PlayStation 4'ümü dün sattım. Bundan sonra yeni konsoldan beklentilerim şöyle.

1-Grafik performansı en az iki kat artmalı. 1080p 60fps tüm oyunların alt performansı olmalı. 4K için 30 seçeneği olabilir. VR zaten yüksek fps gerektirecek. Yani 60 orada şart.
PS4, VR için ikinci bir GPU kullanacak. Bizim Crossfire olarak bildiğimiz sistemin benzeri. VR yanında verilen kutuda olacak. Dolayısıyla VR konusunda ilk versiyonlar sıkıntı çekmez. Ama yeni PS4, Neo diyelim kolay olsun, VR dışında performans artışı da sağlayacağından avantajlı olacak. Çünkü VR'ın ikinci GPU'su sadece VR'da aktif olacak. Eski oyunların 60 fps güncellemeleri çıkabilir. Ya da fps deneyimini değiştirmeden grafikler güzelleşebilir.

2-Daha hızlı USB. USB 3.0'a rağmen PS4'ün aktarım hızı çok iyi değil. Yenisinde daha hızlı olmasını bekliyorum. Kolay bir iş. Hatta Type-C geçişi de olabilir.

3- WiFi AC. Xbox One'da olup PS4'te olmaması ayıptı. Düzeltmesi kolay. Marvell'dan alınma ayrı bir yonga çünkü.

4- Disk ara biriminin hızlanması. SSD ile yaptığımız testlerde hiç performans artmamıştı. Bunun sebeplerinden biri muhtemelen yüksek veriyi taşıyacak bir yol olmaması. Bunu halletmek daha zor olabilir ama imkansız değil. SATA 2 yerine 3'e geçilmeli ve SSD'ler düşünülerek işletim sistemine Trim eklenmeli.

5-Sistem genelinde iyileştirme. Japonya'da çıkan bir PS4 versiyonunda bu yapılmıştı. Daha az ısınma ve daha az gürültü.

Bunların önemli bir kısmı var olan yongaların yine var olan yeni sürümlerine geçişinden ibaret. Ama tabii konsol üretim adetleri milyonlarca adet olunca, o parçalardan da milyonlarca adet gerekiyor. Bazen firmalar bunu sağlayamadığı için eski teknolojide kalınıyor.

Son olarak olumsuz beklentim ise şu. Hem mevcut PS4 sahiplerini çok kızdırmamak hem de elde PS4 stoğu kalmaması için Neo'nun iki kat daha pahalı olmasını bekliyorum. Tam iki olmaması için psikolojik bir rakam da verilebilir. PS4 300 Dolar ise, Neo 559 olur gibi.

Bu durumda VR için düşünürsek, eski PS4 sahipleri sadece VR kitine para ödeyecekleri için hala daha şanslı olacak. Neo hem kendisi pahalı hem de üzerine kit alınacak. Ya da muhtemelen Neo ve VR bundle yapılıp daha az acıtacak bir fiyata satılacak.

Benim merakım, Neo tek başına VR'ın ikinci GPU'su olmadan da çalışabilecek mi? Bu durumda sadece gözlük satılması ve fiyatın anormalleşmemesi sağlanabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • txt @txt

  Bunlar olursa tadindan yenmez 🙂

 • Gerginix @gerginix

  Morpheus bana kırmızı hapı uzatacak ve ben de hayır diyemeyeceğim diye korkuyorum. Keza konsol yatak odasındaki bir eşyadan başka bir şey değildir diyen ben!

 • Herakles @herakles

  " 1-Grafik performansı en az iki kart artmalı " Kat olmasın o @gamsizm

 • Orcun @orcun

  Hayırlısı olsun. Ben ps4 cihazımdan memnunum zaten benim gibi birçok kullanıcıda memnundur. Çok azı ya grafik bela şu şöyle bu böyle diye pek takılmıştır. Zaten konsolu sattıran 1. etken oyunları oluyor.
  Benim tahminimce eğer öyle 2 kat donanım artışı olacaksa sony'nin bir iyilik yapması gerekiyor. Mevcut ps4 kullanıcılarının konsolunu alacak ps4 neo yada 4k adı ne olacaksa eski ps4'ünü verirse 200 dolarlık sadece yeni nesil cihazı alımlarda indirim çeki verecek. O çeklede ps4 yenisi neyse onu alabileceksin. Ps4 resmi hangi ülkede satıyorlarsa bu kampanya yapılırsa bir nevi o upgrade işinden doğan '' e biz ps4 aldık sony bu sefer keriz yerine koydu. Bir daha konsolunu almam. '' E adam almazsa ps4 kullanıcının yeni cihazı kime satacaklar ? mantığından kurtarabilir.
  Xbox one da yapılan ilk yanlış adımların bedelini kullanıcı firmaya ağır ödetti. O kinect olayında 2. el oyun olayında yok tv olayında vs. bilmemne de koca ms nasılda geri adım attığına hepimiz şahit olduk. Ona rağmen bile kurtaramadılar. OYuncu adama sen 1 kere kazık atarsan onu pek unutmuyor. Geçmişte sony ps3'ü 600 dolara satmaya kalktığında da aynısı oldu. Oyunlar yoktu yıllarca süründü. Sonra fiyatı kırmak için malzemeyi düşürüldü. 4 usb 2 usb indi. Kart okuyucu kaldırıldı. Kasa kalitesi kromajlar o ps3 yazısı falan bunlar boya oldu. Fiyatı kırmak için herşeyden kıstılar. Ki gene olmadı abandılar oyunlara,ps3 yoksa xbox 360 karşısında kötüydü bilen bilir. Zor toparladılar.
  Dediğim gibi ye eskiyi verip + çek verecekler yeni nesle öyle geçiş yaptıracaklar ya da daha 2-3 sene böyle takılacaklar. Daha ps4 çıkalı kaç yıl oldu ? 3 yıl bile olmadı diye biliyorum.
  VR içinse bence eğer ilk adımı uygulayacaklarsa harici kutuya donanım işini yapacaklarını sanmıyorum. Ama eğer yeni konsol değilde şimdi ki ps4 kullanıcılarına uygun olacaksa eğer, kutuya ek donanım konulup ps4 gücünü + kutuda ki gücü kullanıp VR da bize extra performans artışı sağlayabilirler.
  Sonuçta VR herkes almayacaktır. E almayan adamada niye başından ps4.5 yada neo veya 4k satmaya çalışsınlar ki ? Sony bilmiyorum ne yapacak ama o kadar ps4 satışları iyiye gidiyorken kalkıp birden baltalayacaklarını hiç sanmıyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Harici kutuya donanım işi yapıldı zaten o kesin bilgi. İnternette fotoğraflarını bulabilirsiniz.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Onu bende gördüm ama 2 hdmi + micro usb var. Micro usb den ps4'ün donanımı paylaştırıp hdmi da ki görüntüyü işleyip VR'a verecek mi ? yoksa kendi kendine çalışan bir parça mı ? eğer öyleyse hdmidan gelen veriyi işleyecek vr'a kendi verecek gibi duruyor. Tabi bunlar bizim tahminlerimiz.

  • dangerksk @dangerksk

   Harici kutuda grafik performansını arttıran bir donanım bulunmadığı belirtilmişti bildiğim kadarıyla. Mevcut ps4 sistemin den şuanda mutluyum. Konsol ve pc kullanıcısı olarak ana platformum hala ps4. NEO ile birlikte oyun performanslarında köklü değişimler olursa ki pek zannetmiyorum yeni konsolu almayı düşünebilirim. Fakat sadece fps artışı için konsolu değiştirmeyi düşünmem.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ben ikinci kutunun performansı etkileyeceğini düşünüyorum çünkü benim demolarda gördüğüm grafiklerle gelirse kimseyi memnun edemezler.

  • Orcun @orcun

   @dangerksk Evet bende sanki hatırlıyorum. Zaten biraz araştırınca çıkış yol bulamadım. http://www.roadtovr.com/wp-content/uploads/2016/03/playstation-vr-pu-processing-unit-psvr-ps4.jpg Resimden bakarsanız hdmi in ve out var bu tv için zaten öndede vr girişi var. Ama o adaptör girişi ve de micro usb var. Şimdi micro usb ne işe yaracak ? ps4 ile iletişime geçilecek gibi ama e hızı ? adaptör girişi belli ki vr içindeki ekrana sensörlere gerekiyor. Vede işin garip yanı ufak fanı var. İçinde bir cpu grafikleri iyileştiren bir şey varsa bunu ps4'den alıp yapıyorsa gecikmeye sebep olabilir. E bu vr işinde gecikme demek ölümdür.
   Sony bence ps4 vr yüzünden komple değiştireceğini sanmıyorum. Oyun konsolunun olayı bu değil çünkü alırsın en az 5 sene o durur sen oyunları alır takar oynarsın yok grafik yetmedi yok bilmemne bunlar olmaz. Konsolun doğasına aykırı e daha çıkalı 3 sene olmuş yeni nesil bir konsol için güncellemede erken.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Hocam en mantıklısı o zaten. Yoksa yani ben VR ayrı para ps yenisine ayrı para sırf vr için saçmalık olacak. Ha o işlemci ünitesini ps4 e dahili yapsınlar slimde yada adı neyse ama öbür türlü koca konsolu değiştirme saçma geliyor. 2-3 senede bir konsol alacaksam ne diye aldık ? pc toplardım daha iyidi.

 • Mamba @blackmamba

  Sony,konsolda çok rahat gidiyor.Ben hala bu VR işinin insanlara yeni konsol/cihaz aldıracak durumda olduğunu düşünmüyorum.

  Kendim de deneyimledim birkaç cihazda.Gerçekten her insanın kullanacağı şey değil bence.Gözü ciddi anlamda yoruyor ve şimdilik uygulamalar ve oyunlar çok zorlama.

 • bzn7 @bzn7

  Gelecek ek kutunun içeriğinin gpu olacağını pek zannetmiyorum @gamsizm . Bence tahminsel bir algoritma ile önceki iki kareye bakarak yeni kare üreten veya bir karelik (16ms) gecikmeyi göze alıp bilinen iki karenin arasına bir geçiş karesi (8. ms) ekleyen yonga olacak. Mevcut PS4 üzerinde harici bir GPU ile CPU arasında iletişim kurabilecek hızda bir port olduğunu görmedim. Dediğiniz gibi USB'leri bile yavaş.

  İnternette algoritmik işlemlerden geçirilerek 30fps'den 60fps'ye çıkarılmış bolca video var. O algoritmalar başı sonu belli bir video'yu işledikleri için son derece başarılı bir yükseltme sonucu ortaya koyabiliyor. Sony bunu gerçek zamanda yapabilirse VR işini 60>>120 mantığıyla kurtarabilir. 1'er karelik hata riskleriyle bu iş gerçek zamanda yapılabilir. OpenGL API'ından da alınabilecek ipuçlarıyla doğruluk oranı artırılabilir. Ya da 16-8=8ms gecikme ile kesin sayılabilecek doğrulukta bir interpolasyon yapılabilir.

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  4k için konsol değiştirmem 1080pde daha iyi performans verıcekse bende satayım

