heroes of the storm

Heroes of the storm beta inceleme
Selam teknoseyir ailesi;
Blizzard ile eskiye dayanan hukukumuz meyvelerini verdi ve geçen hafta sonu blizzarddan gelen maille hots beta deneyimi için davet aldım. Ayağımın tozu ile kısa süreli deneyimlerimi paylaşacağım.
İç içe geçmiş evrenler fikrine biraz alışmam gerekecek galiba. Bu konuda önyargılarım var. Yada hots oynadıktan sonra Diablo3 oynayınca biraz ciddiyet sorunu yaşar mıyım, bilemiyorum. ancak her santimetresinde blizzard evreninden tanıdık bir parça bulmak insanı heyecanlandırıyor.
Oyuna ilk girişinizde training ile karşılaşıyor ve oyuna ısınmaya başlıyoruz. Moba deneyimi olan oyuncular, oyun sistemin farklı olduğunu ilk dakikalarda farkedeceklerdir. Klasik üç kulvarlı harita yerine daha farklı dinamikleri olan harita mevcut. Yine basit şekilde kulvarlar mevcut olmasına rağmen karşı ekibin kalesini yıkmak için izlenecek taktik kulelere saldırıdan ibaret değil. Onun yerine kuru kafaları toplayıp belirli zamanlarda çıkan golemler ile atak yapmak (ki bu golemlerin enerji seviyeleri topladığınız kuru kafalar ile aynı oranda artıyor) veya madenlere girip yaratık kamplarına saldırdıktan sonra çıkan altınları haritanın ortasındaki paragöz dostumuza verip düşman savunmasına top atışı yapmasını sağlamak sadece yapabilecek stratejilerden birkaçı. Onun yerine minionlar eşliğinde kulelere saldırmak tabiki denencek bir yöntem ancak sadece haritadaki yan elementler ile ana binayı yıkıp zafer kazanabilirsiniz.
Heroların sıklıkla karşılaşıp yakın temas halinde olduğumuz bir sistem var. killer havada uçuşuyor. Ve level atlaması grupça gerçekleşiyor. Takım seviyesi var yani aslında. Ve bir mağazadan kılıç kalkan alacağımıza “talent” ile heromuzun o leveldeki yeteneklerinden birini seçebiliyoruz.
Herolar rotasyon halinde ve her hafta değişiyor. Oyun içi puanla satın almak mümkün ancak 2000 coin ile Raynor aldıktan sonra diğer karakterlere ulaşmam baya zaman alacak gibi duruyor. Para toplaması zor ve zaman alacak. Onun yerine parasını verip hero satın alabilirsiniz 6 ile 10 euro arasında değişen fiyatları var. tabi skin falanda alırsanız tek tek hero almak pahalı duruyor. Onun yerine giriş paketleri veya yüksek seviye paketler mevcut.
Genelde starcraft karakterlerine ilgim olduğundan raynor,sgt. Hammer, tycus ile daha çok vakit geçirdim. Ancak uther,lili,valla gibi karakterlerinide deneme şansım oldu. Net görülen bir şey varsa karaktelerin hepsi denk güçlerde ve yalnız gezen heroların pek şansı yok. Takım halinde hareket etmek daha avantajlı.
Oyunun developer havasında olduğu aşikar. Grafik optimizasyonu yok. Frame arada sırada düşüyor. Orta halli laptopumda(nvidia635m diablo3-high,starcraf2-medium,farcry3-medium değerlerde ve 1280*720) oynarken hots’ta bu düşük çözünürlük medium grafik seviyesinde oyun oynanamayacak haldeydi. Nvidia’nın önerdiği 1080p low çözünürlükte gayet akıcı bir kullanıma sahip oldum. Yani oyun elbet bitene kadar optimize edilecektir. Her kullanıcıya hitap eder duruma gelecektir. Ancak tam tadıyla oynamak isteyenler güçlü bilgisayarlarını hazırlamalılar.
Sonuç; oynanması için piyasa sunulduğunda ciddi bir kitleyi kendine çekeceği aşikar. Şu anda beta olmasından dolayı gayet kaliteli gruplar ile maçlar yapılıyor. Ve oynayan kitle belli bir kalitenin devamını isteyecektir. Aynı şekilde çekeceği bu kitle kalite arayacaktır. Bu yüzden kalite korunması açısından biraz para istemesinde bile sakınca görmüyorum ; çünkü afk’lar ve yersiz küfürlerle oyun zevkimizin içine edileceğinden parası neyse verilip görev bilinçli ve eğlenmek için oynayan insanlarla oynamak daha zevkli olacaktır.
Hızlı oynanış, blizzard evreninin kahramanları ve kendine has espri yapısı ile lol ve dotaya alternatif bir oyun geliyor. Avantaj ve dezavantajlarını zamanla yaşayarak göreceğiz. Dota ve lol buraya kolay ulaşmadılar. Onlarca değişim yaşadılar. Aynı şekilde hots’unda geçeceği yollar var gibi duruyor. Ama şu bir gerçek oyuncuyu kendine bağlayan bol aksiyonlu, yetenek ve takım oyunu isteyen sistemiyle Hots bir çok oyuncuyu kendine çekecektir.

(resimler fikir vermesi açısından blackhearts bay haritasından alınmıştır. oyun için birbirinden farklı 5 adet harita mevcut.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler