#CepTelefonuFotoğrafçılığı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11

İngilizce öğrenin!

https://www.youtube.com/watch?time_continue=94&v=mxRTPPDbLFE

Dil öğrenmenin önemini kısa sürede özetleyen bir video olmuş. Böyle bir duruma düşmemek için (şuradan itibaren bakın) herkesin en azından derdini temel düzeyde de olsa anlatabilecek seviyede İngilizce bilmesi lazım (ki kendisi de videoda İngilizce öğrenmesi gerektiğini itiraf ediyor).

Tabi, mümkünse belli bir düzeydeki İngilizcenizi de ileri seviyeye ulaşmanız hem yaşam konforunuz hem de iş bumanızı kolaylaştırmak adına faydalı olacaktır.

İngilizcenin "kendi kendine" de öğrenilebileceğine inananlardanım. En azından belli bir düzeye kadar kendi başınıza gelebilirsiniz.

İngilizcenizi geliştirmeniz önerilerim şöyle:

1- İlk olarak seviyenizi tespit etmeniz için online testleri yapmanızı öneririm.

cambridgeenglish.org
bea-tr.com
seviyetespiti.com
efset.org

2- https://www.duolingo.com/ basit arayüzü, kullanışlı yapısı ve oyunlaştırma öğeleri ile özellikle temel düzeyde öğrenim için oldukça faydalı. Mobil uygulaması mevcut. Duolingo üzerinden hergün düzenli olarak alıştırmalar yaparak sıfırdan belli bir düzeye gelebilirsiniz.

3- Bir İngilizce dilbilgisi kitabı almanız çok iyi olur. Çünkü İngilizce öğrenmenin temeli, öncelikle grameri öğrenmektir. İngilizce dilbilgisi kitapları size gramerin tüm inceliklerini detaylı olarak öğretir. Gramer kitabı olarak tavsiyem, İnkılap Yayınları'ndan çıkan "Kullanışlı İngilizce Dilbilgisi Rehberi". Ancak bunun satışı tükenmiş (ikinci el olarak bulunabiliyor). alternatif olarak yine buna eşdeğer bir gramer kitabı da alabilirsiniz.

3- İnternette bol miktarda çalışma notları mevcut. Bunları indirerek, konularına göre kitaba paralel şekilde çalışabilirsiniz.

4- İnternaktif çalışma CD'leriniz varsa bunları da kullanabilirsiniz. İnternatif CD'ler, İngilizce öğrenmenin etkili yollarından biridir.

5- Gramer geliştikçe, İngilizcenin ilerledikçe öğrenmeniz gereken kelime sayısının da artması gerektiğini göreceksiniz. Bu yüzden her çalışma gününüzde yeni kelimeler öğrenmeye gayret edin. Bilmediğiniz kelimeler, cümle kuramamanıza veya duyduğunuzu anlamamanıza yol açar.

6- İngilizce cümle kurulum pratikleri yaparken, cümlelerin doğruluğunu kontrol etmek için Google Translate'ten ve grammarly.com'dan faydalabilirsiniz. Özellikle Google Translate yardımıyla gittikçe daha karmaşık cümle yapıları kurup, bunların kontrolünü yapabilirsiniz.

7- İngilizcenin ilerledikçe dinleme, okuma ve yazma alıştırmalarınızı sıklaştırmanız gerekiyor. Dinleme için online "listening" alıştırmaları yapabilirsiniz. Yabancı film ve dizileri Türkçe altyazı ile, daha dikkatli dinleyerek de alıştırma yapabilirsiniz. https://www.voscreen.com/ da bu amaçla hizmet veren bir site.

8- Yazma, yani writing için en iyi yöntem, hergün belli bir sayıda cümle, paragraf oluşturmaktır. Hatalı bile olsa bol bol cümle oluşturup, bunların gramer kontrolünü (Gramerly ve Google Translate) yapın.

9- Konuşma, İngilizce'nin en kritik kısmı. Belli bir seviyede olsanız dahi pratiğiniz eksikse konuşmakta zorluk çekersiniz. Bunu geliştirmenin en iyi yolu, ana dili Türkçe olmayanlarla iletişim kurmaktır. Varsa, İngilizce bilen yabancı arkadaşlarınızda daha sık vakit geçirebilir veya Couchsurfing gibi sitelerden yeni arkadaşlarla tanışarak, onlara şehrinizi gezdirirken İngilizce pratiği yapabilirsiniz.

10- İngilizceniz, siz onu kullandıkça gelişir ve kullanmayı bıraktığınızda geriler. Bu yüzden İngilizce öğrenmekte ciddiyseniz hergün düzenli olarak en az 3 saatinizi buna ayırmanız ve basit konuların bile üzerinden detaylı olarak defalarca geçmeniz, yeteri kadar alıştırma yapmanız gerekir. Harcadığınız çabanın saat toplamı size sonuç olarak geri dönecektir.

11- Sabırlı olmak önemlidir. İngilizce seviyelerinde artış ancak aylık periyotlarla ölçülebilir. Başlar başlamaz bir anda mucizeler beklemeyin. Sıfırdan başlayan birisinin orta seviyeye gelebilmesi 6-12 aylık yoğun bir çabayla mümkündür. Orta seviyeden ileri seviyeye geçmek de bir o kadar zaman alacaktır. Burada verdiğim rakamlar kişinin kapasitesine göre değişir. Çoğu kişiye göre İngilizce, sıfırdan 2 yılda öğrenilebilir. Hayatınızın hiçbir yatırımı bu kadar sürede bu kadar önemli bir geri dönüş sağlamaz.

12- İngilizcesi ileri seviyede olan arkadaşlarınızdan yardım alın. Cümlelerinizi kontrol ettirmek, anlamadığınız yerleri sormak gibi detaylar için arkadaşlarınızdan yardım alın, onlardan faydalanın.

Ben konunun uzmanı değilim. Ancak kendi tecrübelerime dayanarak kabaca bazı tavsiyelerde bulundum. Belki daha sonra biraz daha detaylı ve sistematik bir yazı hazırlayabilirim bunun hakkında. En azından birkaç kişiye yol göstermek adına bir faydamız olur.

#akış #yabancıdil #ingilizce #Duolingo

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

  Gramersiz olarak öğrenebilmek için ya çocuk olmanız (zamanla kademe kademe öğrenme), ya tamamen İngilizce konuşulan bir ortamda yaşıyor olmanız (yurtdışı) veya İngilizce etkileşimin yoğun olduğu bir yerde çalışıyor olmanız (turistik yerlede çalışanlar, garson, esnaf vs) lazım. Oturduğu yerden İngilizce öğrenmeye çalışacak birisi için gramer önemlidir. Ayrıca öğrenmesi de o kadar zor değil zaten. Zor olan pratikle onu doğal bir şekilde oturtabilmek.

 • artukoglu @artukoglu

  Sanırsam benim sorunum dediğiniz gibi “bir konuyu çok iyi bilsek te üstünden defalarca geçmek “işte ben bunu yapmıyorum sonra da neden böyle oldu diyorum ve çalışma hevesim gidiyor. Yazınız için teşekkürler çok sağolun.

 • Mehmet Temiz @mehmettemizs

  En kısa sürede bakacğım.Teşekkürler.

 • M3ric @mehdi-tensi

  Ben de nacizane bir iki oneri sunayim. BBC 6 Minutes muhtesem bir kaynaktir. Ucretsizdir. Gramer olarak ta English Grammar in Use u oneririm. En onemlisi de farkli ulkelerden online konusabileceginiz ingilizce ogrenmeye calisan insanlarla tanismak olacaktir. Nette bu tur pratik siteleri var. Dil pratik yapmadan ogrenilmiyor. En onemlisi bu bence.

Evde film izlemeyi sevenleri önemli bir sıkıntıdan kurtarayım:
1. O anki modunuza özel filmler önerilsin istiyorsanız: https://agoodmovietowatch.com/ veya http://flickseeker.com/
(Etiketlerden duygu durumunuzu seçin, öneriler gelsin.)
2. Çok beğendiğim bir film vardı, keşke onun gibi bir film olsa da izlesem diyorsanız: https://tastedive.com/
(Arama alanına filmin adını yazın, sistem ve diğer kullanıcılar o filmle aynı duyguları yaşatabilecek filmler önersin.)
İyi seyirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

K-Lite Codec Pack içerisinde gelen Media Player Classic Home Cinema (MPC-HC) oynatıcısına dahili otomatik alt yazı bulma özelliği eklenmiş. Bir tane bulmak yerine alternatifleri de buluyor. Başarılı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ülkeleri enerji, inşaat, yol ve altyapı projeleri ile borçlandırarak onları kendilerine bağlı hale getiren, o ülkelerin insanlarını yoksullaştıran düzenin içindeki birisi olan John Perkins'in itirafları.

"Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları", dünya düzenini anlamak adına mutlaka okunması gereken kitaplardan birisi.

#akış #KİTAP #kitaptavsiyesi #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6