Ali Rıza Erese paylaştı.

Sony'den resmi açıklama gelecekmiş. Kendilerinden bu kadar öğrenebildim. Ben de söylenti dışında bir şey bilmiyorum. Ama şaşılacak bir durum değil. Büyük markaların 10.000lerce kişiyi işten çıkarmalarını kaç haftadır haber yapıyoruz. Ama saydığımız markaların haricinde haber olmayanlar da var. Belki sayılar küçük diye gündeme gelmiyor. Ama ülke ofisi dediğimiz yapıalr bazen bir kişiden bazen de 10 kişiden oluşur. Samsung ve Huawei gibi deverede çok daha fazladır. Kimi ithalat yetkisine de sahiptir kimi sadece temsil edebilir ürün satamaz. İşte o ürün satamayanlar pazarlama ile uğraşır. Küçük ekiplerdir. İhale işi varsa ülkenin kurallarına uyulmasını denetler, basınla konuşur vs vs.

Bir firma 100 kişi bile çıkarsa kaç ülkenin ofisi kapanabilir burdan hesap edin. Dolayısıyla Sony'de de böyle bir şey olabilir. Sizi etkiler mi? Etkilemez zaten distribütör malı getirip satıyor ki PS yok satan bir ürün.

Bizi daha çok etkiler tüm pazarlama reklam vs faaliyetler etkilenir. Ya da örneğin PS6 çıktığında gönderecek kimse olmaz vs vs.

TR'nin kendi krizi nedeniyle markaların çıkması da mümkün elbette ama ben Sony özelinde global işçi çıkarma dalgasından olduğunu düşünürüm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Selamlar herkese,
Yaklaşık 1 yıl önce "Lenovo ThinkBook 16p G2 ACH AMD Ryzen 9 5900HX 32GB 1tb SSD RTX3060 2560x1600 16" Win10 Pro (20YM001JTX)" laptop aldım.
İlk zamanlar çok memnumdum. Her şey çok iyiydi.
Bir süre sonra rastgele zamanlarda mavi ekran almaya başladım. Her mavi ekranda da hata kodu farklıydı. Sorunun ne olduğunu anlayamadım o yüzden. Sonra bir gün cihaz dondu. Ekranda görüntü sabit kaldı ama hiç tepki yok.
Uzun bir süre bekledim, bir değişiklik olmadı. Güç tuşuna uzun süre basılı tutup kapattım. Cihaz bir daha da açılmadı. Açılmaya çalışıyor, fan dönüyor, klavye ışıkları, güç ışıkları yanıyor ancak başlangıçtaki lenovo yazısı dahil olmak üzere hiçbir görüntü gelmiyordu. Çeşitli portlardan görüntü çıkışı almayı da denedim, bir sonuç alamadım. Servise gönderdim. Servisten anakartta sorun olduğu, garanti kapsamında değiştiği söylendi.

Birkaç ay sorunsuz kullandım yine ancak 2 hafta önce yine rastgele zamanlarda mavi ekran almaya başladım. Öncekinden farklı olarak her mavi ekrandan sonra aşağıdaki fTPM hatasını aldım. No deyip, devam ettiğimde her açılışta aynı ekran geliyordu. Yes dediğimde ise bir dahaki mavi ekrana kadar görmüyordum.
En sonunda dün akşam yine cihaz dondu. Bir süre bekledikten sonra SYNTHETIC_WATCHDOG_TIMEOUT kodlu mavi ekranı aldım. Bundan sonra cihz bir daha açılmadı. Yukarıda anlattığım, servise göndermeme sebep olan sorunun birebir aynısı tekrar yaşandı. Bugün yine servise gönderdim cihazı.

Bu cihaz hakkında bilgisi olan var mı diye sormak, yardım istemek istemek istiyorum.
Ücret iadesi alsam 10K fark var arada, para koymadan aynı ayarda başka cihaz alamayacağım.
Yenisini istesem onda da yaşanıp yaşanmayacağını bilemiyorum.
Sizden tavsiye rica ediyorum. Lütfen bir el atın.

Biraz uzun oldu, kusura bakmayın lütfen..

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 19
 • Orcun @orcun

  Cihazının bütün driverlarını üretici sitesinden indir koy kenarıya, üstünde gelen windows sürümü neyse veya uyumlu olan onu indirip format at, formattan sonra internete bağlamadan cihazının bütün sürücülerini tek tek yükle ve bu şekilde internetsiz cihazı zorla, furmark olur başka şeyler olur kökleyebildiğin kadar kökle belleğini ssd'i harici gpu varsa harici gpu'u cpu'u falan fistan, herşeyi kökle. Baktın sorun yok internete bağla güncellesin herşeyi gene sorun oluyor demek ki sistemde birşeyler sürücü güncellemesi veya windows güncellemesi sonrası sapıtıyordur. Bu durumda da ya update gelecek lenovoyo bildirip gelirse tabi vs. gelmiyorsa zaten garantiden gene değişir anakartı vs. cihazı olduğu gibi satıp başka cihazlara bak derim. Bu thinkbook serisi bildiğin aslında ideapad v15 li serilerden yani giriş seviyesi model herifler 2 tane etiket logo koyup anında thinkpad muadili thinkpad ile ideapad arası bir model yapmışlar ama işte arası birşey.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Geçmiş olsun. Zaten aynı sorunu yaşayarak anakart değişimi sonucu aldıysanız tekrar aynısı olabilir. Eğer servis yardımıcı olmazsa mecbur bu sefer hak aramanız gerekecek ama umarım gerek kalmaz.
  Duruma göre bence farklı model istemek imkanı olursa onu da değerlendirin.

 • emreCAN Bayrak @flagbearer

  *Ürün çok güzel ve özellikleri iyi olmasına karşın gördüğüm kadarı ile fanları gerçekten ufak, bu kadar donanımlı bir bilgisayara ileriki zamanlarda yetmeyecektir.
  *random mavi ekran lenovo laptoplarda (anakarta lehimli rami olan modellerde) soketli slot daki ram uyuşmazlığı yada lehimli ramın arızalı olmasından kaynaklı olabiliyor. lehimli ram sorununu memtest ile tespit edersin ama ram uyuşmazlığını membest ile testip edemesiz. benzer bir durum ryzen 5 li lenovo laptop da yaşadım . evet ryzen ram seçiyor maalesef bu doğru .farklı mhz de farklı bir marka ile çözdüm.(sonradan takılan bir ram var ise çıkart öyle dene)
  *gelelim senin attığım post a burada TPM yada bios kaynaklı bir sorunun varmış gibi . Lenovonun masaüstü bilgisayarlarında durduk yere bios un bozulmasına şahit oldum.Tavsiyem windows 11 kullanmıyor isen TPM i kapatıp bios u güncelleyip o şekilde denemen .
  *bunların hepsini denedin baktın olmuyor iade edip kurtulman en iyi yol bence oyun derdin yok ise macbook lara bak derim. eğer oyun için laptop bakıyorsan soğutması biraz daha güçlü makinalara yönelmeni tavsiye ederim

  • Ali Rıza Erese @arizaerese

   Teşekkür ederim. Ben ram takmadım ama geldiğinde onları da test ederim. Win 10 kullanıyorum, tpm'i kapatmayı denemedim maalesef. Yine sorun yaşarsam zaten iade/değişim için uğraşıyorum.
   Gömülü sistem yazılımcısıyım, pek destek yok maclere bizim camiada. Bazı toollar sadece windowsta yada linuxta maalesef. Cihazı şık ve FHD oyun oynatsın diye almıştım.Oyun oynamak isterim o kadar para verdikten sonra açıkçası.

 • anıl @anil_

  Laptopta durum ne bilmiyorum ama rastgele donma sorununu masaüstü sistemde yaşayıp anakart değişimi ile çözen vardı. Hem dh'de hem burada yazıyor bu sorunu yaşayan kişi. Sadece onda değil başka kullanıcılarda da takılma sorunu vardı da masaüstü kullanıcıları idi benim gördüğüm. Şöyle bir sayfa var sorunla ilgili ama görmüşsünüzdür sanırım:

  https://ugetfix.com/ask/how-to-fix-new-cpu-installed-ftpmpsp-nv-corrupted-or-ftpmpsp-nv-structure-changed/

Merhaba,

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü IEEE Öğrenci Kolu olarak IZTECH RoboLeague adıyla bu sene 8.sini düzenleyeceğimiz uluslararası robot yarışmamız 19-20 Ekim 2019 tarihlerinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yerleşkesinde gerçekleşecektir. 2014, 2016 ve 2017 yıllarında dünya çapındaki "IEEE Darrel Chong Student Awards" ödülünü kazanan ve 2019'da da bu ödülün en büyük adaylarından olan IZTECH RoboLeague, Ege Bölgesi'nde IEEE İYTE Öğrenci Kolu tarafından düzenlenen uzun soluklu, ulusal çaptaki ilk ve tek robot yarışmasıdır. Bu niteliklere sahip olan IZTECH RoboLeague'in içeriğini robot yarışmaları, eğitim ve seminerler oluşturmaktadır. Türkiye'deki benzer yarışmalardan farkı ise 24 saat boyunca süren ve yarışmacıların sınandığı Tasarla-Yap-Yarıştır kategorisi ve 36 saat süren bir fikir geliştirme maratonu olan Robothon kategorisini içermesidir.

IEEE İYTE Öğrenci topluluğu olarak teknolojik gelişmelere meraklı insanları bir araya getirmek ve onların birbirleriyle etkileşimlerini sağlamaktan dolayı büyük onur ve gurur duyuyoruz. Her geçen yıl gelişerek büyüyen bu etkinliğimiz daha prestijli ve daha profesyonel bir nitelik kazanıyor. Tecrübe, bilgi ve yeteneklerinizi ortaya koymak üzere sizleri 19-20 Ekim’de etkinliğimizde ağırlamak için sabırsızlanıyoruz!

İlginiz için teşekkür ederiz, en içten saygılarımızla.

IEEE İYTE AİLESİ

Websitemiz: http://irl.iyte.edu.tr/
Tanıtım Kitapçığı: https://docdro.id/2Nt5L1C
#akış #KonuDışı #teknoloji #öğrenci #robotik #üniversite #iyte

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış
Buraya yazmam doğru mudur bilmiyorum?Yanlışsa silebilirim.
Okulumuzda şöyle bir etkinlik düzenliyoruz. Mutlaka bu alanlara ilgili olanlar vardır.

IEEE İYTE öğrenci kolu olarak Code of Duty ile 3 yazılım yarışmasını tek etkinlikte birleştiriyoruz!

Okulumuz ev sahipliğinde 9-10-11 Mart 2018 tarihinde gerçekleştireceğimiz etkinliğimiz 48 saat sürecek olan eş zamanlı 3 kategoriden oluşmaktadır. Algoritma geliştirme üzerine BrainHack, oyun geliştirme üzerine BuildUp ve siber güvenlik üzerine olacak CTF IzHack katılımcılarını bekliyor. Her kategori için 16’şar takım Kabul edilecektir. Takımlar BrainHack için 2-3, BuildUp için 4-6, IzHack için 3-4 kişiden oluşmalıdır.

İzmir gibi büyük bir şehirde daha önce benzeri yapılmamış olan etkinliğimizin başlıca gayesi yazılım alanıyla ilgilenen sizlere eğlenceli bir mücadele atmosferi sunmakla birlikte yine Türkiye’nin her kesiminden gelecek olan yarışmacılarını ve yazılım sektörünü bir araya getirerek tanışma olanağı sağlamaktır. Ekibini kur ve ilgilendiğin kategoriye başvurunu yap! 9-10-11 Mart’ta seni de Code of Duty kapsamında kampüsümüze bekliyoruz. Sakın geç kalma!

Kodlu günler! 🙂

Detaylı bilgi için bizi takip etmeyi ve incelemeyi unutmayın:
https://codeofduty.iyte.edu.tr/
https://www.facebook.com/IztechCodeofDuty/
https://www.instagram.com/iztechcodeofduty/

@gamsizm @leventp @hkellecioglu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhaba, Asus tp500l model bir dizüstüm var. Buna ssd ilave etmek istiyorum. Üzerinde 24 GB half size msata ssd var, sanırım cache olarak kullanılmak üzere eklenmiş. Ben bu half size msata yuvasına uygun bir ssd arıyorum. Bilindik markaların bu arayüz için ssdlerini bulamadım. Genelde çinli markalar var. Bildiğiniz kingston,cruial,samsung gibi güvenilir bir markanın uygun fiyatlı 120-256 Gb arası boyutta half size msata modelini bilen var mı?Yurtiçi yada yurtdışı farketmez .
#TeknoYardım
@bilendenaldestek

Örnek olarak böyle bir ssd bulma ancak bu boyut boot diski için yeterli olmaz sanırım. En azından 120 olsa iyi olur.
https://bilendenal.com/urun/transcend-msm360-32gb-msata-iii-mini-ssd-ts32gmsm360/?identity=1271002340647371204

Bilendenal bilgi ve desteği ile uygun fiyatlı stoktan teslim Transcend MSM360...

Bilendenal bilgi ve desteği ile uygun fiyatlı stoktan teslim Transcend MSM360 32GB mSATA III mini SSD TS32GMSM360
BeğenFavori PaylaşYorum yap