 • paratoner @paratoner

  Şaşırtıcı bir haber neticede 3.yılı bile olmadan değişen bir konsol çoğu kullanıcının canını sıkabilir, şahsen ben VR için dediğiniz gibi bir kutu gelmesinden yanayım, hem ilerleyen zamanda bu konuda atılım yapıp bunun değişik örneklerinide çıkarabilirler, hemde atıyorum şimdilik VR'ı 1440P gibi çözünürlükte verip ileride başka bir bir kutu ile isteyene 4K/5K gibi seçenekte sunabilirler.
  Ayrıca bu satılacak kutuya dediğiniz eklemeleri hem koyabilirler hemde bazı şeyleri sonradan ücretli ekletebilirler.
  Sanırım önce MS'un haberi gelecek bu konuyla alakalı sonrada SONY'den VR genişlemesini duyacağız.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Yeni PS4'un Polaris GPU ile gelecegi tartisiliyor ama bir yandan da Intel ve nVidia bastiriyormus hatta nVidia'nin 980TI ayarinda bir karti piyasadaki 960 fiyatindan saglayabilirlermis, Intel'in de i7 teklif ettigi soyleniyor.
  Gerci yeni kart ve GPU'lar ciktigi icin durum ne olacak bilinmez.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Intel'in hiç şansı yok bence. Nvidia ile daha önceki PS3 döneminden bir sıkıntıları vardı. Sanırım NV aradan çok zaman geçince zam istemişti Sony'den. Polaris olabilir. Ancak AMD o kadar işlemci üretebilir mi emin değilim. Polaris'Li bir çözüm gelecek ise o rahat 2017 zaten.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @gamsizm
   Intel ilk once i3 onermis Sony yetersiz bulmus daha sonra i5 derken gorusmeler tikanmis ve AMD'ye gecmisler.
   nVidia cok fazla ucret istemis, o zamanlar onerdikleri GPU'nun da GTX660TI ayarinda oldugu soyleniyor.

   Sony hakli olarak red etmistir cunki altindan kalkamazlardi.
   Polaris GPU'lar uretime hazirlar su anda, Mass Production icin isaret edilmis.
   Kaldi ki bence en yakin PS5, 2018 olacaktir, hatta 2019 daha makul bir rakam.

   Fakat ara surum icin bir cesit PS4 Neo yada 4.5 falan artik her neyse de gelecekse bu buyuk ihtimal Polaris guncellemesi olur ve o da dediginiz gibi 2017 de ancak gelir.
   Sonucta islemci ayaginda halen AMD var ve Sony APU kismindan en azindan PS4 icin kolay kurtulamaz 🙂

   Bu arada Mediamarkt burada 2TB versiyonu (dahili) satisa cikardi, TR'de de geldimi haberiniz var mi?

  • paratoner @paratoner

   İntel'in i7 teklif etmesi nasıl desem PS4'ten sonra SONYi için zor bir değişim olur, nvidia kısmı ise zaten imkansıza yakın, teknik olarak olabilir ama ucuz olmaz bu seferde hem konsolun fiyatı uçar hemde agresif bir tasarım gerektirir. ilk nesil VR olacağı için POLARIS'in jaguar'daki GPU'ya göre istenildiği kadar performans ile konulması ve hazır olan ZEN muadili bir çekirdekle devam edilmesi bana daha olabilir geliyor. 2017 yılında çıkmasıda gayet makul çünkü ortada VR'ı sattıracak ne oyun varki tanıtım teknoloji demoları hariç.
   SONY ve MS'un bu yıl cihazın duyurusunu yapmasını bekliyorum. aslında gerisi binbir ihtimal dahilinde 🙂

 • Hado @hado

  4k'yı geç, ben 1080p/60 fps ye razıyım. Son nesilde iki konsulun da batırdığı taraf çıkış oyunlarının çok vasat ve yetersiz olmasıydı. Bloodborne, uc4, destiny'den başka konuşacak oyunu yok. Döğüş oyunları da olmasa açacağım yok aleti ki onlarda bir bir pc'ye geliyor. Çöznürülük farketmeksizin 30 fps kabul edilebilir değil benim için bu çağda.

  • paratoner @paratoner

   Yazdıklarınıza kısmen katılıyorum ama zaman 2007 değil ki 2016 ortası olmuş. oyunlar artık ciddi bütçelerle büyük prodüksiyon olmazsa iyi birşeyler çıkmıyor gibi duruma geldi, küçük basit oyunlarda işte kendi alanlarında takılıyorlar, mobil'dede oyun oynanması yatırım oraya kaymasına sebep oluyor, günde 1-2milyon kazandıran oyunlar varken konsol'a rağbetin az olması hem mantıksız değil hemde firmaların beceriksizliğinden değil.

   30FPS konusundada kesinlikle haklısın.

