Türksat dışında kotalı sisteme geçen bir ISP olmadı. Bundan sonraki konu, 02-08 arası kotadan sayılıyor mu sayılmıyor mu, AKN sonrası hızlar olması gerektiği gibi düşüyor mu konularını takip etmek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • huvelbaki @huvelbaki

  Bence nabza göre şerbet vercek ötekiler. Türksat ayağına sıkar. 02-08 arası kotadan sayılırsa büyük dingillik olur. Beni ilgilendiren Turknet. İnşallah bi referans isp olcak.

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Bende o saatler arasında gözlemlerine göre sayılmıyor. Anlık olarak gözükmediği için %100 sonuca ulaşmış değilim. 2-3 güne kadar belli olur.

 • Fırat ➕ @frt

  abi sen onu boşver de bu gece bilim gündemi geliyor mu onu söyle 🙂

 • alihan gül @alihangul

  valla abi ben dün test ettim yaklaşık 13 gb dosya indirdim saat 2 ile 8 arası süperonline kullanıyorum ve kotama etki etmedi.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Mobil kotalarla ilgili hicbir sey yapılmaması şimdi daha bir acıtıyor. Zira mevcut düzenleme bile uzun vadede tüketiciyi üzecek gibi. Kendi halimi düşünemiyorum. Oturduğum yerde hiç bir altyapı yok. 20 GB mobil modem ile ayı geçirmeye çalışıyorum. Umarım bu heyecan ve hareketlilik ütopik bir hayal değildir.

  • Cem KOÇ @cemkoc

   @achfighter Evde internet olsa bana da 2 yeter aslında ama dediğim gibi internet imkanı olmayan yerde mobil modem almak çok lüks kaçıyor mevcut fiyatlarla. Özellikle bir altyapıya da gerek yok aslında mantıken. Fiber çektiğin yerde kimse kullanmıyorsa firmaya zarardır bu ama baz istasyonu olan yerde zaten müşterin vardır elbet.

 • erdeminoff @erdeminoff

  Son kota düzenlemesi ile birlikte Teknoseyir'e düşük güç tüketen, az yer kaplayan, az ısınan, sessiz çalışan , depolama kapasitesi yüksek, herhangi bir monitöre ihtiyaç duymaksızın evdeki veya dışarıdaki herhangi bir bilgisayardan, akıllı telefon ve tabletlerden erişilip kontrol edilebilen ucuz bir download bilgisayarı toplamak farz oldu. Bence diğerleri yapmadan teknoseyir bu fırsatı bir an önce değerlendirsin. 😉

  • gkhnakyol1 @gkhnakyol1

   Rasperry pi den çok güzel indirme yapılabilir elektirigi koklar 🙂

  • erdeminoff @erdeminoff

   @gkhnakyol1 dediğiniz gibi Raspberry Pi ile indirme yapılabilir fakat linux altında kullanımı oldukça sınırlı ve daha önce linux deneyimi olmayanlar için de sıkıntı. Ayrıca donanımı yüksek boyutlu dosya transferleri (ağ üzerinde) için yeterli değil ve harici hard disk bağlamak için özel çözümler gerekiyor. Bir de her model ethernet girişine sahip değil ve olan modeller de 100 mbit/s destekliyor. Sürekli bu cihaz ile dosya transferi yapacağımızı, yüklediğimiz mp3 leri dinleyip, videoları izleyeceğimizi, yüksek boyutlu oyunları indireceğimizi ve hatta başka bilgisayardan cihazın hard diskine erişip oyunu çalıştıracağımızı düşündüğümüzde bizim için bu yeterli değil. Ama küçük indirmeler için kullanışlı olur.

  • erdeminoff @erdeminoff

   Dayanamayıp ihtiyaca uygun olacağını düşündüğüm özellikleri dikkate alarak deneme amaçlı en ucuz sistemi toplamaya çalıştım. Zorlaya zorlaya 737 tl'ye mal ettim. Psu dışında tamamen fansız ve 10-15 watt gibi bir enerji tüketimi vadediyor

   Asrock D1800B-ITX Intel J1800 İşlemcili 301,61 tl
   Hi-Level DDR3 2GB 1333MHz Notebook Ram 69,21 tl
   Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 226,21 *Ihtiyacınıza göre düşük veya yüksek kapasiteli hddler tercih edebilirsiniz.
   Everest 101Sm Real 200W Siyah Mini Itx Kasa 140-150 tl
   veya
   Dark Cubix + Codegen Micro 250W 157.17

 • Temp @temp

  Ben emin değilim ama bir günde 3-4 gb gitmesi benim için şüpheli gözüküyor.Kullanım detaylarını görüntüleyemiyorum.Aynı durumları yaşayan var mı ? Superonline de olup kotadan sayıldı diyen ?

