Ben normal kullanıcı için doğalgaz, kömür gibi gibi madenler neden var oldum olası anlamadım hele hele ülkemiz gibi bir memlekette neden doğalgaz denen şey var aklım almıyor.

Altyapısını yapmak para, ithal etmek para, yakması etmesi acayip zahmetli kombi alıcaksın da takacaksın da e baktığında tehlikeli de bir gaz neden doğalgaz, kömür var normal kullanıcı için zerre anlamadım şu yaşıma kadar.

Yahu ülkenin 4 tarafı deniz, nehirler akarsular gırla, güneş alma yüzden de çok iyi yüklen elektrik üretimine evlerde insanların ısınması da elektrikle olsun. Doğalgaz sevdası çok bilgili olmadığım halde oturup bu beyin cimnastiğini yaptığımda çok mantıksız geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Doğuş @dogus

  doğalgazın dağıtımının elektrikten ucuza geldiğini kanaatine nasıl vardınız? yani bu konuda bilgi toplamak çok zor keza kullanılan envanterler nalbur ürünü değil. Ayrıca emin olun bütün evi elektrikle ısıtmak istediğinizde kombiden çok çok daha masraflı bir alt yapı kurmanız gerek.

  Şöylede düşünmek gerek, bir çok ülke bunu düşünemiyor mu? Ki zararı yok denecek kadar az nükleer santral için bile olay çıkartan bir ülkede elektrik üretimini tamamen yenilenebilir enerji ile yapmaya kalktığınızda astarı yüzünden çok pahalıya gelir. Isınmak yüksek maliyetli elektrik tüketimi gerektiriyor. Bugün her doğalgazlı evi elektrikle ısınır hale getirdiğinizde ülkedeki elektrik tüketimi rahatlıkla 3-4 kat belki daha fazla artacaktır.

  Bunlarda benim fikirlerim =)

 • Ali Pektaş @alipektas

  Sebebi verimlilik. Fosil kaynaklı enerjinin verimi nükleer enerji hariç hiçbir enerji kaynağında yok şu an. Güneş enerji paneli maaliyeti oldukça yüksek bir kaynak. Artı olarak düzenli değil, stabil şekilde karşılamıyor enerji ihtiyacını. Şu an için bir ülke için en mantıklısı nükleer enerji.

  • Ali Pektaş @alipektas

   Ek olarak: Güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, dalga enerjisi falan hep nükleer ve fosil enerji kaynaklarına destek olmak için kullanılıyor yüksek oranda. Yukarıda da dediğim gibi, yetmiyor çünkü. Bireysel olarak köyünde falan kullanırsın falan tamam ama sanayide, büyük şehirlerde çeyreğine yetmiyor o enerji.

 • lterlemez @lterlemez

  Bir çok sebebi var; bazılarını @alipektas saymış. Bunun dışında, mesela bizdeki kömür kaynaklarından çoğunlukla kirli tabir edilen tür kömür çıkıyor, bildiğim kadarıyla. Yani, göreceli verimli ama açığa çıkardığı atık ve gaz kirliliği çok. Bununla birlikte, çoğu ülke kendi kaynaklarını çok zorda kalmadıkça harcamak da istemiyor. En azından, daha temiz ve/veya verimli bir şekilde kullanılmalarını sağlayacak teknolojiler geliştirilene kadar.

 • Yekta F. @electric

  Almanya akıl ettiği için vatandaş evine gidip enerjisi paneli koyduğunda çoğunu devlet ödüyor.

 • BraVe @brave

  Gelişmemiş bir ülke olduğumuzdan.

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  Senin aklına gelen emin ol o işin mühendislerinin de aklına gelmiştir. Devlet her zaman uzun vadede karlı olanı tercih eder. Hesabı yapılmıştır. Gelişmiş ülkelerde durum farklı olabilir. Kaldı ki son yıllarda bizde de büyük çapta güneş santralleri kuruluyor. Hatta Avrupa'nın en büyük güneş enerji santrali Konya'da kuruldu veya kurulacak yanlış hatırlamıyorsam. İlgin varsa bir araştır.

 • Yekta F. @electric

  @doğus @alipektas @benvaryaben valla bilgim yoktu düz düşünme seanslarımdan biriydi gene de doğalgaz için sıfırdan bir altyapı yapma maliyetinden bahsetmemişsiniz bu konu ne alemde peki? Hali hazırda olan elektrik altyapısı yerine sıfırdan her yere doğalgaz altyapısı yapmak çok zor değil mi?

 • Yekta F. @electric

  @shodow_lew Artan verimlilikle birlikte güneş enerjisi panelleri çok az güneş görse bile yüksek oranda elektrik üretebiliyor.

 • Salih Aktaş @cesurokcu

  Bizim evin doğalgaza geçme nedeni şöyle. Kullanıcı tarafı kömür veya oduna göre çok temiz olması. Isınmak için gidiyorsun ve termometreyi yukarıya döndürüyorsun bitti . Ama kömürde her gün kazana atcam diye her yerin kirleniyor. Birde bizim kömürlük dışarda bundan dolayı üşüyorsun

  • Yekta F. @electric

   Tamam zaten kömür ana konu değil burada Doğalgaz kömür karşılaştırmasında tabii ki doğalgaz ama evinde şu an elektrik var neden elektrik düşünmedin mesela onu soruyorum?

   Hem faturan tek gelecek, hem altyapı derdin yok olan bir şey kullanıyorsun. Bilemedim elektrik çoğu şeyin çözümü aslında günümüzde.

 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Akarsuya barajı yapıyorken yada güneş paneli rüzgar tirübünü alırkende bir sürü ithalat yapılıyor. Ayrıca elektriğinde yine altyapısı var şuanki hatlarla herkes elektrikle ısınsa trafolar fezaya yolculuk yapar. Eğer gerçekten bir devrim yapılacaksa bu saçma binaları yıkıp planlı bir yapılaşmaya gidip pasif ısıtma ve soğutma sistemlerine yönelmek en mantıklısı olacaktır. Tabiki şuanki Türkiye şartlarında bir hayal.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Doğalgaz, mevcut kombi kullanımından daha verimli kullanabilir gibi bir durum var yanılmıyorsam,mini bir doğalgaz çevrim santrali ile çok katlı iş merkezlerinin yada büyük sitelerin ısınma ve elektrik ihtiyacını karşılama durumu var gibi,sonuçta hem elektrik hem de dışarıya atılan bir ısı elde ediyorsunuz.
  Ek olarak üretmek kadar taşımak da büyük bir maaliyet kalemi ve bir kayıp nedeni,özellikle elektriği.
  Bunlar hakkında maalesef detaylı bir araştırmam yok,şuradan buradan duyduklarım diyelim.
  Tabi bunların hepsi maaliyet,basit işler değil ve amorti süresi düşünüldüğü kadar hızlı olmayabilir.

 • lterlemez @lterlemez

  Bizim gibi ülkelerin artık bireysel üretime/tüketime geçmesi lazım bu tip konularda. Yani, örneğin apartmanlarda, gece apartman içi aydınlatması güneş panelleri ile yapılabilir. Apartman içi temizliği basit arıtmalı toplama su ile yapılabilir. Hatta, el lavabolarının su gideri, diğer giderlerden ayrılarak apartman içi basit arıtma ile apartman içi suyuna ve benzeri amaçlar için çevrilebilir.

 • Furkan Emir @furkanemir

  Anlık olarak en ucuza alıp hemen enerjiye dönüştürülebildiği için alınıyor yoksa uzun vadede yenilenebilir enerji çok daha avantajlı ama işte hemen yapılsın satılsın kafası olduğu için...

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  İzmir'de de öyle. Yolda gözün yaşarırdı kirli dumandan. Öyle kenar mahalle de değil, bildiğin şehir merkezi, sahil tarafı vs. cebinde parası olan insanların oturduğu yerler.

 • Ishmael @ishmael

  Kömür hem daha etkisiz hem daha zararlı hem de daha tehlikeli. O "doğal ve temiz" denen kaynakların çıkarılabilmesi için de normalde yakacağından kat kat fazla petrol ve kömür kullanılıyor. Kesinlikle masum değil. Şu anda belki de en temiz yöntemler doğal gaz ve nükleer.

 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Bu konuda Nikola Tesla'nin iddaa ettigi atmosfer uzerinden kablosuz enerji aktarilabilirse gunej enerjisinin depolanmasina gerek kalmayacak, zira gunduz olan bolgelerdeki enerji atmosfer vasitasiyla karanlik bolgelere iletilecek. Simdilik bu teorii disinda mantikli bir cozum gormuyorum. En buyuk sorun enejiyi uretmek degil depolamak, bataryalarin nasil patladigini ve yandigini goz onune alirsak dogal gaza oranla daha tehlikeli olduklarini varsayabiliriz

 • turker @turker

  1- Enerji verimi yüksek.
  2- İhtiyaca göre kullanımı anlık artırıp azaltma şansın kömüre göre daha çok.
  3- Elektrik üretmenin yanında ısıtma (ve bazen de soğutma) için de kullanılabiliyor.
  4- Yandıktan sonraki çevresel atıklar daha az.
  5- Kömüre göre daha güvenli
  6- Depolaması daha kolay
  7- Taşıması daha kolay

  Güneş ve rüzgardan enerji elde etmek henüz yeteri kadar ucuz değil.

 • Joe @joe

  Akarsular elverişli değil taşıdığı su ve akım gücü açısından. Ayrıca mevsimlere çok bağlıyız kar erimeleri yağış olduğu zaman yükseliyor onun harici debileri düşük. Üretimde yüzdelik payı 10-15 civarı. Kömür doğalgazdan daha tehlikeli ters bir rüzgarda zehirliyor kaçarın yok.Enerjide elektrik üretiminde verimi düşük. O kadar santrale rağmen yüzde 20-25 dolaylarında. Kok kömürü kullanmdıkça verim alamıyorsun. O da Zongldakta çıkıyor bir tek ağır sanayide kullanılıyor. Geri kalan elektriğimizi doğalgazdan karşılıyoruz kurulum maliyeti düşük. Bu nedenle evlerde de ısınma vb amaçlarla kullanıldı. Güneş enerjisinin maliyeti çok yüksek karadenize dalgadan elektik üretimi yapılabilir verimi nasıl olur bilmiyorm. Genel manada her şeyin elektrikli olması evvde ısınmanın dahi elektrikle ısınmanın olması için üretimin çok çok yüksek olması lazım.

 • YasinC @yasinc

  Elektrikli kombiler var ancak rezistanslar inanılmaz elektrik tüketiyor. Elektrik alt yapısı ve anlık olan üretim miktarı yeterli değil.

 • Ali Rıza Erese @arizaerese

  Elektriği üretirken de en çok(%35) doğalgaz kullanıyoruz. Daha sonra %19-20 lik paylar ile hidroeketrik ve ithal kömür geliyor. Enerjiyi taşımaktansa enerji kaynağını taşımak daha avantajlı her zaman. Elektriği uzak mesafelere taşımak için önce yüksek voltaja dönüştürmek gerekiyor kaybı minimuma indirmek için.Daha sonra santrallerde şehir içi nakil seviyesine indiriliyor. DAha sonra da trafolarda evlerde kullandığımız RMS 220V seviyesine getiriliyor. Nereden bakarsanız bakın doğalgazı evde yakmak daha verimli hale geliyor.
  http://www.enerjiatlasi.com/elektrik-uretimi/