Paylaş Paylaş

TeknoSeyir editörlerinin asıl işleri nedir ?

Donanım editörlerinin gerçek işleri göründüğünden genelde farklıdır. TeknoSeyir editörleri de kendi işlerini açıklıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mustaa @mustaa

  levent pekcan İTÜ de kaç kredide bezdi öğrenmek isterim 😀

  • Shark

   Saçları dökülmediğine göre maksimum 2 dönem gitmiştir. 🙂 Benim 3.dönem saçlar gitmeye başlamıştı İTÜ'de.

  • LP

   Selamlar,

   Yok, iki dönemden çok çok fazla gittim. Hatta aslına bakarsanız ilk iki seneyi bitirdim bile denebilir. Tek sorunum matematikleydi, meslek derslerinde sorunum yoktu. Lojik devreler, devre elemanları, makine elemanları, su makineleri, statik, dinamik vs. dersleri geçmiştim hep. Ancak matematikle olan sorunum daha fazla ilerlememi engelledi.

   Sevgiler, LP

  • deathline @deathline

   Anlaşılan Levent pekcan da diferansiyel denklemler dersine takılmış 🙂 Biraz daha sabretseymiş 2. sınıftan sonrası tadından yenmez aslında

  • mustaa @mustaa

   'edebimle ayrıldım' bu sözde çok hoşuma gitti 😀

 • Deli Yusuf

  Levent beyin saçlarının boyu yüzünden videoların tarihini ortalama tahmin edebiliyoruz 🙂

 • Giray

  Bana 3000 TL maaş verseler sizlerin yapmış olduğu işleri asla yapamazdım. Vermiş olduğunuz gayretlerden dolayı sizleri tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.

 • Emiracle @emiracle

  Gavur sizin (dolayısıyla bizim) gibilere bir isim vermiş; Geek. Bundan ötesini tartışmaya gerek yok bence. Teknoloji editörünün de okuduğu okul değil, geek olup olmadığı önemlidir. Konulara iş adamı, gazeteci ya da politikacı gibi değil ama özellikle geek olarak yaklaşmalıdır. En azından ben geek editörlere sahip olmayan yayınları ve siteleri takip etmiyorum.

  Bu arada Google indekslerinin tozlu sayfalarında bakın ne buldum: http://www.pclabs.com.tr/previews/gf3/page_1.htm 😉

 • Ziyaretçi

  video izlenemiyor maalesef. Indirmeye calisinca da 3-4kb/s hiz veriyor. Chicago, 7:58pm CST.

 • burak

  Şu ders konularında aynen katılıyorum. Arkadaş sayısal son sınıfım daha bir kere zevk alarak şu matematik dersine girmedim. Ama bende pc mühendisi olmayı istiyorum. Ayrıca bu videoyu okuldaki hocalarıma yollıyımda az anlasınlar bizi. 😀

 • Fitzgerald

  benim de mesleğim veterinerlik ama ben de her gün Teknoseyir'i izliyorum...

 • Phanrisal

  Aa ben de Levent abi gibi bıraktım bilgisayar mühendisliğini bu yıl aynı sebepten

 • rehaguner

  "Bu işi yapmak için mühendis olmak lazım" diyen kişilerin öyle demesinin sebebi mühendisliğin ne olduğunu bilmemesidir ancak.
  Sadece bu konuda değil, her konuda geçerli, işini iyi yapıp kendini geliştiren insanlara mesleği ya da eğitimi sadece muhabbet sırasında sorulur. Siz de işinizi -bence- ülkemizde yapılamayacak kadar yüksek bir kalite ile yapıyorsunuz, aldığınız eğitim beni hiç ilgilendirmiyor. Sadece yaptığınız işleri hayranlıkla takip ediyorum. Olması gereken de bu aslında...

 • Yalçın Aydın

  Ben de Niso Levitas'ın yıldız tornavidası ile meraklananlardanım.
  Bu iş için Bilgisayar Mühendisi olmaya da gerek yok bence. Oraya çıkan bir Bil. Müh de sizin gibi akıcı bir şekilde ve tutkuyla anlatamaz zaten...