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Şaka mı bu? Zaten insanların tartıştığı şeylerden biri kota gelmesi , e hadi bunu yapmadı SO. Bana şu paket fiyatlarını açıklayabilecek var mı?

  Ha Kablo'nun yaptığı ha bu. 20 mbit , 10 gb (evet , on) akk'li limitsiz 69 tl. AKK den sonra hızı zaten sürünecek.

  Bunun neresine sevinmeliyiz?

  Edit: Taahhütsüz iyi kazıkmış.

 • Mikail toretto @mikail-toretto

  hala video gelmedi ,evden bir skyp ile video falan atsanız ne bileyim kardeşim canlı yayın açsanız falan hiç bir girişim yok eski teknoseyir ruhu kalmadı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   SOL açıklama yapalı yarım saat oldu daha. Firmaların açıklama yapmasını bekliyoruz. 1 Mayıs'a denk gelmesi kötü oldu bu işlerin. Resmi tatil olduğundan firmalar da yavaş davranıyor. Devlet uykuda. BTK sessiz. Yarın sabah BTK'dan açıklama gelmezse zaten göz yumulduğu anlamına gelecek.

 • Mlih @melih-atmaca

  Hep kafa karışıklığı yaptı Baştan sabit hatlarda kota kaldırılsa daha sonra min akn 200-300gb belirlense daha sonra akn geçildikten sonraki hız 1/3 olsa daha mantıklı olurdu Hiç böyle kurnazlıkları görmezdik Net çizgilerle , katı kurallarla belirlenseydi keşke

 • Suat CAGDAS @suatcagdas1

  SOL da şuan icin sorun gorunmuyor (ama şuan için tabii) btk sistemini uygulamaya koymuşlar nisan ayi sonlarinda kotam bitmisti ve 29 nisana kadar 3mbit hizdaydim, ayın son iki gunu btk uygulamasina gecilmis ve denedim sonuç olumlu gorunuyor, gece hiz dusmesini kaldirmislar hizim 25mbit oldu (olmasi gereken hizdaydi yani) ve 8den sonra tekrar denedim 16mbit e dustum, sadece gece kotadan gidiyormu onu deneyemedim tam (sanirim gitmiyor gibi)

  sabah 8:05 denemesi (kota aşılmış durumdayken)

 • Suat CAGDAS @suatcagdas1

  gece 4:40 denemesi (kota aşılmış durumdayken)

 • Endoskop @endoskop

  her şey açıklığa kavuştuysa bir video çekersiniz artık

 • Oğuzhan Selim Temiz @oguzhanslmtemiz

  Bence şuan en önemli sorun altyapısından dolayı 16 hatta 8 Mbps hızlarına ulaşamayan kullanıcılar. Artık ADSL in bitirilmesi için çalışmalar yapılmalı. En azından şu aşamada binalara kadar fiber çekmekten ziyade tüm Türkiye'de santrallerden saha dolaplarına fiber çekilip VDSL altyapısına ağırlık verilse eminim ki kullanıcılar bundan daha çok memnun olacaklardır. Böyle olursa binalara fiber için tek bir adım kalmış olacak. Özetle; iss lerden isteğim, direkt binaya değil de saha dolaplarına kadar fiber altyapı çalışmaları yapmaları.

 • Temp @temp

  Bu 2-8 arasında saat kaçta kaç gb harcadın bunlar belli değil, sistemde gözükmüyor.
  Buna bir çözüm getirilmeli.Olmaz böyle sistem hatası varsa bile anlayamıyorsunuz şu haliyle.
  Takip etmek çok zor.Modemi kapatıp açıp 1 gün beklemeniz lazım ondan sonra görüyorsunuz.Modemi açıp kapatmazsanız o da gözükmüyor.

 • Suat CAGDAS @suatcagdas1

  bu uygulama zaten vardi dostum yeni bisey degil, akk olmayan kotalı paketler icin gecerli, limitsiz - akk lı paketler için geçerli değil..

 • Suat CAGDAS @suatcagdas1

  şuan sanirim iss olarak kullanici bazinda iyiden kotuye dogru siralarsak turknet>sol>kablonet gibi bi durum oluyor, ttnet-telekomdan bi haber alan varmi?

 • Batuhan DEMİR @batuhan1944

  02.03 - 03.01 arasında 2GB'lık belge indirdim.Tamam kotaya 2GB yansımadı ama 60MB ne alaka onu anlayamadım.Düzgünce resmi bir açıklama yapsalar olmaz.

 • Suat CAGDAS @suatcagdas1

  hangi isp bu hocam SOL mi?
  download ederken inen verinin dogruluk kontrolu icin pc den karşı servera bir miktar veri upload ediliyor, 60mb upload verisini download gibi yazmislardir, nitekim bu son uygulamada upload durumu ile ilgili net biseyden bahsetmiyolar arka planda boyle bisey yapilmis olabilir hocam, neyse 2gb karsiliginda 60mb tan bisey olmaz bunada sukur diyelim 🙂

 • Kadima @kadima

  uTorrent programını 02:00 - 08:00 saatleri arasında indirme yapmaya ayarlamıştım. Gece 20 GB indirme yapmış ve TTnet bunu kotaya yansıtmış :S :@

 • KaraKule06 @karakule06

  Gece 2-8 arasında kafa karışıklığına sebep olacak bir şey yok.
  Kotalı tarifeye geçsinler veya geçmesinler gece 2 ve 8 arası kotaya dahil edilemeyecek.
  Karar çok açık.
  Aksi ancak yeni bir BTK kararı ile mümkün olabilir. Bunu tartışmak çok anlamsız.

  Kotalı tarife mevzusu mevcut kararlar ile çelişmediğinden BTK ancak yeni bir karar alırsa operatörleri zorlayabilir.
  Kablonet'e verilecek tepki çok önemli yeterince tepki verilmez ise diğer operatörlerde Kablonet kadar olmasa bile tarifelerde benzeri değişikliklere gidebilirler.

 • Furkan Ölker @furkanolker

  Başıma gelen hadise şu şekilde cereyan etti.
  Şimdi aybaşında sıfırlanan kotayla birlikte ayın birinci ve ikinci günü, yani bugün, 2-8 saatleri arasında epey dosya indirdim. Gerek torrent gerekse youtube üzerinden.
  Bugün saat 10 civarı kotayı kontrol ettiğimde 24 gb download yazıyordu.
  TT'yi arayıp durumu anlattım. Müşteri temsilcisi ile geçen konuşma:
  "B: 2-8 arası yaptığım download kotaya yansıtılmış. BTK kararı bu şekilde değildi?
  MT: Yanlış biliyorsunuz. İndirdiğiniz herşey kotaya yansıtılacak. Sadece akk dolduğu takdirde 2-8 arası normal hızınıza geri döndürüleceksiniz.
  B: Tekrar kontrol edin. Btknın kararı bu şekilde değil
  MT: Kısa bi süre bekleticem.
  müzik....
  MT: Evet sizin dediğiniz doğru. Talep oluşturuyorum.
  B: 2-8 arası yapılan indirmeler akk'nı etkilemiyor yani değilmi?
  MT: Evet doğru. Talep oluşturuyorum. Birazdan arkadaşlarım dönüş sağlayacak."
  10 dakika dahi geçmeden geri aradılar.
  Anlatılan yada benim anladığım şu: Gece 2-8 arası yapılan indirmelerde kotaya eklenicek fakat akk dolması için 2-8 dışındaki indirmeler sayılacak. yani 200 gb downloadın 180'ini 2-8 arası yaparsak akk'mızdan 20 gb eksilmiş olacak. imiş-ki hiç inanmıyorum 😀

  Dip not: bunun takibini kullanıcı olarak biz nasıl yapacağız diye sorduğumda ise çalışmalarımız devam ediyor denildi. E arkadaş yılbaşından beri ne yapıyorsunuz ben anlamadım ki.

 • Ali Uca @redline239

  Az önce yanlış konuya yazdığım için oradan silip buraya yazıyorum.
  TTnet üzerinde yapılan açıklama aynen şu şekilde;

  "Her yeni aya girildiğinde, pakete ait AKN uygulaması öncesi hattın desteklediği hız, tekrar aynı bağlantı hızı ile sağlanacaktır.
  Kotalı paketler olan; NET4, NET6, NET12, Fibernet6, Fibernet12, Hipernet6, Hipernet12, Ultranet16 paketlerinde kota aşım sonrasında 25 GB’a kadar pakete ait hızda değişiklik olmayacaktır. 25 GB’ın aşımı sonrasında kullanım hızı en fazla 3 Mbps olacak şekilde revize edilmektedir.
  HAZIRNET ve 1Mbps hızındaki paketler için AKN aşıldığında kullanım hızı 256 kbps olarak revize edilmektedir.
  02:00 ile 08:00 arasında yapılan kullanımlar AKN’ye dahil edilmeyecektir. Aynı zamanda AKN’nin %100 aşması durumunda bu saatler arasında hız düşümünden etkilenilmemektedir."

  Hız düşümü listesini de yayınlamışlar.

 • Hakan @piranha

  Yalnız burada SO açıklama yaptı yalanladılar diyorsunuz da sanırım bir şeyi atlıyoruz biz, şöyle bir yorum umarım ne demek istediğimi açıklar.

  Ben mi bir şeyi gözden kaçırıyorum? Superonline'ın açıklaması mevcut tarifelerde AKN'yi geçen müşterilere ekstra ücretlendirme yapılmayacağıyla ilgili. Bizim derdimiz bu değil ki, zaten bir zahmet yapmayın o kadarını da anasını satayım. Yeni tarifelerde, yani mevcut tarifelerimiz bittiğinde ya da yeni abone olmak isteyen birinin seçeceği tercihler arasına "Kotalı Internet" koyup, bu kotalı Internet paketlerinde "KOTA aşımı için ücretlendirme" yapılmasına karşı çıkmıyor muyduk? Aynı zamanda gerçekten "Limitsiz", yani "Kotasız" Internet paketlerinin de fiyatı ciddi miktarda artacak aynı değişiklikle. Buna ses çıkarıyoruz biz. Superonline'ın bu açıklaması ikisine de cevap vermiyor.

  Kafa karışıklığını gidermesi gerekirken daha çok kafa karıştırarak geri adım atmış görünümü verilmiş gayet. AKN'yi aşan kişiye ekstra ücretlendirme yapılacağını nerede gördük ki zaten? Sorun kotalı paketlerin geri gelmesi ve bunlarda da ekstra ücretlendirme olması + Limitsiz paketlerin fiyatının yükselmesi. Çıkıp da bunu yapmayacağız diye açıklama yapmadıkları sürece çözülen bir şey yok.

  • Furkan Ölker @furkanolker

   Katılıyorum. Bu aynı yeni yayınlanan khk ile evlilik programları bitiyor denmesine rağmen devam etmesine benziyor. Dalga geçiyorlar resmen.

  • Barış Ataç @barisatac

   Siz çok yanlış anlamışsınız, açıklamalarında net şekilde "Mevcut fiber tarifelerimiz ise aynen geçerliliğini korumaktadır." diyerek sizin bahsettiğiniz konuyu anlatmışlardır. Yani siz bugün gidip benimle aynı şartlarda SO dan internet servisi alabilirsiniz. Mevcut müşteriler hakkındaki açıklaması internette onları bile değiştireceklerini iddia edenler yüzünden eklenmiştir ki yasal olarak böyle bir hakları olduğunu bile sanmıyorum. Ek olarak webte gezen çok daha saçma iddiaları bile tek tek yalanladılar.
   Gelelim sizin istediğiniz "ileride yapmayacağız" açıklaması. Böyle bir şeyi kimse yapamaz, en masumundan yarın ekonomide neler olacağını kimse bilemez.

 • İbrahim @finalkenpachii

  Webtekno kablonet mh'yi arayıp; "Diğer isslerde yok sizde niye gb başına ücret var?" diye sorunca, MH "Onlar Haziran'dan sonra geçecek" cevabını veriyor. @gamsizm @leventp @hkellecioglu

  https://www.youtube.com/watch?v=XZujVfA6jRY&feature=youtu.be&t=301

 • Suat CAGDAS @suatcagdas1

  evet aslinda şuan için kablonet hariç diger iss lerde kötü bi tablo yok artı btk uygulamasida kullanicinin yararina işliyor (en azından şuan için) ancak ilgili videoda kablonet musteri temsilcisi kadinin söyledigi durum bir-iki ay sonra gercekten butun iss ler için geçerli olacakmi ? yoksa kadın kendi iss firmasini savunmak amaciyla bi anlik öyle sallama biseymi söylüyor telefonda? buna bi netlik getirmek lazim..

  şuan için herkes kablonet teki kadinin söyledigine takilmis durumda ancak o kişi müdür yada ceo düzeyinde yetkili biri degil bunu unutmayalim arkadaslar..

  @gamsizm @leventp