   4K'nın bana göre ne olacağı VR'daki performansa bakacak. misal 1440p değilde daha üst bir çözünürlükte esaslı bir VR çözümünün üstesinden gelen bir donanım konulursa işte o zaman 4K'da 60FPS fiks menü gelir. hele ki MG'nin dediği gibi harici donanımla bu iş çözülürse harika bir yol olur hemde eski konsol sahipleri küstürülmemiş olur.

  • dangerksk @dangerksk

   PC de olupta konsolda olmayan oyun sayısı çok az olduğu için söylediğiniz şey Pc içinde geçerli oluyor. Hatta PC de durum biraz daha vahim. Kısacası bu nesil adından söz ettirecek oyun sayısı geçen nesile göre daha az. Yine PS4 konsolu Uncharted ,Bloodborne ,Destiny, DriveClub, Ratchet & Clank, The Order: 1886 ,UntilDawn, Infamous ve gelecek olan Gran Turismo, Gravity Rush 2, Horizon Zero Dawn, The Last Guardian, Persona 5, Final Fantasy VII Remake, God of War ve TLOU 2 gibi oyunları bünyesinde barındırdığı için çok daha şanslı bir konumda. Hatta bunun yanında destiny gibi console exc. olan oyunlarda mevcut.

 • Emrah @emrah44

  Is pc gibi olacak sanirim. Bu durumda her halukarda pc galip gelecektir. Konsollar fisini cekiyor sanirim.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Konsolum yok ama bildiğim kadarıyla ps3 ve ps4 oyunları farklı şekilde geliştiriliyor bildiğim kadarıyla.Yeni playstation çıktığında yeni playstationda 4kda ps4de full HD çözünürlükte çalışacak şekilde konsolun ömrü uzatılamaz mı?Yani demek istediğim yazılımsal altyapı olarak aynı donanım olarak güçlendirilmiş konsol?

 • Mehmet Mutlu Elmas @mehmetmutluelmas

  @gamsizm neden 2k gündemde yok. Herkes 4k ya odaklanıyor. 2k ya bile geçemeden neden 4k? Yeni nvidia kartlar da bile 4k gündemde değilken ps'lerden 4k beklemek mantıksız geliyor.

 • Mehmet Mutlu Elmas @mehmetmutluelmas

  Bence konsol pahalı olmalı. Koy içine 16 ram 980 ayarında bir kart en azından 6-7 yıl sıkıntı çıkarmaz. 1.500 tlye içine bişi koyamıyorlar. Ondan sonra 2 yılda çağın gerisinde kalıyor. Telefon çıkıyor 2.700 den binlerce satıyor. Pahalı olsun biraz kasar bizi ama ulaşınca da tadı çıkar. ps4 aldım 4 ay kullandım sattım. Konsol PC'nin orta seviyesinin biraz üstünde olmadığı sürece almam arkadaş.

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   Konsolda hiç bir zaman amaç konsoldan para kazanmak değil ki.Oyundan kazanmak asıl amaç değil mi?Daha büyük kitleye ulaşması için fiyatlarda bu seviyelerde @mehmetmutluelmas

  • Mehmet Mutlu Elmas @mehmetmutluelmas

   Haklısın @trbasoglu1996 fakat bu yöntem başarılı olamıyor o yüzden böyle dedim. Ben PC oyuncusuyum beni de çekmeli konsola. Xbox 360 varken almıştım PC'nin yüzüne bakmadım uzun bir süre. Tekrar iyi bir alet çıkmalı. Grafiğe önem veren biriyim ve benim gibi çok insan var. Ben de ps4 kullandım ama vazgeçilmezim olamadı bir türlü. Xbox 360 varken benim göz bebeğimdi 😀

 • Sefer Sezer @karakartal-sefer

  ps4 ü çok sevdim. zevkle kullanıyorum. Konsolunuzu neden sattığınızı sorabilir miyim? Ve mahsuru yoksa ne kadara..?

 • Alp @acpcore

  Keşke bu dedikleriniz gerçek olsa ancak o zamanda konsol fiyatı ulaşılamayacak fiyatlarda olacak. Sony'nin bu konsolundaki problem oyun fiyatlarının Türkiye'de inanılmayacak seviyelere ulaşması. Yıllardır bıraktığım pc oyunculuğuna döndüm bu nedenle, konsol yatıyor benimde.

 • disaster @disaster

  Hayırlı olsun @gamsizm zaten 1 şirkette 1 evde olması lükstü bence 🙂 .

  Kara kutuda 2. GPU olması teorisi bana çok zor geliyor ha olsa mükemmel olur, donanım mühendisliklerine bir kez daha hayran olurum.
  Bence kara kutudaki donanım gelen görüntüyü 2 ye bölüp VR başlığına uygun hale getirip iletmeye yarıyor. Neo da VR başlık çıkışı verilip bu kutu donanımı gömülü olmalı.

  Ayrıca kimsenin hoşuna gitmeyecek de bir teorim var örnek üstünden anlatmak istiyorum,
  Bir oyun düşünün HDMI çıkışına 1080p 30 fps veriyor.
  Kara kutu bu 1080p 30 fps yi alıyor faz kaydırarak 2 tane 1080i 30 fps yapıyor.
  Oyunlar buna adapte olmazsa VR başlığında oluşan görüntüde değişiklik olmaz ancak,
  Eğer oyunlar da artık buna adapte olursa veya güncellenip VR için 1080i 60 fps çıkış sağlarsa durum kurtarılır. 1 gözün frame aralarında öbür göz görerek 2 tane 1080i 30 fps den en az 60 fps.
  Pratikte bunu denemiş olabilirler.
  Bu teori 2 katı grafik performansı söylentilerinin sebebi olabilir.

  Sadece günü kurtaran ucuz bir çözüm yalnız tam Sony e göre 😀

  Söylentiler gibi neo gerçekten 2 katı GPU gücüne sahipse başta da söylediğimiz gibi PS4 sahipleri 1080p 30 fps ye alışsa iyi olur ki zaten alıştık, Neo kullanıcıları da 60 fps + Vr ın keyfini sürecekler tabi ki yüksek fiyat ödeyerek.

  Microsoft donanın firması olmadığından bu işlerden pek anlamaz gider VR da Oculus ya da HTC ile anlaşır öbür tarafta AMD var zaten yapar anlaşmayı yeni XBOX duyurur Sony yi ezmeye çalışır.
  Kolaycı bir çözüm ama tam Microsoft a göre 😀

 • Burcin Cerci @noonelivesforever

  sizin playstation dışında bir konsol alacağınızı sanmıyorum. sadece yeni playstation konsoldan beklentilerinizi yazmışsınız benim gördüğüm.

 • ismail onur @onurismail

  Abi bu dediklerini Sony yeni playstation icin yaparsa maliyeti 1000 euro civari olur, ancak amac burda konsolun kendisinden degil de oyunlardan para kazanmak olmali ve bu gelistirmeler yapilmali gibi. gordugum kadariyla gtx 1080 performansi baya iyi, bu da konsollarin yeni kartlarinin nasil olabilecegi hakkinda biraz ipucu veriyor, daha radeon un elini gormedik, bakalim ordan ne cikacak

  benim yeni playstation satis politikasi hakkinda ongorum de su olacak, muhtemelen sony mevcut kullanicilarin tepkisini cekmemek icin eski ps4 unu getir yenisini gotur gibi bi kampanya yapar, ve degisim sureci guzel bi sekilde isler:)

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Benim en çok istediğim şey eski Sony Garantili PS4 'ünü faturası ile birlikte getirene(tabii tamamen sağlam ve çalışır durumda olacak.) yeni konsolun 100-150(500TL civarı TR ile) satılması. Öbür türlü eski PS4 sahiplerini hiç bir şekilde memnun edemezler ve de büyük bir müşteri kaybı yaşayabilirler. Mesela ben muhtemelen sittin sene konsol almam. Madem 3-4 sene içerisinde konsollara güncelleştirme gerekiyor o zaman PC 'den farkı ne, insanların konsol almasının en büyük sebebi aldıktan sonra bir daha güncelleme derdi olmaması, oyun satın alımı dışında para harcatmaması. E madem bu şekilde olacak gider PC alırım 3-4 senede bir de 1500-2000TL verip güncellerim olur biter.