aklıma takılan teknik bir soru, günümüzdeki kameraların sayısal olarak yüksek megapixel değerleri tarafından kandırılıyor muyuz acaba?
örnegin;

- 48mp sensör, pixel boyutu 0.8um (4in1 pixel ile 12mp kalitede 1.6um)

vs.

- 12mp sensör, pixel boyutu 1.6um (pixel birlestirme yok)

olan iki sensörden 12mp fotograf çekiminde hangi sensör daha fazla ışık alır ve karanlıkta daha iyi çekim sağlar? yazılımla pixeli büyüten 48'lik sensör mü yoksa doğal halinde büyük pixel barındıran 12'lik sensör mü? (diğer durumların aynı olduğunu düşünerek diyafram değeri vs. )

* not: um=mikrometre
@umtk
@mgamsiz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9
 • Erdinç B. @erdincb

  Düşük megapixel satışı baltalıyor. Bunu HTC yaşadı. Kullanıcıya anlatamadılar. O yüzden daha az ışık da alsa, daha kötü de çekse üreticiler yüksek megapixel vermeyi tercih ediyorlar. Yazılımla ya da donanımsal farketmiyor, kutunun üstüne ne yazdığın önemli.

  • arandur @arandur

   HTC o kamerasında düşük MP ile başarılı olmayı hedefledi ama başarılı da olamadı. Günümüzde 4K (8 MP) çözünürlüğü tam kalitede sunabilen bir fotoğraf kesme alınmadığı sürece yeterli aslında.

  • Erdinç B. @erdincb

   @arandur Dediğin bir bakıma doğru. Ama ben yine tekrarlayayım. Çekim kalitesine bakan kullanıcı sayısı az. Ben bir müddet telefon sattım. 100 kişiden 1 kişi gerçekten ne aldığını biliyordu. Çoğunluk önce telefonun tipine, sonra da sayılara bakıp karar veriyor, hafızası, rami, pili, kamerası. İşlemciden kimsenin haberi yok mesela, 8 çekirdekse tamam.

 • Suat CAGDAS @suatcagdas1

  mesela iphone'lar neden 12mp de ısrar ediyor? 48-64 gibi değerlere gerçekten hiç gerek olmadığı içinmi?

 • Suat CAGDAS @suatcagdas1

  benzer şekilde sırf 3-4 tane kameramiz var demek için 2mp macro kamera koyma kafası bence mp degeri tarafında da var.

 • eskifann @eskifann

  Biz gorduk ki sensör boyutunun bile okadar önemi yok çünkü asıl etken sensör kalitesi. Şuan mi note 10 en büyük sensöre sahip ama iphone yari boyutundaki sensöründen iyi fotoğraf çekmiyor. Yazılım ve sensör kalitesi en büyük etken mp, boyut, kamera sayısı boş iş

Meizu şöyle yeni bir tws çıkarmış Umut hocam, tasarım Apple çakması ama ne diyorsunuz indirimli fiyatına göre fena durmuyor? @umtk

BeğenFavori PaylaşYorum yap