 • blackorwhite @blackorwhite

  Ben bilgisayar programcısıyım, etrafımdaki insanlara programcılığın ve bilgisayar mühendisliğinin farklı olduğunu yıllarca anlatamadım halada öyle ... sizlerede bu iş mühendis işi siz ne alaka diyen hiçbirzaman bitmeyecektir. Samimi sohbet içinde faydalı bilgiler aktarmak insanları sıkmadan; herkesin harcı değildir. Bil. mühendisi yada elektronik mühendisi çıkar x tabletteki grafik yongaları veri yollarını kullanırken falanca eprom software i üzerinde hesaplama yaparak işlemciye bindirdiği yükü ram da yer alan ön yükleme chiplerine depolayarak ......... diye anlatır kim anlar sadece onun gibi olanlar AMAAAA siz ne yapıyorsunuz günlük hayatında teknolojik aletleri kullanacak kadar ilgili olanları bile anlayacağı türde adınlatabilen sade bilgilerle süslenmiş proglamlar... Tebrikler bu işi iyi yapıyorsunuz.... Bende bu tür bir sitede ara sıra güncel kısa yazılar yazmak çok isterdim hayatımın bir bölümünde böyle bir iş yaptığımı anlatıp gurulanmak için .... para kazanma amaçlı değil hobi amaçlı.... bu insanı gerçekten mutlu eder birşeyler paylaşmak anlatmak ...
  Tekrar TEBRİKLER yaptığınız iş gerçekten çok zevkli ve kaliteli....

 • Cetin Sert

  Vallahi ilk kez hangi videonuzu izledim bilmiyorum ama sonrasında devamlı müdaviminiz oluverdim. Ben de dil edebiyat başladım bilgisayar devam ettim. Sonuçta iş ilgi işi ve sizin yaptığınız her videoda olaylarla ne derece ilgili olduğunuzu hissettirmektesiniz zaten 🙂 . Emiracle'n da çok güzel tespit ettiği gibi bizim dilimize de Geek-vari bir kelam lazım ki millet saçma sapan sorgulama yargılamalara hiç girmesin ne yapıldığı hakkında.

 • Recep @recep

  İnsanın kendisinden bahsetmesi zor bir iştir bence. Onu bile zevkli hale getirmişsiniz. Bravo.

 • umitt @umitt

  televizyon kullanmak için elektronik mühendisi olmak gerekmiyor insan zamanla öğreniyor, pc ve teknoloji araçlarını kullanmak veya test etmek içinde böylesi bir eğitime gerek yok, test yapabilmek için doğru araçları kullanmak sonuçları analiz edebilmek ve yorumlamak gerek ama bunu analitik düşünen bilgi birikimine sahip herkes yapabilir, sonuçları ifade edebilmek içinde edebi bir ifade etmek gerek bunun mühendislikle uzaktan yakından ilgisi yok, mühendislik diploması diye tutturmanın anlamı yok biz sizleri izliyor ve takdir ediyoruz.

 • ersangurer @ersangurer

  Ülkemiz bomboş mezun olan mühendislerle dolu.Siz bu işi can-ı gönülden yaptığınız için birçok mühendisin sahip olamadığı ya da olmak istemediği bir bakış açısına sahipsiniz.Bu en önemli avantajınız.Levent abi Tozlu Raflar köşesinde bir ürünü anlatırken neredeyse gözleri doluyor ve o dönemin ruhunu bizlere o kadar güzel aktarıyor ki bizlerde o günleri yad ediyoruz..Çok güzel bir noktaya değindiniz bu videoda; samimi dostlarla yapılan her sohbette gelinen bir konu : Sevdiğin işi yapabilmek.. Kaçımız sizin gösterdiğiniz cesareti gösterebiliyoruz ki ? Maalesef artık birçoğumuzun gözünde yeşil dolar işaretlerinden başka bir şey yok. Çok şanslı olduğunuzu düşünüyorum.Bu yolda devam etmeniz dileğiyle.

 • tropik

  Makine mühendisliğinde okuyan bir arkadaşım diğer arkadaşımıza senin omuz genişliğin kalça genişliğinden daha az diyememiş yerine "senin omuz genişliğin bölü kalça genişliğin küçük eşittir birden" demişti.

 • Bir Yorum

  Türkiye'de diploma denilen şey etikettir. Eğri oturur doğru konuşursak, tekno seyir editörlerinin gördüğüm kadarıyla bu etikete ihtiyacı yok. Kişinin asıl işi en iyi yaptığı iştir. Bazı işlerin okulu yoktur ve okulda öğrenilmez. İş yapıyor olmanın temel gayesi de hayatı idame ettirebilmektir. Bu işten geçiminizi sağlayacak kadar gelir elde edebiliyorsanız, işiniz bu demektir. Bir kişinin iyi yapıyor olduğu bir işi sertifikan var mı, diploman var mı, o varmı bu varmı diye eleştirmek; o kişiyi küçük görmenin yada ego tatminin bir alametidir. Bu tip kişiler egolarını tatmin etmenin değil; işini gönül rızasıyla yapan, aşkla ve sevgiyle yapan, özveriyle yapan ve maddi çıkar peşinde koşmadan yapan insanlara destek olmanın peşinde olmalıdır.

 • whitemonk @whitemonk

  Ama siz yaptığınız işleri değil mezuniyetlerinizi anlatmışsınız. Tamam kesinlikle soluksuz izlenecek bölümdü ancak mesleğiniz nedir? Levent abi buradan çıkıp tercüme bürosunun yolunu mu tutuyor ? Yada özkan bey gidip bir şirket için paket program mı yazıyor. Murat beyi az çok biliyoruz fotoğraf kursu veriyor. Kısacası bu güzel 3'lü teknoseyir günü dışında ki günlerde ne ile meşguller.

  Bir sözüm de Türkiyede ki bilgisayar dergiciliği adına. Ben bu sektörü abartısız 1999 dan beri takip ederim, hakkikaten de volkan ersoy , niso levitas , cenk tarhan gibi adamlar ne yazık ki bir daha piyasaya gelemediler. Pc magazine efsanedir mesela 1998- 2001 yılları arası. Daha önce ki byte ve pcworld kadorsu zaten. Yabancı yazarlardan da jerry porunle iyidir. Kısacası zaten 2 adet üyesi kalan şimdi ki piyasa tekellemiş cıvımış magazinleşmiştir. Ama olsundur bizim teknoseyirimiz vardır. Forever Teknoseyir.

  • Ai

   Henüz vidyoyu izleyemedim; öncelikle yorumları okuyorum. Ama ben de herşeyden önce yaptığınız işleri merak ediyorum!
   @whitemonk: "Levent abi buradan çıkıp tercüme bürosunun yolunu mu tutuyor ? Yada özkan bey gidip bir şirket için paket program mı yazıyor. Murat beyi az çok biliyoruz fotoğraf kursu veriyor. Kısacası bu güzel 3′lü teknoseyir günü dışında ki günlerde ne ile meşguller. "

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yapmamız gereken işleri anlattık 🙂 Yaptığımız işleri zaten biliyorsunuz işte 🙂 TS, PCL, BasÇek, DarkHW.

  • whitemonk @whitemonk

   İyi de bu işler sizin geçiminizi sağlamaya yetiyor mu ? Ya da en azından istediğiniz gibi yaşamanıza yetiyor mu ? Umarım yetiyordur.

 • QWEZXC

  pişmanmısınız ? hayır DDDDDDDDD gerisi boş
  eskiden kalma güzel bir sohbet olmuş

 • Veysel @spectrum

  Çok güzel bir bölüm olmuş. Tebrikler !

 • ozgur112

  Steve'lerin Jobs ve Wozniak olanı arasındaki fark gibi!!!

  Teknoseyir'de mouse,cep telefonu,tablet,ses sistemi,yazıcı vb. günlük yaşamda kullandığımız ürünleri kullanım,ergonomi ve f/p oranı gibi herkesi ilgilendiren özelliklerini inceleyerek anlatmanız güzel!!! üzgünüm bunu söylemek zorundayım ütü tanıtımları hariç:)))

  Bu ürünlerin devre kartlarını yada işlemcisinin voltaj değerlerini anlatmak için elektronik/bilgisayar müh. olmaya, anlamak içinde Homebrew Com.Club üyesi olmaya gerek yok çünkü bunlara gerek yok.

  Steve'lerin Wozniak olanını daha çok severim o ayrı:))))))

 • Argun

  videoyu seyrederken eski dergiler ile ilgilide bir program iyi gider diye düşündüm netin olmadığı tek bilgi kaynağı olan efsane dergileri anmak gerekir..

 • OgulcanBalli @ogulcanballi

  Mesleğinizin okulu olsaydı hepinizin elinde diploma olurdu. 19 yaşındayım , Makine Teknolojileri bölümünde okudum, staj yaptım... Bir çok mühendis gördüm, kumpas kullanmasını bile bilmeyen.

  Yaptığınız meslek bana kalırsa öğretmenlik kadar önemli ve gerekli...

 • Erdem Ildız @erdemildiz

  Bu bu hoş sohbet için teşekkürler. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Geçen gün PC Labs'ta SSD incelemesi okudum. Okudum fakat o kadar çok teknik terim vardı ki, sadece SSD'nin okuma ve yazma değerlerde başarılı olduğunu anladım. Bence bu videoyu o incelemeyi hazırlayan arkadaşta izlemeli.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  güzel bir geri plan paylaşımı olmuş, Bende kendimi bildiğim bir yaşından beri garip bir şekilde elektronik eşyalara merakım vardı, evdeki pikapı sokmek için annemden tornavida bıçak isterdim, komple sokup yeniden toplardım. sonrasında amerikadan amcam ev bilgisayarı getireyim dediğinde ( o zaman C64 olduğunu bilmiyorum ) içime bir kurt düştü 5 yaşında ilkolkul birinci sınıfta C64 canlı canlı gördükten ve kullandıktan sonra anladım ki benim yapabileceğim iş bilgisayarla ilgili olacaktı. Sizlerinde söylediğiniz gibi Türkiye çıkan ilk türkçe dergiler içerikleri çok iyiydi. commodore ve amiga dergileri çok iyiydi. Hatta ben 1990'larda levent'te yabancı dergileri satan kitapcıdan orjinal Pc World, Byte vb şimdi aklıma gelmiyenleri bile alıp hatim ederdim. şimdilerde insanlar internetten nasıl buluruz diye soruyorlar hep gülüyorum. iyi günler kolay gelsin

 • Enceladus @enceladus

  İktisat Fakültesinin İktisat Bölümünden mezunum. Teknolojiye meraklı olmak sadece mühendislerin tekelinde olmasa gerek. Bir de ben bu ekibin stilini tarzını seviyorum. Ekip profesyonel mühendislerden olsaydı eminim çok can sıkıcı olurdu.

 • Enceladus @enceladus

  Bu videoyu izlerken "Tozlu Raflar" için konu olduğunu gördüm. Eski dergiler ile ilgili de bir program iyi gider hatta neden olmasın diye düşünüyorum. İnternet'in olmadığı ve tek bilgi kaynağı olan efsane dergileri anmak gerekir.

 • CaptainCombo @captaincombo

  Mühendislik okuduğum süre içerisinde matematikle çok problem yaşamıştım. Levent Abi'nin dediği gibi matematiğin pratikteki karşılığını görmek çok önemli. Bize matematik bölümünden gelen hoca; teorem, ispat, örnek yazıp giderdi. Şimdi yüksek lisans yapıyorum ve buradaki hoca sayesinde matematiğe bakışım değişti. Eğitim sistemimiz tümüyle matematik öğretme yöntemini ele almalı bence.

 • Arena2K

  Herkesin bir idolü vardır benim idolüm ise sizsiniz yıllardır çocukluktan beri sizi dinleyerek büyüdüm diyebilirim. Arkadaşlarım ve ben tabiri caizse sizi ailemizden bir parça olarak görüyoruz. Sizleri bir kaç gün izleyemediğimde yada takip edemediğimde eksikliğinizi hissediyorum teknoloji açlığı çekiyorum. Bize bilgisayarı sevdiren sizlersiniz iyi ki varsınız siz belki bilgisayar mühendisi değilsiniz ama sizin sayenizde bir çok kişi bilgisayar mühendisliği okudu ve okuyor. Sonsuz teşekkürler

 • iissmm

  Bende diyorim ki neden bu insaları bu kadar yakın görüyorum kendime. Meğersem başımıza gelenler aynı şeylermiş.

 • Emre

  Günümüzde hala isteyen istediği alanda üniversite okuyamıyor neden mi? Çünkü bu aralar hangi meslekler revaçta, popularitesi yüksek veya hangisi çok kazandır diye puana göre tercih yapılıp sonra beklediğini bulamayıpda madem girdik bitirelim zorlamalarıyla üniversitelerden binlerce mezun veriyoruz , eğitim gördüğü mesleğide gerçekten seve seve yapan az kişidir. Bence tartışılması gereken konu bu. bir dalda eğitim sahibi olmak için ne yapılır? eğitim alınır. nereden? üniversiteden. Benim belkide üniversiteye ihtiyacım yok kendim aynı eğitimi de alabilirim kendi çabalarımla !! Demek istediğim bir konu hakkında başkalarından iyi birşeyler biliyorsan sen eğitimlisin. Asıl olan bilgidir.

 • FxDev

  Levent Pekcan'ın bırakmış da olsa meslektaşım olmasına sevindim. 90'ların bilgisayar furyası, köşe başı bilgisayarcılığın ünlü olduğu o yıllar güzeldi, bir çok bilgiye de sizler aracılığı ile ulaşıyorduk. Dergi konusunda ise gerçekten haklısınız, eskiden dergilerde kendimiz yapalım diye bölümler olur, Photoshop'undan yazılım, donanımına kadar bir şeyler okuyucuya adım adım gösterilirdi. Şimdilerde ise kendini tekrar eden bir yapı söz konusu.

  AMD dosyanızı ise sabırsızlıkla bekliyorum.

 • xpow3r @xpow3r

  Güzel bi bolum, merakımızı gidermiş olduk 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  YouTube'ta gizliydi yani yine göremeyecektiniz 🙂

 • birDost

  Videoyu izlemeden önce sadece başlığı okuyup, "Murat Gamsız aslında manav", "Levent Pekcan aslında sarraf" falan diyeceksiniz diye korkmadım değil 🙂

 • alperencsm

  Özkan abinin anlattığı deftere sistem yazma olayını bende yapmışlığım var. Çok değil 7-8 yıl evel, lise 1 de defterimin arkasına gazetelerden gördüğüm değerleri fiyat karşılaştırmasıyla oluşturduğum sistemlerdi. 🙂 İyi ki siz gibi bu işin gönüllüsü, değerli bir ekibin sitelerini takip ediyorum.

 • mustaa @mustaa

  tozlu editörler kısmını da bekliyoruz 😀

 • emrah

  selam
  gerçekten sizin gibi kaliteli insanlar olduğu sürece hiçbir zaman insanlar teknolojiden soğumaz ben bir bilgisayar mühendisi olarak sizin anlatamam tbr ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum

 • Ziyaretçi

  gerçi halen videolarınıza erişilmiyor. siteniz çok geç ve eksik açılıyor yada açılmıyor. pclabs için de geçerli bu dediklerim.
  ingilterede yaşıyorum, ve buradaki dns lerde ve servis sağlıyıcım da bir problem gözükmüyor.

 • Seçkin Çiçek

  sistem yazma olayı bendede vardı duyunca anaa ben gibiymiş dedim 🙂

 • CryPress @crypress

  Konu dergilerden devam edince hatırladım. Daha önce yayınladığınız videoların birinde, sona doğru Özkan Erden: "efsanevi bir dergi editörü ile söyleşimiz olacak / ağırlayacağız" gibisinden bir şey sözlemişti. Böyle kaldı galiba, o söyleşinin akıbetini merak ettim.

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  14. dakikalarda Jerry Pournelle'in ismi gecti sanirsam, byte'ta yazdigini hatirlar gibiyim, Chaos Manor veya benzeri bir baslikta yazardi, muhtesemdi, yazdigi her kelimeyi tek tek anlayarak ozumseyerek okurdum. Gercekten etkileyiciydi

 • onur özdeğirmenci @onurozdegirmenci

  Bilgisayar mühendisliği okuyan gençlere; "Yahu, şöyle en yeni oyunları oynatabilecek orta halli bir bilgisayar ne kadar?" diye sorulan. PC kasasının içine muska ya da nazar boncuğu takılan, kasanın hava giriş/çıkışlarını kapatacak şekilde üzerine dantel, örtü vs. örtülen bir memlekette yaşıyoruz 🙂 Ben Turizm ve otelcilik okudum. Kendimi bildim bileli elektrik ile çalışan tüm alet edevatın içini açtım baktım anlamaya çalıştım. Bir yere kadar anlayabildim ve elektronik ya da mühendislik dalında eğitim görmem gerektiğine kanaat getirdim amma ve lakin matematiği hiç anlamayan, sevmeyen bir beyne sahip olduğumu anlayınca, okumaya araştırmaya yöneldim. 32 yaşıma yaklaştım ve teknolojik gelişim o kadar hızlandı ki zamanında ilgi duyduğum şeye yönlendirilmediğim, imkansızlıklar yüzünden kendimi geliştiremediğim için teknolojinin hızına artık yetişemiyorum. O yüzden de sizlerin incelemeleri, anlatımları; anlayamadığım bir çok şeyi anlamamda çok faydalı oluyor. Bu artık maddi kazanç sağlamak için yapılan bir iş olmaktan çıkmış ve bir gönül işi olmuş sizler için. İyi ki varsınız...

  Çok doluymuşum bu konu ile ilgili 🙂 Daha sayfalarca yazasım olsa da başınızı daha fazla ağrıtmayayım. Teşekkürler.

 • aMw

  Erdem Gukrer ve Emirhan Dongel'i de bekleriz,
  Gerci saniyorum Erdem bey TeknoSeyir de yok ( Niyesini bir turlu cozemedim :] ) ama olsun.

 • Veysel @spectrum

  Kesinlikle güzel olur 🙂

  Ara ara, eskilerden insanları görmek.. Garip ama güzel 🙂

 • Kemal

  Murat beyin başının 20 cm üstünde, iki perdeyi birleştirmek amaçlı 4-5 cmlik bir bant var ki, çoğu vidyolarda gözümü ondan alamıyorum. Yok mudur bunun bir çaresi ?

  • Shark

   Takıntı denir buna. Ona adamlar ne yapsın? Senin obsesif sorunun o, doktora gideceksin. Sen TV'de maç izlerken de sahanın kenarındaki fotoğrafçılar yamuk duruyor felan der, maçı da izlemesin Allah bilir.

 • selendal

  Levent abi zaten söyledi yaptığımız işin okulu yok diye. Bunca zamandır Teknoseyir ve PC Labs ekibini takip ediyorum bir kez olsun "bu adamlar ne mevzunudur" endişesi yaşamadım.
  Daha cüretkar birşey söyleyim bilimsel alanda çığır açan buluşlara imza atmış araştırmacılar yaptıkları işten çok farklı alanlarda eğitim görmüşlerdir. Bunun en öenemli nedeni bilgi dağarcığını genişetmek için aldığın müfredatın aslında seni sanal imkansızlıklarla kısıtlamasıdır.

  Babam marangoz dedem taş usatası idi. Benim ellerim ne babm ne de dedemin ki kadar hünerli olmadığından ben alet kullanmaktan ziyade alet yapmaya yöneldim. Sonra yanlış yönlendirmelerle Anadolu Lisesine girdim. Lisede kendi derslerimizden kaçıp yurdunda yatılı kaldığımız Endüstri Meslek Lisesinin atölye derslerine giriyordum. Zor ikna ettim hocları (ders sıonunda atölyeyi temizlemeye gönüllü olmamın büyük katkısı oldu). yaklaşık 3 yıl boyunca büyük bir aşkla Torna Tesviye, Mobilya Dekorasyon, Elektrik Elektronik ve Motor Bölümlerinin atölyelerine katıldım. Tornadan dişli çıkarmak varken "Road to Scince" kitabında okudğumuz teorik bilim beni okuldan iyice soğuttu.
  Uzatmayalım mühendislikten soğudum Coğrafya okudum. Şimdi Jeoparklar üzerine doktora yapıyırum.
  Ama kendimi bildim bileli makinlere aşığım. Biraz da mühendis arkadaşları kızdıralım 🙂 Uzun yıllardır elektro-mekanik sistemler üzerine tasarımlar yapıyorum. Tübitak'ın yarışmlarında dercee falan alınca rüştümü ispat ettiğimi düşünerek piyasadan çekildim.
  Neden tasarımlarımı ürüne dönüştürmüyorum diyorsanız. Mühendislik devri biteli çok oldu, Üretime yönelik ürünler ekonomistler tarafından tasarlanıyor .....

  Şu sıralar ball head-geared head melezi bir tripod kafası üzerinde çalışıyorum 🙂

 • Hakan Kumru

  Henüz 17 yaşında teknoloji ve oyun meraklısı(bir hayli meraklısı) bir gencim. Halihazırda birkaç arkadaş kurduğumuz ve bir yıldan fazladır yayın yaptığımız bir oyun haber sitemiz var ve bu siteyi belli bir düzeye getirdik diyebilirim. İlerleyen yıllarda bu siteyi kurumsallaştırma amacındayız. Ancak yaşımız itibariyle ne çevremizin bize bu konuda güveni var ne de ailelerimizin. Gelecek yıl üniversite sınavına gireceğim ve amacım bilgisayar mühendisliği bölümü. Bu bölümü okuyup daha sonra bahsettiğim site tarafına kaymak. Ancak sizlerin söylediği sözler benim bu kararımı bir kez daha gözden geçirmeme sebep oldu. Bilgisayar mühendisliği okuyup şu an o işi yapan arkadaşlarınızın olduğunu söylediniz. Bu da beni tedirgin etti. Eğer bu bölümü okursam gerçekten bilgisayar mühendisliği yapmak zorunda mı kalırım(sırf daha iyi bir maaş için). Bu konuda yardım ederseniz sevinirim 🙂

 • ssenginss

  Teknik alanda çalışan mühendislerin hali acınacak durumdadır. Hiç kimsenin daha önce
  yapmadığı bir tekniği yoktan var etmeye çalışırsın iğne ile kuyu kazar ortaya bir şeyler
  çıkartırsın. Sonra ukala biri çıkar orası niye öyle burası niye böyle der izah edersin
  anlayamaz. En son ürün biter kaymağınıda satışını yapan grup ve en üst yöneticiler yer.
  Bu dünyanın düzeni böyle kurulmuş.

  Editörlerin mühendis olmasına bence kesinlikle gerek yok, mühendisler işin iç detayına
  dizaynına girmek zorundadır (ve emin olun hiçÇ eğlenceli değil). Kullanıcıların çoğu iç
  detaylarla zaten ilgilenmez onun için fonskiyonu doğru yerine getiriyor mu o önemlidir.
  Bence ediörlerin mühendis gözü ile değil kullanıcı gözü ile ürünlere bakıp yorum yapması
  gerekir.

  Selamlar,

 • Erkan Sındır @erkan222

  Özkan DALNET #parti ve #yaprak bişey ifade ediyormu o yılları hatırladığında 🙂

 • selim

  herzaman merak ettigim bir soruyu bu video ile cozumledim.. akıcı, anlaşılır ve tatli bir dil cok onemli..pclabs, bascek ve teknoseyir hayatimiza renk ve yasama sevinci katan siteler oldu, emekleriniz icin cok tesekkurler, bu enerjiniz herzaman baki olsun insallah..

 • Batur COLDA

  Aylık ortalama bu işlerde ne kadar para kazanıyorsunuz bu kadar pişmansınız .!!

 • Ziyaretçi

  levent ve özkan otururken bütün çekim boyunca ayakta durmak zorunda kalan sevgili murat koltukmu yoktu ? 🙂 boyla ilgili bir kadraj sıkıntısımı ? 🙂

 • Cemre Ok @okhasancemre

  Levent abi ne kiloluymuşsun yahu 🙂