Artık yasak kalktığı için rahat konuşabilirim. İncelemeden de gördüğünüz üzere 30 serisinde güç tüketimi çok yüksek ama çok çok iyi bir soğutma ile bunun olumsuz etkileri gizlenmiş. Intel'in tökezlemesi ile öne geçen AMD'ye uzun zamandır ilk defa bir kapı açılmış. Eğer daha az güç tüketen ve daha az ısınan bir kart yapabilirlerse ki henüz yapamadılar, üretici açısından kart maliyeti düşer. O zaman 3070-80 arası aynı ya da yakın performansı daha ucuza verme imkanları doğar. Bu kez Ray Tracing de olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özkan Tokgöz @12ozkan123

  Tabi yazılım sorunsuz bir senaryo da olmalı

 • sangreal_1905 @sangreal_1905

  275-300W TDP konuşuluyor ve 3080 performansı deniyor hayırlısı.

 • Emre @xyz

  AMD yeni oyunlar çıkmadan "Game Ready" sürücüsü hazırlayacaksa güzel olur.

 • Orcun @orcun

  Valla Murat hocam amd önce gitsin sürücü hatalarını düzeltsin sonra gelir nvidia'a rakip olur. 5700XT alanlar sövüyor. Kadir gecesi doğanlar işte yaratıcının sevdiği kullar olanlar pek sorun yaşamıyorlar ama çoğu insanların şikayetçi bu seriden. Isınmasını vs geçtik yani adam oyun oynayamıyor ? ekran kartını insanların çoğu oyun oynamak için alıyorlar değil mi ? e oyunu dahi oynatamıyor. Ki ekran kartı tek ve ya en net işini yapamıyor. Adam yazmış alt tab ile oyundan çıkamıyorum siyah ekran vs. ya bu sorun nvidia'da 8800 gts 320 mb'lık sürümde vardı ya 13 sene öncesi diyeyim. Garip garip hatalar bilmemneler vs. vs. vs. hadi Ray Tracing'i kotardılar yaptılar vs de e nvidia'nın başka üstün olduğu konu cuda keza dlss olayı ondan sonra rtx voice falan ya bunlar amd ekran kartında yok ki ? ha olsa da ne değişecek ? amd daha düzgün yazılımı sürücüyü veremiyorken bunları düzgün verebilecek mi ? ben hiç sanmıyorum.

 • lterlemez @lterlemez

  Bence, AMD, NVidia'nın bir serisi kadar daha bekleyecektir. Ha, ortadan hallice bir kart çıkartırlar ama henüz kastırmayacakları yönünde benim görüşüm.

 • Equitatus @equitatus

  AMD 2. oyuncu olarak devam etmek istiyorsa bu dediğiniz doğru. Ama eğer işlemcide olduğu gibi birinci oyuncu olmak gibi bir amacı varsa yapması gereken ne kadar güç tüketirse tüketsin Nvidia'nın şu anda sunduğu en üst karttan en az %15-20 daha performanslı bir kart çıkarmaktır. Zaten AMD 3090 performansında bir kart sunarsa Nvidia 3090TI'ı verir piyasaya, o yüzden ya aynı kalitede bir kart çıkartıp ardından 3090Ti'a rakip başka bir kart çıkartacak ya da en başından 3090'a fark atacak. Ancak AMD'nin bununla başa çıkabilmesi pek olası görünmüyor. Nvidia'nın hanedanı devam edecek gibi görünüyor.

 • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

  Elinize sağlık güzel inceleme olmuş.Benim beklediğim özellik 3d animasyon özelliği.Yani kartın kameradan ben konuşurken yüzümü algılayıp yada yaptığım hareketi algılayıp onu ilgili yazılıma 3d animasyon olarak aktarabilmesi. Bakalım biraz ucuzlasın amd de kartlarını çıkarsın duruma göre almayı düşünüyorum hem döküm kaliteside artar 5-6 aya hem yazılımlar oturur.

 • Adem Gdk @aguduk33

  Soğutmanın iyi olması fazla güç tüketimini meşrulaştırmıyor. Sonuçta daha fazla güç tüketimi demek daha fazla CO2 emisyonu demek. İyi soğtunca daha düşük CO2 çıkmıyor. @gamsizm

 • Temp 🔚 @temp

  "Eğer daha az güç tüketen ve daha az ısınan bir kart yapabilirlerse" olayını rüyada görsem dahi inanmam. Zira Intel ve Amd'yi kıyaslamıyoruz, Nvidia ve Amd'yi kıyaslıyoruz. Nvidia bile 7 nanometre ile yüksek güç tüketimli bir senaryo sunuyorsa Amd'nin hiç şansı yok demektir.

 • ismail ozan izci @asaltek

  AMD'nin bu aralar tek derdi, konsolcuların kartlarını zamanında yetiştirmektir gibime geliyor.
  Sonra da oradan kazanacağı Baralar ile nvidia'ya nasıl bileniyor, artık görürüz.

  RTX30 serisi sonrası AMD;
  https://youtu.be/Eh2nwGOH3DM

  AMD bu konuda daha fazla salağa yatarsa, nvidia sonraki konsol neslinde AMD'yi belki de ters köşe yapacak, fena bileniyor. AMD'nin cpu+gpu kozu sağlam ama, bu işler belli de olmaz ki, nvidia bu.

 • Alpi Atansay @alpi350

  Açıkçası bu defa çuvallamışlar. Seneler öncesi çift GPU barındıran GTX 690'ın TDP değerine ulaşmış neredeyse RTX 3080. Günümüz için gerçekten çok yüksek rakamlar. Nispeten RTX 3070 daha uygun bir ürün gibi duruyor.