Xiaomi Hybrid HD Metal İncelemesi

Teknik Özellikler

 

 • Ağırlık: 14 g
 • Kablo uzunluğu: 1.25 m
 • Sürücü tipi: Armatür ve dinamik driver
 • Empedan değeri : 32 ohm
 • Hassasiyet: 101 dB
 • Jack Tipi:  3.5 mm altın kaplama
 • Giriş ve çıkış gücü: 5 mW ve 20 mW
 • Frekans aralığı: 20-20,000 Hz
 • Kutu içeriği : Kulaklık pabuçları

Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Kulaklığın tasarımına bakacak olursak eğer gövde kısmı metaldan üretilmiş olduğunu görüyoruz. Bu metal önceki piston serilerine nazaran elde daha tok bir hissiyat uyandırıyor. Metal soğukluğunu ve sertliğini hissedebiliyorsunuz. Kulaklığın jak kısmıda aynı gövdesi gibi metalden yapılmış. Altın kaplama bir uca sahip. Kulaklığın kontrol kısmı nispeten metal gibi görünse de gövdede ki gibi bir hissiyat yok. Kulaklığın jack bölümünden kontrol ünitesine kadar olan bölümde örgü kumaş kablo kullanılmış. Fakat diğer kısımlar normal standart plastik kauçuk tipinde bir kablo yapısına sahip.

Kulaklığın kontrol ünitesinde bir adet mikrofon deliği mevcut. Üzerinde 3 adet tuş bulunuyor. Ortadaki tuş şarkıyı başlat/durdur görevi görüyor. Bu fonksiyonların sadece telefon üzerinde çalıştığını söyleyebilirim.

 

Ses Kalitesi ve Performansı

Öncellikle bu kısımdaki değerlendirmem standart bir kullanıcı gözünden olacaktır. Bu zamana kadar üst düzey hifi  ekipmanlara sahip olmadığım için değerlendirmenin bu ölçüler üzerinde olacağını söyleyebiliriz. Kulaklığı 4 farklı kaynaktan ; MSI A68HM-E33 V2 anakarta sahip olan bir PC’de  ,  Lenovo K5 , General Mobile 4G ve Avea İntouch 4 üzerinde deneyimledim. En yüksek ses şiddetine pc’de ulaşıyor. . PC’de %80-85 ses seviyesinde çıkan ses telefonlarda %100 ‘de iken ancak alınabiliniyor. Bunun sebebi ise kulaklığın empedans değerinin yüksek olmasıdır. Genelde standart kulakiçi kulaklıklar 16 ohm ile gelirken Hybrid HD 32 ohm iç direnc değeri ile geliyor. Bunun doğrultusunda kulaklık çıkışından yüksek voltaj sağlamayan kaynaklarda ses şiddeti daha az oluyor. Özellikle GM 4G modelinde kulaklık vasat bir performans sergiliyor. Telefonlar içerisinde en yüksek ve temiz sesi Avea İT4 üzerinde aldım.  PC’de ise en iyi ses deneyimini %80 ses seviyesinde ve Pot Player ile sağladım.

Kulaklıktaki çift sürücü yapısını baz alırsak ses profilinin dengeli bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz.  Yüksek frekanslı tiz ve mid sesler için kulaklık armatür sürücüsünden faydalanıyor. Düşük frekanslı yani bas sesler için ise dinamik sürücü devreye giriyor. Bass kısmına değinecek olursak ne az ne de çok olduğunu söyleyebilirim. Eğer yüksek bas performansı istiyorsanız bu kulaklık size göre değil. Küçük bir kıyasla yapmak gerekirse bas sesler Creative Ep 630’dan daha temiz üretiliyor fakat çok daha güçlü değil.  Hybrid HD’nin öne çıktığı kısım ise tiz sesler. Çok net ve berrak bir tiz performansı olduğunu söyleyebiliriz.  Akustik performansı da keza iyi olduğu noktalardan. Surround etkisi de gayet tatminkar.

Genel olarak değerlendirecek olursak ses netliği temiz ve  iyi  özellikle tizleri güzel , baslar yeterli seviyede ve midleri ise ortalama olan bir kulaklık ile karşı karşıyayız. Kıyaslama olarak İphone 6s’in kutusundan çıkan Earpods kulaklıklardan daha iyi bir ses deneyimi sunduğunu söyleyebilirim.

Fiyat konusuna gelecek olursak eğer TR’de şuan 80 TL civarına bulunabiliniyor. Yurt dışından Gearbest gibi siteler üzerinde 16 ile 20$ arasında bulunabiliniyor. Eğer ben kargo beklerim diyorsanız yurt dışından da alınabilinecek ve TR’den de alınabilinecek bu fiyat skalalarında iyi kulaklıklardan biridir.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11

SAPPHİRE R7 240 2GB 128BİT GDDR3 VBİOS MOD OVERCLOCK + BENCHMARKLAR

#akış #overclock

Giriş seviyesi bir kart olan R7 240 ın aslında tam bir overclock canavarı olduğuna inanamıyacaksınız 😀

Overclock işleminde Sapphire Trix adlı aracını kullandım.Lakin MSİ Afterburner programı Amd Overdrive üzerinde belirlediği sınırların dışına çıkamıyor.Yani max 950 mhz gpu 1100 mhz bellek frekansına izin veriyor.Trix ile 1400 mhzlara kadar çıkmak mümkün

Kartın default değerleri ise şöyle 780 mhz gpu , 900 mhz bellek frekansı ve 1.150 mv voltajı ile çalışıyor.İlk etapta voltaj vermeden (zaten voltaj veremiyorsunuz giriş seviyesi kartların çoğunda kilitlidir). 1075 mhz gpu ve 1050 mhz bellek değerlerine ulaştım.Stock soğutucu ile sıcaklık 50 55 derece arası idi.Zaten 30w TDP ye sahip olan bir kartında ısınması pek beklenemez.Bu değerlerde gayet güzel oyun oynanıyor.2-3 saatlik GTA 5 ve Battlefield 3 mult deneyimlerim oldu herhangi bir şekilde sıkıntı çıkmadı stabilte sağlam 😀

Kartın bu potansiyelini görünce rahat dururmuyum hiç 🙂 Overclock devam yukarda bellirtiğim değerlerin üstüne çıkmaya çalıştığımda ise driver sorun çıkardı muhtemelen voltaj yetmediği içindir diye düşünürken tahminlerimde yanılmadım.

Hemen voltajı nasıl artırabilirim sorusuna cevap aramaya başladım.Genelde üst seviye kartlarda kolayca yazılımlar üzerinde karta voltaj verebiliyorsunuz.Fakat girşi seviyesinde böyle imkanlar yok malesef.Bu yüzden benim kartın biosun müdahale etmem gerekti.

İlk etapta GPU-Z programı ile kartın biosunu kaydettim.Sonra ise düzenlemek için VBE7 VBİOS EDİTÖR yazılımını kullandım.Kartın fabrika çıkışı olan 1.150 mv değerini 1.160 ile değiştirdim.Çok ufak bir artış gibi görünsede bu tarz giriş seviyesi bir kart için belkide tehlike idi.Bu kadar riski nasıl aldın diye soracaksınız diye düşünerekten şimdiden cevaplıyayım.
Kartın fiyatının düşük olması yansada kaybetcek biseyim olmaz düşüncesi ağır basdı 😀

Son olarak voltaj artımı sonrası 1160 mhz gpu ve 1050 mhz bellek değerleri ile stabiliteyi sağladım.Tabiki voltaj artımı ile birlikte sıcaklıkarda baş gösterdi.Kartın kendi stok
soğutucusu küçük ve yetersiz olduğu için aşağıdaki linkteki ürünü aldım.
http://www.deepcool.com/product/dcoolingaccessory/vga/2013-12/45_612.shtml

Bu ürün ile birlikte sıcaklık istediğim seviyeye geldi.Voltajla çıktığım değerlerde 50 dereceleri tuturduk nihayet.

AŞAĞIDA GÖRSELLERİ VE BİRKAÇ YOUTUBEDA PAYLAŞTIĞIM BİRKAÇ OYUNDAN OYNANIŞ VİDEOSU PAYLAŞILMIŞTIR.RESİMLERDE KARTIN STOCK HALİ İLE VE OVERCLOCKLU HALİNİN TEST SONUÇLARIDA VARDIR.

VİDEOLARI VOLTAJ ARTIMINDAN ÖNCE ÇEKTİĞİM İÇİN 1050 MHZ HIZINDA TEST EDİLMİŞTİR.

GTA 5 BENCHMARK VE GAMEPLAY 900P HİGH AYARLARDA MSAA KAPALI


DİRT RALLY HİGH 900P

BATTLEFİELD 3 MULTİPLAYER 64 KİŞİLİK CASPİAN BORDER HİGH 900P

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 26

Urban Revolt Duga Kulakiçi Kulaklık

#akış #KulakiçiKulaklık #Kulaklık burn-in edilmeden test edilmiştir 🙂
TASARIM
Kulaklık tasarımını beğendiğimi söyleyebilirim.Yassı olan kablosuda dolanması engeller yapıda.Şahsi görüşüm tüm kulaklıkların sağlamlık açısından böyle olmalı yada örgü kablo kullanması gerekir.Üzerinde bir adet button ve mikrofon çıkışı bulunmakta.Kulaklığın baş kısmı kauçuk plastk bir malzemeden üretilmiş ele değişik bir hissayat veriyor.

SES KALİTESİ
Ses kalitesine gelirsek kulaklık biraz bass ağırlıklı.Tİzler eh işte :).Midler ise çok sırıtmadığını söyleyebilrim.Fakat kulaklık bass ağırlıklı olduğu için özellikle enstrumental sesler çok derinde ise duymanız biraz zor.Özellikle düşük frekanstaki basslarda detaylar birazcık kayboluyor.Kulaklığın giriş seviyesi bir ürün olduğunu düşününce performansın yeterli olduğunu söyleyebiliriz.Kulaklığın ses seviyesi ise ortalama yüksek sayılmaz.Özellilke aşağıdaki şarkıda bassın vurduğu yerde arka plandaki ses çok az neredeyse zor duyuluyor ve anlaşılıyor.https://www.youtube.com/watch?v=NRIfnJERR_k

KARŞILAŞTIRMA
Kulaklığın ses profilini Creative Ep-630 çok benzettiğimi söyleyebilirim.HP H1000 (20 TL) ile kıyaslarsak iki tık üstünde yer alıyor.Ayrıca Samsung Note 3 kulaklığındanda iyi gibi.Geçen günlerde incelemesini yaptığım Piston 3 Youth versiyonunun ise performans olarak aşığısında kalıyor malesef.Piston 3 youth ta %80-85 lede çıkan ses bu kulaklıkta %100 de anca çıkıyor.23 liralık fiyatına karşın iyi bir ses deneyimi sunduğunu söylemek gerekir 🙂

Piston 3 Youth Edition (35 TL) http://teknoseyir.com/inceleme/xiaomi-piston-3-youth-edition
Urban Revolt Duga (23-40 TL) değişiyor.
HP H1000 (15-20 TL)

http://www.hepsiburada.com/trust-urbanrevolt-19881-duga-kulak-ici-kulaklik-kirmizi-p-BDBT210085964

http://www.hepsiburada.com/xiaomi-piston-youth-edition-kulakici-mikrofonlu-kulaklik-beyaz-p-TELKLKXMIP3YOUTHBY

http://www.hepsiburada.com/creative-ep630-kulakici-kulaklik-p-BD49822-SIYAH

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Kurt @titan

  Ben mavisini almıştım.bu rengi de hoşmuş

 • m.levent @mustafa-levent

  15 yıldır sony mdr e818 kullanıyorum kaç tane eskittim bilmiyorum Sennheiser, pioneer, marshall dahil olmak üzere tavsiye edilen fiyat skalası yüksek bir çok model kulaklığı deneme imkanım oldu ölçütüm mdr e818 gibi temiz ve dengeli ses çıkışı olan bir damla kulaklık olunca, şu da iyiymiş diyeceğim çıkmadı demekki her zaman yüksek fiyatlar kalitenin göstergesi olmuyormuş. şuan kullandığım 3'ncü yılını doldurdu açıkçası bundan sonrası için korkuyorum bu da ömrünü tamamlayınca işim çok zor! üretimi bitirilmeseydi detaylı bir incelemede ben yapardım

Xiaomi Piston 3 Youth Edition

Arkadaşlar size elime dün ulaşan Xiaominin Reddot tasarım ödüllü Piston 3 ün kardeşi olan Youth Editiondan kısaca bahsedeceğim.Öncellikle şunu belirteyim çok üst düzey bir müzik kulağına sahip olmadığım ve audiophile olmadığım için kulaklığı değerlendirmem orta sınıf bir kullanıcı gözünden olacaktır

Kulaklığı pazartesi öğlen Hepsiburadan sipariş ettim ve ertesi gün öğlen elime ulaştı.10$ olan yurtdısı fiyatı hemen hemen TR ile aynı diyebiliriz.Kulaklığın teknik özelliklerini yazmıyacağım keza kulaklıklarda speclere bakılarak kalıtelı olup olmadığı hicbir zaman anlaşılamadı.
http://www.hepsiburada.com/xiaomi-piston-3-youth-edition-kulakici-mikrofonlu-kulaklik-siyah-p-TELKLKXMIP3YOUTHSY

SES KALİTESİ ve TASARIM

Ses kalitesinden segmentasyonunu düşününce memnun kaldığımı söyleyebilirim.Yüksek seste bile minimum ses bozulması ile rahatçe müzik dinleyebilirsiniz.Baslara bana göre yeterli fakat bazı arkadaşlara göre yeterli gelmeyebilir.Tizler ve midler ise fena değil kulaklık dengeli bir profil sergilediğini söyleyebilirim.Ayrıca fiyatı göz önüne aldığımızda bundan daha iyisi şamda kayısı diyebiliriz 🙂 Burda bir arkadaş youth versiyonunu kardeşine ve normal versiyonunu kendisine aldığını söylemişti ve aralarında ses kalite farkının çok fazla olmadığını belirtti.Daha önceleri Creative Ep-630, Hp H1000(20 TL 🙂 ) ve Samsung Note 3 kulaklığından daha dengeli ve net bir ses çıkışı sunduğunu söyleyebilirm.Fakat baslar ep 630 dan belki bir tık aşağıda onu belirteyim.

Tasarım ise abisi ile hemen hemen aynı diyebilirim.Kulaklağın arkası Asusun Zenfonelarındaki gibi fırclanmış bir metal plastik karışımı bir materyal kullanılmış.Ayrıca eğik yapısı gereği ile kulağa çok güzel oturduğunu ve uzun kullanımlarda dahi rahatsızlık vereceğini sanmıyorum.Ayrıca yassı olan kablosuda dolanmasına pek izin vermiyor 🙂
Sağ kulaklıkta bulunan pause tuşu aynı zamanda çift tıklamada müzik değiştiriyor.

Kısaca toparlamak gerekirse bu kulaklık TR den alınılabilecek tam bir F/P olmuş diyebilirim. #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

ANDROİD X86 4.4.4 R2 KİTKAT

#Android X86

http://www.android-x86.org/releases/releasenote-4-4-r2

Öncelikle Android X86 iso dosyasını unetbootin programı ile önyüklenebilir yaptım.Sonra biosdan usb ile başlatıp kurmadan Live CD olarak çalıştırdım.

PERFORMANS

Sistem
i5 2430m+3gb ram ddr3

Performans öncelikle tek kelimeyle süperdi.Herhangi bir takılma donma yaşanmadan bütün menülerde 60 Fps oranıyla kaydırma yapılıyor menülere veya uygulamalarda giriş çıkışlardaki ve kullanımdaki akıcılık şuankı en güçlü ARM tabanlı cihazların çok çok üstünde.Multitaskingde sıfır bekleme diyebilirim.

Örnek olması açısından benchmark testlerin resimlerini aşağıda paylaştım.

3 Gb ramin tamamını gördü boşta yaklaşık 2.3 gb yer oluyor.Fakat dahili hafıza 1.3 gb olarak veriyor Live Cd olarak çalıştırırsanız.Webcam çalışıyor.Touchpad çoklu dokunma desteği çift parmak kaydırma ve çift parmak yaklaştırmayı destekliyor.

Ekran çöz. uyumlu hangı cihaza kurarsanız kendi çöz otomatik ayarlanıyor eski sürümler(2.x.x) ler zamanında bunun sıkıtısı vardı.

Oyunlara gelirsek pek fazla şey deneyemedim denediklerim beach buggy + racing thunder+ trafic racer vs çalışıyor.Fakat asphalt 8 kuramadım hafıza sorunu sebebiyle.Dead trigger 2 ise çalışmıyor oyunların bazılarını açmıyor.3D oyunlar için düşünüyorsanız bulaşmayın derim.

SONUÇ

Genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim.Onun dışında klavye ve mousela kullanım pek tat vermiyor.Eğer dokunmatık ekranlı ultrabook sahibi iseniz 2 işletim sistemi olarak kurulabilir tavsiye ederim günlük işler için sıkıntısız kullanılaılır 3d uygulamalar harıc bırcok uygulama sıkıntısız çalışıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

LEXAR (S23) 16GB USB 3.0 BELLEK

Malzeme kalitesiyle başlayacak olursak tamamı plastik bir malzemeden üretilen cihaz sağlamlık konusunda pek fazla güven vermiyor özellikle pc ye giren uç kımın yapısı beni uzun ömürlülük açısından tedirgin etti.Kaydırma mekanizması biraz sert fakat sonradan alışıyorsunuz bazen usb girişine sokmaya çalıştığımızda iç kısım içeri kaçıyor ve belleği rahat takamıyorsunuz.

Kaydırma mekanizmasının üst kısmında okuma-yazma yaptığı sırada yanıp sönen kırmızı bir led bulunuyor.

Performans olarak ise aşağıda tabloları paylaştım.Okuma yazma hızları teorik olarak verilen değerlere yakın bir sonuç üretiyor.Ortalama yazma 17-20 mb arası değişiyor.Micron üretimi olan bir tek modül bellek yongası içerisinde barındırıyor.

Fiyat ise usb bellek a101 de 20 TL den satılmıştı.Dışardaki fiyatlar ise 35 TL civarında dolaşıyor.Fiyatın 30 TL üstünde olmaması daha iyi bir tercih olurdu.Fakat piyasada pekde alternatif ve ucuz çözümlerde yok 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

GT 740m vs GT 540m(GT 630m)

GT 740M (64bit) TR de henuz 128 bitlık versıyonunu gorebılmıs degılız.
Kepler 384 shader
810 default 980 mhz boost core clock
2gb 900 mhz ddr3 bellek

GT 540M
Fermi 96 shader 128 bit
672 mhz core clock
1gb ddr3 900 mhz bellek

GT 540m 3 senelık cok eskı bır gpu olmasına ve daha az shader sayısı olmasına ragmen artık 128 bit olusunun artısımı dıyeyım.Genel anlamda overclocklu gt 540 820 mhz/1000 mhz GT 740m le benzer performans veriyor.

GT 540m(800+mhz 128bit )=GT 630m(800mhz 128bit)=GT 740m(810mhz-980mhz)

Oyun testlerinde bu degerlerde aynı performansa sahıpler asagı yukarı.Asagıda valley ve heaven testlerının resımlerını paylastım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Motorola Moto E

Motorola Moto E detayları gelmeye devam ediyor..

124.8 x 64.8 x 12.3 mm 142 gram
4.3 inc qHD(960×540) 256 ppi Gorilla Glass 3
Snapdragon 200 1.2 ghz cortex a7 dual core
Adreno 302
1 gb ram 4gb depolama MicroSD var
1980 Mah batarya
5 mp 800×480 30 fps video kaydı
Android 4.4.2 Kitkat

Fiyat yaklaşık.117$ ->> 89£

Benim görüşüm eğer fiyatı ülkemizde 400 tl gecmezse tutabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap