Paylaş Paylaş

Teknoloji ve bilim notları 2017/19

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:00:58 - Amerika üç yıl içinde askeri uzay gücü kurabilir.

00:06:50 - Tesla elektrikli kamyonunu ve Roadster modelini tanıttı.

00:13:16 - Boston Dynamics ters takla atabilen robotunun videosunu paylaştı.

00:16:13 - IBM, 50 qbit kuantum bilgisayarını duyurdu. Kuantum bilgisayarları hakkında video

00:22:57 - FDA, ilk elektronik akıllı ilacı onayladı.

00:27:39 - Yeni bir teknik ile bir insanın genleri vücudunun içindeyken değiştirilecek.

00:31:28 - Biohackerlar CRISPR tekniğini kullanarak kendi genlerini değiştirmeye çalışıyor.

00:41:44 - Bilim insanları ilk kez beyin implantı kullanarak hafızayı geliştirmeyi başardı.

00:46:01 - Yüksek zekalı insanlar iyi lider olamaz mı?

00:50:04 - DSÖ, hayvan yetiştiricilerinin antibiyotik kullanımını sınırlaması gerektiğini açıkladı.

00:55:07 - Şimdiye kadar yapılan en geniş “Genel Asgari Ücret” denemesi Kenya’da başladı.

01:00:23 - İlk kafa nakli iddiası ne kadar doğru?

01:08:18 - 15.000’den fazla bilim insanı “İnsanlığa Uyarı” yayınladı.

01:16:20 - Nükleer enerji korktuğumuz kadar tehlikeli mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mavimtrak @fluxy

  neredeyse 2 saat bunu beğendiğm...Ama can abinin yorumlarıda olmazsa olmuyor.

 • ÖG @ozgurg

  Yarın izlerim. Güzel bir 1 saat 44 dakika olacak.

 • arandur @arandur

  Cevdet Acarsoy bomba gibi bir program çıkardı, dersine de çalışmış.

 • Burak @buraktheweekender

  Can olsaydı bu tesla konusunu daha iyi konuşabilirdik diyene kadar Can ile yapsaydınız yayını. Ondan dinlemek lazımdı !

 • Alp Eren @aslansi

  Cevdet ustad harikaydı. HK zaten her zamanki gibi.

 • erdem @erdem-bey

  tesla konusunda can beyin yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum

 • Fatih Çelikhan @adobe

  Ben bu çocuğu beğendim. Bence daha sık konuk olmalı.

 • Recai @recai

  bir sonraki teknolojik cag atlamasi buyuk ihtimalle asagidaki 3 alanda gelisecek ve bu alanlarda kendini gelistiren devlet/sirketler ayakta kalacaktir.
  1- gen bilimi
  2- Yapay zeka
  3- Uzay teknolojileri

  korkarim ki yerli otombil ile olaya cok baska sekilde bakiyoruz!

  nukleer enerji ve radyasnona maruz kalma hakkinda ise dikkatimi ceken; x-ray cihazinda gecince biran cernobil veya fukishima´dan daha cok radyasyona maruz kaldigimiz dogru ama yilda bir yada birkac kez maruz kalinacak yuksek seviye ile ömur boyu maruz kalinacak yari seviyedeki ki, uzun vadede daha farkli olacaktir.

  • Fatih Çelikhan @adobe

   aynen katılıyorum sana. hala biz tribünlere oynayan siyasetle bi arpa boyu yol bie alamıyorumz.

  • İşbara& @cue-shi-xuay

   @recai
   Bu fikre katılıyorum çünkü;

   Artık insan vücudunun yapısı değişime uğruyor,,insanoğlu ilerledikçe yaşam koşulları değişiyor ve doğal olarakta buna adapte oluyoruz

   En basit örneği dedelerimiz tarım,hayvancılık,madencilik,ağır sanayii işleri yaparken vücud gelişimi ona göre adapte oluyor,
   2000 li yıllardan itibaren bilgi çağına girdik sayalm artık köyde yetişen nesil hariç,bu tür ağır işlerde çalışan sayısı düşüşe geçti buda şehirleşmeyi artırdı şehir hayatında beden gücü yerini,zihin gücüne bıraktı,yaşam koşulları değişti dış ortam olan tarladan iç ortam olan ofis,iş merkezleri,üretim tesislerine kaydı çalışma hayatı,buda bize farklı adaptasyonlar getirdi;vücud yapılarındaki değişiklikler,zihinsel,düşünsel gelişimler.

