Ya arkadaş, insanlardaki bu "bekçi" nefretini ben cidden anlamlandıramıyorum ya da bi mantığa oturtamıyorum. Bekçilik sistemini, o sistemi getiren yönetimi, getirme amaçlarını eleştirirsin anlarım. Kendim de eleştiriyorum zaten de: Ulan öyle ya da böyle o kadro açılmış, orada insanlar çalışmaya başlamış. Yani tanımadığın etmediğin insanlardan ezbere nefret etmek ney yav. Hani bu vasatlığı "onlar" yapıyordu? Kötü bekçi görürsün yine nefret edersin de, o üniformayı giydikleri anda insanlar afedersiniz onun bunun çocuğu oluyormuşcasına konuşan insanlar var hayret bir olay. Ülkedeki politik saflaşmanın bir sonucu bu yani. "de", "da" ekini gerektiği yerde ayıramayan adam eğitimsiz diye bekçi aşağılıyor. Ya sen çok mu eğitimlisin pardon da? Ülkedeki öğretmenler, memurlar, onu geç mühendisler vasatın altında ortalama olarak. Bekçinin eğitimsizi mi mühim bi tek? Yönetim değişir, aklı başında insanlar düzeltir sistemi. Bekçinin kendisi bi olay değil ki. Bekçiler de umurumda değil. Benim sinirimi bozan, bizim ülkede habire birilerinin, vasatlıklarını örtmek için daha vasat bir hedef belirleyip ona saldırma davranışı var. Hepimizin bildiği bir partiye oy vermemekle övününen, bunu özellik sayan insan kaynıyor etraf. Kime sorsan bi o akıllı, geri kalan herkes aptal. Günde 2 paket sigara içen, 6 ayda 3. işinden tembellikten kovulan adamdan hükümet eleştirisi duyunca fıttırıyorum resmen. Len tamam da sen bi kendine baktın mı? Bu ülkede doğan her çocuğun kulağına ilk olarak "bir sen akıllısın" cümlesi falan mı fısıldanıyor nedir çözemedim ben.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alptekin @alptekinck

  mühendisler genelde diplomayı alınca adam olduğunu sanıyorlar. doktorlar ise tıpı kazandığında böyle sanıyor.
  not: genellemedir.

 • kirazerik @kirazerik

  bu ülkede bir sokak olayında "orada bir tane polis kıstırmışlar koşun öldürelim" diye videosu internete düşen adama en iyi youtuber ödülü verildi. Ve üç beş kişi yarım ağız eleştirdi. Arkadaş da gaza geldik özür dedi oldu bitti. Hala herkes bu şahısla poz ışıtıyor.

 • Johan @johan28

  Genellemeye bizler de karşıyız (en azından ben) ancak buraya bekçi atılırsa bekçi üstünden konuşuruz bekçi birbirini vurmuş bu haber atılıyor altında aile hekimlerinin kaprisini tartışmak pek mantıklı olmaz gibi. Yönetimi ise her fırsatta eleştiriyoruz ama siyasete giriyor fazlası

 • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

  Nefreti falan bilemem ama geçen günki konuda anladığım kadarıyla bekçinin yerdeki adamı darp etmesini mantıklı bulmuşsun çıkan tartışmadan anladığım kadarıyla, tanıdığım sana yakıştıramadım/eşleştiremedim.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Ben olaya "dinsizin hakkından imansız gelir" mantığıyla bakıyorum. Burada hayvana işkence eden ya da taciz tecavüzden yakalanan birine polis dayak atsın dediğimde gayet de olumlu karşılık aldım defalarca. O olayda da, olayın detayını bilmeden konuşmak doğru olmaz dedim ki hâlâ diyorum. Geceleri ne tür mahluklar dolaşıyor sokakta. Onlardan biri size musallat olsa ve polis yetişip dövse samimi söyleyin eleştirecek miydiniz?

  • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

   @alipektas Olması gereken yönünden bakacaksak, evet. Bekçi onu dövsün, polis bunu dövsün bu işin sınırı yok. Söylediğin gibi olayı bilmiyoruz, biliyor bile olsak eğer bekçilerin insanları darp etmek gibi bi görevi yoksa bunu yapmamalılar. Abartı gibi geliyor ama bağlantı aynı: sen bekçiden suçlu diye adamı darp etmesini istiyorsun, Özgecan'ın katili hapse atıldı idam edilmedi diye insanlar hapiste öldürülmesini istedi.
   Malesef ne Özgecan unutuluyor ne Soma ve ne de ardı arkası kesilmiyor.
   Ha dersen ki yaşadığım yerde adalet olduğuna inanmıyorum, bekçi suçlu bulduğunu dövsün, yarın da polis alkol alıyorsun diye seni döver ona pek diyecek bir şey yok, konuşmanın bağlanacağı yer belli.
   Bekçiye nefret kısmını gerçekten anlıyorum, ilk bekçi olayı çıktığında ekşide gündemden düşmeyen başlıkları da hatırlıyorum ama dediğim gibi yetkisi bu olmayan insanların şiddet göstermesi, Polat Alemdar izlemek gibi.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @ucustakipilot Normal şartlarda olması gereken sizin söylediğiniz şey zaten. Da insanların gözardı ettiği bir detay var: Ülkede "sadece" yönetim kötü değil. Toplum muazzammış da şansa yönetim piyangodan çıkmış gibi bir algı var nedense. Böyle toplumda o tarzda çalışmayı kabul edecek polis/bekçi zor bulursunuz. Dibimizde çorbacı var, gece alkol alıp şişeyle bekçi kovalayan adamlar var. Gidip bekçiye dövme diyemezsiniz. Avrupai topluma evriliriz, o zaman öyle bekçiler/polisler sırıtır zaten. Özetle: Ben olaya ütopik bakmayı doğru bulmuyorum. Yarın alkol aldım diye beni dövmemesi için yapılacak şey yönetimde söz sahibi olmak ya da aklı başında insanları söz sahibi yapmaktır. Olayı polise indirgemek sorunu daha da büyütmekten öteye gitmez.

  • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

   @alipektas Bu tamamen doğru, ki zaten yönetim kötü diyip işin içinden çıkmak saçmalık, yönetimi başkaları mı seçiyor söyleyecek bir şey yok bu yönden baktığımız zaman. O durumda silinen yorumu görmediğim için bakış açısı kaçmış demek ki.

  • Johan @johan28

   "Ben olaya "dinsizin hakkından imansız gelir" mantığıyla bakıyorum. Burada hayvana işkence eden ya da taciz tecavüzden yakalanan birine polis dayak atsın dediğimde gayet de olumlu karşılık aldım defalarca. O olayda da, olayın detayını bilmeden konuşmak doğru olmaz dedim ki hâlâ diyorum. Geceleri ne tür mahluklar dolaşıyor sokakta. Onlardan biri size musallat olsa ve polis yetişip dövse samimi söyleyin eleştirecek miydiniz?"
   Bu dinsiz imansız mantığına da tamamen karşıyım, neden bu mantıkta olan herkese bir gün o ibre çevrildi ve gözümle pişmanlıklarını gördüm. Sa se ile olacak iş değil bu yani o zaman bir gün size bir polis yargısız infaz yapsa sırf tipimiz birine benziyor diye dayak yesek falan yine polistir hak mı diyeceğiz sonuçta görevleri son kararı vermek değil.
   Bir de polislerle bekçileri şu aşamada kıyas kabul edecek kollar değiller belki ileride bekçileri de oturmuş bir düzene sahip olurlar kendi içlerinde bir sistemleri olur o zaman onlarda halktan saygı görürler. Bir Bekçiden en azından 5 kat fazla eğitim almış oluyorlar. Bu da sistemin eksikliği

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @ucustakipilot O gönderide arkadaşın takıldığı nokta benim o tarz bir dayağı hak edecek insanların da olabilieceğini iddia etmemdi. Ki hâlâ da iddia ediyorum: Bu toplumda o tarz dayapı yemese kendi bekçiye atacak gırla adam var. Ondan "dinsiz/imansız" kalıbını kullandım zaten. Evet dövmemesi lâzım ama dayak da yememesi lâzım. İstisna derecesinde olsa hadi deriz ki bir dayak yesin ya da sadece kendini savunsun ama hukuk devleti olduğumuz için o bekçiye dayak atan zaten perişan olur. Da öyle bi durum yok ülkede. Birgün bekçi dayak yese ikinci gün o mahalleyi kurtarılmış mahalle addeder o tip insanlar. Derdimiz eğitimsiz bekçiyken bir de bekçi giremeyen mahalleye çıkar.

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Ooo çevik kuvvet uzmanı konuşmuş.

 • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

  İl teşkilatının kendi işsizlerine iş bulma kolu

  • Tai per Dog Un @alipektas

   60 gün ban yemek istemiyorum (en azından bu sebepten), yorumu törpülemezseniz silmek zorunda kalacağım. Riske atmak istemeyeceğim kadar (siyasi yönden) uçuk çünkü.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @johan28 Değil. Ben eleştirisini engellemiyorum, sadece risk boyutuna göre törpülemesini rica ediyorum. Silmeden önce de uyarıyorum. Nasıl aynı olay dersiniz ona şaşıyorum şu an.

  • kirazerik @kirazerik

   bunu resmi seçim vaadi olarak sunan gençlik kolları başkanı olan bir parti var ülkede. gençler bize üye olacak, bize destek veren şahısların şirketleri bu gençlere iş verecek. bizim belediyeler de bu partilere "ödül" verecek. Adam böyle tane tane anlattı bu Clubhouse da. Bu teklifi genel merkezde kabul görmüş ve uygulamaya geçecekmiş bu arkadaşın.

 • Johan @johan28

  "Kötü bekçi görürsün yine nefret edersin de, o üniformayı giydikleri anda insanlar afedersiniz onun bunun çocuğu oluyormuşcasına konuşan insanlar var hayret bir olay." Katılıyorum genelleme olmaması daha iyidir böyle konularda.

  "Bekçilik sistemini, o sistemi getiren yönetimi, getirme amaçlarını eleştirirsin anlarım. Kendim de eleştiriyorum zaten de: Ulan öyle ya da böyle o kadro açılmış, orada insanlar çalışmaya başlamış." Tam olarak katılmıyorum, hırsızın hiç mi suçu yok mantığıyla yola çıkarken ters tepiyor aynı mantık. Devletin her yaptığı doğru gibi alınıp atlanınca tüm suç devletin olmuyor.

  "Ülkedeki politik saflaşmanın bir sonucu bu yani. "de", "da" ekini gerektiği yerde ayıramayan adam eğitimsiz diye bekçi aşağılıyor. Ya sen çok mu eğitimlisin pardon da? "
  Burasi ise en katılmadığım nokta elma armut kıyası dediğimiz türden şimdi Tıp okumuş birisi mühendislik yapmaya çalışırsa ona da eğitimsiz denir, bekçilerin özellikle ilk alınanların eğitimleri bir ay bile sürmüyordu yeniler yine fena değiller (https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/carsi-ve-mahalle-bekcilerine-gelistirme-egitimi-verilmeye-baslandi/1878483 zaten bir eksik hissetmeseler bu tarz iş yapmazlar ) ha burada da tüm suç bekcilerin degil, neden değil çünkü daha iç işleri bakanlığı yetkilerinden emin değil 3 farklı tablo paylaştılar zamanında yetkileri konusunda sonra bakan çıkıp farklı bir açıklama yaptı.

 • Johan @johan28

  Şöyle genel olarak baktığımda diğer konularda hem fikir olsak da bu tarz konularda kökü benzer de olsa farklı olan bakış acılarına sahibiz ondan dolayı fazla uzattığımı düşünüyorum şuan 🙂 yazdıklarımı silebilirsiniz veya cevap verebilirsiniz ancak ben daha da uzatma taraftarı değilim. Dediğim gibi diğer konularda konuşmak daha keyifli oluyor hem site kurallarını da zorlamamış oluyorum

 • Teknikfan @teknikfan

  Ben yazının son kısmına takıldım. Günde 2 paket sigara içmek ile akıllı olmak arasında olumlu veya olumsuz bir korelasyon kurmanız garip. Bu arada sigara tüketmiyorum. Kendinize zarar verebilecek bir şeyi yapmak tercihtir aptallık değil ve buna özgürlük denir. Bunu çok farklı şekilde çeşitlendirebilirim fakat engel yiyip polemik oluşturmak istemiyorum.
  Oy verilen partiyi bir sen akıllısın sanki doğru düzgün bir işte çalışabiliyorsun cümlesiyle eleştirmek sığlıktır. "Beğenmiyorsan daha iyisini sen yap." argümanının bir sonucudur ve bu bir argüman bile değildir. Bir futbolcuyu eleştirmek için çıkıp daha iyi futbol oynamam gerekmediği gibi bir yönetimi eleştirmek için politikacı olmama gerek yok.
  Son olarak tüm bu nefretin ana kaynağı siyasetçiler. Her gün televizyon ekranlarında mitinglerde karşı siyaset yapan gruba en ağır ifadelerle seslenen, kendileri gibi düşünmeyen insanlara aptal, terörist, çomar vs. diyen politikacılar.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Ben sigara içen aptaldır demedim, çarpıtıyorsunuz.
   "Benim sinirimi bozan, bizim ülkede habire birilerinin, vasatlıklarını örtmek için daha vasat bir hedef belirleyip ona saldırma davranışı var." Oradaki ana fikir buydu. Ülkedeki aşırı politikliği ve insanların sürekli başkalarını politik/ideolojik sebellerle aşağıladığını ama kendsine bakmadığını dile getirdim. Kimseye neden eleştiriyor öyle bir hakkı yok demediö, fıttırıyorum dedim. Zahmet olmayacaksa bu da benim özgürlüğüm olsun.
   "Son olarak tüm bu nefretin ana kaynağı siyasetçiler. Her gün televizyon ekranlarında mitinglerde karşı siyaset yapan gruba en ağır ifadelerle seslenen, kendileri gibi düşünmeyen insanlara aptal, terörist, çomar vs. diyen politikacılar."
   Cevap:
   "Hani bu vasatlığı "onlar" yapıyordu?"

  • Teknikfan @teknikfan

   @alipektas Ben siyaset üstü konuştum. Partilere hiç girmedim, girmek istemedim. Ancak anladığım kadarıyla sizin derdiniz sempati beslediğiniz partiye olan karşı tavrın artması. Kolay gelsin.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @teknikfan Anlayamamışsınız. Çok kasmayın.

  • Teknikfan @teknikfan

   @alipektas Saklayamamışsınız çok kasmayın.

 • steelfiist @steelfiist

  her ne kadar yazarın diğer yorumlara verdiği yorumlardan nasıl cevap geleceğini tahmin etsem de bir iki şey bende söylemek isterim.

  inların eleştirdiği bekçinin diploması, eğitimi, parası, pulu, nasıl geldiği değil.. Bekçiler malesef belli bir pskolojik testten geçemeden oraya getirildiler. insanlara yukarıdan bakıyorlar. bir polise durumunu izah edersen polis sana anlayış gösterebilir, dinler, bunlara rağmen zorluk çıkarırsan copta kullanır tutuklar. bekçiler istisnasız hepsi kendini birşey zannediyor. nereden geliyor bu özgüven bilmiyorum ama öyle. geçenlerde iş yerinden dönüyorum polis geldi evraklarımı kontrol etti geç kalmışsınız dedi devam et dedi, zabıta şantiyeye uğradı artık yeterli şikayet çok oldu dedi toplandık çıktık, peki eve gelirken aynı gün bekçi ne yaptı biliyomusunuz " sen ordaki dışarda ne b*k yiyosun sokağa çıkma yasağı var bilmiyomusun" dedi. bu olay tamamen gerçek ve aynı gün yaşandı hepsi. ben bekçiye o söz için özür dilemen gerekiyor ben vatandaşım dediğim de " s*keyim senin vatandaşlığını dilemiyorum ne yapcaksın a.... k..... " dedi. şimdi normal iletişim kurulmayan bu bekçilere halk kin besliyor çünkü artık sürekli bunları yaşıyor insanlar.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   "her ne kadar yazarın diğer yorumlara verdiği yorumlardan nasıl cevap geleceğini tahmin etsem de bir iki şey bende söylemek isterim." Her ne kadar, şu önyargı gizli girişten sonra cevap vermeye tenezzül etmek istemesem de:
   "inların eleştirdiği bekçinin diploması, eğitimi, parası, pulu, nasıl geldiği değil.." yazdığımı daha başından farklı şekilde anlamışsınız. İnsanların eleştirdiği şey sizin dediğiniz şeyse zaten benim eleştirim onlara değil ki, bunu taaa yazının başında yazmışım. İşte ideolojik/politik ön yargılarla olaya yaklaşınca böyle oluyor.
   Yukarıda verdiğiniz örneğin zerre bağladığınız konuyla alakası yok. O bahsettiğiniz olayın daha beterlerini polisle de yaşayan gırla insan var, askerle de. Bakınız:
   "Kötü bekçi görürsün yine nefret edersin de, o üniformayı giydikleri anda insanlar afedersiniz onun bunun çocuğu oluyormuşcasına konuşan insanlar var hayret bir olay. Ülkedeki politik saflaşmanın bir sonucu bu yani."

 • seckyn @seckyn

  İnsanlar senin belirlediğin kritere göre mi eleştiri yapacak?
  6 ayda iki tane iş değiştirmişiğim var bu benim düşünmeme, düşündüğümü söylememe engel mi? Bekçi dediğin adamı 3 ay eğitip eline silah verenlere lafın yok. Ama bir işte ikişer ay çalışanın düşündüklerini söylemesi mi problem ?

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Değildir. Emin olduğum başka bir şey var ama: Bu yorum çarpıtma içerir.

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Maalesef doğru buluyorum yorumu. Yarısı falan deyip oran veremem lâkin sayı olarak fazla fazla öyle insan olduğunu biliyorum.

 • OLDBoy @oldboy

  Nefret çok ağır bir tanım. Çoğu kişi nefret edecek kadar bile önemsemiyordur bekçileri. Diğer taraftan Bekçilerin sevilmediği bir gerçek. En büyük nedeni de bu kurumun polis devleti olma yolunda atılmış yeni bir adım tarzında yönetiliyor olması.

  Yorumda belirttiğiniz birçok hususa da katılmıyorum.