Yeni bir iş durumları var. Mesai durumu, ücreti falan benim için uygun. 45-50 kişi çalışanı olan, kendi sektöründe belli bir geçmişe ve çok sayıda müşteriye sahip uzman bir firma. Daha fazla detay veremiyorum, aklıma takılan şeyi söyleyeyim: İşe başlarsam sözleşme yapmak istiyorlar, 2 sene keyfi olarak işten çıkamayacağım. Çıkarsam tazminat var. Bu benim ilk sigortalı, düzenli işim olacak, 2016'da mezun oldum. Bu sözleşme durumlarını pek bilmiyorum, sıkıntılı sonuçlara sebep oluyor mu bu süreli iş sözleşmeleri? Vardır aranızda bilen, bu şekilde çalışan falan. Yanlış anlaşılmasın, benim de niyetim uzun süreli çalışmak, 5 ay sonra sıkıldım çıkıyorum diyecek biri değilim. Ama hayat bu, bir sözleşme ile bir yere bağlanmak yine de insanı düşündürüyor. İş de kolay bulunmuyor. #konudışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Anıl @anil

  İlk girişte iki yıl daha sonra süresiz sözleşme mi? Yoksa performansa göre yenilenen süreli sözleşme mi?

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   o kadar detayını bilmiyorum, sadece geçen gün görüşmeye gittiğimde söylediler, başlarken sözleşme imzalanacak bu durum sizin için sorun olur mu diye konusu oldu, sorun olmaz dedim. görüşme iyi gibiydi, çağıracaklar muhtemelen yeniden. o dediğin şeyi ve daha fazlasını tekrar çağırdıklarında konuşacağım.

  • Anıl @anil

   @gizemaksut Öncelikle sözleşmeyi dikkatli okuyun, fesih durumunda cezai şart hem sizin için hem de işveren için olmalıdır, eğer tek taraflıysa itiraz edin. Bunun dışında kurumu zarara uğratmadığınız sürece fesih durumunda sizden birşey talep edemez, bu genelde önceden bildirilmeyen çıkışlar için geçerlidir. Ayrıca süreli sözleşmelerde ödeyemeyeceğiniz bir tutar sözleşmeye yazılamaz. Kurum eğer iyi niyetli ise cezai şart kısmında yalnızca ihbar durumunu ekler. Kıdeme göre (şu an süreleri unuttum) işten çıkmadan belli bir süre önce bilgilendirme yaparsanız kurum o pozisyon için başka birini işe alıp yetiştirir ve zarara uğramaz.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @anil yani bunlar daha 25000 euro gibi bir rakamdan bahsettiler ki şu anki kurdan 160 bin TL falan yapıyor, imkansız zaten bunu ödeyebilmem. ilk etapta göz korkutmak ve sadece ciddi adaylarla muhatap olmak istedikleri için yapmış olabilirler diye düşünüyorum. tekrar çağırırlarsa bütün bu yazılanları göz önünde bulunduracağım.

 • Ahmet Tokyüz @atokyuz

  Maaşını aldığın ücretten mi yatıracaklar, onu da sözleşmeye eklesinler. Kurnazlık yapanlar çok oluyor bu duruma çok dikkat et, aldığın yemek, yol parası falan var ise hepsini bordroya eklesinler. Eğer sevdiğin bir iş ise sorun olmaz, 2 seneyi çabuk atlatırsın.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   yani şu an önüme bir sözleşme konulmadı ama ileride konulacak, ben internetteki örnek iş sözleşmelerine bir baktım hiçbirinde bu dedikleriniz net olarak yazmıyor. ama eğer yazmazsa ben de o imzayı atmam, ne olur ne olmaz. o sözleşmede mesai saatleri, çalışma günleri, maaş ve yan haklar mutlaka yazmalı, yazmıyorsa imzalamam.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @gizemaksut A.Ş'ler yapıyor bunu, tamam tamam deyip geçiştirirler maaş günü gelince şok geçirebilirsiniz dikkat et.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @atokyuz bu da a.ş. maaş kesinlikle yazmalı, hukuk sitelerinde de araştırdım, maaş belirtilmeli diyorlar.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @gizemaksut Ben sözleşmenin haricinde ki olabilecek davranışlardan bahsediyorum. Çok samimi aldığım bir ağabeyin başına geldi, Vatan Bilgisayar'dan çıktı tazminatını yakıp, farklı bir markanın resmi bayisine mağaza müdürü olarak işe başladı adam ilk maaşında böyle bir şey ile karşılaşmış bilgin olsun diye söylüyorum. Ik mık yapınca, düzeltiriz falan filan muhabbeti dönmüş ama bir cacık olmamış. Sözleşme haricinde, sözle yapılan mutabakatlarda problem yaşanabiliyor.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  senet zaten imzalamam, açıkçası imzalatacaklarını da sanmıyorum.

 • X36 @mask

  sözleşme herkes yapar kafana göre çıkıp gitme diye. ihbar süresi vardır ayrılmak istersen atıyorum 15 gün önceden bildirmezsen belli bir tazminat ödersin çok sıkıntı degil.

 • Rasko @rasko

  Süresiz sözleşme yapılırsa, sebepsiz işten ayrılman durumunda en fazla 2 haftalık ücreti tazminat olarak talep edebilirler. Süreli sözleşme yapılırsa, işten çıktığın tarihten sözleşmenin bitimine kadar olan sürenin ücretini talep edebilirler malesef. İyi düşünmeni tavsiye ederim.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   bunlar direkt olarak 25.000 euro tazminat ödersin diye yazmışlar, bu neyin nesidir peki?

  • Rasko @rasko

   @gizemaksut Şirketi maddi zarara uğratmadıkça böyle kafalarına göre tazminat alamazlar. Tazminat alabilecekleri kalemler bellidir. Örneğin 24 aylık sözleşme imzalayıp 20. ayda çıkarsan kalan 4 ayın tazminatını talep edebilirler ancak süresiz sözleşme imzalarsan, çalıştığın süreye göre, işten ayrılacağını belli bir süre önceden bildirerek herhangi bir tazminat ödemeden işten ayrılabilirsin. Yine süresiz sözleşmede, önceden bildirmeden ayrılırsan, sadece yasal bildirim süresinin tazminatını talep edebilirler o da bir kaç hafta olur. Ayrıca sözleşmede yasaya aykırı bir madde varsa geçersiz olur ve yasa uygulanır.

 • onsekizkurus @onsekizkurus

  Belirsiz süreli sözleşme normal ama 2 yıl sözleşme dönemsel iş gibi geldi 2 yıl içimde taraflardan biri ayrılmak isterse şartların açıkça yazıldığından emin olun. Mahkemelik bi durumda masrafları kimin karşılayacağı bile açıkca belirtilmesi lazım.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   yani verdikleri ilanda bile adaylarla uzun süre çalışmak istiyoruz, geçici iş olarak başvurulmamasını rica ederiz şeklinde bir madde vardı. istikrar isteyen bir firma olabilir, kendi hedeflerine göre istikrarlı çalışana ihtiyaç duymaları normal. zaten her şey açıkça yazılmak zorunda aksi halde imzalamam.

 • TeknoStil @teknostil

  Yasaya aykırı sözleşme maddeleri, yasaya göre yok hükmünde olabilir. Yasaya bakmak lazım.

 • TeknoStil @teknostil

  Ha bir de şunu değerlendirmek lazım. Şirket belki de o kadar kötü ki, çalışanları sözleşme üzerinden zorla elinde tutmaya çalışıyordur.

 • caerium @cozalp

  Belli bir süre rakip firmada işe başlayamazsın gibi bir madde geçerli olabilir ama onun dışında ihbar süresi vererek istifa ile işten çıkmayı engelleyemezler. Ama kendileri tazminatsız işten atamazlar. Bir problem olmaz kısaca.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   ben de öyle düşünüyorum artık. zaten o dediğiniz madde de var. kendilerinde bir ayrıcalık var mesela, o ayrıcalığa sahip rakip firmada 2 sene boyunca çalışamazsın diyorlar. ama benim yapacağım zaten satış işi, yani ben satış departmanında olucam, oradan çıkınca satış işi yapan başka firmalarda zaten çalışabilirim.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  teşekkürler, ya zaten sanırım en fazla maaşımın 10 katı kadar tazminat alabiliyorlar, 25000 euro ödersin falan dediler bu yasaya göre imkansız o halde. ayrıca diyelim ki dava açıldı, hakim bu parayı fazla bulup indirim yapabiliyormuş. insanlarla konuştukça bu sözleşme işinin çalışanların gözünü korkutmak amacıyla olduğunu düşünmeye başlıyorum. internette de araştırdım, imzalansa bile sözleşmelerin çok fazla açığı oluyormuş.

 • thundermack @thundermack

  Daha önce arkadaşın başına geldi. Eğitim bedeli altında tazminat ödetti firma

 • turker @turker

  sözleşme maddelerine bağlı. "çalıştığın konuma göre" aynı sektördeki firmalarda belli süre çalışmanı engelleyebilirler. o belli süre ne kadar emin değilim ama aklımda kalan 6 ay yada 1 sene gibiydi. belki daha uzun yada kısa olabilir, araştırmak yada danışmak lazım.

  onun dışında, firma eğitim vb. adlar altında sana yatırım/masraf yaptığını kanıtlarsa (çalışken de neye imza attığını bilmek lazım) onun bedelini talep edebilir işten ayrılırken.

  özetle, hem işe başlarken ki sözleşme hem de çalışırken imzalanacak "kağıtlar" için dikkatli davranmak lazım.

  Sözleşme iş garantisi değildir. 2 yıllık sözleşme yapılınca oh artık firma beni 2 yıl beni işten çıkarmaz yada çıkaramaz diye düşünmemek lazım.

  (Sendiklara danışabilirsiniz.)

 • sarpuli @sarpuli

  Sözleşme ile bir avukata başvurmanız en sağlıklısı olur. Genel olarak şirketler kanuna aykırı kendi kafalarına göre sözleşme yaparlar, olası davalarda haklı çıkarsınız sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Hayırlı olsun, Türkiye'de çalışmak zor iş... Dizileri yaşayacaksınız 😉

 • Alim Bozkayalar @sqn

  geç olacak ama en doğru cevap @apistofoglu'dan gelmiş. o sözleşmelerin bir bağlayıcılığı yok, çünkü tek taraflı, sen işten 2 sene boyunca çıkamazsın ama şirket seni 2 senede içerisinde çıkarabilir kağıdını hukuk 1. sınıf öğrencisine bile göstersen bir tarafıyla güler, imzala geç derim.