Arabadan anlayan arkadaşlar.

Dün 1400 km yol yaptım.

Ankara çevre yolunda, 120 km/sa hızla hafif yokuş çıkarken bir anda gaz tepkisi yok oldu.

Araç turbolu. Normalde gaza azcık dokunsam hissedilir şekilde ileri atılıyor. Neyse gaza bastım, bir an hiçbir tepki olmadığını hissettim.

Dedim herhalde yokuş olduğu için çekmedi. Sonra biraz daha yüklendim gaza fakat hız ibresinin usulca aşağı indiğini gördüm.

Dörtlüyü yaktım, emniyet şeridine doğru yanaştım.

Birkaç saniye sonra ekranda " hidrolik direksiyon arızası " yazdığını gördüm.

Araba iyice yavaşlayıp, yol sesi vs azalınca farkettim ki araba istop etmiş aslında.

Yani 120 ile giderken aslında istop etmiş ama yol sesinden anlamamışım. Anlamamamın bir diğer sebebi de direksiyonda hiçbir direnç hissetmedim. Motoru çalışmayan arabanın direksiyonu dönmez ya hani sert olur, bu normal sanki boşta giden araba gibiydi bir sıkıntı yoktu, o yüzden anlamadım.

Neyse kenara çektik, bi 30 sn kadar bekledim, çalıştırdım motoru, devam ettim. Başlarda 90'ı pek geçmemeye çalıştım ama sorun olmadığını görünce hızlandım tekrar.

Bu uzun girizgahtan sonra sorum şu.

Bu istobun sebebi yakıttaki pislik olabilir mi?

Uzun yol olduğu için her zaman aldığım yerlerden almadım yakıtı. İlk depoyu opetten, ikinciyi petrol ofisinden aldım. Acaba yakıttaki pislik filtreyi falan tıkadı da motor bir an yakıtsız kalınca istop mu etti? Olur mu böyle? Bilmediğimden soruyorum.

Birazdan sanayiye gidip motor yağı, filtre vs bakımlarını yaptıracağız.

O hidrolik arızası tekrar gözükmedi bu arada.

#TeknoSohbet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr.Bell @mr-bell

  Geçmiş olsun. Bir çok şey var ama marka,model,şanzıman vs yok. Otomatik bir araç için böyle bir stop durumunda ekranda uyarı ışıkları vs yanması beklenir diye tahmin ediyorum en basitinden. Ayrıca klima falan kapalı mıydı nasıl bir yol sesi vardı da stop edildiği anlaşılamadı orasını da tam bilemedim ama talihsiz bir olay. Direksiyonun sertleşmemesi ise dediğiniz üzere garip geldi.

 • YasinC @yasinc

  Direksiyon arızası hatasından böyle bir sorun yaşar mısın bilmiyorum.

  Genelde filtre veya enjektörlerden dolayı olabiliyor. Tabi turbo hortumu eğer yırtıldıysa yada patladıysa ondan da yapabiliyor. Doblo ve focus da başıma gelmişti.

 • turker @turker

  Yakıttan aynısı başıma geldi. Servisten rapor alıp masrafı petrolden aldım. Benim senaryoda tekrar etmişti ama ara ara.

  Aracı yolda durdurabilecek iki üç senaryo var zaten. Yakıt, elektrik, hararet...

 • Oğuz @7ocloguz

  Bende benzeri oldu 110 ile giderken stop etti araç. Sonra şarj dinamosunun kayışının kopmasından olduğunu anlayıp gece yarısına kadar başka bir şehirde usta aramıştım.

 • Hüseyin H. @hsynn

  2005 Focus aracımda Lpg kullandığım dönemde düşük hızda başıma gelmişti. Bazen kırmızı ışıklarda da stop ediyordu ve rolanti dalgalanıyordu. Özellikle yaz aylarında dururken stop etmesi, rolanti dalgalanması çok sık başıma geliyordu. Kalitesiz yakıt göstergesi de yanıyordu. Lpg'yi kalitesiz yakıt olarak algılıyordu.
  Biraz çözüm araştırdım fakat bulamayınca, zaten az yol yapan biri olduğum için komple benzine geçtim. Ve yakıtı sürekli olarak Shell istasyonlarından aldım. Daha sonraları başıma gelmedi hiç.
  Yani sizin aracın stop etme nedenide dediğiniz gibi kötü yakıt olabilir.

 • Player 1 @player-1

  Akü zayıf olunca da aracın stop etmesine neden olabiliyor. En iyisi aracı bilgisayara bağlamak.

 • Makineci @makineci

  Hızlı olduğu için direksiyonda sıkıntı olmamıştır..

  Akünüz eski mi?

 • qubit @qubit

  Servise bir uğrayın, belki aracın beyninde bir arıza kaydı vs. vardır. Geçmiş olsun, tatsız bir durum.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Ford ise o bende de oldu. İş çıkışı ışıklarda beklerken, bir de en öndeyim. Kornalar falan neyse direksiyonu öyle zorla çevirip kenara geçtim ki sonra ustayla konuştum. Arabaya gaza iyice basarak çalıştır dedi o kendine gelir dedi, denedim düzeldi sonra hidrolik sistemini kontrol ettirdim, sorun çıkmadı. Ford arabalardan o yüzden soğudum ya, bir kere köy yolunda 80 ile giderken oldu. Yol düz olmasa ne yapacaktım 😂 çok saçma bir olay sonra sattım zaten alanla konuşuyoruz daha öyle bir şey olmadı diyor. Araç 2011 Fiesta dizeldi. Sizde de başka bir anlık hata olmuş olabilir. İşin kötü yanı servis bakınca da anlamadı. Şimdi Egea var geçende bi bindim araba anahtarsız kendi kendine çalışmaya çalışıyor, runaway gelecek herhalde ayvayı yedim diye sonra kendim kontak açtım bütün sistemler devre dışı kaldı dedi, sensörler, multimedya o bu şu. 1 saat sonra Ankara’ya gidecektim bir de zor bela çalıştırdım sanayiye götürdüm ama kimse anlamadı, sonra düzeldi. Ben de pek araştırmadım.