Son #Delphi olayı Türk developer camiasının görünen yüzlerinin kırk fırın ekmek yemesi gerektiğini ortaya koydu. Hackernews da yapılan tartışmanın kalitesi ile bizim ibişlerin argümanları arasında dağlar var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • karflake @karflake1

  Ben de bu insanların bu kadar kibirli olduğunu bilmiyordum. Üzüldüm.

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Hangi argümanı desteklediğinizi anlamadım. Biraz daha açabilir misiniz?

  • karflake @karflake1

   Açıkçası hangi tarafın haklı olduğundan emin değilim. Ancak bağlantısını verdiğim tweet'te bir sürü yanlış bilgi var. Öncelikle 1 milyon lisans alınmış değil, 1700 meslek lisesine ücretsiz olarak Delphi lisansı verilmiş. Üstelik konu Delphi ile dalga geçmeye dönmüş, Delphi dalga geçilecek kadar kötü bir platform değil. Tartışmanın yönü bu olmamalıydı.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @karflake1 Evet, 1 milyon adet lisans satın alınmamış ya da MEB’den para çıkmamış gibi gözüküyor ama lisede ücretsiz lisansla geliştiren bu gençler mezun olduktan sonra ticari kullanım (gerçi sektörde ticari olarak Delphi kullanan firma bir elin parmaklarını geçmez ama hadi neyse) için lisans ücreti vermek zorundalar. O yüzden ücretsiz verilmiş kısmını geçelim, hiç bir ticari firma çıkarı olmadan babasının hayrına böyle bir şey yapmaz. 2020 yılında gençlere Delphi öğretilmesi söz konusu olunca kimse kusara bakmasın da dalga geçilir yani. Tüm dünya açık kaynak lisanslı programala dilleri ile atılımlar yaparken bizim Delphi gibi kapalı kaynak, paralı, topluluk desteği olmayan bir dili gençlere öğretmeye çalışmamız nerden baksan saçmalıktır. Yazık günah gençlere ya...

  • karflake @karflake1

   @erenhatirnaz bir programlama dili dalga geçmeyi doğru buluyorsanız, diyecek sözüm yok. Ben döner bıçağı kullanıyorum, meyve bıçağı kullananlarla dalga geçebilirim demek kadar anlamsız geliyor bu bana. Taş yerinde ağırdır.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @karflake1 Delphi ile bir sorunum yok. Çok eskiden yazmışlığım var. Dille dalga geçmiyorum; bu dilin 2020 yılında gençlere öğretilmeye çalışmasıyla dalga geçiyorum.

  • Agab @agab

   @karflake1 amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek var mı?

  • karflake @karflake1

   @agab Bu tartışmanın içinde çok da yer almak istemiyorum ama birkaç şeyi belirtmeliyim. Söz konusu Delphi lisansları meslek liseleri çin verilmiş. Amaç da meslek lisesi öğrencilerini bir an önce üretime geçirmek. Meslek lisesi öğencilerinden iyi derece İngilizce öğrenip açık kaynak topluluklarını takip etmelerini beklemek yersiz. Delphi ile hızlı uygulama geliştirlebiliyor mu? Evet. Konunun eğitimi sağlanacak mı? Evet. Devletin kasasında bunlar için para çıkacak mı? Hayır. O zaman MEB ile yapılan bu protokolü yerden yere vurmanın haklı tarafı var mı? Delphi'nin yaygın kullanılan bir dil olmadığı, topluluğu olmadığı konusundaki eleştrilere ben de katılıyorum. Ama Python ya da Java ile ilgili çok mu Türkçe kaynak var sanki?

  • Agab @agab

   @karflake1 Hala saçma düşünüyorsunuz. Lisans sorun değil. Eğer işe yarar bir şey olsa para harcansın. Seviniriz. Ama bu lisede delphi öğretmek, aynı dedelerimizin mezarı için osmanlıca eski türkçe gibi saçma sapan dilleri öğrenmeye benziyor. HİÇBİR yerde kullanılmayacak. Türkçe kaynak vs. de problem değil. Sorun boşa öğreniyor olmaları. Sayısal öğrencinin edebiyat kitapları ezberlemesi gibi. BOŞ.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @karflake1 Bu sektör için İngilizce olmazsa olmazlardan biri (gerçi artık her sektörde lazım gibi). Bu yüzden öğrencilerin İngilizce öğrenmenlerini beklemek yersiz falan değil. Böyle bir şeyi nasıl savunabiliyorsunuz anlamıyorum gerçekten. Java ya da Python için de öyle çook fazla Türkçe kaynak yok ama en azından Delphi’den daha fazladır ve en azından etrafınızda soracak insanlar bulabilirsiniz. İlle Türkçe kaynağa ya da iyi seviyede İngilizceye de gerek yok. Orta seviye bir İngilizce bilgisi ile de çok rahat yeni gelişmeleri takip edip, kaynaklara ulaşabilirsiniz.

  • karflake @karflake1

   @agab sizin kullanmıyor olmanız, dilin kullanılmadığını anlamına gelmez. Yaygın kullanılan muhasebe yazılımlarının çoğu Delphi ile geliştirilmiş. Dilin eski olması da zannettiğiniz kadar olumsuz bir durum değil. 20 sene önce Delphi öğrenen biri, bildikleriyle hala uygulama geliştirebiliyor. Bu bile bir tercih sebebi olabilir. O zamanki Microsoft teknolojileri nerede şimdi? Visual Basic(.net versiyonunun eskisi ile alakası yok), asp nerede? Microsoft'un ya da Google'ın öldürdüğü teknolojiler saymakla bitmez.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @karflake1 O muhasebe yazılımlarının yaygın olmasının sebebi, muhasebecilerin eskiden beri kullandıkları (miras tabir edilen) bir sistem olması ve verilerin kolayca yeni sistemlere aktarılamamasından doğan bir zorunluluk. Babam muhasebecidir oradan biliyorum. Babamlarda yıllarca o desktop uygulamalarıyla boğuştular ama sonunda cloud tabanlı bir sisteme geçtiler, kullanıcı adı ve şifresiyle istediği yerden çalışabiliyor, "büyük rahatlık, onca yıl eziyet çekmişiz" diyor babam. "20 sene önce delphi öğrenen biri, bildikleriyle hala uygulama geliştirebiliyor". Evet, sektörde "Delphi yazılımcı" arayan firma bulursa geliştirir. Tartışma gerçekten çok saçma bir noktaya geldi. 2020 yılında Delphi öğretilmesini savunmak için argümanlarınızı da konudan saptırdınız. Microsoft ya da Google'ın konuyla ne alakası var? Birçok teknoloji doğar, büyür, yaşar ve ölür. Visual Basic'i ya da klasik ASP'yi de savunan yok.

  • karflake @karflake1

   @erenhatirnaz işte tam da bu yüzden bu yüzden bu konuyu tartışmak istemiyorum dedim. Şimdiden iki kişi söylediklerime "saçma" dedi bile. Daha tartışma adabında sorun var. Modaya göre her sene dil değiştirerek devam edin siz.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @karflake1 Normalde, özellikle sosyal medyada yazarken üslubuma çok dikkat ederim ama saçma bulduğum fikirlere "saçma" demekten de çekinmem açıkcası. "Modaya göre her sene dil değiştirerek devam edin siz". Böyle bir şey iddia ettiğimi hatırlamıyorum. Yine konuyu saptırıyorsunuz. "2020 yılında gençlere Delphi öğretmek" ile "her yıl hangi programlama dili popüler ise o öğretilsin" aynı derecede saçma bence. Benim savunduğum şey gençlere kapalı kaynak, paralı ve topluluk desteği olmayan bir dil yerine günümüzde geçerliliği olan açık kaynak ve ücretsiz bir dil öğretilmesini savunuyorum.

  • Agab @agab

   @karflake1 Saçma konuşuyorsunuz. Uzatmaya gerek yok.

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Güncelleme alsa da fark etmez ki, sektörde kim kullanıyor, ne gibi bir topluluk var arkasında, açık kaynak kütüphane sayısı nedir, gibi sorular sormak yeter zaten saçmalığı ortaya koymak için. Sonradan anladığım kadarıyla ortada maddi bir yatırım yok gibi ama yine de gençlerin eğitimi için çok saçma bir yatırım.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  @erdemozkir Aslında 2018 sonunda son sürüm çıkmış.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  zamanında Delphi ile bişeyler yapıp satmış birileri karar mekanizmalarında etkindir o yüzden olmuştur bence... MEB'in Delphi ile ilişkisi yeni değil... çocukları kod yazmaya alıştırmak için Delphi iyi bir başlangıç our mu? olur ama bugün daha mantıklı seçenekler de var bence... syntex açısından Delphi çok hoştur... sırf blok başlangıçları (T-SQL'e benzer şekilde) "Begin", bitişleri "End" ile bittiiği için bile syntex tatlı gelebilir çocuklara ama bu çok temel seviyede fayda sağlar... Soyut bakış açısının hayati önem arz ettiği bir konuda "Begin" yerine "{", "End" yerine "}" kullanmak ileride daha büyük fayda sağlardı bence... syntex dışındaki diğer teknik yetkinliklerini saymaya bile gerek yok zaten...

  • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

   Syntax mantığı ve genel yazılım algoritmasını öğrenip tabiki daha sonra istedikleri yazılım diline daha hızlı adapte olabilirler. Ancak öğretilmiş iken hiç olmazsa, geleceğe yönelik iş hayatında katkısı da olabilecek bir dil üzerinde bu fayda sağlansa daha mantıklı olacaktır. Hatta genel piyasa analizi yapılıp, hangi yazılım dilinde ihtiyaç olduğunu belirleyip, ona uygun bir altyapı sağlanalabilir ise özel ve kamu sektörüne direkt katkısı olabilir.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @cok_okuyan bunlar ideal şartta böyle olur yada olması gerekir ama... işte bu üç nokta herşeyin olması gerektiği gibi olmadığını açıklıyor...

 • Cem KOÇ @cemkoc

  @erdemozkir Türkçe wiki o hocam. Güncellememiştir yazar arkadaşlar. Kendi sitesine de bloguna da girseniz, İngilizce wikiye de girseniz 2018 kasım diyor.

 • Agab @agab

  Aracı firma zengin olmuş gibi yine.

 • turker @turker

  Herkes prof. Dr. Yazılımcı mübarek. Herkes biliyor.

 • kirazerik @kirazerik

  Bana RAD mantığındaki GUI dizayn edip program yazabileceğimiz, mac pc ve linuxda çalışabilen uygulamalar yazabileceğimiz (hatta mobil) bir dil önerebilirmisiniz ???

 • Orçun @orcnd

  meslek liselerinde ve meslek yüksek okullarında pascal ve delphi eğitimde kullanılıyor. temelde amaç pascal'ın kolay olmasından dolayı hızlı bir giriş sağlaması, delphi'nin de win32 kütüphanesi ve idesi ile masaüstü programlamaya geçişi sağlaması. fakat bu yöntemler baştan aşağı eski ve hatalı.

  bilişim öğretmenleri de delphi ve pascal ile yetiştiği için bu sistemde ısrar ediliyor. fakat bu iş böyle yürümez. çocukların vaktini çalmaya kimsenin hakkı yok. bilişim öğretmenleri bir zahmet oturup python'u basit seviyede öğrenecek ve öğretecek.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   görece eski pc donanımlarının da bunda etkisi vardır bence... aslında tüm bu yazılanlar bu işin kökten değişmesi gerektiğinin kanıtı gibi 😉

  • Orçun @orcnd

   @aerdogan17 donanımların eski olması python lehine bir durum. delphi'nin idesi çok daha ağırken python basit bir editörle yazılabilir. kurulumu kolay ve ücretsiz. pc dede çalışır 100 dolarlık raspberry pi dada. hemde tam kapasite ile.

   zaten bence mantıklı olan da bu. tüm labaratuarlardan pc leri çıkarıp raspberry pi ile bu dersler verilebilir. uzman bir ekibin hazırlayacağı bir rasbian dağıtımı ile tüm eğitim ekipmanı tek sd kartta yüklenebilir.

   üstüne raspberry pi ile hem linux, hem yazılım hemde elektronik programlama ve robotik eğitimi verilebilir.

   fakat bu yol yerine delphi gibi ölü bir dilin eğitimini devam ettirmek kolaya kaçmak oluyor

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @orcnd bu işi öğretecek insanların bu python'u öğrenmeleri gibi açmaz var ve noktada bu insanlar hiç ama hiç gönüllü değiller 😉 (daha önce .net'in hayatımıza girişinde bunu net bi şeklilde gördüm)

 • Adem Alp Yıldız @ademalp

  Bu sabah Embarcadero aşağıdaki epostayı yolladı.

  Değerli İş Ortaklarımız,

  Bugün sizlerle paylaşmış olduğumuz duyuru sonrası sektörden oldukça fazla olumlu geri dönüş aldık. Desteğiniz için buradan siz değerli partnerlerimize teşekkür etmek isteriz.

  Mevzu bahis protokolde, tüm program ve eğitimler ücretsiz verilmektedir. Durum böyle olmasına rağmen sosyal medyada (twitter, eksisozluk) bu protokol haksız yere dayanaksız ve bilinçsizce karalanmaktadır. Delphi'ye karşı bu karalamada siz de düşüncelerinizi sosyal medyada paylaşabilirseniz MEB'i ve bu protokole gölge düşmesine destek olabilirsiniz.

  Bu Protokol, ülkemiz gençliğine daha etkin ve verimli bir yazılım geliştirme eğitimi ve öğretimi sağlama ve böylelikle yazılım sektöründeki kalifiye eleman eksikliğini giderme sürecinde, diğer yazılım dilleri ile birlikte Delphi programlama dilinin de güncel sürümü ile yer alması hedefiyle, kurumlarımızın özverili çalışmaları neticesinde imzalanmıştır. İlave olarak protokol, gençlerimizi sektör ile buluşturmak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki kurumlara hiç bir maddi külfet getirmeyecek biçimde sağlanacak burs ve staj imkanlarını ve ulusal yarışma desteklerini içermektedir.

  Sizlerin de birinci elden doğruları öğrenmeniz adına tekrar bir açıklama yapma gereği duyduk.

  Desteğiniz için teşekkürler.

  Saygılarımızla,