Annem bir iş için gittiği Berlin'den geri döndü. Oradayken detayları anlatmamıştı ama gelince anlattı. Girişte pasaport polisi yeşil pasaportlu bir doktor olmasına rağmen girişte biraz gıcıklık yapmış Almanlar. Anneme ne kadar kalacaksınız, dönüş biletiniz var mı gibi sorular sormuşlar. Özellikle ikinci soru annemi gıcık etmiş, telefondan göstermiş dönüş biletini. Annem tabii ki kaçak kalacak muamelesi görmekten gıcık olmuş bu sefer neden geldiniz sorusu gelince "Yahudi soykırımı anıtını gezeceğim" demiş ve öyle girmiş. Annemi asıl şok eden kısım ise eskisine göre pahalılık. Buna ayrı bir durumda değinirim ama AB hayranı annemi bile benim TR'de kalmamı destekleyecek seviyeye getirmiş 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Whole New World @wnw

  Avrupalılar pasaport kontrolünde resmen gerizekalı kayıtlı belgesi olana yapmadıkları gıcıklık yok, Ülkeye kaçak gelsem uçakla pasaportla mı gelirim?
  Kimliği olmayan abuk sabuk insanlar her türlü geçiyor Onu durduramıyorlar

 • Johan @johan28

  Pasaport görevlileri seçmece oluyor.

  Bu arada ben de olsam TR den gelenleri zorlardim, sonuçta kabak gibi ortada durumumuz. Doktoru da kalıyor, mühendisi de. ABD de kaçak kalan muhendisler var iltica başvurusu yapıyorlar şaka gibi ama gerçek, herhangi bir sebepleri de yok çoğu yalan sebepler sunuyor.

  Hal böyle olunca da kontrol artmış.

 • Coppermine @coppermine

  Geçen anlatmıştım, gerek etnik kimliği, gerek cinsel tercihi, gerekse de can güvenliği yoksunluğu gibi bir temel dayanağı olmamasına rağmen, İstanbul’daki mahalle berberim bile turist vizesi ile Almanya’ya gelip iltica talebinde bulunmuşsa, sorun çok büyük demektir. Pasaportunda Amerika’dan İngiltere’ye ve birçok Avrupa ülkesine vizeler bulunan ve çok uluslu bir bankada yöneticilik yapmış bir akrabam, geçen hafta Schengen vizesi için Almanya’dan red aldı. Artık hangi pozisyonda çalışıyor olursa olsun, vize alabilmekte, sınırdan içeri girebilmekte pek kolay olmayacak gibi.

  • Johan @johan28

   Benzer bir red Fransa'dan alındı bir önce 1 yıllık multi veren Fransa arkadaşa red verdi 10 yıllık ABD var 🤣
   Giriş çıkış gırla. Hani şu an bildiğin loto oldu vize işi, vizen varsa bile sorun.

   Diğer iltica için ben de az önce yazmıştım, hırsıza yol göstermek olmasın diye yazmıyorum ama ilginç ilginç işler yapıp iltica talebi oluşturuyorlar. Kendi dükkanına saldırtan diyebilirim en basit olarak. Yerel gazete kullananlar var parayla haber.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   Milyon milyon euroluk enerji sirketi yoneticileri IFAT icin vize alamadi bu sene. Saka gibi. Ulan o adam senin ulkenin ortalama gelirinin 2 kati para kazaniyor...

  • Papa Emeritus @pope

   Rastgele olması sıkıntı, ben belgelere falan baktıklarını zannetmiyorum. Belgelere baksalar zaten ret vermeyecekleri kişilere ret veriyorlar. @burak25 in dediği gibi yüksek gelirli kişilere dahil ret verdiklerini gördüm. Ciddi ciddi aylık 150.000 net geliri olan birisinin kaçak kalıp dönercilik falan mı yapacağını düşünüyorlar?

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @pope Finlandiya konsoloslugundaki yuksek seviye bir diplomat tanidigima bunu sordum. O kadar sacma sapan basvurular var ki hem sureler yetismiyor hem de isler lackalastigi icin arada cok normal basvuru kayniyor demisti.

 • cgdincer @cgdincer

  Tek amaç sinir bozmak. Normalde geri çevrilen bilmiyorum. Ama bunu iyi başarıyorlar ve ben o vize belgelerini sittin sene toplamakla uğraşmam artık.

  • Papa Emeritus @pope

   Tamamen mantıksız ve saçma bir süreç haline dönüştü bu vize işleri, zorunluluk olmadığı sürece ben de bir daha uğraşmam. Hem bir dolu gereksiz belge istiyorlar hem de rastgele ret atıyorlar. 2019 için aldığım ertelene ertelene 2023 mart’a gelen Ozzy Osbourne konseri var sadece onun için vizeyle uğraşıp daha sonra bir daha almam. Tanışma paketim olmasa onunla bile uğraşmazdım sırf Ozzy Osbourne’la tanışmak için katlanacağım yoksa konsere gitmekle uğraşmazdım.

 • çöküş @noisecash

  Yeşil pasaport sahibi olmak bir ülkeye girerken hiç soru sorulmayacak manasına gelmiyor

 • Mustafa Sakallı @swish41

  Son 1 yılda vize reddi + vize verilse bile girişte keyfi çıkarılan zorluk çok artmış durumda, konferansa gitmek isteyen bilim insanlarına bile 200 sayfa belge toplattıktan sonra vize vermiyorlar. Bunun 2 nedeni var, 1.si ipini koparan kaçağın soluğu TR'de alması, 2.si çok kötü ekonominin geri dönmez korkusu yaratması.

  Pahalılık konusunda dediğiniz gibi orda da enflasyon var, zaten uzun yıllardır bi konut krizi vardı üstüne global enflasyon + ukraynalı mülteciler derken EU'da yaşamak zorlaşmıştır. Şu an benim gözümde döviz kazanıp istanbul hariç bir ilde yaşamak komple EU'da yaşamaktan daha konforlu gibi

 • Ahmet Ali Atalay @ahmetaliatalay

  Uzakyol gemilerinde çalışıyorum, eskiden "shore leave" dediğimiz gemi limanda iken o ülkeyi gezebilmek için verilen 3-4 günlük passler, bazı ülkelerde(Kanada, Amerika vs.) Sri lanka gibi ülke vatandaşlarına kaçma riski olması sebebi ile verilmezdi. Güncel durumda Avrupa limanlarında Türk vatandaşlarına da bu passler verilirken zorluklar çıkartılmaya başlandığını duyuyorum. Sonumuz hayrolsun.

 • Ronnie Kray @ronnie-kray

  Hitler'in torunu sonuç olarak 🙂
  Dedelerine çekmişler.

 • DURSUN @dursun

  Biraz fazla alinganlik olmus gibi. Bunlar normal sorular, herkese sorulmasi lazim. Asil bizde nden sorulmuyor 🙂

 • Papa Emeritus @pope

  3. parti şirketlerle çalışan ülkelerle muhatap olmamak lazım sinir harbi yaşamamak için.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Vize ve pasaport polisleri hakkında yeterince konuşulmuş. Ben de enflasyon hakkında konuşayım, nasıl ki Türkiye deki açıklanan resmi enflasyon ile gerçekte hissedilen çok farklıysa, aynı durum hem Amerika da hem de Avrupada mevcut. %10 denen enflasyon aslında hissedilen de %20-30 seviyesine çoktan gelmiş durumda. Tabi ki bizim hissedilen %100-150 göre yok gibi ama adamlar alışkın değili, biz 90'larda bunları senelerce yaşadık. Bizim bağışıklığımız çok daha yüksek ama Avrupalı da, Amerikalı da bu yok, o sebeple korkuyorlarda.