   İşte bu sebeplerden dolayı gen ve yapay zeka çalışmaları insanlık için önemli bir gelişme yukarıda biraz bizim yabancı olmadığımız şekilde anlatmaya çalıştım,
   Diğer bir bakış açısı ise;
   zorlu koşullarda olan madencilik faaliyetleri;;volkan madenciliği,radyoaktif madde sentezi,
   araştırma çalışmaları olarak;okyanus altı araştırmalar,kutup bölgesi araştırmaları,yüksek rakımlı yerlerde olan çalışmalar.
   kas gücü bakımından;üretimde robotikleşmeyi biliyoruz,bunun yanında geçenlerde biryerde gördüğüm fordun üretim tesisinde üretim işcsine kas gücü ve yeneteneği kazandıracak bir yarı otonom bir modül yapılmıştı.

   burda aklıma crysis gibi oyunlarda üstümüze oturan nano giysilerde gelmedi değil 🙂
   genetik ve yapay zeka çalışmaları sonucu robotik sistemlerle destekli üretim işçisi,asker,çiftçi bile görebiliriz.

   uzay teknolojileri hakkında fikrim ise dünyada teknoloji artık bir savaş gücü halini aldı,gerçek anlamda nükleer savaş olmasa bile yıllar ilerledikçe dünya üzerindeki canlı türü ve sayısı azalıyor,vahşi hayvanların/çiftlik hayvanlarının yaşam alanı kısıtlanıyor,şuan aslında bir anlamda suniileşme var (geçen haftalarda konuşulan labaratuar ortamında oluşturulan et mevzuusu çok uzak bir olay değil aslında).oksijen kaynağımız ağaçları katlederken habitatı orman olan tüm canlı türlerine zarar veriyoruz.
   dünyanın ekolojik,biyolojik dengesi bozuluyor, gen biliminin ve yapay zekanın gelişim hızını etkliyor.ve sonunda elimizde heryeri beton her yeri enerji tesisi olan üstlerden basık yanlardan şişik bir gezegen kalacak,bunlar olana kadar ölen ölecek kalar sağlar ise ya uzayda yaşam alanı kuracak yada başka gezegeni yemeye gidecek 🙂
   dün bir yerde görmüştüm;dünyadaki en vahşi tür insandır diye,bence haklılar hadi yaşam faaliyetleri için bitki ve hayvanları tüketiyoruz,ama bir yandan da enerji,teknoloji diye gezegeni tüketiyoruz.

   Orman ve bitki zararları konusunda,bizzat şahit olduğum bir örnek:Sivas bölgesinde yetişen madımak otu ve kangal dediğimiz dikenli bir ot vardır,genellikle köy kesimlerinde tarlaların ara hatlarında veya harman yerlerinde yetişir ve çok azdır,ilkbahar ve sonbahar aylarında yabani otları elle temizlemek yerine,yakmayı tercih ediyorlar ve bu olayı bilincsizce yapıyorlar,yanan bölgelerdeki,bitki kökleri zarar gördüğü için toprağın verimliliğini düşürüyor üstüne birde yanan bölgedeki kanatlı kanatsız böcek populasyonunu yok edildiği için doğal tozlaşmayı (tohumlamayı) azaltıyor.toprak verimsiz artık gübresiz birşey yetiştirelemiyor diye veryansın ediliyor ondan sonra.

   Erezyon ve anız yakma olayından mütevellit artık köylerde hayvancılık zorlaştı hayvanlar otlamaya çıksa bile yiyecek fazla türde ot bulamıyor,kuru samanla besleniyor.

   Kurban zamanı tüm besiciler şöyle yaydık şurada otlattık derler.ama ilkbahar,yaz aylarında çoğu hayvan yarı aç geliyor dağlardan,sonra kuru balya samanla beslendikleri için süt verimide düşüyor,bu sefer ayrı küsbe denilen (normalde iyi birşey ama,benim gördüğümde içine takviye olsun diye başka maddelerde katılmıştı ve kullanan kişi hayvanların güçten düştüğünü uyuşukluk halinde olduklarını söylemişti),bu şekilde hayvancılıkta aslında organik uygulamada suniileşmeye doğru gidiyor.

   NOT:bunlar benim şahsi fikirlerimdir

  • Recai @recai

   @yusufkenan
   aslinda olaya yerele indirgeyip cok degisik bir acidan yaklamissin.
   yazini biraz daha konuda kisitlayip o konuda detaylandirip sitede yayinlayabilirsin, okuruz keyifle....

 • İbrahim @fidotrr

  Can akbulut'da böyle seri konuşsa problem kalmayacak aslında.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  güzel bir gündem olmuş. bence hollanda dan görüntülü olarak katılabilirseniz mükemmel olur.

 • Mazhar Hakan @mazhar

  Teşekkürler Cevdet Acarsoy. Sizi daha fazla görmek istiyorum.

 • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

  Efsane bir bölüm olmuş. İki popüler bilim insanı bir araya gelince sohbet düzeyi yükselmiş.

 • cinnabon @cinnabon

  Güneş enerjisinin kararlılık problemi molten salt tipi 24/7 elektrik üretebilen santrallerle aşılabiliyor. Tabii programda bunun söylenmemesi şaşırtıcı değil, aynı konu benim hatırladığım üçüncü defa işleniyor Teknoseyir'de ama her seferinde bu konudan bahsedilecek mi diye bakıp hayal kırıklığına uğramaktan artık "öğrenilmiş çaresizlik" durumuna geçtim ister istemez.

  Güneş enerjisi Hamdi Bey'in sandığı gibi fotovoltaik panellerden ibaret değil.

 • Zibrokan @zibrokan

  Muhteşemdi muhteşem. Bayıldım bu sefer programa. Cevdet Bey çok güzel detaylara girdi. Bir gün bu program sonlanırsa gerçekten çok üzülürüm.

 • isinEhli @isinehli

  verilen ilaçların bitirilmesi gerekir.ülkemizdede olduğu gibi iki tane alıp ilaç içmeyi düzeldim diye kesen büyük bir kitle var.
  en azından sgk nın karşıladığı ilaçlara ileride böyle bir teknoloji gelirse içilmediği takdirde ''gereksiz ilaç maliyeti'' sebebiyle maliyeti ilacı alan kişiye yıkabilirler,israfın önüne geçilebilir ekstra olarak

 • homosapien @biggestliar

  Genç arkadaş hoş gelmiş..

  Naif duruşu, akıcı ve tane tane konuşması, (psikolog olmasının etkisi herhalde) rahatlatıcı ses tonu ile muhteşem bir vidyo, harika bir sohbet olmuş. Ama kesinlikle genç kardeşimizin (psikolog olmasının etkisi herhalde) matematik bilgisine ihtiyacı var:

  Bit miktarı 2 ile çarparak değil; karesi oranında KÜMÜLATİF olarak artar.
  Kuantum bilgisayarlarda "bit" (qbit) miktarı ise kare kök miktarınca değil; kübü miktarınca LOGARİTMİK olarak artar.

  Not: Hata bulmak amaçlı değil, düzeltme amaçlı yazdım. Hoş görmen dileği ile..

  Düzeltme: Karesi ile artışı kümülize ettiğinizde çarpımı şeklinde ilerlediği şeklinde görülür. Birinci yazdığım cümlenin günün sonunda çarpımı şeklinde ilerlediği söylenebilir. Bu yüzden genç arkadaş "çarpımı şeklinde ilerliyor" derken doğruyu söylüyor aslında.Şimdi kendime yarım yazmam yüzünden kızdım....

 • parka @parka

  harika olmuş elinize dilinize sağlık

 • canaydogan @canaydogan

  Cevdet Bey hem bilgi hem renk katmış. Devamının gelmesi dileğiyle.

 • Alperen @byalperen

  @hkellecioglu videonun nükleer enerji kısmına katkıda bulunmak isterim; nükleer enerjinin şimdilik en temizi olduğu vs görüşlere katılıyorum lakin siyanotik konjenital kalp hastalıklarından intakt ventriküler septum+pulmoner hipoplazinin beraber bulunduğu durum karadeniz hastalığı olarak da söylenir. Bunun sebebi Çernobil faciasından sonraki dönemde salınan radyasyon sebebiyle karadeniz bölgesinde bu şekilde doğan bebeklerin sayısının çok artması (tabi başka bir sebep de olabilir ama artış zamanlamasına bakınca Çernobil en mantıklı olan sebep). Çernobil faciasından sonra radyasyondan indirekt yolla etkilenen, ölen kişi sayısını hesaplamak çok zor ama verdiğiniz kaynağın bu konuda fazlasıyla iyimser olduğunu, normalde o sayının çok fazla olduğunu söylemek lazım. Videodaki emekleriniz için teşekkürler size ve @acarsoy-cevdet a teşekkürler.

 • Fikri @fikri

  @hkellecioglu ve @can 'ı es geçmeyelim ama @acarsoy-cevdet 'e teşekkür ederim.
  Başta hiç konuşmayacaksınız sanmıştım ama sazı elinize alınca coştunuz. 🙂

 • YusufUlu @yusufulu

  Arkadaşlar podcast lerinizi yolculuk yaparken dinlemek büyüj bir keyif.. emeğinize sağlık

 • Ka-Ching @ka-ching

  @hkellecioglu kendi tarzına uygun ve gayet uyumlu bir ekip arkadaşı ile çok da güzel ve bilgilendirici bir bölüme imza atmış.

  Kendisine ve @acarsoy-cevdet 'e teşekkür ederim. Umarım bu ikiliyi çokca görürüz ileride, ara ara olsa da. 🙂

 • Müdavim @monk

  Güzel bir program olmuş, teşekkürler. Malezya uçağıyla ilgili son gelişmeler ne durumda acaba @acarsoy-cevdet ?

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Çok başarılı bir gündem olmuş, Cevdet beyin bilimsel bakış açısı programa daha çok uymuş. Hamdi beyden nükleer enerji ile ilgili ayrı bir video bekliyoruz. Tekrar tebrikler.