Dino Dini's Kick Off Revival

"yetenek tabanlı futbol oyunu"

Amiga döneminin oyunu Kick Off geri döndü, üstelik bir zombi olarak değil. Ruhunu aynı tutarak tam anlamıyla yenilenmiş.

1980 yıllarda çıkan Dino Dini'nin efsane futbol oyunu kick off 2016 yılında yeniden doğdu. öncelikle Playstation 4, sonrada Psvita'ya çıkarak retro oyun sever ve yetenek tabanlı futbol oyunu olarak kendi takipçilerinin beğenisine 2016 yılının yazında sunuldu. Özellikle oyunun yapımcısı ve yaratıcısı Dino Dini oyunun yapımında en büyük rolü üstleniyor. hala oyuncu kitlesinin desteği ile oyunu geliştirmeye ve üstüne katmaya devam ediyor.

Kabul edelim KOR ilk piyasa sürüldüğünde ufak tefek hataları vardı. Ancak kısa sürede bu yazılımsal hatalar düzeltildi ve oyun akıcı bir hale geldi.

Ancak herşeyi hazır seven casual gamer kitle, oyun ilk çıktığında anlamsız bir şekilde oyuna yüklendi. Az önce de bahsettiğim yetenek tabanlı olan bu oyunu oynayamamanın cezasını oyuna yüklediler. Halbuki eski oyuncular bilir, eski oyunlarda oyunu öğrenmek zor ustalaşmak zaman alır. Şimdiki oyunlar gibi , kırmızı yanan kapının yanına gidip birde şu kareye bas diyerek neredeyse oyuncuya hiç bir çözüm tanımayan oyun sistemi "herkese oyun" mantığından dolayı hardcore oyuncuları oyunlardan uzaklaştırıyor. malesef fast food oyunlar artık heryerde. Ve bu oyunlar sektörün büyük bir kısmınında yönlendirmesini yapıyor.

İşte bu düzen içinde KOR geçmişteki iyi oyuncu ruhunu yakalamaya çalışıyor. Bu oyun bir Fifa ya da Pes değil. Zaten bir simülasyon kaygısı da yok. KOR bir arcade spor oyunu. Grafikleri görseldeki gibi. Su gibi duru ve net. ps4 ve psvita'da 60 fps değerlerinde akıcı oynanışa sahip. Oyuncuyu yormayan görsellerle basit mekaniklerle sadece futbol oynanıyor.

Şu anda sadece milli takımlar mevcut. umarım ileride klüp takımlarıda eklenir. Stadyum bir tane, hatta zemin kaplaması bile bir tane. bu konuda çeşitlilik düşünmemiş yapımcı. Kim bilir belki de gelecekte e-spor olarak standart olması için böyle bir karar almıştır.

Yakın bir zamanda psvita'ya çıkan KOR ps4 ile tamamen aynı özelliklerini koruyarak psvita'ya geldi ve bu kadar kullanışlı bir oyun bence psvita'ya yeniden can verdi. Çoğu psvita sahibi KOR sayesinde yeniden eline alıp el konsolunun tozunu silebilir. Açıkçası SONY yerinde olsam psvita'nın KOR içeren bir bundle'ını piyasaya sürerim. Abartıyorum gibi durabilir ancak emin olun bir kere bu oyunu oynayanın kolay bırakabileceğini sanmıyorum.

Son söz: Üzerine hala emek harcanan ve fiyatı çok uygun olan KOR'u eski tatların günümüz şartları ile revize edilerek harika işler yapılabileceğinin kanıtı olarak görülerek oynanmasını tavsiye ediyorum. Yapımcısı Dino Dini hala hergün 8:30'dan sonra twitch yayını yapmakta. Fırsat bulursanız hem bir oyunun nasıl yapıldığını görme şansı hemde iyi bir insan olan Dini ile konuşma şansınız olabiliyor.

Görüşmek üzere...

komodorcu.wordpress.com
#akis #oyun #inceleme #kickoff #c64 #psvita #ps4 #inceleme #dinodini

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler