasında oturup video çeken çocuklar bile Çin'den ürün satın alıp incelediği bir dünyada sizin firmalara ve şahıslara bu kadar bağımlı olmanız sizin zararınızadır.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @linux-is-love Orada kast edilen şey farklı. Hepimizin işi var TS de hobi gibi algılanıyor bazen. Halbuki öyle değil. Asıl işimiz TS, ancak dışarıya prodüksiyon işleri yapıp ek gelir elde ediyoruz. Bunları komple bırakmak için de abonelik sistemine geçtik. Hatta reklamları vs de kökünden kaldıracağız. Sponsor da olmayacak. Ama oraya daha var.

  • linux is love @linux-is-love

   @ermanyurdakann Aldığın cevapları hazmettiysen o bile yeterlidir benim için ölçmeye gerek yok. Hazım meselesi zor zanaat herkes beceremiyor bu günlerde. Daha fazla çarpıtmak istediğiniz sözler varsa dökün ortaya tek tek çürüteyim keyfim yerinde bu gece 😀 Ufak bir beyin jimnastiği oldu güzel geldi. Yanına diğer yılışığı da almışsın tam ekip olursunuz şimdi. Gerçekten kalitenizi ortaya koydunuz teşekkür ederim. Tartışmayı saçmaladığın ve benim tarafımdan saçmalıkların yüzüne vurulduğu için bıraktın bu da bir erdemdir. Olumlu tarafından bakmak lazım hadi sen ahmet ile kardeş kardeş oyna büyüklerin halledecek meseleleri var 😀 Fikir beyan ederken de sana soracak değilim. Senin gibi seven binlerce üye olacağına benim gibi sözde "sevmeyen" on üye olsun TS için daha yararlıdır. Hiç değilse eleştirmeyi biliyoruz belki kanal bazı eleştirilerden fayda sağlar. Yalakaların hiçbir değeri yok günümüzde.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @linux-is-love Yalnız bu zaten tüm dünyanın iş yapma modeli. Ürünü firma temin eder. Siz satın alarak ne kadar sürdürebilirsiniz? Bildiğiniz meşhur yayınlar Apple ürünlerini para vererek temin etmiyor. Biz incelemek istediğimiz bir ürünü temin edemezsek, izleyiciden alabilecek kadar güven oluşturmuşuz. Siz o ürünü izledikten sonra kimin verdiğinin bir önemi yok ki?

  • linux is love @linux-is-love

   @gamsizm İzleyemediğimiz ürünler ne olacak peki? Ben de bütün ürünleri parayla alın demiyorum zaten. Yahu koca koca adamlar şu basit şeyi nasıl anlamıyor kendimi kaybedeceğim 😀 Diyelim size bunca yıl içinde gelmeyen bir ürün olmuştur değil mi mesela yanılmıyorsam HTC'nin bir modeli gelmemişti onu alıp incelemiş olsaydınız bu sizin için artı olurdu diyorum. Firmaların gönderdiği ürünleri herkes inceliyor zaten siz nasıl fark yaratmayı umuyorsunuz bu piyasa şartlarında? Kaç tane Türk kanalı yeni çıkan DJI dronelarını tanıtacak haberiniz var mı tahminen birkaç tane. İşte böyle bir durumda gerekirse cebinizden para vererek o ürünü inceleseniz eminim birkaç yüz bin izlenme alırsınız. Bu da kanalınız için iyi olur ben sadece bunu söylüyorum. Bazı durumlarda bu gibi kendinizden katkı yaparsanız yine kazanan siz olursunuz. Evet o izlenme sayıları size cihazın karşılığı parayı getirmeyebilir ama kanal izleyicisi artar. Zaman geçip kanal büyüdükten sonra o ürünü size yollarlar veya zaten siz alırsınız. Ya çok mu tuhaf şey söylüyorum da bu kadar mesele oldu. Bana çok sıradan geliyor bu söylediklerim neden anlamak istemiyorsunuz? En başta da söylediğim gibi herkes her şeyi yapıyor ama siz fedakarlık yapıyor musunuz bu asıl mesele. Belki de o cihazı alıp zarar edeceksiniz ama ben izleyici olarak sizin sorumluluk aldığınız görmek isterdim.

  • Bulut Fırat @kurabi

   Plus var şunu yapın” diyen çok mu kişi var? Açıklamalar hep bu yönde oluyor. Bizzat benim umrum değil. Abone olurken de anahtarlık, bardak vs. alırken de tek temennim yayın hayatına devam edilmesiydi.

   demiştim bu tartışmayı yeni okudum, durumu anladım.

   Fi tarihindeki ısrarlı NAS cihazı incelemeleri sayesinde şirketine 60 küsür bin liralık satın alım yaptıran üyeniz var. Keşke reklam anlaşmaları için ispatlanabilir bir şey olsa bunlar.

   Birazdan yazacaklarım sosyali hiç kullanmayan 2 plus üyesiyle birlikte 3'ümüzün düşünceleri:

   Son dönemde (birimiz için 7 ay, diğerleri için 1 buçuk yıl) sadece gündemleri takip ediyoruz denilebilir. İş güç yoğunluğu, koşuşturma derken toplu taşıma veya özel araç kullandığımız zamanlarda dinlediğimiz gündem değerlendirmeleri ve o esnadaki sohbetler en değerli şey bizler için. İlk haftasında plus abonesi olan bizler için mevcuttaki iki podcast gayet yeterli iken, oyun gündeminin de başlaması çok güzel bir hediye oldu.
   Ülkenin ekonomik durumu bu hale geldiğinde de "iyi ki yapmışız, yoksa dayanamazlardı" diye düşündük.

   (Mesela psikoloji üzerine yayın yapan Kaçık Prens diye bir podcast var, onlar da paralı aboneliğe geçseler, onları da desteklerim.)

  • linux is love @linux-is-love

   @ermanyurdakann Şahsa hakaret ettiğim yorumu şikayet et de banlasınlar beni tabii öyle bir yorum varsa 😀 Bazı insanların davranışlarını gördükten sonra tiksintiyle karışık bir acıma hissi sarıyor bütün benliğimi. Kimin sevip kimin sevmediği önemli değil. Senin boş sevginin hiçbir karşılığı yok. Ben geldim soru sordum cevap aldım. Ne sevdiğim söyledim ne sevmediğimi ne de hakaret ettim. Sadece soru sordum. Ama Anadolu bataklığında tek bir soru sormak bile bazen ölümcül olabiliyor onu tekrar fark ettim. Neyse seninle boşuna zaman kaybettim Murat beyle konuşuyorduk ne güzel. Belki derdimi son mesajdan sonra anlar. Daha yazmazsan sevinirim boş bir tartışma oluyor böylesi.

  • Zagor Tenay @zagortenay

   @linux-is-love ya canim arkadasim, adamlarin durumu musait olmayabilir, extra harcayacak durumda degildirler, Ne yani illaki "paramiz yok, zor durumdayiz" mi dedirtmek istiyorsun? Herkesin donem donem maddi durumu , manevi durumu farkli yani iyi veya kotu olabilir. adamlar masum masum nazikce aciklamaya calisiyor, ama sen israrla niye para harcamiyorsunuz diyorsunuz. Anlayisli olun biraz, empati yapin.

  • Zagor Tenay @zagortenay

   @linux-is-love bu arada @gamsizm annesini kaybettigi gunu hemen ertesi gunu, olabildigince guler yuzlu bir sekilde programini yapmaya calisti. Kim bilir ne firtinalar vardi icinde. O yuzden yukarida maddi veya manevi bir suru sebep olabilir dedim.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @linux-is-love İşin sırrı şu cümle. 'eminim birkaç yüz bin izlenme alırsınız.' Youtube o kadar çok imkan sunuyor ki yapılacak videonun ne olması gerektiği korusunda, artık bu dediğiniz şey tahmin edilebilir hale geldi. Ben de bu araçları kullanarak acaba birkaç yüz bin izlenme alır mıyız diye araştırma yapıyorum. Açıkçası DJI ile bu sonucu alabileceğimizi kesinlikle göremiyorum. Yoksa evet 500.000 izleneceğini bildiğim bir şeyi satın alırdım bu kadar net yazayım. O da Plus sayesinde bu arada.

   HTC'de de, U11, göremedim bunu. Nitekim zamanında hatta herkesle aynı anda yayına verdiğim HTC U12 ön incelemesinin rakamları ortada.Bu da sürpriz değildi biliyordum.

   https://www.youtube.com/watch?v=2Cd71Xbgoak

   DJI örnek olsun yayınları takip edelim bakalım ne kadar izlenecek.

  • linux is love @linux-is-love

   @barbar Ben bu kanalı neredeyse kurulduğundan beri takip ediyorum o zamandan bu zamana durum olmadı. Ben de gidip binlerce liralık ürünler alın demiyorum bu sadece sembolik bir şey. Bakın firmalar ürün gönderiyor, fuara çağırıyor, üyeleriniz anahtar bardak abonelik alıyor, yeri geliyor üyeler incelensin diye ürün gönderiyor. Diyorum ki ya bir kerecik bir kerecik merak ettiğiniz ama size gelmeyen bir ürünü neden almadınız? Bu illa pahalı bir şey olmasına gerek yok ben merak ettim firmalar göndermedi aldım inceliyorum veya pahalı da olabilir telefon var merak ettik aldık inceledik. Bunu sormak çok mu garip bir şey? Bu sitenin üyeleri her türlü fedakarlığı yapıyor ben onlara çok saygı duyuyorum belki ceplerindeki az parayla ellerinden gelen maksimum katkıyı veriyorlar TS bunu hak ediyor mu işte o kısım benim açımdam şüpheli. Bir kere insiyatif kullanmamış insanlara bu soruyu sorarım kusura bakmayın. TS olarak zor durumda olmalarını anlıyorum ama her zaman zor durumda değillerdi. Aslında bu söylediğim şey de zor duruma daha fazla düşmemeleri için bir fikir zaten. Yapılmayanı yapmaları kendi yararlarına olmaz mı?

  • Zagor Tenay @zagortenay

   @gamsizm bu arada sizin yaptiginiz en buyuk hata, fazlasiyla seffaf bir yonetim saglamaya calismaniz. Hicbir isletme kendi icindeki hesaplari, uye sayisini, mali giderlerini aciklamaz. Kotu gittiginde belki haber verilir, o kadar. Kime ne kardesim sizin ne kadar kazandiginizdan? niye milletin sizin maddi durumunuza karismasina izin veriyorsunuz? Sonra millet size isi ogretmeye , ders vermeye kalkiyor. Acik soyleyeyim sizin yerinizde ben olsaydim, bu kadar acik, seffaf ve iyi niyetli olmazdim. Burasi sizin mekaniniz, bir is yapmaya calisiyorsunuz . Begenen kalir begenmeyen gider. Herkes daha iyi olmasi icin fikir verebilir ama bazi cok akilli arkadaslar is ogretmeye , hesap sormaya kadar giderse orada dur demeniz lazim.

  • linux is love @linux-is-love

   @gamsizm Bakın demek ki olmayacak bir şey değilmiş alırdım diyorsunuz. Ben bunu kötülüğüne söylemedim zaten üyeleri iyi takip ediyorum her zaman yorumlarında tek düşündükleri TS. İnsanlar cebinden çıkan parayı konu TS olunca düşünmüyorlar bile ben de bir takipçi olarak merak ettim bu sevginin karşılığı neden verilmiyor diye. Belki o üyeler sizden inceleme bile beklemiyorlar ama böyle bir ürün alıp inceleseniz ve bakın kimse bize yollamadı ama biz alıp inceledik deseniz onların da çok hoşuna gider. Bu dediğim illa pahalı cihazlar için geçerli değil piyasa derya deniz illa değerli şeyler olmasına gerek yok sizin ilginizi çeken, incelemeye değer ama size gönderilmeyen ürünleri kendiniz alabilmelisiniz. Sonunda biraz da olsa anlaşabildik diğer arkadaşlar araya girmese bu kadar uzamazdı ya neyse. Ben cevabımı her yönden aldım. Bu arada tartışmaya, karşı tezlere alerjisi olan arkadaşlara da üzülüyorum: İnsanlar tek tip değil beyler herkesin kafasında bir takım sorular var ve bu soruları sormaya hakları var. Emin olun ben TS düşmanı olsam gecenin bu saatine kadar insanlara dil dökmeye uğraşmaz yatar uyurdum. Biraz saygı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @barbar Eğer öyle yapsaydık ben 1500 aboneyi bulamayacağımızı düşünüyorum. Çünkü sonuçta yine bizim yöntemle de sizin sonuca ulaşıyoruz. Para veren veriyor vermeyen de vermiyor. Ben bizim tutumun verenlerin sayısını yükselttiğini düşünüyorum. Çünkü gerçekten de plus üyelere sunabildiğimiz imkanlar kısıtlı. Esas olarak TS'nin devamı için taşın altına ellerini koyduklarını bilmeleri hakları.

   Verdiğimiz sözler de var elbette. 5000 üzerini görürsek, herkes için reklamsız TS'ye geçeceğiz. Asıl hedef tam bağımsız ilk ticari yayın olmak. Bunun için de açık olmanız gerekiyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @linux-is-love Aslında bu bizim Plus hedeflerimizden biri. Elimiz kuvvetli olsun, vermiyorlarsa ürünleri biz alalım ve sonrasında bize lazım değilse hediye edelim Pluslara. Fakat sizin bunu şu anda bekliyor olmanız gerçekçi değil. Anlaşamadığımız nokta o. Onu da ben biliyorum çünkü gelir gider dengesinin hesabı bende 🙂

  • linux is love @linux-is-love

   @barbar Arkadaş şu ya sev ya terket mantığını bırakın ya. Akıl akıldan üstündür demişler, tartışmaktan neden bu kadar korkuyorsunuz. Bak soru sordum Murat bey ne kadar güzel açıklamalar yaptı nihayetinde de bir orta nokta bulduk siz neden bu kadar dert ediyorsunuz kendinize. Bu insanlar kendilerini anlatamayacak, ifade edemeyecek kadar cahil insanlar mı? Emin olun siz gibi arkadaşların verdiği zırva cevaplardansa Murat beyin verdiği tek bir cümle çok daha faydalı oldu. Ne biliyorsun belki ben çok akıllıyım ve gerçekten söyleyeceğim bir cümle bu site için yararlı olacak bundan neden bu kadar rahatsız oluyorsun? Ki söylediğim gayet bu sitenin yararına bir şeydir. Benim dediğim belki zamanında yapılmış olsa TS şu anda batma durumunda olmazdı. Ama sizin gibi "çok seven" üyeleri olması bu batışa engel olmuyor. Bir çıkar yol lazım o yol da körü körüne sevmekle değil tartışmayla, fikir yürütmeyle bulunur. Herkesi kendiniz gibi sanıp da baskı altına almaya çalışmayın. Dünya üzerinde sorulamayacak tek bir soru yoktur. Herkes her şeyi sorma hakkına sahiptir gerekirse muhattabı cevap vermez olur biter.

  • Zagor Tenay @zagortenay

   @gamsizm bu yaklasiminizida anliyorum, ama millet yanlis anliyor veya anlayabilir. Neyse yine de buradaki kitle tarafindan siz ve yaptiginiz isler seviliyor ve takdir ediliyor. umarim oyle yada boyle yayinci ve izleyici olarak uzun zaman birlikte oluruz...

  • linux is love @linux-is-love

   @gamsizm Yine geldik aynı noktaya bir şeyler yapmak için üyelerin para vermesi lazım 😀 Ya Murat bey sizler koca koca insanlarsınız yıllardır sektördesiniz bakın şirketiniz de var ne güzel. Ben TS muhasebesinden bahsetmiyorum zaten. TS sahipleri insiyatif almadılar diyorum. Üç ortaksınız bir defa bile "ya beyler bu ürün gelmeyecek bize ama bizim bu cihazı incelememiz lazım gelin cebimizden para koyup alalım" dememenizi anlayamıyorum. Bu işinize yapacağınız bir yatırımdır daha önceden söylediğim gibi ki ölü yatırım da değil inceledikten sonra az bir zararla satma şansınız da var. Ben yanlış düşünüyor herkesi kendim gibi sanıyorum herhalde. Ben girdiğim işte gerektiğinde cebimden para koymayı görev bildiğim için sizlerden de bunu beklemiş oldum. Herkesin işine verdiği değer ve aldığı sorumluluklar bir olmuyor tabii. Neyse benden bu kadar herkes bildiği işi bildiği gibi yapmaya devam etsin. Sonuçlarını er ya da geç göreceğiz. Başarılar

  • Zagor Tenay @zagortenay

   @linux-is-love ah be kardesim, inansanda inanmasanda fikirlerine ve karsi fikirlerine saygi duyuyorum sadece cok israrci ve yeryer anlayissiz ve saldirgan buldum seni. Ve kesinlikle amacim sana ya sev ya terk et demek degildi, ki boyle biri degilimdir. Baskasinin mekaninda bunu demeye nasil hakkim olabilir? ama kendi yerimde derdim belki :))) Sen ne kadar fikrini soylediysen benimde fikrimi soylemem normal olmali di mi? o yuzden araya girdin falan biraz ayip olmus,neyse..Bu arada en basta zaten karsit goruslerden cevap bekliyorum demistin, birazda araya girmemiz bundan olabilir belki. Amacimizin ayni yani bu sitenin iyiligi icin oldugunu biliyorum, o yuzden sana kizmadigimi ve fikirlerine saygi duydugumu soyledim. Dedigin gibi akil akildan ustundur, kimseyi kendim gibi sanip baski altina da calismiyorum ( bu kaniya nasil vardiysan).. Neyse sana iyi aksamlar bana da iyi gunler olsun, seninle yazismak guzeldi ,fikir alis verisi olarak ama keski "zirva" demeseydin. Sevgiler

  • Bulut Fırat @kurabi

   @linux-is-love Daha önce iki kere dağılmanın, projenin tamamen iptalinin eşiğinden döndüler. İlki 2014 gibi bir şeydi Özkan Erden'in ayrılışı öncesinde ve emin olun inisiyatif aldılar. İkincisi de 2016 sonu ve plus başlayana kadar gibi bir şeydi, bu arada da içtikleri çayı başka işler yaparak kazandılar, TS'yi ise sevdikleri için fazladan zaman harcayarak devam ettirdiler. Anahtarlık/bardak gibi satışlar umut verdi onlara biraz. "TS sahipleri inisiyatif almadılar" demek hakkaniyetsiz bir yorum.

  • linux is love @linux-is-love

   @kurabi Doğru diyorsunuz ama bu saydıklarınız kullanıcı taraflı durumlar. İnsiyatif kendinden olur, bu insanlar bir şeyler yapıyorlar ama yükün çoğunluğu bu siteyi sevenlerin sırtında. Ben sadece biraz daha istek görmek istediğimi söylüyorum. Dediğim de abartılı bir şey değil. Ürün bize gelmedi inceleyemedik mazereti bunca yıllık bir ekip için bana biraz yavan geliyor. Bunca yıllık ekip gerektiğinde bir telefon alabilmeli bu olmayacak bir şey değil. Asıl bunun söylenmesinin garip karşılanması gerçekten tuhaf. Öyle bir anlayış yerleşmiş ki teknoloji editörlüğü için birilerinin ürün yollaması şartı var gibi bir durum ortaya çıkıyor. Hayır öyle bir şey yok sizin o işe ne kadar hevesli olduğunuzla alakalı bir şey bu. Neyse mesele çok uzadı ben düşüncemi söyledim gereken cevapları aldım. Zaten kimsenin fikrinin değişmeyeceği çok belli boşa çabalamak gibi gelmeye başladı artık bu tartışma. TS doğru yolda ilerliyor deniliyorsa öyledir. Sonuçları da o doğru yolun getirdikleri olacaktır. Murat beye de dediğim gibi başarılar.

  • ufuksey @ufuksey

   Ben artık sosyal medyada tartışmalara girmemeye çalışıyorum, zamanın aktif Darkhardware üyesi olarak zamanında çok kişiyle tartıştım ama faydasız olduğunu gördüm.
   O yüzden böyle tartışmalara girmemeye çalışıyorum ama bu kez çok suya sabuna dokunmadan yazıyım istedim, arkadaşın eleştirileri oldukça haklı ve mantıklı. Özetle diyor ki; "para kazanmak için yatırım yapmanız gerek"; ki haklı.
   Ancak TS'i de anlıyorum çünkü neden yatırım yapamadıklarını anlıyorum; biz de benzer durumdayız. Ankara'da bir yazılım firmamız var ve yazılım işinden para kazanmakta çok zorlanıyoruz; çünkü geç ödeme/bitmeyen istekler/düşük fiyatlar/adrese teslim ihaleler/değişen yönetimler gibi farklı ve yönetemediğimiz nedenlerle sektörde ufak bir "yazılım evi" olarak ayakta kalabilmek zor. Bu nedenle biz de sürekli "paket yazılım üretip satmayı" planlıyoruz ancak bu konuda yatırım yapmaya yıllardır cesaret edemiyoruz çünkü geri dönüşünü alabileceğimizden emin değiliz ve tüm ortaklar 1-2 çocuklu aile babaları olduğu için elde avuçta olan 3-5 kuruşu kaybetme riskini göze alamıyoruz. Sanırım Murat Gamsız açık açık yazmasa da TS için de durum aynı; yatırımın geri dönüşüne güvenemiyorlar.

 • PCMODTR @pcmodtr

  Katılmadığınız isabet olmuş üstat yayıncılar suyun parasını bile kendilerine dert ederken bizler yeni teknolojileri hiç görmesek daha iyi

 • Bora @boraa

  Fuara gitmeye gerek yok zaten. Buradan çok daha doyurucu içerik üretilebilir. Ama merak ettiğim bir konu var. Neden plus üye sayısını arttırmaya yönelik hamleler yapmıyorsunuz? Plus başladığından beri adeta kontak kapattınız. Şu 4 aylık performansa bakınca sayının 1200'de kalması bile çok büyük iş bence.

 • Fatihmi @distance

  7 küsür olmuş euro. oraya gitmeyin gelin bana çay içelim

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Düzenli canlı yayın yapılması LP'nin de fikri zaten.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  İşiniz zor burdam göründügü gibi degil hele paranım deger kaybetmesi resmen plus getirisini silmiş oldu sanırım.

 • BURAK YILMAZ @burak-2

  1200 abonenin aylik geliri 2500 euro bile yapmiyor. 2 kisi fuara nasil gelip gitsin o parayla?
  Matematik bilen genclersiniz hepiniz, lutfen 🙂

 • Burzum @burzum

  @gamsizm Abi şu tartışmanın tamamını okuduğuma inanamıyorum. Bence bu bile TS farkını ortaya koyuyor. Ben de uzun zamandır sizleri takip ediyorum. Üyeliğimi de yapalı çok oldu. Yorumun vs. az fırsat bulamıyorum pek açıkçası. Ama sizlere sadece bir konuda eleştirim var. Yönetim olarak her konuda çok şeffaf olmanıza gerek yok bence. Bunu iyi anlamda söylüyorum. Özellikle mali konularda çok özele girmeye gerek yok. Çünkü insanlar bazen "Oh kebap iş oturduğun yerden para kazan, en son teknolojiyi kullan, ülke ülke gez, bir de millete çemkir." şeklinde bir ruh haline bürünebiliyor. Şu ekonomik ortamda yaptığınız iş gerçekten çok zor. Levent abi gündemlerden birinde "Şu döviz fiyatları ile artık biz bir bilimkurgu içerik üreticisine dönüşecek hale geldik. İnsanlar izleyecek ama bu ürünleri alamayacak." tarzında bir cümle kurmuştu. Evet maalesef bir çok ürün artık hayallerimizi süslemekle kalacak. İçerik olarak daha ulaşılabilir ürün incelemeleri, püf noktalar, kullanım tavsiyeleri, olmazsa olmazlar, bilinçli tüketici, basit tamirat ya da kendin yap, takas platformu, ikinci el ürün ilanları, ts buluşmaları, eğitim videoları tarzında şeyler olabilir. Tabi bunlar naçizane fikirlerim uygulamada ne gibi zorluk veya kısıtlamalar olur bilemiyorum