Birkaç ay önce fırtınalı bir sabahta gök gürültüsü ise uyandım. Uykuya devam ettim. Uyandığımda ise fark ettim ki elektrikler gidip gelmiş, her zamanki gibi. Bana maliyeti ise:

- ADSL Modem.
- İki tane 23" monitörden biri.
- Uydu alıcı
- TV'nin uydu alıcıya bağlı olan HDMI girişi.

Hepsi içeriden kavruldu. Sadece monitörün içini açıp baktım, güç devresi üzerindeki hemen her kondansatör mantar gibi patlamış. Diğerlerinde de manzara aynıdır eminim.

İşin buraya kadar olan bölümü bizim ülkemiz için normal. Durduk yere yaklaşık 1000 TL'lik masraf çıktı ve sorumlusu kim? Asla TEDAŞ değil(!) elbette.

Şaşırdığım nokta ise stand-by'da olan bilgisayarda ve diğer monitörde hiç bir sorun olmamasıydı. Neyse ki... Aklımı da kurcaladı, niye bazısı yandı, bazısı kurtuldu diye. Uzun zaman önce alıp o kablo cehennemine girmek istemediğim için bağlamadığım akım korumalı çoklu prizi taksaydım durum değişir miydi acaba?

Geçen hafta masa değişikliği nedeni ile tüm kablo sistemini elden geçirmeye karar verdim ve farkettim ki, seneler önce bir akım korumalı priz alıp bir kısmını ona bağlamışım zaten. Bu çoklu prize takılı olan cihazlar sağ çıkmış. Normal çoklu prize bağlı olanların hemen hepsi uçmuş.

Özetle şudur ki dostlar, paraya kıyın, eli-yüzü düzgün en az bir akım korumalı priz edinin. İşe yaradığını ancak böyle bir felaketten sonra anlıyorsunuz. Bir şey yanmazsa hiç anlamıyorsunuz tabi. Normal priz olsa da gidip-gelen elektrikle baş edebilirdi belki diyorsunuz. Yaşadığım örnekte ikisini aynı ortamda acı şekilde test etmiş oldum ve kesinlikle öneriyorum.

40-50 liraya alacağınız bir akım korumalı priz, binlerce liralık aleti korumak için küçük bir bedel.

#AkımKorumalıPriz #priz #elektrik

NOT: Priz resmi temsili; diğerleri bahsettiğim monitörün gerçek resimleridir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Doğuş @dogus

  Merakımı maruz görün, binanız kaç senelik ve topraklama tesisatı var mı? varsa doğru olduğundan emin misiniz? Keza daire içi sigorta kutunuzu da yenilemeniz öneririm, bu durumun tedaşla ilgisi yok çünkü, inşaat sektöründe olduğum için çok rahat söyleyebilirim bu inşaatı yapan firmanın dikkat etmesi gereken birşey. Buna istinaden kısa sürede bina elektriği veya daire elektriğini kontrol ettirmenizi öneririm, böyle bir durumda evde olmayabilirdiniz ve yangın çıkabilirdi.

  • Erdem Ç. @rockerdem

   Görüşleriniz için teşekkürler @dogus . Yangın riski en kötüsü. Bu noktada şanslı bile sayılırım.

   Bina 6 senelik. Elektronik sayaç ve şartel sigortalar mevcut. Tesisatı süper dayanıklı yaptıklarını zaten sanmıyorum, bu ayrı bir konu. Ancak haneye 220-240V yerine 300-400V elektrik gelmesi durumunda sigorta bazen bunu kaldırsa da cihazlar kaldıramıyor. Daha önce yaşadığım bina çok daha eski idi, alt komşunun kapı üzerinde regülatör vardı. Bir elektrik gidip geldikten sonra yaklaşık 1 dakika boyunca regülatör ibresinin 340V'a vurduğunu gördüm. Bunun sorumlusu da TEDAŞ'tan başkası değildir. Bina içi lambaların çoğu normalin 2 katı kadar parlak yandı, bir kısmı da patladı zaten. Normalde elektrik gittiğinde elektroniklerin fişini çekerim, o yüzden onu atlatmıştım. Ama bu macerada uykuda olduğum için önlem alamadım.

   Öte yandan modemin yanma sebebi elektrik hattından olamaz gibi geliyor, adaptör sağlam çünkü. Fazla elektriği telefon hattından yedi muhtemelen. Tabi bunlar benim tahminim. Ne kadar işe yarıyor bilmiyorum ama sonrasında aldığım modemin üzerinde 10.000V yıldırıma dayanıklı olduğu yazıyor. Bunu adaptörden yemesi mümkün değil bildiğim kadarıyla, önce adaptör patlar.

   Her durumda, sorumlusu müteahhit de olsa, TEDAŞ'da olsa bedelini biz ödüyoruz maalesef.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @rockerdem benim asus modemde 10.000V ibaresi var. Yıldırım sırasında kendisini kurtardı sadece adaptör yandı.

 • Doğuş @dogus

  Modem için adaptöre istinden bende emin olamadım, o denli teknik bilgiye sahip değilim ama uzun süredir inşaat yapan bir müteahhit olarak çok rahat söyleyebilirim dairenize 300v elektrik geliyorsa bunun tek suçlusu binanın elektrik işlerini yapan ekiptir. Unutmayın kapınıza kadar o elektrik 200'ün çok üstünde geliyor çünkü binada herşey 200-220 ile çalışacak diye bir kaide yok, onun dağıtımı ve içerideki güvenliği tamamen binaya aittir. Şöyleki sizin binada kaçak akım rölesi bile yok anladığım kadarı ile. Üstüne basarak suçun müteahhit olmasını söylememin sebebi ulaşılabilir olması. Binaya ait sözleşmeniz varsa bir kontrol etmeniz faydanıza olacaktır. Örneğin ben 5 ila 10 yıl arası garanti ile çalışırım. Sizinde 10 yıl ise müteahhiti bir zorlayın derim. 1000tl az veya çok bir önemi yok. Önemli olan sizin uğramış olduğunuz zarar. Hatta en önemlisi zaman kaybı.

  • Erdem Ç. @rockerdem

   Her müteahhit sizin gibi çalışmıyor maalesef @dogus . Satın alma sürecinde "aaa, kardeşim. en ufak sorununda beni arayacaksın bak" diyen adamlara, tapuda imzalar atıldıktan sonra ulaşılamıyor ekseriyetle.

   Bina içine gelen elektriğin düzgün dağıtması elbette müteahhit sorumluluğunda. Ancak tahminim siz de şebekeden belli bir aralıkta elektrik geleceğini öngörerek proje hazırlayıp gerekli donanımı kuruyorsunuz. Yani -atıyorum- şebekeden max 500V geleceğini öngörüp ona göre röle vs koyuyorsunuz. 1500V gelince anlamını yitiriyor. Bu noktada tek sorumlunun müteahhit olduğunu düşünmüyorum. Elbet bir önlem almıştır ama en ucuz yolu seçtiklerinden şüphem yok.

 • turker @turker

  eğer bina ve evde gerekli tedbirler alınmasın arağmen böyle birşey olmuşsa dağıtım firmasını tüketici hakem heyetine şikayet edip masrafınızı alabilirsiniz.

 • Tirido @tirido

  Öncelikle geçmiş olsun, çok kötü bir durum. Neyse ki bilgisayar korumalı hattaymış, HDD'ye filan birşey olmamış.
  Ben de Tunçmatik'in korumalı prizlerini kullanıyorum. Yıllar önce benzer şekilde bir tüplü monitörüm ve modemim arızalanmıştı. Bu konularda hiçbir şeye güvenmeyip önlemleri bizzat almak en iyisi. Tunçmatik'in ikili prizlerinde bir de uydu kablosu giriş-çıkışı var. Yüksek akım uydu kablosundan da girip zarar verebilir.
  Yeri gelmişken şunu da söyleyeyim, korumalı prize korumalı uzatma takmamak gerekiyormuş. Yani hatta tek bir koruma olmalıymış, aklınızda bulunsun.
  Bu arada Tunçmatik'in çoklu prizleriyle ilgili yapacağım tek eleştiri ince fişler (ince uçlu nokia adaptörü gibi) tam oturduğunda elektrik almıyor, fişi biraz kaldırmak gerekiyor. Tam fişin deliğe girdiği yerden biraz aşağısında elektrik alabiliyor. Sinir bozucu bir durum. Tabi ben yaklaşık 4 yıl önce almıştım, belki yeni modellerde bu sorun giderilmiştir.

 • Jpage @jpage

  Hocam bunun yerine kaliteli sigorta taktırmanızı öneririm.Genel olarak bütün evi korursunuz.Şalterlerin belli bir ömrü oluyor.Hassas bir şalter en ufak faz farkında bile atar.

 • Zibrokan @zibrokan

  Bende de tüm sistem 8 li APC marka akım koruma prizine bağlı. APC marka akım koruma prizi---> APC marka regülatör-----> fişler http://images.hepsiburada.net/assets/Hirdavat/300/Hirdavat_1475433.jpg

  • Kent @kent

   Özkan AK @ozkan12
   sinüs dalgasını düzetmezler zaten pik değerlerden korumak üzere ürünler.
   akım rölesi de zıt bırt attığından kullanıcı için uygun olmuyor (bizim gibi şebekesi bozuk , alt yapısı berbat ülkelerde kullanışsız oluyor) aslında almanyada gördüğüm her mahalle için konulmuş trafo benzeri yapılar var. bir sorun olduğunda çevredeki binaların etkilenmesini engelliyormuş ve elektrik kesilirse alternatif kaynaktan mahalleye elektrik vermeye devam ediyormuş vs. neyse çok uzattım. Kısası devlet güçlü değilse seni koruyamaz , bari sen kendini koruda nasıl korursan fark etmez.

 • Coushya @coushya

  İki tane monitörden biri vayy iki tane monitörün varmış.

 • FreeRun @freerun

  şalterlerinde sorun var, geçikmeleri doğru değil kontrol et.

 • steelfiist @steelfiist

  tedaşın herhangi bir suçu yok. buradaki suç iş bilmez elektrik tesisatçınız oluyor. malesef her işten kaçıldığı gibi binalarımızda iş bilmez ustalar (çok bilmesine rağmen) yüzünden bu sorunlar oluyor.

 • burusli @burusli

  Dava açın çok yüksek ihtimalle kazanırsınız. İnternette benzer örnekler var.

 • Lütfi Tekin @lutfitekin

  @rockerdem Slink marka olan üründen aldım, şimdi hocam bi sorum var ben bunun 4 ünüde doldurdum(yazıcı,pc,modem, telefon şarj) 5.ye 3lü priz taktım bir sorun olur mu?

 • Paralelport @paralelport

  Bunların bir ömrü olduğunu not olarak düşeyim. Maalesef bir tüketicinin de ne zaman yenileceğini anlaması mümkün değil. En temizi 1-2 yılda bir değiştirmek diyorlardı.