Meizu Pop İncelemesi | İyi ama Ötesi?

Meizu A20 Bluetooth hoparlör ile başlayan Meizu ses ürünleri incelemesi furyamız devam ediyor. 2003 yılında üstün ses ürünleri ve ekipmanları üretmek amacıyla kurulan Meizu'nun yıllara dayanan tecrübesinin sonuçlarından bir yenisi olan Meizu True Wireless Sports Earphone namı diğer Meizu Pop modeli bu incelememizin konuğu olacak.

Ürün Kutu İçeriği

Ses ürünlerinden bahsederken kutu içeriğinin her zaman önemli olduğunu düşünürüm. Çünkü ses bir deneyim işi ise eğer kutudan çıkan ekstralar bu deneyimin bir parçası olmalı ve ileri taşımak adına öğeler içermeli diye düşünüyorum.

Meizu Pop, biri kulaklığa takılı olmak üzere üç boy silikon kulak içi tıkaç, iki boy kulağa sabitleme başlığı, USB type-c şarj kablosu (30cm), güncelleme kartı ve uluslararası kullanım kılavuzu yer alıyor.

Tasarım

Meizu Pop özüne bakıldığında tek ürün gibi görünsede aslında iki üründen meydana gelen bir ses çözümü olarak tanımlarsak hata olmaz. O yüzden tasarımı değerlendirmesini kutu ve kulaklık olarak ikiye ayırmak daha doğru olur.

Kutu
Sade olabildiğince basit, parlak beyaz plastik bir tasarım ile gelen kutu Meizu'nun klasikleşmiş basitlik ve sadelik ilkesine sahip çıkıyor. Kutunun arka tarafında Pil durumunu görmek için gizli bir düğme yapılmış. Ön tarafta ise dörtlü pil durum ledi (%25'lik dilimler) bulunuyor. Alt tarafta USB type-c portu yer alıyor aynı zamanda bu kısım kablosuz şarj alanın bulunduğu yer. Evet Meizu Pop, Qi kablosuz şarj standartı ile uyumlu bu sayede bu standartı destekleyen her cihaz ile kullanabilirsiniz. Ürünün kapak menteşesi güven vermiyor ama bunun ne kadar sağlam olduğunu zamandan başkası kanıtlayamaz. Ama kapatırken çıkardığı ses çok hoşuma gidiyor. Kutunun ağırlığı ise 48g bu değerin içine kulaklık konulmamış hali olduğunu hatırlatayım.

Kulaklık
Pop, sağ-sol kulak ayrımına sahip kulaklıklığımızın ana ünitesi ise sağ kulakçık bu durum arama, güncelleme, ürün kurulumu yaparken önemli bir ayrıntı aklınızda bulunsun. Meizu Pop, IPX5 suya dayanıklılık derecesi ile geliyor. Bu derece bize su geçirmezlik kazandırmasada suya belli bir oranda ürünün dirençli olduğunu göstermek için önemli bir detay olduğunu söyleyebilirim. Ürün manyetik şarj destekli ve şarj pinleri üstünde yer alıyor. Kulaklığın yan çeperlerinde mavi-mor renk arası bir renk veren ledi gerekli durumlarda yanıyor. Bize ürünün kontrolü için esnekllik tanıyan Meizu logosunun bulunduğu yer dokunmatik ve bu fonksiyon hem sağ hem sol kulaklık tarafından destekleniyor. Kulaklıkların her biri 5.8g ağırlığında ve hafif oldukları söylenebilir. İşinize yarayacağını düşündüğüm Meizu Pop dokunmatik kontrol şeması;

Dokunmatik Yüzey Kontrolleri
- Sağ kulaklık 1x oynat/durdur
- Sağ kulaklık 2x sonraki parça
- Sağ kulaklık basılı tutma ses açma
- Sağ kulaklık 3x asistan aktif etme
- Arama cevapla 1x basma
- Arama reddetme 3saniye tutma
-
- Sol kulaklık 2x önceki parça
- Sol kulaklık basılı tutma ses kısma
- Sol kulaklık 3x asistanı aktif etme

Konfor ve Güven

Bu tip ürünlerde genel yaşanılan sıkıntı çok küçük ve bağımsız yapıda olmalarından dolayı kullanıcısında ya da muhtemel müşterisinde kaybetme, düşme korkusu yaşattığı yatsınamaz bir gerçek olarak yüzümüze çarpıyor.

Meizu Pop kulaklığı ilk önce kulağa sabitleme başlığı olmadan kullandım ve bu halde bile kulağıma yapıştığını söyleyebilirim. Oldukça rahat ve kulağımda yokmuş hissiyatı doğurduğunu söylesem yalan olmaz.

Sabitleme başlığını takıp kullandığımda sanki kulağımın bir parçasıymışcasına tutundu. Olağan dışı şekillerde kulağımdan düşürmeye çalışsamda başarılı olamadım. Ama sabitleme başlığını taktığınızda başlık kulağa baskı yaptığı için rahatsızlık yapma ihtimali var.

Ses Performansı

Meizu Pop 'un belkide ses konusunda ayrıştırma nedeni olabilecek unsuru φ6.0mm grafen üç frekanslı dinamik sürücü gibi pek rastlanmayan bir sürücüsü olması... Kulaklığın diğer teknik detayları ise 16ohm empedans, 20Hz-20KHz frekans aralığı, kulaklık hasasiyeti ise 1KHz'de 101db olarak açıklanmış.

Ürünün yazılımsal sesi ile donanımsal sesi ayrı kulaklığı kapattığınızda donanımsal ses ayarı sıfırlanıyor. Ve sesi en yüksek konuma almak için kulaklığın sesini dokunmatik yüzeye basılı tutarak tekrar açmanız gerekiyor.

Pop, "True" kablosuz kulaklıklar arasında ses performansı olarak çok iyi durumda kendinden daha pahalı rakipleri ile aynı seviyede hatta pek çok konuda ses performansı olarak ele aldığımızda ipi önde göğüsleyen bir ürün olması ile dikkat çekiyor. Ama kablosuz kulaklıkların doğası gereği ses standartları yüksek biri için bu tip kulaklıkların yetersiz geleceğini belirtmekte yarar var. Üründe bazı zamanlar belli belirsiz bir dip ses oluşuyor ama bu durum nadir şekilde ortaya çıkıyor. Kulaklığın yüksek seste dışarı ses kaçırma durumu var ama ilgili kişinin bu sesi duyabilmesi için çok yakında olması lazım. Ses izolasyonu başarılı kulaklık yüksek ses seviyesinde iken dış sesleri duymak çok zor ama dışarıda bu şekilde kullanmamakta yarar var.

Mikrofon Perfomansı

Meizu Pop'un beni üzen nadir kısımlarından biri mikrofon, görüşme performansı oldu. İletilen ses seviyesi düşük iletimi sıkıntılı bazen cızırtı benzeri bir efekt olabiliyor. Gürültülü ortamda ise görüşme yapmak çok zor acil değilse denemenizi önermem. Tenha bir ortamda acileyeti giderir o kadar daha ötesini beklememek lazım. Kulaklığın mikrofon hasasiyeti 1KHz'de -38db olarak belirtilmiş.

Bağlantı

Pop, Bluetooth 4.2 kablosuz bağlantı standartı ile geliyor. Günümüzde standartının Bluetooth 5.0 olması isterdim, gelse iyi olurdu. Meizu Pop, Qualcomm Aptx ve Aptx HD kablosuz yüksek kalite ses aktarım standartlarını desteklemiyor. Bu durum ses iddiası olan bir ürüne yakışmayan bir ayrıntı olmuş. Ses ve görüntü senkronu nadirde olsa kayıyor ama genel olarak stabil bir bağlantı deneyimi yaşatıyor. Pili azaldığında tekleme, kopma benzeri anlık bir ses kesintisi oluyor. Yaklaşık on metre çekim mesafesi ile geneli karşılıyor ve olması gerekeni bizlere sağlıyor benim kullandığım ürün özelinde bir sorun yaşamadım.

Pil Ömrü

Kulaklık 85mah pil kapasitesi ile geliyor. Pil ömrü olarak firma tam şarjda 3saat olarak belirtsede kullanımda 4saat civarı bir pil ömrü elde ettim. Ürünün kendini kutu aracılığıyla manyetik şarj yöntemiyle birlikte doldurma süresi 1.5saat civarında gerçekleşiyor.

Kutu 700mah 2.59wh LiPo bataryası ekstra 12saat, kulaklığın şarjı toplam 15saat kullanım deneyimi sunuyor. Kutu kendini ise USB type-c portu üzerinden kablolu şarj ile 2.5saatte şarj ediyor. Kablosuz şarj (Qi) süresi 2.5saat bu süre kablolu şarj süresi ile aynı süreyi ihtiva ediyor. Ürün düşük amper çektiği için iki şarj yönteminin de aynı sürede olması gayet normal bir durum. Son olarak Kutu kulaklığı yaklaşık beş kere şarj edebiliyor.

Güncelleme Uyarısı!

Ürününüz eğer 1 Haziran öncesine ait bir ürün ise kulaklığa güncelleme yapmanız gerekiyor. Ama ürünün sizi yönlendirdiği uygulama ise yetersiz ve Çince başka dil seçeneği yok. İlgili uygulama sadece güncelleme için yapılmış ekstra hiçbir özelliği bulunmuyor. Çince bilmeyenler için Meizu Türkiye forumu mevcut uygulamayı uğraşıp çevirmiş. Eğer Çince bilmiyor ve eski bir Meizu Pop kullanıyorsanız değerli arkadaşların Türkçe çevirdiği uygulamayı kullanabilirsiniz. Kutudan çıkan güncelleme kartındaki karekodu tanıtmak size ayrıca bir kolaylık sağlayabilir.

Umarım Meizu bu uygulamayı en kısa zamanda globale hitap edecek şekilde, daha gelişmiş bir uygulama olarak hazırlar ve sunar. Çünkü şuan ürününüz güncel olsa bile ileride ürüne güncelleme yapmak gerekirse uygulama ile boğuşmanız gerekecek.

Fiyat ve Alınabilirlik

Meizu Pop ülkemizde Meizu Türkiye güvencesi altında 400TL fiyat etiketiyle satılıyor. Ürünü yurtdışından almak isterseniz 60 dolar civarına bulunabiliyor fiyat farkı gördüğünüz üzere fazla yok. Ayrıca cihazın gümrük sınırını aştığını düşünürsek yurtdışından almanın mantıksız hale geldiği söylenebilir.

Meizu Pop, bazı rakiplerinden daha ucuza aynı kalite hatta daha iyi ses performansı sunuyor. Ama ses performansı ile mücadele edebilse bile bazı çevre özellikleri yetersiz kalabilir. Örneğin pil ömrü, Bluetooth sürümü, Aptx desteği olmaması gibi bazı detayları biraz hayal kırıklığına neden olabilir.

İşin görünmeyen bir diğer kısmı ise QCY gibi bir gerçeğin pazarda olması. Aşağı yukarı ürün olarak benzer deneyim sunuyorlar. Meizu Pop'a göre ses performansı olarak geride ürünler olsalarda Pop'a göre çok daha ucuz olmaları ile bu farkı affedilebilir kılma şansları var.

Lafın özü Meizu Pop "True" kablosuz kulaklıklar arasında benim nazarımda iyi bir yere sahip ama ötesi olmayı başaramadı.

 

Meizu Pop Özellikleri

Kulaklık
- IPX5 suya dayanıklılık
- φ6.0mm grafen dinamik sürücü
- Bluetooth 4.2
- Güç harcaması 5mw
- Empedans 16ohm
- Frekans aralığı 20Hz-20KHz
- Kulaklık hasasiyeti 1KHz'de 101db
- Mikrofon hasasiyeti 1KHz'de -38db
- Kulaklık pil kapasitesi 85mah
- Kulaklık ağırlığı tekil 5.8g, çift 26g
- Şarj süresi 1.5saat, pil ömrü 4saat

Kutu
- 700mah 2.59Wh LiPo batarya / 5V-0.5A
- Kulaklığı yaklaşık beş kere şarj edebiliyor
- USB type-c şarj kablolu şarj 2.5saat
- Kablosuz şarj (Qi) firma verisi 2.5saat şarj
- Kutu ile ekstra 12saat pil ömrü
- Toplam 15saat pil ömrü
- Kutu ağırlığı 48g

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler