iOS Programlama Swift Giriş HelloWorld Uygulaması

#iOSProgramlama #Swift

Hello World Uygulamasından Başlayacağız 😀 ve TeknoSeyir Mobil iOS Uygulamasının yapımına geçerek devam edicek...

https://itunes.apple.com/us/app/teknoseyir-mobil/id1190131055?ls=1&mt=8

 

Yeni Proje Oluşturma:

 

Xcode u açınca bu ekran ile karşılaşıyoruz bu ekranda "Create a new Xcode project" diyoruz.

 

"Single View Application" seçili olarak geliyor bir şey değiştirmeden "Next" diyoruz.

 

"Product Name:" kısmına uygulama adını giriyoruz. Team kısmında Personel Team diye de yazabilir. Apple Developer Hesabı olmadan da uygulama yapılıp telefonda test edilebilir ama mağazaya yüklenemez. .ipa dosyası alınabilir. Telefonda çalıştırırken ayarlardan izin verilmesi gerekir. Ayarların tam neresinde olduğunu hatırlamıyorum ama çalıştırmaya çalışınca ekranda uyarı olarak gösteriyor zaten 😀

sol tarafta bulunan Main.storyboard a 1 kez tıklıyoruz. Ve Sağ altta bulunan alandan Label ve Buton u sürükle bırak şeklinde sahneye ekliyoruz. "Filter" kısmına eklemek istediğiniz komponentin ismini yazarak daha hızlı bulabilirsiniz.

Sağ üstde 2 tane daire şekline benzer bi şekil olan yere tıklıyoruz. Ve Label ın üzerine gelip farenin sağ tuşuna basılı tutarak sürükleyip class ViewController ın altına bırakıyoruz. Çıkan ekrandaki "Name" kısmına label giriyoruz ve "Connect" diyoruz.

Aynı işlemi Button içinde yapıyor ama bu sefer "Connection" kısmında "Action" u seçiyoruz "Name" kısmına da buttonAction girip "Connect" diyoruz.

@IBAction func buttonAction(_ sender: Any) {
label.text = "Hello World"
}

buttonAction un içine üstdeki kodları ekliyoruz.

Sol üstten çalıştırmak istiğimiz modeli seçip "Play" tuşuna benzer tuşa basıyoruz.

Sonrasında seçtiğimiz modelin simulatörü açılacak ve uygulama çalışacaktır. Bu işlem uzun sürebilir 😀

Simulatör açıldığında butona tıkladığımızda Label yazısının Hello World olarak değişmesi lazım 😀

Sonraki bloglarda görüşmek üzere...

 

Not:

Çalıştırdıktan sonra durdurmak için Play tuşunun yanındaki Durdur tuşu durdurur.

Seçtiğiniz model gerçek boyutlarıyla ekranda açılacaktır ve ekranda büyük yer kaplayabilir bu yüzden Simulator e tıklıyken (Simulator ön plandayken) yukardaki menülerden

Window-> Scale %75 %50 gibi değerlerle Simulatörün boyutu küçültülebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Radxa Rock

Tekrar selamlar, Ürünler elime ulaştı genel bir değerlendirme daha yapmak gerektir. Epeyidir deniyorum ama yazma fırsatım olmadı. Geçen yazıya, sipariş süreçlerini soranlar oldu bu yüzden o kısmı ayrıca yazıyorum. Başlıklardan vererek yazmaya çalıştım. Bu kısımlar ilginizi çekmiyorsa atlayabilirsiniz.

--------------------------------
# KARAR VERME AŞAMASI
--------------------------------
Aslında gönlüm Raspberry-pi'deydi ama hem işlemcisi hem de RAM'i çok az geliyordu. Bu kapsamda RAM'i 1 GB olan bir modeli var mı (modelC) veya çıkacak mı diye aramaya başladım. Radxa'yı bu sayede buldum: Tek kart bilgisayarlar için Wikipedia'da bir karşılaştırma sayfası buldum, ürün burada gözüme çarptı, hemen bir youtube kontrolü yaptım. Ürünün özellikleri benzerlerine göre çok yukarıdaydı ve hemen sipariş etmeye karar verdim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_single-board_computers

--------------------------------
# SİPARİŞ AŞAMASI ve SİTE SEÇİMİ
--------------------------------
Sonrasında birkaç güvendiğim siteye baktım. Ürünün fiyatı çoğu yerde aynıydı. Ürün ve firma yeni olduğu için kalite vb sıkıntılar yaşayabileceğimden endişe ettiğim için direk üreticiden almak daha mantıklı geldi. Hem bu sayede biraz daha fazla para kazanırlar ve biraz daha yatırım yaparlar. Sayfasında kendi tavsiye ettikleri satıcılar var, içlerinde Seedstudio var, site 50 doların üzerindeki siparişleri bedava gönderiyor. 10 Dolar tasarruf yapmak için kullanabilirsiniz. Ben kendi sitesinden aldım ve PAYPAL kullandım. 2 tane cihaz ve bir şarj cihazı bana 225 dolara mal oldu. Cihaz başı 10 dolar normal posta ücreti ödedim. Türkiye'de olmadığım için bir sıkıntı olmadı. Türkiyeden sipariş verecek arkadaşların tek cihazdan fazlasını sipariş vermemelerini tavsiye ederim. 100 Euro sınırını aşar ve direk gümrüğe takılır, uğraşırsınız.

http://www.seeedstudio.com/depot/

--------------------------------
# ULAŞIM & TAKİP
--------------------------------
29.04.2014'de siparişi verdim elime 22.05.2014 tarihinde ulaştı. Siparişte sonra Radxa firması bana bir takip numarası verdi. Çok profesyonel olduğunu söyleyemem, takip için bana gönderdikleri referans site TNT'nin adresi idi ama tabii ki TNT ile göndermemişlerdi, Referans numarasından Singapore post olduğunu anladım ve oranın sitesinden takip ettim.

03.05.2014 tarihinde kargonuz alınmıştır diye mesaj çıktı. Aradaki 4 günde (hafta içi) ne olduğunu bilmiyorum.

Sonrasında ülkenize gönderilmiştir mesajı çıktı. Sonrasını İtalya'nın posta sitesinden takip ettim. Neredeyse 1 ay sonrasında ürün elime ulaştı.

Status Date Status Description
03-05-2014 Received from Customer
05-05-2014 Despatched to overseas (Country code: IT)
15-05-2014 Arrived at overseas (Country code: IT)
22-05-2014 Product Delivered (Country code: IT)

--------------------------------
# KUTU AÇILIM DENEYİMİ
--------------------------------
Nette kutu açılmı videosunu bulabilirsiniz. Linkini tekrar paylaşacağım. Kendim çekmedim ama 1-1 aynı geliyor. Hiçbir hasar yoktu. Şeffaf kutusunun montajı bir 5 dk alıyor. Ama düşündüğümden daha kalın ve sağlam. Sanırım bir kez montaj ettikten sonra bir daha çıkarmazsınız. Üst kapağı menteşeli olarak açılır yapmışlar ayrıca tüm giriş çıkışlara denk gelen yerleri de boşluk bırakmışlar. Yani cidden dört dörtlük bir kılıf olmuş. Diğer ürünlerde bir de kılıf için para harcayacağınızı unutmayın.

İçinden çıkanlar : Cihaz + Elektrik kablosu + wifi anten + şeffaf kılıf

Önemli Not: Adaptör çıkmıyor. Cihaz 2A'e cidden ihtiyaç duyuyor. Normal telefonlarınki ile belki çalışır ama CPU+GPU yüklenince cihaz kitlenebilir veya sorun yaşayabilirsiniz. Bir tablet şarj cihazı gerekiyor.

Cihaz resimdekinden de kaliteli gözüküyor. Kartın tasarımı güzel. Hiçbir soğutucusu yok, belki cpu'nun üstüne pasif bir soğutucu eklenebilir. Bu konuda yoğun kullanacak kullanıcılara (1080 film izleyeceklere) tavsiye ederim. Bazı kullanıcılar fan bile eklemişler ve cihazın üzerinden beslemesini yapmışlar. Hatta yazılım ile açılır kapanır bile yapılabilir. 🙂 Epeyidir soğutucu olmadan kullanıyorum; hiçbir sıkıntı olmadı. Ama ufak bir pasif soğutucudan bir zarar gelmez. Yakında takmayı düşünüyorum.

Ben direk bir HDMI kablosu taktım, bir de mouse ile direk TV'ye bağladım. Cihazın güzel yanı bu, direk çalışmaya hazır geliyor. Sizi yeşil bir RADXA yazısı ve Android 4.2.2 karşılıyor. Artık gerisi bize kalıyor. Kendi deneyimlerimi paylaşayım.

--------------------------------
# ANDROID
--------------------------------
Cihaz tam bir android deneyimi sonuyor. İlk açışışta cihaz 720P'de modunda başladı fakat ayarından 1080P ye hiçbir sorun yaşamadan çıkardım. Bir android tabletin her şeyini sunuyor, Google'ın tüm hizmetleri çalışıyor, hatta cihaz direk boot'lu geliyor. Android açısından tam bir bitmiş ürün diyebiliriz. Hiçbir şey gerekmiyor. Cihaz android ağırlıklı hazırlanmış. 1GB kadar alanda Android çalışıyor, ayrıca 4GB kadar bir alanda SD kart gibi tanıtılmış. Bunun üzerine sizde SD kart takabilirsiniz, SD kart 2 diye görüyor. USB bellekleri denedim. En krıtik konu 1TB'lık USB3 taşınabilir 2,5'luk harddiski hiçbir ek güç kaynağı gerektirmeden tek USB üzerinden taktım ve çalıştı. Tabii ki cihaz USB3'ü desteklemediği için hızı USB2 hızında kaldı fakat filmleri izlemek için yeterli oluyor.

OTG kablosu denedim sorunsuz çalıştırdı. Üzerine çeşitli cihazlar ekledim.2 tane USB zaten var fakat OTG'nin çalıştığınız da denemiş oldum.

FAT32 ve NTFS sıkıntısız çalıştı fakat exFAT'i tanımadı. Belki Android'in ileriki versiyonlarında veya ek yazılım ile destek gelir bilemiyorum.

Birçok uygulama kurdum ve denedim açıkçası hiçbir sorun yaşamadım. Android ARM mimarisine daha uygun olduğu için sıfır sorun ile kullandım. Antutu banchmark yazılımını kurdum ve çalıştırdım. 18.500 gibi bir puan aldı. Samsung S3'den bir tık daha iyiydi karşılaştırmalarda.

Birçok kişinin merak ettiği 1080P video çalıştırdı mı sorusu var? VLC ve MXPLAYER deneyerek, donanımsal codec ile 1080P 4-5 tane filmi taşınabilir hard diskin üzerinden denedim; hiçbir sıkıntı olmadan çalıştı. Alt yazı vb şeyler zaten androidin özellikleri bunları söylemeye gerek yok sanırım. Ses için HDMI'dan transfer edebiliyor ayrıca Optik ses çıkışı da mevcut. Şu anda optik bir ses sistemim yok ancak 1-2 ay sonra İstanbul'a döndüğümde deneyebilirim. Unutmadan, Optik için 5+1 desteği yok sadece stereo olarak çıkış veriyor diye bir not var belirtmiş olayım. Normal stereo kulaklık çıkışını test ettim çalışıyor.

Oyun konusunda çok emin değilim şimdilik birkaç oyun denedim sorunsuz çalışıyor ama bazen hafif bir yavaşlıyor gibi... Benim tavsiyem oyun oynamak isteyenlerin OUYA ne NVIDIA SHIELD gibi bu iş için yapılmış ürünleri almaları yönünde. Teknoseyir'de ikisininde incelemesi var.

Evet gelelim linux kısmına, uygulamalar altında bootubuntu diye bir uygulama var bastığınızda cihaz yeniden başlıyor ve linux olacak açılıyor. Şu kısım çok önemli siz istemediğiniz sürece ürün siz hangi modda kapatırsanız o modda açılıyor. Yani aç kapat yaptığınızda boot ayarları gitmiyor takii siz değiştirinceye kadar. Bu kısmı benim kafama takılıyordu. Linux'de de aynı şekilde boot with android diye uygulama var.

--------------------------------
# LUBUNTU
--------------------------------
Lubuntu için android kadar iddealı konuşamayacağım. Bir problemi yok özellike erver olarak sıkıntısız çalışıyor. SSH ile bağlanıp hemen çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Ben hemen paket yönetimi ile torrent ve vnc server kurdum alet tık etmedi. Ben Lubuntu'yu pek sevmedim, bence bu donanım Lubuntu'dan fazlasını da çalıştırabilecek durumda. Lubuntu çok sade kalıyor ama sonuçta linux olduğu için istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Buradaki en ciddi sıkıntı aletin disk bölümlendirmesi. 8GB'lık içindeki NAND belleğin çoğunluğu android'e gidiyor. Linux için neredeyse 1 gb bir alan kalıyor. Burada biraz uzman olup taktığınız SD kartın üstüne kurulumları yapmanız gerekecektir açıkcası ben bu kadar uğramadım. Torrent için denedim 32 gb'lık USB üzerine sıkıntı olmadan çekiyorum. Bu şekilde sizde kullanabilirsiniz.

Üzerindeki giriş çıkışları ve ledleri denemek için linux tabanını kullandım. shell üzerinden direk olarak basit giriş çıkışları okuyabiliyor ve değiştirebiliyorsunuz. Ben led'ler ile bir deneme bile yaptım. Üzerindeki tüm led'leri kontrol edebiliyorsunuz. Eternet için olanı bile açıp kapatabiliyorsunuz. Gerisi size kalmış daha önceki tanıtımda giriş çıkışlardan bahsetmiştim epeyi zengin bir içerik sunuyor.

Zaman bulduğumda başka bir işletim sistemi kurmayı deneyeceğim internette Ubuntu 14.04'ün kurulumunu anlatan birkaç doküman buldum. Bu kısımda da masaüstü için yine lubuntu anlatılmış... Linkini paylaşıyorum umarım işinize yarar. Elementary OS ile bence çok güzel olabilir ama benim de çok linux bilgim yok çözmek biraz zaman alacaktır.

http://androtab.info/radxa_rock/ubuntu/

Kutu açılımı : https://www.youtube.com/watch?v=69y02SC_7H8

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

Nvidia 3D Vision

Pasif 3D destekli LG TV'lerde Nvidia 3D vision ile 1080p@60Hz rehberi ve incelemesi

3D Vision deneyimini keyifli yaşamak için illaki 120, 144 Hz monitör veya DLP Projektör sahibi olmak zorunda değilsiniz. 3D LG TV (pasif gözlüklü) ve Nvidia ekran kartı sahipleri de bu keyfi 720p çözünürlüğe mahkum olmadan ya da 1080p@24Hz rezilliğiyle uğraşmadan aktif gözlüklü modellere yakın, hatta kimi zaman daha iyi bir 3D deneyimi yaşayabilirler.

Bu yöntemde 3D Vision destekli ekran kartınızın 3D sinyalini sınırlayan veya düzgün ulaşan sinyali hatalı yorumlayan 3DTV'lere "interlaced ve interleaved" yöntemlerini bir arada kullanarak ve LG TV'mizi kendi yazılımındaki hatadan faydalanarak olması gereken 3D'ye en yakın deneyimi yaşamaya çalışacağız.

LG LW5500 sahibiyim ve aşağıdaki yöntemin LW4500 ve daha yeni modellerin bazılarında sorunsuz çalıştığını söyleyebilirim. Her LG marka pasif 3D'li TV'de düzgün çalışmayabilir. Diğer marka pasif TV'lerde de çalışıp çalışmadığını araştırarak veya kendiniz deneyerek bulmak zorundasınız.

Bu yöntemin esprisi nedir, ne avantajları vardır, 120 Hz'lik monitör varken bunlarla niye uğraşalım? Kısaca açıklamaya çalışayım:

Oyunlarda yaşanan stereoskopik 3D deneyimi doğru ayarlarla 3D filmlerde aldığınız keyiften kat be kat fazladır. Derinlik/Depth ve Convergence ayarları ile ister görüntüye muazzam bir derinlik ve gerçek 3D algısı kazandırır, isterseniz oyundaki karakterin ekrandan dışarı çıkmasını (pop-out) sağlayabilirisiniz ya da her ikisinin karışımı bir seviyeyi tutturabilirsiniz. Bunları yapabilmek için ise şu anki teknolojilerin ve firmaların zorunlu veya keyfi kısıtlamaları nedeniyle çeşitli keyif bozucu durumlar yaşanır:

- Aktif gözlüklü 120 veya 144 Hz Monitör veya TV'ler ile 1080p çözünürlük elde edersiniz ama gördüğünüz görüntü aktif gözlükler nedeniyle çok karanlıktır ve seyir keyfini düşürür, ayrıca gözlüklerin teknolojisi nedeniyle yaşanan "flicker/titreşimler" seyri katlanılmaz hale getirebilir. Bunu iyileştiren teknolojiler olsa da halâ karanlık. (Nvidia 3D Vision 2 ve Light Boost teknolojisi daha aydınlık görüntüler veriyor ya da bütçe sıkıntı değilse en iyi 3D görüntüyü veren DLP projektörler ve kaliteli gözlükler mevcut)

- Pasif gözlüklü TV'lerde ise 3D oyun keyfi için 720p@60 Hz veya 1080p@24 Hz seçeneklerini zorunlu. 24 Hz modunda 1080 görüntü olsa da 24 fps'de oyun oynamak işkenceye döndüğü için hiçbir anlamı yok. 720p'de ise düşük çözünürlüğün üzerine bir de 3D modu aktif olunca düşen çözünürlüğü eklyeince tadı tuzu kaçmış bir görselle karşı karşıya kalıyorsunuz.

Bahsettiğim yöntem ile yukarıdaki sıkıntıların bir nebze önüne geçerek, aktif gözlüklerin verdiği çözünürlüğe yakın bir görüntü ve pasif gözlüklerin sunduğu çok daha aydınlık ve titreşimsiz görüntüleri elde etmeniz mümkün.

Bu yöntem bana ait olmayıp, linkini vereceğim kaynaklardan alıntıdır:

http://3dvision-blog.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=2042&sid=8cd24819c0c9f2c47a067eca43fe3967

http://afriendlyfox.com/2013/02/04/massively-improved-nvidia-3d-vision-on-passive-3dtvs-edid-override/

Yöntemi iki basamakta açıklayabiliriz:

- İlk olarak "EDID Override" yöntemiyle LG pasif 3D TV'mizi bilgisayarımıza Acer Pasif 3D monitör olarak tanıtmamız lazım ve bu sayede normalde aktif olmayan interleaved 3D'nin aktif olmasını sağlayacağız.

- İkinci adımda ise LG TV'nin bu tekniğin düzgün görüntülenmesini sağlayan ama Lag/gecikmeyi arttıran yazılımının içerdiği "bug/hata" ile TV'nin "Oyun" giriş etiketinde çalışmasını sağlayarak Lag'ı düşüreceğiz.

Yukarıda linkini verdiğim konuda TV'nize göre düzgün bir ayar bulmak için gerekli yazılımlar ve adımlar anlatılmış. Tam kontrol istiyorsanız o adımları takip edebilir ya da basit olan ama her pasif TV'de kesin sonuç vermeyebilecek sıradaki açıklamaları takip edebilirsiniz.

Yapacağımız işlemler çetrefilli gibi gözükse de aslında basit ve ilk seferden sonra dert edilecek bir durumu kalmayacak, zaten ilk adım tek seferlik. Detaylı adımlara geçelim:

1- "EDID Override" yani TV'nin bilgisayar sürücüsünü değiştirip Acer Monitör olarak göstermemizi sağlayacak sürücüyü alttaki linkte ilk mesajın en altındaki linkten indirin.

http://3dvision-blog.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=2042&sid=8cd24819c0c9f2c47a067eca43fe3967

Linkteki sürücü HDMI üzerinden ses akışını devre dışı bırakıyor 3D'nin sorunsuz çalışması için. İllaki HDMI üzerinden ses almanız gerekiyorsa linkini verdiğim konudaki yönergeleri takip etmeniz lazım.

2- Zip dosyası içeriğini bir klasöre açın.

3- Başlangıç Menüsünden Aygıt Yöneticisini açıp "Mönitörler/ekranlar" kategorisini üzerine çift tıklayarak genişletin.

4- TV'nizin adı üzerine sağ tıklayıp " Sürücüyü Güncelle" ye tıklayın. "Sürücü Yazılımı için bilgisayarımda ara" - "Ben seçeyim" - "Diski var" seklinde giderek klasöre çıkardığınız "inf" uzantılı sürücüyü seçerek yükleyin. (İngilizce W7 kullandığım için tercümelerim aynı olmayabilir idare edin. 🙂 )

5- İmzasız sürücü uyarısı çıktığında "yine de kur" diyerek kurulumu bitirin.

6- Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Nvidia Kontrol Paneline girip soldaki "Stereoscopic 3D'yi ayarla" kısmına girin ve "Stereoskopik 3D'yi aktif et" e tıklayın, 3D sihirbazı çıkarsa takip edin. Monitör seçenekleri arasında "Acer GD235HZ 3D LCD veya "Acer Passive 3D LCD" seçeneklerinden birini görüyorsanız sürücü düzgün yüklenmiştir.

Bir oyun çalıştırıp 3D'yi test edelim. 3D sorunsuz görünüyorsa işimiz tamam ve kozmetik ayarlara geçeceğiz ama 3D gözlüğü sanki ters takmışsınız gibi gösteriyorsa regedit'den kayıt ayarlarıyla oynamamız ya da daha basit ve sorunsuz olan gözlüklerin camlarının yerlerini değiştirmemiz gerekiyor.

Regedit yöntemini tavsiye etmiyorum, kayıt dosyalarını kilitlediği için Depth ve Covergence ayarları yapmanıza engel olabilir, bu da 3D'nin tadını tümden kaçırabilir. Yapmak isteyenler varsa da yukarıda linkini verdiğim ikinci kaynaktan yönergeleri takip edebilirler.

Gözlüğün camlarını değiştirmek çok basit bir işlem; gözlük iki adet plastik parçanın üst üste tırnaklar vasıtasıyla bir arada tutturulmasından ibaret. Sökmek ve takmak çok kolay.

Sırada kozmetik ayarlar ve Lag çözümü:

- 3D aktifken oyun sırasında abartı miktarda "ghosting/gölgelenme/colourbug" etkisi görüyor iseniz bilgisayarınızın TV'ye bağlı girişinin etiketini "Oyun" veya "HD DVD" olarak değiştirin. Bunu yapınca "uzman" görüntü ayarlarında "PC" etiketinde aktif olmayan ayarların açılmasını sağlayacağız.

Menüden görüntü ayarlarına girip "uzman" seçili değilse seçin ve "H keskinlik" ve "V keskinlik" değerlerini 55'e ayarlayın. Bu ayar büyük oranda "ghosting/gölgelenme/colourbug" hatalarını düzeltecektir, çok az bir miktar ghosting kalacaktır ama bu kadarı zaten 3D teknolojisinin kendi kusurlarından ama bunu da minimize etmek için diğer ayarlara da deneme yanılma yoluyla ince ayarlar çekebilirsiniz. Tavsiyem "Trumotion" ve benzeri birçok gereksiz ayarı devre dışı bırakmanızdır.

- "Oyun", "HD DVD" gibi etiketlerde "uzman" ayarları seçildiğinde ne yazıkki Lag değerleri çokça artıyor, bu Lag değerlerine sorun olmaz derseniz başka ayara gerek yok ama daha da düşürmek istiyorsanız LG'nin yazılımndaki açıktan faydalanarak bunu düşürüceğiz:

1)İlk olarak 3D destekli oyunu başlatın, "giriş" etiketini "HD DVD" etiketi olarak değiştirin ve "uzman" ayarlarına girip keskinliği 55 veya 56'ya getirin ve 3D oyundaki görüntü düzelmesini gözlerinizle teyit edin. (Gözlüğünüzü takmayı untumayın :p )

2) Girişin "HD DVD" etiketini "PC" olarak değiştirin.

3) Kumandanız üzerindeki en tepedeki "AV MODE" tuşuna basın ve "GAME" olarak seçin.

4) INPUT/Giriş etiketini "PC" den "HD DVD" ye getirin (Önemli Not: etiket geçişlerini tek seferde yapmalısınız, yani "PC" etiketine en yakın sağ veya soldaki etikete geçiş yapmalısınız ve bu nedenle "HD DVD" kullanın diyorum).

5) Menü tuşuna basın, görüntü ayarlarına girin ve "uzman" ı seçin.

6) Kumandadaki çıkış tuşuna basın.

7) Tekrar girişi "HD DVD" etiketinden "PC" etiketine değiştirin.

Yukarıdaki basamakları düzgün gerçekleştirdi iseniz oyundaki lag'ın ciddi olarak düştüğünü ve çok daha oynanabilir kıvama geldiğini aynı zamanda PC modunda iken tüm görüntü hatalarının büyük oranda düzeldiğini görebilirsiniz.

TV'nizi kapatıncaya veya giriş değiştirinceye kadar bu yöntem geçerliliğini korur. TVyi kapatıp açtığınızda aynı yöntemi tekrar uygulamalısınız.

Halâ lag varsa veya PC modunda iken hatalar duruyorsa tüm adımları tekrarlayın, etiket ve ayar geçişlerinde tek seferde geçiş yapmaya ve başka ayarı yanlışlıkla seçmemeye özen gösterin.

Lag düzeltme için kaynak: http://www.avsforum.com/t/1344018/passive-fpr-3d-ghosting-problems-in-interlace-and-checkerboard/450#post_21513340

Bu lag düzeltme aslında LG TV'lerin genel bir sorunu olan farklı mod veya etiketlerdeki ayarların geçişler sırasında diğerlerine taşınması ile oluyor. LG PC modunun üstüne yeteri kadar düşüp düzgün ayarlamış olsa idi bunlarla uğraşmamamıza gerek olmadan çoklu ayar seçeneklerine sahip olabilirdik.

Denediğim oyunlar:

- Just Cause 2

- Skyrim

- Sherlock Holmes vs Jack the Ripper

Uzun süredir aktif gözlüklü 3D monitör kullanan, "checker board/dama tahtası hack", 110 Hz/ 100 Hz modları ile aydınlığı arttırma çabaları ve türlü türlü aktif ve pasif 3D yöntemlerini, 720p veya 24Hz pasif 3D, vb gibi yöntemleri de denemiş biri olarak kıyaslama yaparsam şu ana kadar en keyif verici 3D deneyimi olduğunu söyleyebilirim. Oculus Rift çıkana ve yaygınlaşana kadar stereoskopik 3D oyun meraklılarını tatmin edecektir.

Ben ne kadar konuşsam boş tabi, kişisel zevk ve algı en önemlisidir. Deneyip size uyup uymadığını görebilirsiniz. 🙂

Not 1: 3D Vision yazılımını kullanabilmek için illa "3D Vision Kit" sahibi olmanız gerekli değil, Nvidia bu 3D Vision lisans satışı da yapıyor. Gerekenler 3D destekli TV veya monitör, Nvidia ekran kartı ve 3D Vision yazılımı.

"3D Vision Kit" sahipleri ise emitter bilgisayarlarına bağlı olduğu sürce 3D Vision sürücülerini ücretsiz kullanabiliyorlar doğal olarak.

Not 2: Yazdıklarım kendi deneyimlerim ve tercümelerimin bir karışımıdır. Daha detaylı bilgiler, diğer markaların uyumluluğu ve diğer kullanıcıların yorumlarını görmek için verdiğim 3 adet linke göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni oyun konsollarına uygun modem / router'lar

Kablosuz ağ pazarında dünyada lider olan TP-LINK, oyun tutkunlarının merakla beklediği yeni model oyun konsolları için daha hızlı, çift kanallı internet erişimi sağlayan modem/router’ların kullanılmasını öneriyor. Yeni model oyun konsollarının sadece oyun için değil, bütünleşik bir eğlence aracı olarak kullanılabileceğini; bunun için de daha hızlı internet bağlantısı gerektiğini belirtiyor.

Router

TP-LINK Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, gerek PlayStation 4, gerekse X-Box One oyun konsollarında film izleme, dosya paylaşımı, müzik, fotoğraf gibi farklı uygulamalar için de kullanılabileceğini vurgulayarak, “Eski model, hızı düşük, tek bantlı modem/router’lar ile bu konsollardan istenilen yüksek performans alınamayabilir. Gerçek zamanlı oyun, yüksek hız için yeni nesil, çift kanallı ve yüksek hızlı router’ları öneriyoruz” diyor.

Oyun severlerin modem/router seçerken mutlaka bu özelliklere dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Dinçer, “Ethernet, USB gibi farklı giriş yuvaları olan modelleri tercih etmeliler. Çünkü örneğin oyun konsolunu USB’den modem/router’a bağlayıp medya merkezi gibi de kullanabilirler” diyor. Eski nesil, düşük hızlı, tek bantlı modem/router’lar ile bu yeni oyun konsollarını kullanmanın, son model bir hız otomobiliyle toprak yolda ilerlemeye benzediğini söyleyen Dinçer, “Artık kablosuz bağlantı hızlarını kablolunun üzerine çıkaran ürünlerimiz var. Örneğin, TP-LINK Archer C7 model router, yeni nesil kablosuz bağlantı standardı olan ac’yi destekliyor ve toplamda 1750Mbps hıza ulaşıyor. Bu tür yeni nesil modem/router’lar ile kablosuz bağlantı ile de kesintisiz ve gerçek zamanlı oyun keyfi yapılabilir” diyor.

Akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi yeni nesil cihazların 5GHz bandını kullandıklarını; bu nedenle oyun tutkunlarının mutlaka çift kanallı bir modem/router tercih etmesi gerektiğini bildiren Dinçer, “Böylece bantta trafik sorunu olmayacak ve daha verimli bir bağlantı ile gerçek zamanlı oyun oynanabilecek” diyor.

TP-LINK, yeni nesil oyun konsolu alacak olanlara Archer C7, TD-8970 ya da TD-8980 model modem/router’larını öneriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap