Meizu A20 İncelemesi | 100TL'ye En İyi Bluetooth Hoparlör?

2003 yılında yüksek kaliteye sahip ses ürünleri ve ekipmanları üretmek üzerine kurulmuş Meizu'nun günümüze kadar ulaşan ses tecrübesinin meyvelerinden biri olan A20 Bluetooth hoparlörü inceliyorum.

Kutu ve İçeriği

Ürün bir Meizu klasiği olan sadelik ve basitlik felsefesini sonuna kadar hissettiren bir kutu tasarımı ile birlikte geliyor. Kutu mıknatıslı ve akordiyon açılımlı kapağı ile düşünülmüş bir ürün olduğunu size ilk anda aktarmak için çaba gösteriyor.

Kutu içeriğinin ise oldukça sade şekilde bırakılması ise bu ürünü alacak basit kullanıcılar için olumsuz bir etki oluşturacağa benziyor. A20 'nin kutusundan sadece bir adet kordon ve uluslararası dökümasyon belgesi dışında başka bir şey yer almıyor.

Ürün Tasarımı ve Tuş İşlevleri

Oval hatlar ile üzerine yoğunlaşılmış bir tasarım çizgisine sahip olan hoparlör ön tarafta üç tuşlu bir navigasyon kısmına sahip olacak şekilde konumlandırılmış. Ön kısımın büyük bölümü hoparlör ızgarası olarak ayrılmış. Kenar kısmı ise malzeme olarak metali andırsada tam olarak hangi malzemeden olduğu belirtilmemiş. Resmi olmayan kaynaklara göre ise bu metali andıran çerçevenin magnezyum alaşım olduğu belirtilmiş. Ürünün toplam ağırlığı 170g olarak ölçülmüş ve hafiflik vurgusu ön plana atılmış. İncelediğim ürünün beyaz renkli model olduğunu hatırlataraktan ayrıca siyah renginin de piyasada bulunabildiğini belirtmek isterim.

Arka kısımda yer alan elastik yapıda plastik materyal üzerine göçük şekilde yer alan açma/kapama tuşu yer alıyor. Üst kısımda ise kapak ile kapatılmış şekilde gerekli bazı portlarımız yer alıyor. İlgili kapak ben de pek güven unsuru yaratamadı belli bir aç kapadan sonra kopacakmış izlenimi veriyor. Bunlardan ilki ürünü şarj etmemize olanak sağlayan Micro USB form faktörüne sahip güç portu var. Hoparlör şarj olurken çalışma gibi bazı rakiplerinde yer almayan ekstra bir özelliği mevcut şekilde geliyor.

İkinci portumuz ise aux in girişi bu port sayesinde hoparlörünüzü aux çıkışı olan her cihaza kablolu şekilde bağlayıp harici ses kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Üründe aux out bulunmuyor mevcut olan aux kısmı ise sadece tek işlevli bu da demek oluyor ki hoparlörü ara kaynak olarak kullanarak başka bir ses aygıtına ses çıkışı veremeyeceksiniz.

Arka en üst kısımda ise kordunu takmaya yarayan boşluk yer alıyor. Bu kısım aynı zamanda mikrofon çıkışı olma görevini üstleniyor.

Meizu A20 ön tarafında yer alan üç düğme ile kendi üzerinden kullanıma olanak sağlıyor. Bahsettiğimiz bu üç düğme ise gizli yapıda Meizu düğmesi, ses kısma ve açma tuşları olacak şekilde sıralanmış. Bu "+" ve "-" düğmeleri mavi ve kırmızı olmak üzere iki renk ile arka aydınlatmalı şekilde ürünün ön kısmında bulunuyor. Meizu bu düğmelere, portlara binlerce defa basma ve tak-çıkar testi yapıldığını ise özellikle vurgulamak gereği duymuş. Keza bu düğmeler biraz sert basışlı katı etkili bir irtiba yaratıyorlar. Şimdi gel gelelim kullanımda işinize yarayacak navige etme kısmına tuşlar ne iş yapıyor konusuna bir girelim.

"MEIZU" düğmesi: Müzik modu: basma oynat/durdur, basılı tutma bağlantıyı kesme - Arama modu: basma ceyapla/kapat, iki kere basma arama reddetme
"-" düğmesi: Basma sesi azaltma, basılı tutma önceki şarkı
"+" düğmesi: Basma sesi artırma, basılı tutma sonraki şarkı

Tasarım olgusu ve malzeme kalitesi gibi detaylar herkeste aynı şekilde cereyan eden bir durum olmasada Meizu A20 hoparlörü tasarım ve malzeme kalitesi konusunda kişisel olarak beğendim. Ama final dokunuşları daha iyi olabilirmiş dedirtti.

Ses Performansı

A20, 45mm büyüklüğünde bir hacime sahip bir ses sürücüsü barındırıyor. WAVES MaxxAudio teknolojisi ile ekolayzır ayarı yapılmış şekilde bizlere 100-20kHz aralığıyla 4ohm empedans değeri ile sunulan hoparlör ses çıkış gücü 5W olacak şekilde dizayn edilmiş.

Ses konusunun deneyim ve kişisel olarak değişken olduğu bir ortamda somut görüş aktarmak zor olsada kişisel deneyimimi size şu şekilde aktaracağım.

A20 ses yüksekliği olarak sizi pek bir beklentiye sokmasa iyi olur. Ses yüksekliği fiyatı mütakibinde iyi ama genel olarak bakıldığında çıkış gücü olan 5W değerine doğru orantılı bir şekilde bir performans sunuyor.

Spotify ve yüksek kaliteli yerel müziklerimi dinleyerek gerçekleştirdiğim gerek kablolu gerek kablosuz müzik dinleme sekanslarımda ürünün dolgun-dolu sesler sunarak sizi doyurmaya çalışıyor. Bluetooth hoparlörler içerisinde değerlendirirsek bu konuda Meizu A20 oldukça tatminkar bir sonuca imza atıyor. Hatta kendisinden beklenmeyecek şekilde düşükte olsa bass hissiyatı bile yaşatmaya çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Genelde bu tip ürünlerin tiz ses çıkarmaları dikkat çeker ve bu durum beğeni unsurunu azaltır ama bu ürün tizleşmemek için sanki özellikle bir çaba gösteriyora benziyor. Bazı enstrümantal ağırlıklı müziklerde ise birden fazla çalgının araya girmesiyle birlikte bazı çalgıların sesini arka plana attığını ve seslerini pasifize etme eylemine girdiğini yakaladım. Bu müzik türüne ilgi duyanlar dikkat etse iyi olur.

Bazı rakiplerinde gözlemlediğim en yüksek seste bozulma, distorsiyon gibi durumlar Meizu A20 için geçerli değil. Ayrıca Meizu A20 gene bazı rakipleri gibi masaya konduğunda alıp başını gitme gibi bir huya sahip değil. Oldukça sabit ve dingin şekilde işini yapmaya gayret gösteriyor.

Film konusunda da kendisine şans tanıdığım A20 sanki bu işler için taşınabilir bir ürün olsun diye imal edilmiş gibi şaşırtıcı şekilde bu konuda başarımı oldukça yüksek. Böyle bir ihtiyacı olan film meraklıları kaçırmasa iyi olur.

Üzerindeki mikrofon aracılığıyla gerçekleştirdiğim görüşmelerde çevresel olarak sesleri yakaladığını gözlemledim. Bu durum bize hoparlörün bulunduğu yerde çıt çıksa karşı tarafın duyması şeklinde yansıyor. Karşı taraf için bazen rahatsız edici olabiliyor. Sesi iletme ve duyurma konusunda oldukça başarılı bulduğum ürün bu konuda ufak bir eksiyle de olsa benden geçer not almayı başarıyor. Tabii incelediğimiz ürünün uygun fiyatlı bir bluetooth hoparlör olduğunu göz önüne alarak değerlendiriyorum.

Bluetooth 4.2 teknolojisinden gücünü alan A20 yaklaşık 10 metre civarı bir çekim alanı sunuyor. Bu günümüzde gayet normal bir durum bu konuda ekstra bir belirtme unsuru doğuracak bir şeye rastlamadım.

Pil Performansı

1800mah lityum polimer pile sahip olduğu deklare edilen bir pil ile gelen hoparlör emsallerinin geneline oranla çok iyi bir pil ömrü sunuyor. Firma ürünü %100 ses ile 8saat, %50 ses ile 15saat pil ömrü vaadiyle sunmuş. Ürün benim kullanım tecrübeme göre de bu değerleri karşıladı, doğru çıktı pil ömrü olarak bu üründen çok memnun kalınacağını düşünüyorum.

Meiz A20 şarj olma konusunda ise pilini bitirmekte gösterdiği başarıyı sergilemiyor. 5V-2A çıkışa sahip bir adaptör ile yaklaşık dört saatte şarj işlemini tamamladım. Ayrıca bu ürün grubu için pek beklemesemde ilgili soketin usb type-c olmasını isterdim. Bu konuda diyeceğim son şey ise firma ürün ve pil sağlığı açısından cihazı 5V-1.5A üstü adaptörlerle şarj etmemenizi rica etmiş.

Fiyat ve Alınabilirlik

Geldik işin en tatlı ve aynı zamanda acı olan tarafına Meizu A20 alınır mı alınmaz mı? Nerede ne kadara satılır gibi sorulara cevap vermeye 🙂

Meizu Türkiye'nin Bim ile yaptığı anlaşma neticesinde 28 Aralık Cuma günü 100TL fiyat etiketi ile Bim şubelerinde Türkiye genelinde satışa çıktı. Ben de bu kapsamda satın aldım. Bazı Bim mağazalarında Meizu A20'nin şuan bile bulunduğunu henüz çok geç olmadığını belirteyim. Ayrıca Meizu A20 internet üzerinde 125-140TL arası bir fiyata temin edilebilebiliyor. Son olarak ürünü Türkiye topraklarında almanın yurtdışından almaktan ucuza gelmesi güzel bir duruma sebep oluyor.

Ürünün 100TL fiyatı ekseninde yoğunlaşarak düşündüğümde bu civarlara hatta bu fiyatların bile üstünde yer alan pek çok Bluetooth hoparlörü denemiş biri olarak kendimi ürünün çok başarılı olduğunu itiraf etmek zorunda hissediyorum. Meizu A20 uygun fiyat, iyi pil ömrü, tatminkar ses performansı sayesinde bulunduğu klasmanın en albenili ürünlerinin başında yer almayı ve eksikleri olsada övülmeyi, alınmayı hak eden bir ürün olmuş.

 

Meizu A20 Bluetooth Hoparlör Teknik Özellikleri

  • Ürün ölçüleri 108x55mm, ağırılık 170g
  • 45mm ses sürücüsü
  • 100-20kHz frekans aralığı
  • Empedans 4ohm
  • Bluetooth 4.2 ve AUX bağlantı
  • 1800mah Li-Po batarya
  • 8saat pil ömrü (ses seviyesi %100), şarj 4saat
  • Dayanıklı düğmeler basım testi onayı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler