Oyuncu laptoplarının kendisiyle çelişen bir ifade olduğunu iddia eden bir yazı. Hem düzgün çözünürlükte oyun oynatacak hemde incecik olacak şeklinde istekler üzerine geliştirilmeye çalışılan ama bugüne kadar doğru dürüst bir örneği gelmeyen bir aile. Bende yazılanlara kısmen katılıyorum. Oyun canavarı olacaksa mobil olmaz , mobil olacaksa oyunu düzgün oynatmaz. 2010 çıkışlı masaüstü bilgisayarım, arkadaşımın 2016 çıkışlı görece üst seviye laptopunu tokatladığında ikna olmuştum. Taşınabilirlik bir mecburiyet değilse leptop almak zerre mantıklı gelmiyor. Benim için olsa olsa ikinci cihaz olur.

https://eksiseyler.com/gaming-laptop-kavraminin-oksimoron-bir-ifade-oldugu-gercegi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cirrus @fatihgulcicek

  Eş değer masaüstü sisteme göre ağırlık ve boyut tasarrufu sözkonusuysa bir çelişki olduğunu düşünmüyorum. Bundan sonra verimsizlik konuşulur.

 • armagan @93-truva

  yaz aylarında kasanın sıcaklığının üzerine elini koymak çok kötü oluyor ayrıca rahat görüş açısı sağlıklı oturma için ekranın yüksekte durması gerekiyor bu durumda harici klavye bağlamak zorunda kalıyorsunuz, bu sefer de cücük kadar laptop ekranı uzakta kalınca hiç bir şey göremiyorsunuz, yani harici monitör de takmak gerekiyor. yani sonunda gene slim kasa kötü soğutmalı bir masaüstünüz olmuş oluyor 😁
  öğrencilerin haricinde mantıklı gelmiyor bana.

 • Player 1 @player-1

  masaüstü kalmadı ki, oyuncu laptobunun yerine geçsin? Oyun oynamak için kasa toplamak yerine millet direk konsol alıyor. Bizim gibi fakir olmayan ülkelerde adamlar PlayStation alıp yanına da xbox koyuyor. Laptobunu da kişisel bilgisayar olarak ister salonda, ister mutfakta isterse de starbucks'da kullanmak için alıyor.
  Artık masaüstü kasalar şov malzemesi oldu. Millet sağına soluna led ekleme derdinde. 8K oled monitöre bakmaktan sıkıldıkları zaman kasa izlemeyi planlıyorlar.

  • barış @peace

   Çevrenizde masaüstü kullananın olmaması masaüstü kalmadığı anlamına gelmiyor. O topluluğa girdiğinizde sayının gayet fazlalığını görüyorsunuz. Yılların laptop kullanıcısıyken masaüstüne geçtim, birçok konuda rahat ettim. Laptoplar 90 derecede yanıyorken tam yük altında işlemcimin gideceği max ısı 52 derece. Beraber baldurs gate 3 oynadığım arkadaşım yeni aldığı son model msi laptopuyla 50 fps'te oynuyorken benim donanımım ondan daha düşük olmasına rağmen aynı ayarlar + çözünürlükte 120 fps alıyorum. Adama dert oldu kaç haftadır uğraşıyor fps yükseltmek için.

 • Mustafa N. @mustafanr

  Razer Blade fan sesi hariç çok iyi makine

 • Metin Girin @babazula

  X86 gidecek dertler bitecek, bahsedilen konuların temeli enerji verimsizliğinden kaynaklanıyor. Tuğla kalınlığında olmayan fansız laptoplar, el konsolları Arm, Risc işlemciler ile hayatımıza girip mini fırınlardan kurtaracak inşallah

  • Tarık @xahve

   bak bak gitti şu an x86 hop yok aa 🙂 bir yere gitmez o

  • Metin Girin @babazula

   @xahve oyuncu laptopundan bahsediyoruz server değil. daha ucuz ve verimli alternatifi sunulduğu takdirde ne tüketiciler tercih eder ne firmalar üretim maliyetine katlanır. X86 telefon üreten kalmadığı gibi. Çok meraklısı olan 300watt çekmekle övünen laptobunda geyta 6sını oynasın o zaman

  • Tarık @xahve

   @babazula telefonda elektrik sorunu var, ama masaüstüde elektrik sınırsız, o yüzden kimse bunu dert etmiyor

  • okanaytimur @okanaytimur

   @xahve Şöyle bir durum var. İşlemciler ilk üretildikleri dönemde RAM pahalı bir ürün olduğu için boyutunu küçük tutuyorlardı. Bu da işlemcinin birden fazla işi tek seferde yapması demek. Örneğin çarpma işlemi için Intel ve AMD gibi CISC işlemciler de
   MULT 1:2, 2:3; komutunu verince işlemcinin anladığı ;
   "1 konumundaki değeri al, 2 konumundaki değeri al, bunları çarp, 1 konumuna yaz"

   Aynı işlemi ARM gibi RISC işlemcilerde ;
   LOAD A, 1:2,
   LOAD B, 2:1,
   PROD A,B
   STORE 1:2, A

   komutu ile yapıyoruz.
   Bu işlem CISC üzerinde yaptığımız işleme göre RAM üzerinde daha fazla bellek kaplıyor ama işlemci bu kodu çözmek için çok daha az zaman harcadığından işlemci daha hızlı çalışıyor.
   İkisinin de birbirine göre avantajları var. Modern işlemciler RISC tarafı ağır bassa da bu iki mimarinin hibrid versiyonları gibi.
   Örneğin Intel işlemcilerin için içinde RISC mimarisi üzerine kurulu parçalar mevcut. Gelen komutun ne olduğuna göre bunu RISC ve ya CISC kısmında çalıştırabiliyor.
   Ve ya ARM işlemciler bazı CISC komutlarının daha verimli olduğunu tespit edip bunları yeni işlemcilere uyarlıyorlar. CISC tarafında çok büyük bir devrim olmazsa gelecek RISC mimarisi üzerine kurulacak gibi.
   Özellikle Apple'ın öncülük ettiği System On Chip mantığı gibi bellek, yonga ve çekirdekler tek parça teknolojiler RISC tabanlı. CISC işlemciler zaten yeteri kadar kompleks oldukları için buna çok uygun değiller.
   Tabi 60 yıldır CISC tabanlı işlemcilere özel üretilen yazılımları bir çırpıda kaldırıp atmak mümkün değil. Apple Mac tarafında çok bir uygulama yelpazesi olmadığı ve biraz da diktatör modunda takıldığı için yapabildi. Ama linux ve windows tarafında milyarlarca yazılımı arkada bırakamazlar. Keza Microsoft 2012 yılından beri RISC tabanlı işlemcilerde çalışacak bir windows için uğraşıyor en son Snapdragon X Elite gibi işlemciler ile Windows'u taşımayı deniyor. Intel ve AMD'nin bu konuda çalışma yapmadıklarını düşünemeyiz elbet.

   Bir yandan da son 10 yıldır popülerleşen "Bir işletim sistemi tüm cihazlarda çalışacak." mantalitesine RISC çok daha uygun. telefon, buzdolabı ve bilgisayarda tek bir işlemci tipine derlemek çok daha verimli.
   Levent Abi bu konuda çok güzel bir video hazırlamış bir ay önce. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

   https://www.youtube.com/watch?v=vr1jHeKj0Mc

  • Metin Girin @babazula

   @xahve konu oyuncu laptobu. “sınırsız elektrikli masaüstü” değil OYUNCU LAPTOBU.

  • Tarık @xahve

   @babazula Laptop'ta oyun oynuyorsan fişe takacaksın, sonuçta sınırsız elektrik, kimse otobüste giderken oyun oynamıyor.

  • Metin Girin @babazula

   @xahve Allah allah onu diyoruz işte x86 sürekli elektriğe ihtiyaç duyuyor bu yüzden laptop, telefon, el konsolu gibi taşınan cihazlarda verimsiz. En gelişmişi 2 saat pil yetirebiliyor. Günümüzde kullandığımız Arm işlemcili Macbooklar, risc mimarili akıllı telefonlarımız için prize takılı olup olmamasının bir önemi yok, hep aynı performansı veriyor. Çünkü mimari buna göre dizayn edilmiş. Bu işlemcilere windows 12 ile beraber uyumluluk sağlayınca ve yazılımlarla oyunlar da bu mimariye göre güncellenince aynı fiyata yük altında x86’nın beşte biri kadar elektrik tüketen, boşta onda biri kadar elektrik tüketen, thermal throttling yapmayan, fana ihtiyaç duymayan sistemler ortaya çıkacak. Bu teknolojik atılımla ne tüketici tarafında ne üretici tarafında laptop, el konsolu gibi cihazlarda x86 kullanmanın bir anlamı kalmayacak.

   Şöyle düşünelim bir sporcusunuz. Aynı fiyata hem ekmek hem et satılıyor. Ekmeği yediğiniz zaman 2 saat koşabiliyorsunuz ve kan ter içinde kalıyorsunuz çünkü karbonhidrat şekerinizi yükseltiyor. Eti yediğiniz zaman 10 saat koşabiliyorsunuz ve hiç terlemiyorsunuz. Bu durumda ekmek yemeyi seçmezsiniz değil mi, aynı bu durum.

   Peki bu kadar verimli bir şeyse neden hâla bilgisayarlarımızda kullanmıyoruz? Çünkü Wintel denilen bir kartel var. Windows ile Intel daima birbirini destekleyecek şekilde hareket etmek üzere zamanında anlaşıyor. Intelin yeni mimaride işlemci üretmesi için yeni fabrikasının kurulması bekleniyor, bununla gelen işlemcileri de en erken 2026’da piyasaya süreceği bekleniyor. Microsoft’da Intel’in bilgisayar piyasasında pazar payını telefonda olduğu gibi risc işlemcilere kaptırmaması için Intel bu işlemcileri çıkarana kadar Arm işlemcilere(günümüzdeki macbooklar) tam Windows desteği sunmuyor. Intel risc mimarili işlemcisini çıkarınca Windows 12’yi çıkaracak ve Qualcomm, Mediatek, Rockchip işlemcili, içinde geriye uyumlu ve tam destekli Windows yüklü bilgisayarlar ve belki Windows 12 yüklü telefonlar piyasada olacak.

 • nineleven @nineleven

  2016 çıkışlı olan laptop en baba GTX 900 serisidir.
  Onlar mobil kartlardı. m takısı vardı.
  1000 serisinde masaüstü ile tıpatıp aynı performansı vermeye başladılar. Ama CPU'da hala aynı terane devam ediyor..

  online oyun - simulasyon ile uğraşanlar masaüstünde çok daha rahat ederler.

  Ben oyuncu laptoplarını seviyorum.. All-in-One'ın kralı..
  Herkesin PC toplamaya bütçesi , yeri , zamanı , bilgisi yok.

  Orta - alt seviyeler gayet mantıklı.
  Üst seviye oyuncu laptoplarında size katılabilirim..

 • AB9 @sqn

  yazının özeti: "oyuncu laptopu olmaz çünkü ufacık alan, fan yetmiyor, dolayısıyla termal throttling. ama başaran örnek var, hem de daha ufacık alanda steam deck."

  yazıda da geçtiği gibi oksimoron bir yazı olmuş. oyuncu laptopu bal gibi de olur ama x86 ile sahiden olmuyor, zira mimari değişikliği gerekiyor. arm üzerinde çalışan daha kompakt windows ile bal gibi de oyuncu laptopu olur.