Hasbro Risk (ios)

Tablette oyun oynamayı seven ve özellikle strateji oyunu oynamayı düşünen bir kişiyseniz listenize artık Risk’i ekleyebilirsiniz. Risk İos platformunda Ocak 2017’de sessiz sedasız çıktı. Reklam falan yapmadan kendi kitlesine bir şekilde ulaşmaya çalıştı. Risk Hasbro firmasının orjinal kutulu oyunun dijital versiyonu ve oyunun ios ve androidde yapımcısı Hasbro firması.

Oyunu ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. yaklaşık 5 saatte bir “1” token veriyor ve bu tokenler birikiyor. en fazla üç tane token birikiyor ve "2" tokene gerçek oyuncularla online oyun oynayabiliyorsunuz. "1" tokene singleplayer olarak kendi başınıza yapay zekaya karşı oynanabiliyor. Eğer 20TL verirseniz oyunu tamamen satın alıp ne token ne harita ne de herhangi bir sınırlama olmadan oyunu oynayabiliyorsunuz. Sonuçta oyunu satın almazsanız eğer, günde en fazla bir defa oynayabiliyorsunuz.Oyunumuz klasik masaüstü riskin birazcık basitleştirilmiş ve pratik hali. Kutulu oyundaki gizli görev mevzusu yok en başta söylemeliyim ama haritaları çeşitlendirmişler. Benim gördüğüm en çok global domination oynanıyor yani dünya haritası bolca tercih ediliyor.screen520x924

2 ile 6 oyuncu arasında oynanıyor ve eğer iyi oyunculara denk gelirseniz bir oyunun yaklaşık süresi 2-3 saati bulabiliyor. Oyunu bilmeyenler için basitçe mekaniği şöyle açıklayabilirim. Her oyuncunun aynen satrançtaki gibi bir hamle sırası oluyor(turn) ve her oyuncunun 60 sn süresi, bu süre içinde oynayacak üç aşaması bulunuyor

1.aşama (placement): elinizdeki ülke ve kıtaların durumuna göre elinize gelen askerlerin mevcut arazilerinize konuşlandırıyorsunuz.

2.aşama (attack): sınırınızdaki düşmanlara saldırı yapılan aşama. bu aşamada mevcut ordu sayısı kadar zar atılıp karşı ordunun tamamen yenilmesi ile arazi ele geçiriliyor. (bu aşamada eğer en az bir bölge ele geçirirseniz bonus asker kartı elde ediyor ve bu kartları üçleyince bir sonraki el ciddi miktarda takviye asker alıyorsunuz.

3.aşama(fortify): Bu son aşamada birbirine sınır komşusu olan arazilerinizde bir defaya mahsus askerleri bir yerden bir yere sevk ediyorsunuz.

Oyunun harita ekranında, sol alttaki oyuncular düğmesine basınca online oyunculara ulaşıp bu ekrandan onlarla dostluk anlaşması veya ortak düşmanlar basitçe belirleniyor. sohbet yok, sadece arkadaşlık ve şuna saldıralım gibi iki komut mevcut. Dostluk kurmak istediğiniz oyuncuya köşesindeki oka tıklayıp kartını ters çevirdikten sonra komutlar açılıyor. İşin açıkçası uzun bir süre farkedilemeyecek bir durum. Tutoriallarda da  anlatılmaması ilginç geldi bana. Çünkü bu müttefiklikler oyunun bel kemiğini oluşturuyor.

screen520x924-2

Cep telefonunda oynaması zor oluyor kabul etmek lazım. Küçücük haritalarda tıklamak eziyet, ancak tablette herşey harika oluyor. Genel olarak bakılırsa; orijinal oyunun teması, renkli oyun paleti, ses efektleri ve online'da sorunsuz çalışması ile tablet kullanıcısı için güzel bir eğlence kaynağı olabilir. 20TL verip tamamını satın almak mantıklı bir fiyat olarak görüyorum. Ama bana günde bir oyun yeter diyenlerde oyun süresinden tatmin olacaklardır. Tabletiniz var ise indirin deneyin, strateji seviyorsanız muhtemelen tabletinizde uzun süre duracak bir oyun appstoreda bizi bekliyor. Androide bir an önce gelmesini umuyor ve gelince de kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

İyi günler

not: 28 mayıs 2017 itibarı ile googleplayde de mevcut.

#akis #oyun #inceleme #teknoseyir #risk #hasbro #ios #inceleme #konudışı #inceleme #ipad #iphone

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • soyuhan @riverraid

    yaklaşık 20 gün önce android içinde mevcut hale gelmiş. ancak iostaki özellikleri koruyor mu bilemiyorum. @ronniejamesdio

  • cglrozgn @cglrozgn

    Androidde telefonda bir kaç aydan fazla zamandır oyun mevcut. Ben hatta 20 TL verip oyunu aldım (Oyuna ilk kez para vermiş oldum hayatımda, normalde oyunlarla işim olmadığından yanlış anlaşılmasın 😀 ) Güzel oyundur, hele arkadaşlarınızla kapışıyorsanız muhabbet ortamı çok daha güzel oluyor.

Dino Dini's Kick Off Revival

"yetenek tabanlı futbol oyunu"

Amiga döneminin oyunu Kick Off geri döndü, üstelik bir zombi olarak değil. Ruhunu aynı tutarak tam anlamıyla yenilenmiş.

1980 yıllarda çıkan Dino Dini'nin efsane futbol oyunu kick off 2016 yılında yeniden doğdu. öncelikle Playstation 4, sonrada Psvita'ya çıkarak retro oyun sever ve yetenek tabanlı futbol oyunu olarak kendi takipçilerinin beğenisine 2016 yılının yazında sunuldu. Özellikle oyunun yapımcısı ve yaratıcısı Dino Dini oyunun yapımında en büyük rolü üstleniyor. hala oyuncu kitlesinin desteği ile oyunu geliştirmeye ve üstüne katmaya devam ediyor.

Kabul edelim KOR ilk piyasa sürüldüğünde ufak tefek hataları vardı. Ancak kısa sürede bu yazılımsal hatalar düzeltildi ve oyun akıcı bir hale geldi.

Ancak herşeyi hazır seven casual gamer kitle, oyun ilk çıktığında anlamsız bir şekilde oyuna yüklendi. Az önce de bahsettiğim yetenek tabanlı olan bu oyunu oynayamamanın cezasını oyuna yüklediler. Halbuki eski oyuncular bilir, eski oyunlarda oyunu öğrenmek zor ustalaşmak zaman alır. Şimdiki oyunlar gibi , kırmızı yanan kapının yanına gidip birde şu kareye bas diyerek neredeyse oyuncuya hiç bir çözüm tanımayan oyun sistemi "herkese oyun" mantığından dolayı hardcore oyuncuları oyunlardan uzaklaştırıyor. malesef fast food oyunlar artık heryerde. Ve bu oyunlar sektörün büyük bir kısmınında yönlendirmesini yapıyor.

İşte bu düzen içinde KOR geçmişteki iyi oyuncu ruhunu yakalamaya çalışıyor. Bu oyun bir Fifa ya da Pes değil. Zaten bir simülasyon kaygısı da yok. KOR bir arcade spor oyunu. Grafikleri görseldeki gibi. Su gibi duru ve net. ps4 ve psvita'da 60 fps değerlerinde akıcı oynanışa sahip. Oyuncuyu yormayan görsellerle basit mekaniklerle sadece futbol oynanıyor.

Şu anda sadece milli takımlar mevcut. umarım ileride klüp takımlarıda eklenir. Stadyum bir tane, hatta zemin kaplaması bile bir tane. bu konuda çeşitlilik düşünmemiş yapımcı. Kim bilir belki de gelecekte e-spor olarak standart olması için böyle bir karar almıştır.

Yakın bir zamanda psvita'ya çıkan KOR ps4 ile tamamen aynı özelliklerini koruyarak psvita'ya geldi ve bu kadar kullanışlı bir oyun bence psvita'ya yeniden can verdi. Çoğu psvita sahibi KOR sayesinde yeniden eline alıp el konsolunun tozunu silebilir. Açıkçası SONY yerinde olsam psvita'nın KOR içeren bir bundle'ını piyasaya sürerim. Abartıyorum gibi durabilir ancak emin olun bir kere bu oyunu oynayanın kolay bırakabileceğini sanmıyorum.

Son söz: Üzerine hala emek harcanan ve fiyatı çok uygun olan KOR'u eski tatların günümüz şartları ile revize edilerek harika işler yapılabileceğinin kanıtı olarak görülerek oynanmasını tavsiye ediyorum. Yapımcısı Dino Dini hala hergün 8:30'dan sonra twitch yayını yapmakta. Fırsat bulursanız hem bir oyunun nasıl yapıldığını görme şansı hemde iyi bir insan olan Dini ile konuşma şansınız olabiliyor.

Görüşmek üzere...

komodorcu.wordpress.com
#akis #oyun #inceleme #kickoff #c64 #psvita #ps4 #inceleme #dinodini

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

driver speedboat paradise

#driver #driverspeedboatparadise #İOS #akış
Daha GTA’nın kafasına kuşbakışı edilirken… Driver diye bir oyun gelmişti PSX’lere. Şehirlerde özgürce dolaşabildiğimiz 1970lerin atmosferi ve gizli polis hikayesiyle harika bir oyundu driver. Daha sonraki oyunları sönük kaldı ve asla kendi kitlesini bile tatmin edemedi driver serisi.
Ancak Ubisoft paytoplayin nimetlerinden yararlanmayı kafaya koymuş olmalı ki efsane driver adını kullanarak bir bot yarışı oyununu İOS’ta ücretsiz olarak pazara sundu.
Kahramanımız Tanner’ın ve güzel arkadaşlarının yardımı ile yarış botları ile maceraya atılıyoruz. Artık klasikleşen ve iğrençleşen paytoplay sistemi bu oyunda geçerli. Botunuzu görsel ve işlevsel olarak güçlendirerek daha iyi bir yarış makinasına ulaşmaya çalışıyorsunuz. Bunun yanında “lifestyle” olarak oyuna konan ve gerek oturdumuz ev ve giydiğimiz kıyafetleri satın alıp sanal tatmin sağlayan bir bölüm mevcut.
Oyunun görsel ve oynanış açısından güzel bulduğumu söyleyebilirim. açık mavi deniz ve yansımalar, suyun ekrana çarpması, blur efektleri gayet yeterli...Tabiki saçma sapan taklalar ve spinler oyunun realizm kasmasını engelliyorsada eğlenceli oynanış vakit geçirmek için ideal bir oyun deneyimine dönüşüyor. dengeli bir yarış oyunu izlenimi bana verdi.
Oyunun bir güzelliğide cep telefonu yada tablette oynarken bulunduğunuz yerde internet olmasada oynayabilmeniz. Son zamanlardaki oyunlarda internete bağlanma zorunluluğu heves kaçırıyor. Otobüste metroda hadi bir beş dakika oynamak istiyorsunuz internet istiyor muhakkak. Neyse ki Driverspeedboatparadise’ta “şimdilik” bu sorun yok. Oynamak için özgürsünüz. Sadece 40 birimlik yakıt limitiniz var kimi yarış 8 birim kimisi 10 birime maloluyor ve kısa sürede deponuz yeniden doluyor.
Sonuç olarak; oynanabilirliği yüksek, günde bir iki defa açıp vakit geçirilecek güzel bir yarış oyunu olmuş. Oynanışı,müzikleri ve canlı renkleri ile kendi türünde iyi bir örnek olarak yer alacak.

Söylemezsem olmaz ama tam bu oyun içinmiş;
suyun dalgalanması, köpürtmesi, anlayamazsınız :(((( bence oynayın sizde anlayın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

heroes of the storm

Heroes of the storm beta inceleme
Selam teknoseyir ailesi;
Blizzard ile eskiye dayanan hukukumuz meyvelerini verdi ve geçen hafta sonu blizzarddan gelen maille hots beta deneyimi için davet aldım. Ayağımın tozu ile kısa süreli deneyimlerimi paylaşacağım.
İç içe geçmiş evrenler fikrine biraz alışmam gerekecek galiba. Bu konuda önyargılarım var. Yada hots oynadıktan sonra Diablo3 oynayınca biraz ciddiyet sorunu yaşar mıyım, bilemiyorum. ancak her santimetresinde blizzard evreninden tanıdık bir parça bulmak insanı heyecanlandırıyor.
Oyuna ilk girişinizde training ile karşılaşıyor ve oyuna ısınmaya başlıyoruz. Moba deneyimi olan oyuncular, oyun sistemin farklı olduğunu ilk dakikalarda farkedeceklerdir. Klasik üç kulvarlı harita yerine daha farklı dinamikleri olan harita mevcut. Yine basit şekilde kulvarlar mevcut olmasına rağmen karşı ekibin kalesini yıkmak için izlenecek taktik kulelere saldırıdan ibaret değil. Onun yerine kuru kafaları toplayıp belirli zamanlarda çıkan golemler ile atak yapmak (ki bu golemlerin enerji seviyeleri topladığınız kuru kafalar ile aynı oranda artıyor) veya madenlere girip yaratık kamplarına saldırdıktan sonra çıkan altınları haritanın ortasındaki paragöz dostumuza verip düşman savunmasına top atışı yapmasını sağlamak sadece yapabilecek stratejilerden birkaçı. Onun yerine minionlar eşliğinde kulelere saldırmak tabiki denencek bir yöntem ancak sadece haritadaki yan elementler ile ana binayı yıkıp zafer kazanabilirsiniz.
Heroların sıklıkla karşılaşıp yakın temas halinde olduğumuz bir sistem var. killer havada uçuşuyor. Ve level atlaması grupça gerçekleşiyor. Takım seviyesi var yani aslında. Ve bir mağazadan kılıç kalkan alacağımıza “talent” ile heromuzun o leveldeki yeteneklerinden birini seçebiliyoruz.
Herolar rotasyon halinde ve her hafta değişiyor. Oyun içi puanla satın almak mümkün ancak 2000 coin ile Raynor aldıktan sonra diğer karakterlere ulaşmam baya zaman alacak gibi duruyor. Para toplaması zor ve zaman alacak. Onun yerine parasını verip hero satın alabilirsiniz 6 ile 10 euro arasında değişen fiyatları var. tabi skin falanda alırsanız tek tek hero almak pahalı duruyor. Onun yerine giriş paketleri veya yüksek seviye paketler mevcut.
Genelde starcraft karakterlerine ilgim olduğundan raynor,sgt. Hammer, tycus ile daha çok vakit geçirdim. Ancak uther,lili,valla gibi karakterlerinide deneme şansım oldu. Net görülen bir şey varsa karaktelerin hepsi denk güçlerde ve yalnız gezen heroların pek şansı yok. Takım halinde hareket etmek daha avantajlı.
Oyunun developer havasında olduğu aşikar. Grafik optimizasyonu yok. Frame arada sırada düşüyor. Orta halli laptopumda(nvidia635m diablo3-high,starcraf2-medium,farcry3-medium değerlerde ve 1280*720) oynarken hots’ta bu düşük çözünürlük medium grafik seviyesinde oyun oynanamayacak haldeydi. Nvidia’nın önerdiği 1080p low çözünürlükte gayet akıcı bir kullanıma sahip oldum. Yani oyun elbet bitene kadar optimize edilecektir. Her kullanıcıya hitap eder duruma gelecektir. Ancak tam tadıyla oynamak isteyenler güçlü bilgisayarlarını hazırlamalılar.
Sonuç; oynanması için piyasa sunulduğunda ciddi bir kitleyi kendine çekeceği aşikar. Şu anda beta olmasından dolayı gayet kaliteli gruplar ile maçlar yapılıyor. Ve oynayan kitle belli bir kalitenin devamını isteyecektir. Aynı şekilde çekeceği bu kitle kalite arayacaktır. Bu yüzden kalite korunması açısından biraz para istemesinde bile sakınca görmüyorum ; çünkü afk’lar ve yersiz küfürlerle oyun zevkimizin içine edileceğinden parası neyse verilip görev bilinçli ve eğlenmek için oynayan insanlarla oynamak daha zevkli olacaktır.
Hızlı oynanış, blizzard evreninin kahramanları ve kendine has espri yapısı ile lol ve dotaya alternatif bir oyun geliyor. Avantaj ve dezavantajlarını zamanla yaşayarak göreceğiz. Dota ve lol buraya kolay ulaşmadılar. Onlarca değişim yaşadılar. Aynı şekilde hots’unda geçeceği yollar var gibi duruyor. Ama şu bir gerçek oyuncuyu kendine bağlayan bol aksiyonlu, yetenek ve takım oyunu isteyen sistemiyle Hots bir çok oyuncuyu kendine çekecektir.

(resimler fikir vermesi açısından blackhearts bay haritasından alınmıştır. oyun için birbirinden farklı 5 adet harita mevcut.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

revell apollo lunar module eagle 1:100

Selamlar Teknoseyir ailesi, geçen gün hobi mağazasında gezerken gözüme çarpan fiyatı 15 TL gibi komik bir rakam olan apollo ay modülünü merak ederek satın aldım. Öncelikle belirteyim; model ustası hocalardan özür dileyerek nacizane modeli yapım deneyimlerimi paylaşmak istedim.
-Model üzerinde seviye "3" ibaresine inanmadan almanız gereken gayet zorlayıcı ve eğlenceli model olduğunu düşünüyorum. parçaların küçük ve kaybolup biryerlere gitmeye meyilli olmasından mütevellit dikkat edilmesini öneririm.(öksürmeyin,hapşırmayın)
-Modeli yapmadan gerçek resimlerinin incelenmesinde fayda olacaktır. çünkü #revell 'in yapım klavuzunda göstermediği birçok küçük ayrıntı asıl modelde mevcut. (mesela bayrak ve USA plakaları üzerindeki mat siyah kaplamalar)
modülün alt kısmı(fırlatıcı roket) alüminyum görünümlü gerçeğinde. bende buna benzer olması amacıyla yemeklerde kullanılan folyo kağıdı ile ana gövdeyi kapladım ve 94 Gold (revell) boya ile 3 kat boyadım. çok gerçekçi ve orjinal bir hava kattı modele. geri kalan metalik kısımlarda 91 alüminyum ve siyah antrazit kullandım.
-Modeli öncesinde sabunlu su ile yıkamama rağmen gold boyanın plastiğe tutunmasında sorun yaşadım. Nedenini bana açıklayabilen olursa sevinirim.

-Bunun haricinde modelin yapımı 2 gün sürdü. şimdiki hedefim modelin alt kısmını diorama yapmak. bu konuda son derece acemiyim. diorama fikirlerinizi iletirseniz sevinirim.
Model ve uzay araçları konusunda ortak noktası olan herkesin yapmasını tavsiye ediyorum. Böyle bir ufak inceleme olsun benden. daha sırada birkaç maket daha var. fırsat buldukça onlarına yapıp sizinle paylaşmak istiyorum. fikir ve merak ettiğiniz konularda sorabilirsiniz. tüm teknoseyir ailesine iyi günler dilerim.
#revell #hobi #model #maket #apollo #lunar #module @hkellecioglu @leventp @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap