Günaydın,
Devlet hastaneleri ücretsiz bir şekilde HIV testi yapıyor mu?, Bilgisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Höşelek @benvaryaben

  hiv testi yerine elisa testi demek daha doğru

  • rsezer @rsezer

   Elisa bir test metodolojisi, yaptırmak istediği Hiv testi Elisa veya başka bir metodla yapılabilir. Elisa diğerlerine göre daha hızlı ve ucuz olduğu için sık kullanılıyor. Bir çok hastalık için Elisa testi yapılıyor.

 • reducto @protego

  Normal bir muayene test vs. prosedüründen farkı yok

 • gökhan @gokhan-kanal67

  Kıziliya kan falan veremeyin. Şüpheli bir durum varsa. Salak salak iş yapmayın. Hastalık tasısaniz bile ilk 6 hafta testlerde çıkmayabilir .supheki ilişki vs durumu varsa en az bir ay bekleyin test için.

 • Nuri Karakaş (Argo Navis) @nkarakas

  Şüpheli bir durum varsa üç kuruş paradan kaçıcam diye Kızılay'a kan vermeye çalışıp başkasının canına kast etmeyin.

 • CanSimit @cansimit

  Kızılay'a ben değil kan, sümüklü mendilimi vermem. Parayla satıyor sizin 'bağışladığınız' o kanları, kan tüccarları.

  • cestlavie @cestlavie

   sodasını bile almıyorum artık 🤭

  • Yılmaz Atlı @yilmazatli

   Ne sodası alınır ne giysi kutusuna giysi atılır (Pazarlarda satıyorlar) ne de kan verilir. Kanı gidip gerçektende ihtiyacı olana o gün verilir.. Giysilerinde değerlendirebilecek çok yeri mevcut..

  • bosu @bosu

   @cansimit nasıl parayla satıyorlar ? detayına girebilirmisiniz konunun ?

  • CanSimit @cansimit

   @bosu Arayın internette... Ama olay şu, Kızılay kanı parayla satıyor, NOKTA, bu parayı kimden alıyor, kaç para alıyor kısmı biraz dolambaçlı.

  • biandaedinilenhesap @biandaedinilenhesap

   @cansimit Konu sahibine yeterince cevap verilmiş ama size cevap vermemek için kendimi tutamadım. Bu bir yardım kuruluşu ve gönüllü tam zamanlı çalışan kalifiye eleman bulamazsanız mecburen bünyenizde çalışan insanlara para vermeniz gerekiyor, organizasyon düzenlemesi için maddi kazanç elde etmesi gerekiyor.Diyeceksiniz ki bunlar yardım almıyor mu? Pek tabii ki alıyor ama organizasyonun devamlılığı için düzenli bir gelir olması gerekiyor kaldı ki yardım almıyor kısmı için Kızılay başkanı gelir kaynaklarımızın son yıllarda artmasının ana sebebinin yurtdışında yaptıkları organizasyonların sonucunda yurtdışından sponsor edinebilmeleri imiş.Yani öyle yardım alıyorlar diyip konuyu da kapatamıyoruz çünkü yeterince yardım yapmıyoruz demek ki... Kızılay'ın kanla ilgili organizasyonu şu anlamda iyi "bi torba kan işte alın 100 lira verin kanı" diyip alma durumu yok.ihtiyacını karşıladığı hastaneden eğer hastane orda hemşiresi doktoru personeli artık kimi çalıştıracaksa, elektriği ofisi geri kalan tüm masraflarına karşılık daha az bir tutarda hastaneden maddi kazanç elde ediyor.Temelde düzen bu şekilde AMA BURASI TÜRKİYE... Ve bu kuruluşla ilgili diyebileceğim en güzel cümle şu olur "herkes bir gün gider ama Kızılay ayakta kalır" Şu anki yönetimin yaptıkları yanlışları, vergiden kaçınmaları anlatmaya gerek yok ama bunlar öcü bunlar kan pazarlıyor demek de sizce ne kadar doğru?

  • CanSimit @cansimit

   @biandaedinilenhesap Bu yazdıklarınızın farkındayım, ancak Kızılay artık 'bana göre' benim kafamdaki, bildiğim 'pul satan' 'Kızılay' değil. Başkanına aylık 12bin dolardan köşk kiralanmasından, Suriye'lilere yapılan yardımların Kızılay üzerinden geçmesine (daha da yazılır, hepimizin bildiği şeyler) eski prestijine dönmesi mümkün mü, ben sanmıyorum. Güveni kazanmak zor, kaybetmek kolay. Bana göre ne olursa olsun bağışlanan kanın parayla satılması da yanlıştır, bir çözüm bulunurdu istenseydi, şeklen de olsa, şimdiki durum benim kabul edebileceğim birşey değil.

  • rsezer @rsezer

   @cansimit 1988 yılından bir anımı anlatayım, staj yaptığım yere biri daha staja geldi. Şirketin sahibinde bir heyecan, kimmiş bu gelen diye sorunca Kızılay GM'sinin oğlu dediler. O dönem için memur bir babanın oğlunda olamayacak pahalı bir otomobille gelip gidiyordu, ailesi Ankara'da olduğu için okuluna yakın ev tutulmuş, vb bir sürü şey, iyi insandı ama paranın kaynağını düşününce insan dert sahibi oluyor. Velhasıl yıllar geçtikçe devlet erkanının vizyonu genişliyor sadece, biz sade vatandaşa da bunun lafını konuşmak.

  • biandaedinilenhesap @biandaedinilenhesap

   @cansimit haksızsınız diyemem o yüzden koca koca harflerler yazdım sebebini... ama hükümeti sevmiyoruz diye devlete küsmüyoruz, başkanı yanlışlarla dolu diye de yardım kuruluşuna sırtımızı dönmemeliyiz. Ve gerçekten birileri bir yerden doğruları yapmaya başlamazsa yanlışlar cehennemine sürükleniriz.Hele ki svtler yanlış ellerde kalırsa bir daha doğru bi ele geçmesi çok zor. İnşallah doğru zamanda doğru yerde olan insanlar doğru mevkilere yükselir de artık temennimiz insanca yaşamaktan fazlası olur...

 • johan @johan28

  Konu sahibinin kızalaya kan bağışlamakla alakalı bir yorumu yok konu ne ara oraya geldi, birde azarlar gibi yazıyorsunuz sonra insanlar acaba hastalık yanlış mı diye düşünüyor ve hastalığını gizliyorlar. (Bunu şuan yaptınız demiyorum ama çok yapılıyor, insanlar uzun süre covid olduğunu bile sakladılar sanki suçmuş gibi )

 • rsezer @rsezer

  Şüpheli ilişki veya kan ürünü veya aparatı kullanımı varsa, hemen enfeksiyon bölümüne başvurup, önleyici tedavi de alınabiliyor. En ufak tereddüt de bile hızlıca başvurulup değerlendirilmesinde fayda var. Hastalıklara karşı toplumların ön yargısı nedeniyle insanlar çekiniyor ve / veya gizliyor. Hem tedavi imkanı zora giriyor, hem de hayati tehlikeye varan sonuçları oluyor.

  Örneğin Verem tedavisi olan bir hastalık ama gerek sürecin uzunluğu gerekse toplumun eksik ve yanlış bilgileri nedeniyle insanlar hem hastalığını gizliyor hem de fark edilir diyerek tedavisini aksatıyor. İlk aşamalarında kolay iyileşebilecek bir hastalık ileri evrelere geçiyor, avuç dolusu hap içerek bile zor tedavi olan, organları bitiren bir hale dönüyor.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Bu ne yahu? Millet birden çoştu mu TS de, önüne gelen, şapkasız vurup geçiyor mu nedir? Geçen de @makineci sordu benzer bir soruyu, hayırdır?

  "Görmüş, çokça geçirmiş ve geçirilmiş 😀 bir abin olarak ilk tavsiyem "şapkasız çıkma" üşürsün!

  Sen Ayşe ye güveniyorsun ama oda Boraya güvendi 6ay önce. Bora da Yeliz ile hızlı bir gece geçirdi. Yeliz de zaten mimli... Bu durumda sen Ayşe ye değil, Yelizin tüm "samimi" arkadaşlarına güveniyorsun...

  Bu kötü senaryo, canın sıkılmasın hemen. Rahatlatıcı rakamlar ile konuşayım biraz da;
  10 Bin şapkasız gezinti de; erkek olarak yağmurda ıslanıp zatürre olma ihtimalin "4" ... 10 Bin de 4
  Tabi zatürre hariç bir dünya hastalık var ve bunlara yakalanma olasılığın çok daha yüksek!

  Kaynaksız da konuşmayalım, bize yakışmaz:
  https://www.cdc.gov/hiv/risk/estimates/riskbehaviors.html
  "
  https://teknoseyir.com/durum/1382972