Arkadaşlar LPG montajı işin ustası tarafından yapılırsa ayarları doğru olursa, bakımı zamanında düzgünce yapılırsa yine de motor için zararlı mıdır? İstediğin kadar iyi bak sadece zararı geciktirirsin gibi şeyler okuyorum da.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • KRAK3NN @passenoir

  Evet hatta artı olarak araç uyum sağlayacak mı? Yoksa çok çekersin LPG'den istediğin kadar ayar olsa da yok tekler yok çok yakar bilmemne derdi bitmez LPG'nin

 • Orcun @orcun

  Lpg doğası gereği daha yüksek sıcaklıklarda çalışıyor. Bu da haliyle motorun şayet blok veya üst kapağı alüminyum vs ise sorun yapabilir. Çünkü o motoru üreticisi belirli sıcaklıklarda max çalışma sıcaklığı belli olacak şekilde tasarlıyor ve üretiyor. E sen üstüne lgp koyduk daha az yakıyor falan ama e sistemin içine etti durumu olacaksa hiç o topa girme. Eski motorlarda daha mantıklı lpg işi çünkü eski motorlarda malzeme oluk oluk kullanılmış, sıkıştırma oranları düşük vs. beygirler düşük hacimler 1.6 2.0 olsa bile 80 90 100 110 beygirler ama tork ölü falan durumunda e çünkü sıkıştırması düşük parçanın çalışma sıcaklığı farklı daha kalender oluyor. Golf'ün veya vw mesela hitler dediği birtane 1.6 atmosferik motoru var, dümdüz 1.6 hacminde turbo falan yok zaten ama lpg'e uyumlu motor takıyorsun yağını suyunu bakımını aksatma ölene kadar bin gibi birşey. İşte mercedes'in eski e kasaları bunlara takıyorlar mesela gene aynı şey. Yeni nesilde biraz lpg işi sıkıntı, çünkü sıkıştırma oranı inanılmaz arttı yetmedi turbo gibi bir parça konuldu 3 silindir 1000 cc turboyla 150 160 beygir bilmemne tork erken o motor zaten haddinin çok üstünde sınırda kullanılıyor sen birde ona lpg taktığın an sınırı aştın. Yazılımla da mesela bunu yaparlar, ya ona o mühendis bunu uygun görmüş testleri benchmarkları yapmış bu olsun demiş yapmış sen ona turbo basıncını işte ateşlemeyi oynarsan o motoru kucağa laps diye alıyorsun. Benim mesela 1.2 tdi ile oynayan çok yok işte 100 beygir yaptık 110 yaptık vs sonra adı çıkıyor '' KRONİK BUNLAR BOZUK MOTOR '' diye vs halbu ki alakası yok. Yazılım atıp hiç etmişsin veya 78. sahibisin artık ..pu olmuş arabayı kullanıyorsun vs. bakım zaten hak getire sonra motor öldü kronik sıkıntılı bla bla. 😀

 • ESK @apollo

  Aracıma 9bin km de lpg taktırdım, şu anda 112bin km de. Periyodik bakımlar harici servise gitmedi, lpg filtresi değişimi hariç herhangi bir masrafı olmadı. Araç ilk gün nasılsa şimdi de öyle. Ne kadar süre kullanacaksınız bilmiyorum ama uyumlu, kaliteli bir kit ve düzgün montaj ile en az 200bin km sıkıntısız binersiniz. Benim araç lpg ile 100bin km yi geçti işte.

 • Alptekin @alptekinck

  lpgnin zararı yüksek sıcaklık ve kuruluktan kaynaklı pistonun aşınması. düşük devirde kullanmak dert etmemek için yeterli olur herhalde.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Ya bu biraz su yerine sudan daha az besleyici daha az tatlı daha kötü bir içecekle yaşamını devam ettirmek gibi. Yaşarsınız ama bir süre sonra höh yani dersiniz. Düzgün kullanılırsa ve enjeksiyonlu düzgün bir lpg takılırsa (şerefsizin biri bizim enjeksiyonlu arabaya karbüratörlü araba lpgsi takmıştı yıllarca kullandık ve ağzına etti o dönem arabanın), bakımları düzgün yapılırsa sıkıntı yaratmaz ya da az yaratır.

  Ha ne olur birazcık performanstan ödün verirsiniz özellikle araba yüklüyken yokuş vs gibi senaryolarda.

  Nadiren de olsa hafif teklemeler yapabilir.
  Yağı daha sık değiştirmeniz, bakımları vs aksatmamanız gerekir.

  Çok sıcak havalarda hararet benzine göre biraz yükselebilir.

  Ama fiyat avantajı zaten bu yağ değişimini vs fazlasıyla sağlıyor. E baktınız hararet yükseliyor anlık olarak benzine geçebilme gibi bir şansınız da var. Kısaca düzgün kullanırsanız kalıcı bir şey olmaz.

  Aracım 99 model ve 13-15 yıldır lpg kullanıyorum, özellikle düzgün enjeksiyonlu yani sıralı sistem lpgye geçtikten sonra baya baya rahatladı araç yani aracınız için uygun lpgyi bağlatmanız çok önemli. Mesela bu sıralı sistemin de ucuzunu takmış adam. Bir önceki nesil. Gittim sordum e abi araba eski diye şey ettim diyor. SANANE ULAN ESKİYSE sen bana seçenekleri sun ben seçeyim değil mi. Mutlaka sorun taktırırken en iyisi en teknolojik, sensörleri en kalitelisi vs olsun o yüzden güzel bir yere taktırın diyorlar. 😂

 • Cihat @cihat

  Lpg'de 2 önemli şey vardır.

  1. Motorun lpg uyumu
  2. Doğru marka ve doğru montaj.

  Bu şartları karşılıyorsa yüzbinlerce km sorunsuz kullanırsınız. Lpg her halükarda motoru biraz daha yıpratır fakat o kadar abartıldığı kadar yıpratma olmaz. Örneğin benzinde motor 600 bin km'de bitecekken lpg'de 500 bin km'de biter. Ama o arada ciddi tasarruf olur hatta aracın parasını amorti edersiniz.

 • Kesb-i @kesb-i

  Taktığınız motora göre değişmekle birlikte daha sıcak çalıştığı ve basınçtan ziyade ısı ürettiği için benzinli haline kıyasla yıpratıcı olması kaçınılmaz. Oksijen kaynağı gibi düşünün. Contalar, subaplar, segmanlar vs hepsi daha çok ısınacak.

 • Daviance @daviance

  Zararlıdır kuru yakıt ve yüksek derece ,benzin hem düşük sicaklikla çalışır soğutma ve yağlama özelliği vardır , boruları va her şeyi kurutuyor.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  İlk zamanlar ayar yaparken biraz sıkıntı çekersin sonra benzinle kullanır gibi kullanırsın. Ben klima için birkaç kere ayar yaptırmıştım o kadar. 30bin km dir lpg ile kullanıyorum. Gaz kelebeği kurum yapıyor tekleme yapıyor bazen oda işte gidip temizletiyorsun biraz balata spreyi sıkıp siliyorlar kurudumu tamam.
  Ama işte temelde aracın gücüne uygun bir lpg kiti takılması lazım. Yetersiz ve ucuz diye taktıkları kitler insana illallah ettirir. Yağ değişimi gibi senelik bakımlarını yaparsanız sıkıntısız kullanırsınız. Bakım da işte gaz kelebeği temizlemesi ve filtre değişimi. Çok basit şeyler.

 • Omer @omerf97

  50binde aldigimiz arac 280binde suan, hic lpg ile ilgili sorun cikarmadi arada sibop ayari gerektiriyor sadece.