araba binanın önünde park halindeyken karşı komşumuzun eşi bizim arabanın arkasına sürtmüş kendi arabalarıyla. nasıl becerdiyse artık. kadınlar gerçekten de becerikliymiş 😀 bizim arabada kasko var. sürtünme var sadece, böyle 10x20cm lik bi alan var boya kalkmış sadece. ne yapmam gerekiyor acaba 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

windows 8.1'de guest hesabı açtım ama guest hesabının d diskine erişimini engellemek istiyorum, nasıl yapabilirim acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

düşündüm de, kasayı ayrı odaya monitörü ayrı odaya koyabilsek, fan seslerinden kurtulmuş olacağız. ama kablolar problem!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 13
 • Murat Atay @murat-atay

  kasayı dondurucuya koyun fan derdinden komple kurtulursunuz

 • Pissy31 @lizozom_

  Aslında şu fan sesi için birkaç ipucu var:

  Şimdi, sesi fanların çıkardığını biliyoruz. Fanların çalışmasının nedeni, kasa içindeki parçaları soğutmak kaba tabirle; bu amaçla fanlar yeterli soğutmayı sağlamak için kasanın içine optimum hava akışını sağlamak zorundalar, atıyorum saniyede 5m³.

  Bu optimum değer olan 5m³'ü yakalamak için değişik varyasyonlarda çözümler var:

  - Kasanın fan sayısını arttırmak. (bir fanın nesi var iki fanın sesi var derlerdi atalarımız. 🙂 -gülün ya-)
  Şaka maka, aslında fan sayısını arttırmak biraz kumar işi. Temelde fan devirleri düşebilir fakat düşük devirlerde bile fanlardan ses gelebileceği için toplamda çıkan ses seviyesi çok değişmeyebilir kullanılan fanların kalitesine göre. Bu seçenek biraz kumar; ve kasa içindeki hava akışında radikal değişiklikler yaratacağından iyi düşünülmesi gerek.

  - Daha geniş fanlar kullanmak. Daha geniş fanlarla aynı miktarda hava akışını daha düşük fan hızlarında elde etmek mümkün oluyor. Büyük yapraklar yüzünden biraz ses artacak gibi dursa da kağıt üzerinde, aslında devir hızı düştüğünden daha az ses çıkıyor.

  - Daha fazla yapraklı fanlar kullanmak. Daha fazla yaprak, havayı daha fazla döver, aynı hızda çalışan fanlara göre daha fazla ses çıkarabilir fakat aynı hava akışını daha düşük devirlerde sağlayacağından havayı daha az dövecek, bu yüzden daha az ses çıkaracaktır.

  - Özel tasarımlı yapraklara sahip fanlar kullanmak. Bazı özel fanlar var bu konularda. Yapraklarının tasarımlar yüzünden özdeş fanlara kıyasla daha fazla hava akışı sağlıyorlar; devir sayısı düşeceğinden ses yine azalacaktır.

  Ama asıl önemli olan, kaliteli bir fan kullanmak. Parça kalitesi, işçilik, malzeme cinsi falan ses konusunda direkt etkiye sahipler.

 • Pissy31 @lizozom_

  @oddibo kendim yazdım. Copy/paste olduğunu anlamak için yazının bir kısmını kopyalar, google'da aratabilirsiniz 🙂

 • cyrix386 @cyrix386

  onun yerine sessiz bir laptop veya mini itx ile uzaktan masaüstüne bağlanmak daha iyi bir fikir. multiplayer oyunlarda stream yüzünde performans düşüşleri olabilir tabi.

creative t20'yi kullandım bugün, sesleri çok iyi veriyor. sesi arttırınca bozulma olmuyor, salonu dolduruyor ses. ev kullanıcısı için çok iyi bir ürün diyebilirim. 4-4 lük çözüm kısaca. biraz ucuza da aldım bu siteden: bizdehesapli.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap

photoshop için lisans alayım dedim, 1.841,25 TRY‌ fiyat görünce sayfayı kapattım tabi 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

iki gündür falan 24" monitör kullanıyorum ilk başlarda çok büyük gelmişti ama artık arada laptop'a dönüp bakınca laptop ekranı çok küçük geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap