Hasbro Risk (ios)

Tablette oyun oynamayı seven ve özellikle strateji oyunu oynamayı düşünen bir kişiyseniz listenize artık Risk’i ekleyebilirsiniz. Risk İos platformunda Ocak 2017’de sessiz sedasız çıktı. Reklam falan yapmadan kendi kitlesine bir şekilde ulaşmaya çalıştı. Risk Hasbro firmasının orjinal kutulu oyunun dijital versiyonu ve oyunun ios ve androidde yapımcısı Hasbro firması.

Oyunu ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. yaklaşık 5 saatte bir “1” token veriyor ve bu tokenler birikiyor. en fazla üç tane token birikiyor ve "2" tokene gerçek oyuncularla online oyun oynayabiliyorsunuz. "1" tokene singleplayer olarak kendi başınıza yapay zekaya karşı oynanabiliyor. Eğer 20TL verirseniz oyunu tamamen satın alıp ne token ne harita ne de herhangi bir sınırlama olmadan oyunu oynayabiliyorsunuz. Sonuçta oyunu satın almazsanız eğer, günde en fazla bir defa oynayabiliyorsunuz.Oyunumuz klasik masaüstü riskin birazcık basitleştirilmiş ve pratik hali. Kutulu oyundaki gizli görev mevzusu yok en başta söylemeliyim ama haritaları çeşitlendirmişler. Benim gördüğüm en çok global domination oynanıyor yani dünya haritası bolca tercih ediliyor.screen520x924

2 ile 6 oyuncu arasında oynanıyor ve eğer iyi oyunculara denk gelirseniz bir oyunun yaklaşık süresi 2-3 saati bulabiliyor. Oyunu bilmeyenler için basitçe mekaniği şöyle açıklayabilirim. Her oyuncunun aynen satrançtaki gibi bir hamle sırası oluyor(turn) ve her oyuncunun 60 sn süresi, bu süre içinde oynayacak üç aşaması bulunuyor

1.aşama (placement): elinizdeki ülke ve kıtaların durumuna göre elinize gelen askerlerin mevcut arazilerinize konuşlandırıyorsunuz.

2.aşama (attack): sınırınızdaki düşmanlara saldırı yapılan aşama. bu aşamada mevcut ordu sayısı kadar zar atılıp karşı ordunun tamamen yenilmesi ile arazi ele geçiriliyor. (bu aşamada eğer en az bir bölge ele geçirirseniz bonus asker kartı elde ediyor ve bu kartları üçleyince bir sonraki el ciddi miktarda takviye asker alıyorsunuz.

3.aşama(fortify): Bu son aşamada birbirine sınır komşusu olan arazilerinizde bir defaya mahsus askerleri bir yerden bir yere sevk ediyorsunuz.

Oyunun harita ekranında, sol alttaki oyuncular düğmesine basınca online oyunculara ulaşıp bu ekrandan onlarla dostluk anlaşması veya ortak düşmanlar basitçe belirleniyor. sohbet yok, sadece arkadaşlık ve şuna saldıralım gibi iki komut mevcut. Dostluk kurmak istediğiniz oyuncuya köşesindeki oka tıklayıp kartını ters çevirdikten sonra komutlar açılıyor. İşin açıkçası uzun bir süre farkedilemeyecek bir durum. Tutoriallarda da  anlatılmaması ilginç geldi bana. Çünkü bu müttefiklikler oyunun bel kemiğini oluşturuyor.

screen520x924-2

Cep telefonunda oynaması zor oluyor kabul etmek lazım. Küçücük haritalarda tıklamak eziyet, ancak tablette herşey harika oluyor. Genel olarak bakılırsa; orijinal oyunun teması, renkli oyun paleti, ses efektleri ve online'da sorunsuz çalışması ile tablet kullanıcısı için güzel bir eğlence kaynağı olabilir. 20TL verip tamamını satın almak mantıklı bir fiyat olarak görüyorum. Ama bana günde bir oyun yeter diyenlerde oyun süresinden tatmin olacaklardır. Tabletiniz var ise indirin deneyin, strateji seviyorsanız muhtemelen tabletinizde uzun süre duracak bir oyun appstoreda bizi bekliyor. Androide bir an önce gelmesini umuyor ve gelince de kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

İyi günler

not: 28 mayıs 2017 itibarı ile googleplayde de mevcut.

#akis #oyun #inceleme #teknoseyir #risk #hasbro #ios #inceleme #konudışı #inceleme #ipad #iphone

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • soyuhan @riverraid

    yaklaşık 20 gün önce android içinde mevcut hale gelmiş. ancak iostaki özellikleri koruyor mu bilemiyorum. @ronniejamesdio

  • cglrozgn @cglrozgn

    Androidde telefonda bir kaç aydan fazla zamandır oyun mevcut. Ben hatta 20 TL verip oyunu aldım (Oyuna ilk kez para vermiş oldum hayatımda, normalde oyunlarla işim olmadığından yanlış anlaşılmasın 😀 ) Güzel oyundur, hele arkadaşlarınızla kapışıyorsanız muhabbet ortamı çok daha güzel oluyor.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler