Nvidia 3D Vision

Pasif 3D destekli LG TV'lerde Nvidia 3D vision ile 1080p@60Hz rehberi ve incelemesi

3D Vision deneyimini keyifli yaşamak için illaki 120, 144 Hz monitör veya DLP Projektör sahibi olmak zorunda değilsiniz. 3D LG TV (pasif gözlüklü) ve Nvidia ekran kartı sahipleri de bu keyfi 720p çözünürlüğe mahkum olmadan ya da 1080p@24Hz rezilliğiyle uğraşmadan aktif gözlüklü modellere yakın, hatta kimi zaman daha iyi bir 3D deneyimi yaşayabilirler.

Bu yöntemde 3D Vision destekli ekran kartınızın 3D sinyalini sınırlayan veya düzgün ulaşan sinyali hatalı yorumlayan 3DTV'lere "interlaced ve interleaved" yöntemlerini bir arada kullanarak ve LG TV'mizi kendi yazılımındaki hatadan faydalanarak olması gereken 3D'ye en yakın deneyimi yaşamaya çalışacağız.

LG LW5500 sahibiyim ve aşağıdaki yöntemin LW4500 ve daha yeni modellerin bazılarında sorunsuz çalıştığını söyleyebilirim. Her LG marka pasif 3D'li TV'de düzgün çalışmayabilir. Diğer marka pasif TV'lerde de çalışıp çalışmadığını araştırarak veya kendiniz deneyerek bulmak zorundasınız.

Bu yöntemin esprisi nedir, ne avantajları vardır, 120 Hz'lik monitör varken bunlarla niye uğraşalım? Kısaca açıklamaya çalışayım:

Oyunlarda yaşanan stereoskopik 3D deneyimi doğru ayarlarla 3D filmlerde aldığınız keyiften kat be kat fazladır. Derinlik/Depth ve Convergence ayarları ile ister görüntüye muazzam bir derinlik ve gerçek 3D algısı kazandırır, isterseniz oyundaki karakterin ekrandan dışarı çıkmasını (pop-out) sağlayabilirisiniz ya da her ikisinin karışımı bir seviyeyi tutturabilirsiniz. Bunları yapabilmek için ise şu anki teknolojilerin ve firmaların zorunlu veya keyfi kısıtlamaları nedeniyle çeşitli keyif bozucu durumlar yaşanır:

- Aktif gözlüklü 120 veya 144 Hz Monitör veya TV'ler ile 1080p çözünürlük elde edersiniz ama gördüğünüz görüntü aktif gözlükler nedeniyle çok karanlıktır ve seyir keyfini düşürür, ayrıca gözlüklerin teknolojisi nedeniyle yaşanan "flicker/titreşimler" seyri katlanılmaz hale getirebilir. Bunu iyileştiren teknolojiler olsa da halâ karanlık. (Nvidia 3D Vision 2 ve Light Boost teknolojisi daha aydınlık görüntüler veriyor ya da bütçe sıkıntı değilse en iyi 3D görüntüyü veren DLP projektörler ve kaliteli gözlükler mevcut)

- Pasif gözlüklü TV'lerde ise 3D oyun keyfi için 720p@60 Hz veya 1080p@24 Hz seçeneklerini zorunlu. 24 Hz modunda 1080 görüntü olsa da 24 fps'de oyun oynamak işkenceye döndüğü için hiçbir anlamı yok. 720p'de ise düşük çözünürlüğün üzerine bir de 3D modu aktif olunca düşen çözünürlüğü eklyeince tadı tuzu kaçmış bir görselle karşı karşıya kalıyorsunuz.

Bahsettiğim yöntem ile yukarıdaki sıkıntıların bir nebze önüne geçerek, aktif gözlüklerin verdiği çözünürlüğe yakın bir görüntü ve pasif gözlüklerin sunduğu çok daha aydınlık ve titreşimsiz görüntüleri elde etmeniz mümkün.

Bu yöntem bana ait olmayıp, linkini vereceğim kaynaklardan alıntıdır:

http://3dvision-blog.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=2042&sid=8cd24819c0c9f2c47a067eca43fe3967

http://afriendlyfox.com/2013/02/04/massively-improved-nvidia-3d-vision-on-passive-3dtvs-edid-override/

Yöntemi iki basamakta açıklayabiliriz:

- İlk olarak "EDID Override" yöntemiyle LG pasif 3D TV'mizi bilgisayarımıza Acer Pasif 3D monitör olarak tanıtmamız lazım ve bu sayede normalde aktif olmayan interleaved 3D'nin aktif olmasını sağlayacağız.

- İkinci adımda ise LG TV'nin bu tekniğin düzgün görüntülenmesini sağlayan ama Lag/gecikmeyi arttıran yazılımının içerdiği "bug/hata" ile TV'nin "Oyun" giriş etiketinde çalışmasını sağlayarak Lag'ı düşüreceğiz.

Yukarıda linkini verdiğim konuda TV'nize göre düzgün bir ayar bulmak için gerekli yazılımlar ve adımlar anlatılmış. Tam kontrol istiyorsanız o adımları takip edebilir ya da basit olan ama her pasif TV'de kesin sonuç vermeyebilecek sıradaki açıklamaları takip edebilirsiniz.

Yapacağımız işlemler çetrefilli gibi gözükse de aslında basit ve ilk seferden sonra dert edilecek bir durumu kalmayacak, zaten ilk adım tek seferlik. Detaylı adımlara geçelim:

1- "EDID Override" yani TV'nin bilgisayar sürücüsünü değiştirip Acer Monitör olarak göstermemizi sağlayacak sürücüyü alttaki linkte ilk mesajın en altındaki linkten indirin.

http://3dvision-blog.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=2042&sid=8cd24819c0c9f2c47a067eca43fe3967

Linkteki sürücü HDMI üzerinden ses akışını devre dışı bırakıyor 3D'nin sorunsuz çalışması için. İllaki HDMI üzerinden ses almanız gerekiyorsa linkini verdiğim konudaki yönergeleri takip etmeniz lazım.

2- Zip dosyası içeriğini bir klasöre açın.

3- Başlangıç Menüsünden Aygıt Yöneticisini açıp "Mönitörler/ekranlar" kategorisini üzerine çift tıklayarak genişletin.

4- TV'nizin adı üzerine sağ tıklayıp " Sürücüyü Güncelle" ye tıklayın. "Sürücü Yazılımı için bilgisayarımda ara" - "Ben seçeyim" - "Diski var" seklinde giderek klasöre çıkardığınız "inf" uzantılı sürücüyü seçerek yükleyin. (İngilizce W7 kullandığım için tercümelerim aynı olmayabilir idare edin. 🙂 )

5- İmzasız sürücü uyarısı çıktığında "yine de kur" diyerek kurulumu bitirin.

6- Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Nvidia Kontrol Paneline girip soldaki "Stereoscopic 3D'yi ayarla" kısmına girin ve "Stereoskopik 3D'yi aktif et" e tıklayın, 3D sihirbazı çıkarsa takip edin. Monitör seçenekleri arasında "Acer GD235HZ 3D LCD veya "Acer Passive 3D LCD" seçeneklerinden birini görüyorsanız sürücü düzgün yüklenmiştir.

Bir oyun çalıştırıp 3D'yi test edelim. 3D sorunsuz görünüyorsa işimiz tamam ve kozmetik ayarlara geçeceğiz ama 3D gözlüğü sanki ters takmışsınız gibi gösteriyorsa regedit'den kayıt ayarlarıyla oynamamız ya da daha basit ve sorunsuz olan gözlüklerin camlarının yerlerini değiştirmemiz gerekiyor.

Regedit yöntemini tavsiye etmiyorum, kayıt dosyalarını kilitlediği için Depth ve Covergence ayarları yapmanıza engel olabilir, bu da 3D'nin tadını tümden kaçırabilir. Yapmak isteyenler varsa da yukarıda linkini verdiğim ikinci kaynaktan yönergeleri takip edebilirler.

Gözlüğün camlarını değiştirmek çok basit bir işlem; gözlük iki adet plastik parçanın üst üste tırnaklar vasıtasıyla bir arada tutturulmasından ibaret. Sökmek ve takmak çok kolay.

Sırada kozmetik ayarlar ve Lag çözümü:

- 3D aktifken oyun sırasında abartı miktarda "ghosting/gölgelenme/colourbug" etkisi görüyor iseniz bilgisayarınızın TV'ye bağlı girişinin etiketini "Oyun" veya "HD DVD" olarak değiştirin. Bunu yapınca "uzman" görüntü ayarlarında "PC" etiketinde aktif olmayan ayarların açılmasını sağlayacağız.

Menüden görüntü ayarlarına girip "uzman" seçili değilse seçin ve "H keskinlik" ve "V keskinlik" değerlerini 55'e ayarlayın. Bu ayar büyük oranda "ghosting/gölgelenme/colourbug" hatalarını düzeltecektir, çok az bir miktar ghosting kalacaktır ama bu kadarı zaten 3D teknolojisinin kendi kusurlarından ama bunu da minimize etmek için diğer ayarlara da deneme yanılma yoluyla ince ayarlar çekebilirsiniz. Tavsiyem "Trumotion" ve benzeri birçok gereksiz ayarı devre dışı bırakmanızdır.

- "Oyun", "HD DVD" gibi etiketlerde "uzman" ayarları seçildiğinde ne yazıkki Lag değerleri çokça artıyor, bu Lag değerlerine sorun olmaz derseniz başka ayara gerek yok ama daha da düşürmek istiyorsanız LG'nin yazılımndaki açıktan faydalanarak bunu düşürüceğiz:

1)İlk olarak 3D destekli oyunu başlatın, "giriş" etiketini "HD DVD" etiketi olarak değiştirin ve "uzman" ayarlarına girip keskinliği 55 veya 56'ya getirin ve 3D oyundaki görüntü düzelmesini gözlerinizle teyit edin. (Gözlüğünüzü takmayı untumayın :p )

2) Girişin "HD DVD" etiketini "PC" olarak değiştirin.

3) Kumandanız üzerindeki en tepedeki "AV MODE" tuşuna basın ve "GAME" olarak seçin.

4) INPUT/Giriş etiketini "PC" den "HD DVD" ye getirin (Önemli Not: etiket geçişlerini tek seferde yapmalısınız, yani "PC" etiketine en yakın sağ veya soldaki etikete geçiş yapmalısınız ve bu nedenle "HD DVD" kullanın diyorum).

5) Menü tuşuna basın, görüntü ayarlarına girin ve "uzman" ı seçin.

6) Kumandadaki çıkış tuşuna basın.

7) Tekrar girişi "HD DVD" etiketinden "PC" etiketine değiştirin.

Yukarıdaki basamakları düzgün gerçekleştirdi iseniz oyundaki lag'ın ciddi olarak düştüğünü ve çok daha oynanabilir kıvama geldiğini aynı zamanda PC modunda iken tüm görüntü hatalarının büyük oranda düzeldiğini görebilirsiniz.

TV'nizi kapatıncaya veya giriş değiştirinceye kadar bu yöntem geçerliliğini korur. TVyi kapatıp açtığınızda aynı yöntemi tekrar uygulamalısınız.

Halâ lag varsa veya PC modunda iken hatalar duruyorsa tüm adımları tekrarlayın, etiket ve ayar geçişlerinde tek seferde geçiş yapmaya ve başka ayarı yanlışlıkla seçmemeye özen gösterin.

Lag düzeltme için kaynak: http://www.avsforum.com/t/1344018/passive-fpr-3d-ghosting-problems-in-interlace-and-checkerboard/450#post_21513340

Bu lag düzeltme aslında LG TV'lerin genel bir sorunu olan farklı mod veya etiketlerdeki ayarların geçişler sırasında diğerlerine taşınması ile oluyor. LG PC modunun üstüne yeteri kadar düşüp düzgün ayarlamış olsa idi bunlarla uğraşmamamıza gerek olmadan çoklu ayar seçeneklerine sahip olabilirdik.

Denediğim oyunlar:

- Just Cause 2

- Skyrim

- Sherlock Holmes vs Jack the Ripper

Uzun süredir aktif gözlüklü 3D monitör kullanan, "checker board/dama tahtası hack", 110 Hz/ 100 Hz modları ile aydınlığı arttırma çabaları ve türlü türlü aktif ve pasif 3D yöntemlerini, 720p veya 24Hz pasif 3D, vb gibi yöntemleri de denemiş biri olarak kıyaslama yaparsam şu ana kadar en keyif verici 3D deneyimi olduğunu söyleyebilirim. Oculus Rift çıkana ve yaygınlaşana kadar stereoskopik 3D oyun meraklılarını tatmin edecektir.

Ben ne kadar konuşsam boş tabi, kişisel zevk ve algı en önemlisidir. Deneyip size uyup uymadığını görebilirsiniz. 🙂

Not 1: 3D Vision yazılımını kullanabilmek için illa "3D Vision Kit" sahibi olmanız gerekli değil, Nvidia bu 3D Vision lisans satışı da yapıyor. Gerekenler 3D destekli TV veya monitör, Nvidia ekran kartı ve 3D Vision yazılımı.

"3D Vision Kit" sahipleri ise emitter bilgisayarlarına bağlı olduğu sürce 3D Vision sürücülerini ücretsiz kullanabiliyorlar doğal olarak.

Not 2: Yazdıklarım kendi deneyimlerim ve tercümelerimin bir karışımıdır. Daha detaylı bilgiler, diğer markaların uyumluluğu ve diğer kullanıcıların yorumlarını görmek için verdiğim 3 adet linke göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler