Merhabalar,
Popüler teknoloji ve bilgisayar bilimlerinde bunu yayıncılık olarak meslek edinen veya konuyla ilgilenen kadınların sayısının erkeklere oranla az olması ve/veya bunun erkek mesleği olarak görülmesi hakkında bir araştırmayı konu edecek bir makale yazmaktayım. Sizce neden Teknoseyir, Technopat gibi sitelerin kanallarında kadın yok? Neden izleyicilerin cinsiyet oranında bir uçurum var? Kadınlar daha mı az teknoloji kullanıyorlar, daha mı az işin "geek" tarafına yöneliyorlar? Bu konuda fikirleriniz nelerdir? Fikirlerinizi ve örneklerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

(Resim dikkat şeysi)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert @merphous

  Türkiye özelinde, zaten nüfus un çoğu "anlamam ben o işlerden" kafasinda. Kadınlarda bu oran daha yuksek. Özgürlük ve çevre tasarımı bence nedeni.

 • Anonim @anonim

  Kadınlar teknolojiyle ilgilenmez.

 • Realblue1 @realblue1

  Bu işle ilgilenen kişilerin hepsi çocukluktan beri bilgisayar başında oturdukları için o duruma geliyor kızların ortaokuldan itibaren peşlerinde koşan erkeklerle gezip tozmak ve köpeği ettikleri erkeklerin dedikodusunu yapmak yerine eve kapanıp bilgisayar başında oturması için bir sebep yok.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Bilgisayarda "aaa bunu ben yaptım nasıl olmuş tatlımmm" diyecek bir şey yok. O yüzden ilgilenmezler.

 • karasimsek @karasimsek

  Sadece teknoloji değil ki kadınların kullanıpta ilgilenmedikleri. Mesela arabalar da bu kategoriye giriyor. Kadınlar arabaları kullanır ama kullanmak dışında hiçbir şeyi ile ilgilenmezler. Bence olay bağ kurma meselesi bir erkeğin elinde bağ kırabilecği şeyler kısıtlı yada toplumsal gelenekten gelen kısıtlamalar var. Kadınlara da erkeklere de toplupsal kodlar yükleniyor mesela erkek rengi mavi kız rengi pembe gibi bu da bir çevresel olay. Biraz da insa ların ilgi alanları çevresiyle ilintilidir. Çocukken veya gençken oluşan bu ilgi çevrendekiler aşşağı yukarı neye ilgi duyorsa seninde onlardan birine kanın daha çok ısınır. Mesela evinde kütüphane olan çocuğun kitaba ilgi duyması yada çevresinde silahların olduğı yerde silaha ilgi duyması gibi. Kızların çevresinde bilgisayara ilgi fuyan kız yok ki.

 • miskin @miskin

  Bence burada zannedilenden fazla bayan vardır ama kendini gizliyorlar haklı olarak. Genel olarak nette ya erkek ismi ile ya da gizli takma isimlerle dolaşıyorlar. Malûm taciz olayları.. o kadar kadının hepsi sadece instagramda olamaz.. ben teknoloji ile ilgilenen kadınların az olduğuna da katılmıyorum, kadınların teknolojiyi algılayış ve kullanış biçimleri erkeklerden farklı doğal olarak. Bu ilgisiz oldukları manasına gelmiyor. Erkeklerin algısı yanlış bu konuda.
  Oyunlarda mesela kadınlar oyun oynamaz deniyor ama erkek nicki ile oyun oynayan bir sürü kadın var.

 • ozeba @ozeba

  Kız çocukları küçük yaştan itibaren oyuncak bebeklerle oynamaya içgüdüsel olarak başlıyor. Erkek çocuklarıysa araba silah lego vs teknik şeyler daha çok ilgisini çekiyor. Bunu çok kez sınadım. Oyuncaklara yönelme bence büyük oranda içgüdüsel.
  Aynı şey büyüklerde de geçerli olabilir. Teknik bilgi gerektiren analitik zeka gerektiren işler erkekler tarafından daha çok benimseniyor. Duygusal zeka gerektiren öğretmenlik gibi işler kadınlar tarafından daha çok seçiliyor.

  Ayrıca yukarıda @hamitozlu nun dediği gibi günğmüz kızları için geçerli bir durum ama "bak cnm ben ne yaptımm" diyip pyton da yazdığı kodları instada paylaşmak çok havalı birşey olmadığı için de bilgisayarla ilgili işleri tercih etmiyor olabilirler.

 • bosu @bosu

  Güzel soru sormuşsunuz.

  Aslında kadınların da en az erkekler kadar teknoloji kullandığını biliyoruz. Tabiki teknolojiden kast ettiğim sadece cep telefonu ve tablet gibi fasa fiso ürünler.

  Ama onların ilgi alanları daha değişik, makyaj malzemleri gibi, kirpikleri daha dolgun gösterecek ürünler gibi, kapatıcı gibi yada çanta gibi ilgi alanları var.

  İlgi alanları içinde tablet olsa bile ona bir format atayım yada içerisinde yüklü gelen sistemi değiştireyim farklı rom atyayım gibi bir düşünceleri yok.

  Ama aslında en büyük ip ucu ise şurada; yine aynı şekilde bu kadınların aldıkları bir çantaya modifiye yapayım, şurası söküldü hemen dikeyim gibi bir düşünceleri de yok. Bu düşüncelerinin olmaması nedeni ile bizim teknolojik diye belirttiğimiz ürünler ile de aslında aralarında dağlar var.

  Yukarıda @karasimsek arabalardan bahsetmiş, hepsi en iyisine binmek istiyor ama binseler bile hangisi ne kadar anlıyor bir arabanın motor yapısından, işleyiş sisteminden ?

  Düşünsenize
  Hangi kadının artık evinde bir dikiş makinesi var ? ve kendi söküğünü dikebiliyor ? Yani onlar hazır yemeye ve içmeye meyilli bireylerdir (genellikle).

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  teknoloji yayınlarında olmama sebebi belli "detaya verilen önem" noktası... dünkü nforce incelemesine bakın birde ortalama hanım efendilerin ilgi duydukları konulardaki detay seviyelerine bakın çoğu detay seviyesi yerlerde... en çok ilgi duyduklaır konularda bile genelde yüzeysel takılıyorlar hanımlar yada görsellik gibi teknoloji açısından daha az önem arz eden konularda detaylara takılıyorlar...

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Toplum algısından dolayı ilgi duymuyorlar. Ha uzun yıllardır süregelen kadın ev işlerinden anlar erkek ekmek getirir vs. mantığı da giderek yıkılmaya başladı. Kadın erkek eşitliği derken eşitlikten ziyade ibre kadın tarafına döndü. Ben şimdiki yaşıtlarıma bakıyorum konuşmaya gelince kadın erkek eşit ama pratikteki davranışları ve alışkanlıkları öyle değil. Eşitliği bozma mantığı ile yemek yapma, dikiş ustalığı vb. anadolu kadını geleneklerinden tamamen uzaklaştılar. Ama erkeklerin egemen olduğu işlere de ilgi ve çaba yok. Lafa gelince eşit, pratikte icraat yok demek istediğim bu. Bu prenses kafasının bırakılıp kadının üretimde yer alması lazım. Ancak o şekilde teknoloji donanımına ilgi duyar, arabanın motorundan anlar vs.

  Teknoloji konusunda mesela donanıma ilgi duyması için önce bu bilgiye ihtiyacı olması lazım. Oyun oynamazsa, kendi problemlerini çözmeye çalışmazsa, satın alırken araştırmazsa, yazılım geliştirmezse vs. hiç bir şey öğrenemez. Bütün gün dizi izleyen, sosyal medyada gezen biri neden kullandığı alette hangi işlemci vs. var diye merak etsin ki?

  Ama şimdi bu konuyu yine yukarıda yazdığıma bağlıyorum. İlgi duyduklarını bildiğimiz ürünlerin de detayları çok umurunda olmuyor. Aldığı elbisenin dikiş tipine, kumaş çeşidine, kalitesine vs. hakim detayıyla dikkat eden kaç tane kadın var?

  Ben bunu tamamen tüketim çılgınlığına bağlıyorum. Erkeği tüketen bir sisteme doğru gidiyoruz.

 • turker @turker

  ben yayinci olsam ilk yapacagim is kadin editor almak olur.

 • ALIEN @alien

  PC toplarken lehim yapmana gerek yok ayrıca. Özel bir durum yoksa eğer.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  2012-2013'ten beri teknoseyir'i takip ediyorum, buraya da 2014'te üye oldum. kadınların genel anlamda teknolojiye derinlemesine ilgi duyduğunu sanmıyorum, en azından ben pek görmedim. evet teknolojiyi kullanıyorlar ama içini, arka planını fazla merak etmiyorlar. bu tarz platformlarda az kadın olmasının sebebi erkeklerden de kaynaklanıyor mu bilmiyorum ama erkekler hem gündelik hayatta hem de internet ortamında ne yazık ki kabalar. burayı tenzih ediyorum, burada abuk sabuk tiplere de denk geliyorum ama genel anlamda düzgün adamların yer aldığı bir platform teknoseyir ama erkeklerin genel anlamda hayatın içindeki kaba ve bencil hareketleri kadınları onların ağırlıklı olduğu ortamlardan biraz uzak durmaya itiyor. burası düzgün falan diyorum ama bana da burada saçma sapan tipler denk geliyor, bir şey soruyorum "ya bu kadınlar da teknolojiden hiç anlamıyor" diyenler oldu. ki sorduğum şey basit bir şey değildi, torrentin bilmem nesinin bilmem neyini sordum bilen var mı diye. sadece bu da değil, zekamı küçümseyen, sırf kadınım diye saçma sapan yorumlar yapan, kendini daha üstün görenler de oldu. diğer internet ortamlarında, sosyal medyada falan bu örnekler çok daha fazla. ben bilgisayarımın parçasını kendisi değiştiren bir insanım, az maliyetle iyi yedek parça alıp kendi işini görebilen bir insanım örnek olarak söylüyorum, bu sadece bir tanesi... şu an çalıştığım işte de ben ucundan kıyısından yazılım bilmek zorundayım, photoshop kullanmak zorundayım, teknolojiyi takip etmek zorundayım vs vs.erkekler artık kadınların en gereksiz, ufak tefek şeyleriyle bile dalga geçme kafasından bi zahmet çıkmalı çünkü bir erkek benim herhangi bir şeyime sırf cinsiyetim açısından yorum yaptığı an gözümde zekası da adamlığı da sıfıra düşüyor. trafikte de benzer şey geçerli, yok kadın sürücü, yok kötü kullanır, güven olmaz bimem ne... size trafikte bir gün içinde en az 10 kişi saçma bir hareket yapıyor ama bir kadın sürücü yapınca gözünüze batıyor. artık erkekler olarak genelinin daha düzgün bir konuma gelmesi lazım, kendini geliştirmesi lazım. sizin bildiğiniz bir şeyi bir kadın bilmiyorsa aşağılamak yerine öğretmeyi teklif edin. yanlış bir şey söylediyse onu kırmadan söylediği şeyin yanlış olduğunu belirtip doğrusunu söyleyin, çok zor bir şey değil bu.