Sahipsiz sokak köpeklerinin toplatılmasının gerektiğini anlatmak neden bu kadar zor arkadaş ben anlamıyorum. Bu köpeklerin sokakta aç halde sağa sola saldırması hiçbir şey bulamazsa sokaktaki kediye veya kendi cinsiyle dalaşması daha mı iyi? Arabaların altında kalmaları can çekişmeleri midir doğal olan?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  Sokak köpekleri toplatılsın dedik diye hayvan düşmanı oluyoruz ya ben de ona yanıyorum arkadaş. Bu canlar sokakta telef olmasın diye çaba sarfetmek hayvan düşmanlığı mı gerçekten. Bu garibanların sokakta insanlardan gördüğü işkenceler bile toplatılmasının ve barınaklarda bu canlara bakılması için tek ve yeterli bir sebeptir.

 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  Hayır güzel kardeşim. Şunu bir ayırt edelim insan ile hayvanı karşılaştırıyorsun. Hayvan gibi muamele mi görmek istiyorsun?

 • cestlavie @cestlavie

  toplatılınca da sokakta olduğu gibi telef oluyorlar, öyle bir sorun var. herkesin isteği sokakta olmamaları ama en insancıl yolla bunu sağlamayı düşünmeliyiz. toplayıp gerisini düşünmemek pek öyle değil.

 • Ronnie Kray @ronnie-kray

  Bütün sokak hayvanları hızlı bir şekilde kısırlaştırılsa sokak ta ki hayvan sayısı ciddi anlamda azalacaktır..

  • Hasan Dilek @hasan-dilek

   Yok kardeşim bu bir çözüm olmaktan çok uzak. Tüm köpekleri bulup bunları kısırlaştırmaya çalışmak anlamsız bir çaba olarak kalır en fazla. Çünkü bir köpek tek seferde 4 5 tane yavru doğuruyor. Ve ortaya kısırlaştırılması gereken 4 5 tane daha fazla köpek bulursun.

 • RDR @rdr

  Sorun şu ki şimdiye kadar doğru düzgün kurallar işletilmediği için sokakta çok fazla köpek var, topladıktan sonra uyutmak gerekecek. Barınaklar sokaklardan daha kötü çoğu yerde. Hiçbir ciddi konuda olmadığı gibi, bu sorunu da gerçekten çözme iradesi yok. Yasak denen köpekleri bile çocuk parkında gezdiriyor serseri kılıklı herifler, bir .ok olmuyor.

 • Suicide @suicide

  toplayinca suan sokaklarda yasadiklarindan daha kotu bir duruma sokacak ya da oldurecekseniz katilamiyorum size malesef.

 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  @cinsimit yalnız yukarıdaki yorumumdan vicdansız ve insanlık dışı davranalım dediğimi nerden çıkardınız anlamadım. Bu canların sokakta yaşamasını istemek başlı başına vicdandan ve insanlıktan uzak olmaktır.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  1- Tum sokak hayvanlari toplanacak, kisirlastirilacak. (Buna karsi cikan hakikaten salaklar var. Onlara ne diyecegimi bilemiyorum).
  2- Saldirgan, rehabilite edilemez halde olanlar X gun sureyle barinakta sahiplendirilmeyi bekleyecek sonrasinda uyutulacak. (Uzucu ama tek yol bu)
  3- Uysal, vatandasin baktigi hayvanlar kisirlastirilmis ve kupelenmis olarak yerine birakilacak.
  4- Kedi ve Kopek alan herkese zorunlu hayvan sahipligi ehliyeti verilecek. Hayvanlara cip takilacak. O ehliyete sahip olunan hayvanlar baglanacak. Yilda 1 kere kopek vergisi (bir cok modern ulkede olan) alinacak, bu vergi alinirken hayvanin da cip kontrolu yapilmasi sart olacak.
  5- Kontrole hayvanini getirmeyen uyari alacak.X ay icinde gene getirmeyen 5 maas asgari ucretten cezalandirilacak. (Sikiyorsa sokaga at simdi.)
  6- Evcil hayvani olen, oldugune dair veterinerden ucretsiz kagit alacak. Veteriner cip kontrolu yapacak.

  Evet hile yapilabilir bir sistem ama alin size sokak hayvanlarina cozum. Bos muhabbetten fazlasini anca bu kadar ben yapabildim. Isi bilen daha fazlasini soylesin. OC'lerin sokaga hayvanlari atmasinin onune tatli dille gecemeyecegimizi biliyoruz sonucta. Cezayi yesinler bitsin.

  • Suicide @suicide

   vergi alinma kısmına katilmiyorum, parayi vermeyim diye hayvani olduren cikar bizde.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @suicide Tum gelismis ulkelerde dog tax veya adi neyse ondan var. Hayvanlar icin bir suru masraf yapiliyor (bokunu temizlemekten tut, parkina kadar) hakli olarak da bunun icin ayri kalem ayiriyorlar. Hos benim yasadigim yerde gelir vergisine sokmuslar onu, biz istemesek de oduyoruz ama Hollanda'da olmasi lazim ayrica oduyorsun.

  • Suicide @suicide

   @burak25 bizde zaten bir imkan olmadigi icin para alinmasinin bir anlami yok. devlet insandan aldigi verginin bile karsiligini vermiyor siz kalkmis park vs. den bahsediyorsunuz 🙂 )

  • RDR @rdr

   @suicide vergi olmalı, en azından külfetine katlanmayı göze alamayan, hayvan da bakmasın. Vergiyi doğrudan belediyeler almalı ki onu da sokak hayvanlarına harcasınlar. Ama işte kağıt üzerinde mantıklı olan hiçbir sistem işlemiyor bizde, tepeden tırnağa ahlaksızız.

  • ozeba @ozeba

   Yılda bir muayene ve çip kontrolü, getirmeyene de (köpeğine sahip çıkmadığı sokağa alıverdiği için) ciddi anlamda ceza uygulanması gerekir. Bunu da belediyelerin bu konuda uzmanlaşmış ekipleri yapabilşr. Çip okuma çok basit bir işlem. Köpek kimliğinde sahibinin adı işlenmiş olmalı. Bunu da tarım hayvancılık müdürlükleri yapabilir. Basit şeyler. İnsanlar köpek alıp bir süre sonra sıkılınca sokağa salıveriyorlar. Bunun önlenmesi lazım.

 • Johan @johan28

  Şuan ki en uygun çözüm maalesef kısırlaştırma. Görülen her sokak hayvanı kısırlaştırılarak nüfusları kontrol altına alınmalı. İlgili kanunlar düzenlenmeli, sadece sokak hayvanları değil sahipli hayvanlar ve daha beteri sahipleri şuan çok rezil konumdalar. Sokaklar sahipli hayvan pisliği dolu gezdirdiği hayvanın dışkısını bile toplamıyorlar, doğal olarak çözüneceği bir alan olur anlarım da yaya geçidinin önüne marketin önüne falan çok rezil durumlar.

 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  @cinsimit düşünüyorum ve bunun için çaba sarfetmeye hazırım diyorum. Ama şu konuda anlaşamıyoruz. Bu hayvanların insani bir biçimde yaşaması için gereken barınağı kurmak için bu hayvanların barınaklarda yaşaması gerektiği konusunda anlaşmamız gerekiyor. Ve inatla bu hayvanların yeri sokaktır diyenleri ne yapacağız?

 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  Çok basit bir olay yaşadım geçen gün. 4 köpek yolun 2 tarafında birbirlerine havlıyorlar ve az kalsın arabanın altında kalıyorlardı bu mudur yaşaması gereken olay.

 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  @cinsimit sokaklar hayvanların yaşaması için doğru yerler değildir. Bunu kabullenmek bu kadar zor olmasa gerek.

 • güray @gurayd

  Sokak köpeklerini savunan kusura bakmasın ama genelde ya tuzu kuru tiplerdir ya da populizm yapıp ego tatmin etme derdindedir. Köpeklerin toplanıp öldürülme olayı tabiki de yanlış. Burda bizim devletimizde pek masum değil ama sokaktaki köpeklerin bir sn önce alınması bir çözüm bulunması lazım. Bu kedi ya da sincap gibi bir hayvan değil. Köpekler öyle küçük boyutta falanda değil. Ve bir çok sokak köpeği şiddet gördüğü için psikolojileri bozuk ve saldırma eğiliminde

 • Emir Akdemir @emir-akdemir

  Kısırlaştırmayla bu iş bitmiyor. Sanıldığından daha zor bir işlem ve çok koordineli çalışmak gerekiyor ülke çapında. Bunu da tahmin edebileceğiniz üzere beceremiyoruz ki senelerdir bu sorun bitmiyor. Çözüm, ne yazık ki, uyutmak. Hoş bir yöntem olmayabilir ama en mantıklısı bu. Öteki türlü sokaktaki hayvanların nesli asla tükenmiyor; hayvanların çoğunluğu rezil şartlarda yaşıyor ve çok acılar çekerek ölüyor. Nesiller boyu, araba çarparak, açık yaraları mikrop kaparak, hastalık kaparak, sakat kalarak, acı çekerek, sıcakta pişerek veya soğukta üşüyerek belki milyonlarca hayvan ölüyor. İşin psikolojik kısmına girmiyorum bile. Bunca işkenceyi onlara, "hepsini kısırlaştırmalıyız ve bir gün bu sorun çözülecek" hayalperestliğiyle çektirmeye hakkımız yok. Tek nesilde acısız bir uyutma işlemiyle birlikte bu sorun kökten çözülebilir. Geriye kalıyor sahiplendiği hayvanı sokağa salan kanıbozuklar, onlar için de sahiplenilen hayvanlara sahibinin bilgilerinin tanımlı olduğu çip taktırma yöntemi vs. getirilebilir. Dünyada var bu işlem fakat detaylarını tam bilmiyorum. Bunun için de düzenlemeler getirilmesi gerekiyor fakat ne olursa olsun tüm hayvanları toplayıp, kısırlaştırıp, onlar için güvenli ve sağlıklı barınaklar inşa etmekten ve bunu uzun seneler sürdürmekten çok çok daha kolay ve iyi işleyen bir yöntem olacağı kesin.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Çünkü koyacak sistematik bir yer var ne de para var.

 • Joe @joe

  Parkta yürüyüş yapamıyorum bunlar yüzünden. Çete gibi kangal kadar 4 5 köpek mesken bellemiş.

 • mselm @msmertogluuuu

  Ankara'da otobüs durağı 🙁

 • Shaiph5t @shaiph5t

  beslerseniz doğal olarak korumaya geçerler hırsız tayfası toplatsın diye kampanya açıyor... inşAllAh o tipleri Lağım fareleri kemirerek yer tüketir...