Paylaş Paylaş

Bir teknoloji mağazasında çalışmak

Konuğumuz Ozan Kaya ile, bir teknoloji mağazasında çalışmanın zorluklarınıve iyi taraflarını konuşacağız. Ozan başına gelen ilginç olayları da bizimle paylaşacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozzy

  her işin bir zorluğu var hele de insanla uğraşmak en zoru eyvallah tabii ki ama bazen de çok bilgisiz insanları dolduruyorlar

 • Yiğit Sevinç @ygt

  Şimdi gözler Ozan Kaya'yı arayacak.

 • Mustafa Tunç @m20_09n

  Müştüri ile samimiyeti pek sevmeyen bir kişilik sanırım 😉 Bizim insanımızın özünde var bu girişkenlik samimiyetlik bende çalışana neden niçin aldığımı anlatmayı sevmem ama ilginç geldi bu müştüriyle mesafe koyma tavrı.

 • emrah özsu

  bir promotör olarak hemen izliyorum =)

 • Emin Doğu @emindogu

  12 yıl mağazacılık ve bunun 7 yılı teknoloji mağazacılığında çalıştım.Çok avantajları vardır; her ürünü kullanım deneme ve bilgi sahibi olma şansınız olur.Ama mağazacılık genel olarak, uzun süre yapılırsa çok fazla şey götürür sizden, zor iştir...

 • T C Erdoğan Uzunoğlu @erdoganuzunoglu

  10 numarasınız, Levent Abi idolsün resmen. Murat beyle birlikte çok iyi bir ikilisiniz. bu iş TV ye dönse tadından yenmez. Yeteri kadar videonuz var aslında ama altyapısı pahalı bir iş. Ama birilerinin sırf bal satmak için TV kurduğunu düşünürsek, böyle değerli incelemeler için sadece internetten ulaşmak yazık. Emeğinize sağlık, çok teşekkürler.

 • Berkay Bekir Köse @berkay

  Güzel bir sohbet olmuş, arkadaş okuldu işti derken baya yorgun çıkmış programa 🙂

 • enes

  ilginç bir konu olmuş, iyide olmuş. Açıkcası bende merak ediyordum 🙂

 • Ziyaretçi

  Çok güzel bir sohbetti, Ozan kardeşi de yakıştırdık Teknoseyir'e iyi uyum sağladı en baştan. Ayrıca bir müşteri olarak nelerden kaçınmam gerektiğini, bazı yapmaya çekindiğim şeyleri de yapmamın daha doğru olduğunu öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

 • darth @plegus

  Şatış danışmanlığı ben de yaptım ve başımdan geçen enteresan bir olayı paylaşmak istiyorum;

  Ozan Bey'in de belirttiği gibi ilgi alaka üst düzeyde tutulduğu zaman hakikaten insanlar geri dönüyor ancak belki benim de teknolojiye ve onu paylaşmaya olan sevgimden dolayı abartmamla beraber gerçekleşen olayda bir müşteri torununun telefonunda kayıtlı olan fotoğraflarınıkaybettiğini söyleyerek geldi ve yardım istedi. Ben de seve seve yardımcı oldum biraz kurcaladıktan sonra resimleri buldum. Adam birkaç gün sonra tekrar geldi ve bu sefer de başka bir telefonundaki kapanma sorunuyla geldi, gene ilgilendim fabrika ayarlarında döndürdüm vs. problem giderildi. Adam ertesi gün gene geldi, neymiş GPSi sürekli açıkmış uyarı veriyorumuş (telefon e6 bu arada). Her seferinde gelip beni yarımşar saat meşgul ettiği ve herhangi bir şekilde alış veriş yapmadığı için patronum bana arkadan ilgilenme diye işaretler yapmaya başladı ben de yazılımı güncellyin falan filan bir şekilde gönderdim adamı. Ama yetmedi adam gelmeye devam etti bir kaç defa, ve her seferinde onu uzaktan gören çalışma arkadaşlarım beni uyarıyordu ben de arkalara, muhasebeye, depoya neresi yakınsa oraya kaçıyordum. En sonunda vaz geçti. Ben de öğrenmiş oldum.

  Tabi bu durumdan sonra baktım müşterinin alış veriş niyeti yok bi şekilde geçiştirmeye başladım ve gördüm ki çok daha az yorulup çok daha fazla insanla ilgilenip daha fazla satış yapmaya başladım. Ama kendimden de birşeyler kaybettim 😀

  Günün sonunda bir öğrenci olarak teknolojiyle ilgileniyorsanız yapabileceğiniz en iyi işlerden. Naçizane herkese tavsiye ederim.

 • hilelizar

  Bu arkadaşı ikinci izleyişim nedense hayattan gayrı bi çare duruşu var ya babacım biraz sonra intahara kalkışacakmışsın gibi ses tonun var sen bu şekilde müşteriye yaklaşıyosan o işletmenin kar etmesini beklemek zor gibi allahını seversen adresini şubeni yaz müşteri olarak gelecem bide orda görmek isterim seni insandaki yaşama arzusunu öldürüyosun bir dahakine söyle beraber atlayalım körüden...

  • Erkin @erkin

   bu ne biçim yorum yaa... adam o kadar ilginç ve komik hikaye anlattı, ince espriler yaptı, ama bir türlü size yaranamadı. bir an mağazaya sürekli gelip org çalan amca olabilir misiniz diye düşündüm 🙂

  • Ahmet Yücel

   ahaha 😀 insanın karakterleri farklıdır ama yaw. oda sakin bi insan demek ki. keşke bizde öyle olsak, hayata bak harala gürele geçiyor. ne güzel sakin, müzik-okul-iş.. düzenli bi hayat 🙂 demek ki sesine, duruşunada yansıyor. biz alışığız tabi, Levent abi'nin, Murat abi'nin bir sayfalık konuyu bir cümlede özetlemesine. tak tak cevap istiyoruz. 😀 güzel bi sektör bakışı olmuş, teşekkürler.

  • ismail

   Ahmet, o nasıl lakırdı öyle. İnsanların karakterleri farklıdır filan, olur mu öyle şey! Herkes bizim istediğimiz gibi, bizim gibi olacak, olmazsa biz düzeltiriz, sağını solunu çekiştirir kalıba uydururuz. Seni de çok anlayışlı gördüm, ne o öyle, hemen vazgeç bu huyundan. hilelizar gibi ol.

  • Ahmet Yücel

   ahaha 😀 aynen aynen 😀

  • hilelizar

   bence sen çok düşünme zaten o kadar fazla düşünmüşsün ki o espirileri bir tek sen anlamışsın bende bu arada o org reyonundaki görevli senmisin diye düşünüyorum ozanın espiilerine güldüğüne göre mesai arkadaşı olabilirsin...

  • blackorwhite @blackorwhite

   aynen bezgin bıkmış konuşuyor müşteri olsam soru sorsam bu şekilde cevap verse bi git yaaaa diyor içindensanırım zannederim

   köprüden atlamaya ramak kalmış... 🙂

  • Ziyaretçi

   Ozan öğrenci olduğunu belirtmiş. Yani 20 yıldan fazla bir yaşam tecrübesi ve gelişimi geçirmiş. Sakin ve sabırlı olduğunu da zaten videoda belirtmiş ki bunlar erdemdir. Ayrıca da doğuştan gelir, değiştirmeniz mümkün değildir; ancak maskelersiniz. Zaten bunun artısını da videoda gördüğünü onaylamış. Her zaman için de emin olun hayatta bunun artısını görecektir. Bizim gibi heyecanlı, agresif ya da bilimum zıt davranışlar uzun vadede kimseye yarar sağlamaz.
   Ayrıca bu kardeşimiz televizyon programcısı değil, siyasetçi değil, pazarlamacı ya da yönetici değil, kiloyla bal satmaya da çalışmıyor. Haliyle niçin davranışını değiştirip "ROL" yapsın?

   Videonun içeriğinden çok ses tonuna takıldığınız kadar başkaları da sizin giyiminize ve davranışlarınıza takılır; her şey karşılıklıdır.

  • KREBBS @krebbs

   evet evet bi bezginlik var 🙂

 • Yaşar

  güzel bir program olmuş 🙂

 • Yaşar

  Lise öğrencileri çalışamıyorlar mı yani sadece üniversite öğrencileri mi? Bilgilendirme iyi olucaktır 🙂

  • Ozan Kaya @bardozan

   Ben bu zamana kadar lisede okuyan mağaza elemanı görmedim ama promotör gördüm. Yalnız o da 18 yaşındaydı. Sigortalı iş olduğu için en az 18 yaşında olman lazım. Yani ben öyle biliyorum.
   Promotörün ne olduğunu da söyliyim, tahminimce bilmiyorsundur. Promotör, firmaların teknoloji mağazalarına gönderdiği personeldir. Satış ya da sadece tanıtım amaçlı oradadır. Part time promotörler genelde ya cumadan pazara ya da sadece haftasonu çalışır. Haftada 6 gün, günde 4 saat çalışanları da var ama sayıca az bunlar. Firmasına göre değişiyor. Videoda da bahsettiğim gibi iş ilanları sitelerinden araştır derim.

  • Yaşar

   Yardım için teşekkürler Ozan abi.

 • Cahit

  Hep müşterilerin gariplikleri mi lonuşulacak. 3 yıl kadar önce bilgisayar topluyordum. Monitörü internetten değil de teknoloji Mağazası'ndan alayım dedim. Alacağım monitör de bemeliydi ama baktım teşhirdeki ürünlerin hiçbiri HD monitör değil.

  Kıza HD (eyçdi) monitör yok mu? Diye sordum. Kız bana HP (eyçpi) var diye cevap verdi.

  • Cahit

   İpaddan yazdım. Ben belliydi yazdığımı sanıyordum. Bemeliydi çıkmış.

  • Veritas

   Kesinlikle katılıyorum. Çok ünlü bir teknoloji mağazasında ''ipod classic varmı?'' diye sordum bana Phillips GoGear gösterdi. Bu mudur diye sorunca, ''klasik ipod işte video oynatmıyor sadece müzik'' dedi.

   İlk mesajımı yanlışlıkla senin yorumunun altına yazdım affola.

  • Ziyaretçi

   Türkiye'de bir Türk vatandaşına Türkçe olmayan bir sözcüğü sorduğunuzda en doğal haliyle başka bir şey zannetmesi normaldir. Onu bıraktım bir Amerikan bile HD ile HP yi karıştırır. Sonuçta tek harfi farklı. Üstelik HP monitör de üretiyor 🙂 .

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  Ozan Kaya'yı medeni cesaretinden ötürü tebrik ediyorum. Ben olsam, "acaba çalıştığım mağazanın müdürü ne der, nasıl karşılar?" diye tereddüt ederdim. Öte yandan, Ozan'ın çalıştığı mağazanın müdürü olsam, kendisini yine tebrik eder miydim, bilemiyorum:)

  Aslında sorulacak bazı önemli soruları atlamışsınız. Mesela en önemlisi, mağaza yönetimi elemanlara belli marka veya model ürünleri müşteriye empoze etmeleri yönünde baskı yapıyor mu? "Şu firmanın kar marjı daha yüksek, o firmanın mallarını öne çıkarın" veya "şu modelden stoklarımızda çok var, ne yapıp ne edip eritmeliyiz, her gelene bu modeli önerin" diyorlar mı? Süpermarketlerde, pek çok markanın özellikle haftasonları ve tatillerde, bizzat kendi elemanlarıyla ürün tanıtımı yaptıklarını biliyor, görüyoruz. Teknoloji mağazalarında da ürünleri çok satan firmaların elemanları bu şekilde gelip çalışıyor mu veya firmaların temsilcileri doğrudan mağazanın elemanlarıyla temasa geçip bilgi, promosyon vs veriyor mu? Diğer bir konu, prim sistemi uygulanıyor mu? Görebildiğim kadarıyla en az bir teknoloji mağazasında, satılan her ürünü hangi elemanın sattığı dikkatle kaydediliyor. Bu bir performans değerlendirmesi anlamına mı geliyor? Elemanlar arası rekabet, çekişme yaşanıyor mu? Bilgisayar reyonlarında belki olmaz, ama tüketici elektroniği, beyaz eşya gibi reyonlarda, kadın satış danışmanları güleryüzlü olmalarından, ağızlarının iyi laf yapmasından başlayıp güzelliklerine varıncaya kadar tercih sebebi oluyor mu? Hırsızlık vakaları çok yaşanıyor mu? Arkadaki bir odada, güvenlik kameralarından mağazadaki müşterileri takip eden birileri var mı? İnternetten ürün satın alma konusu müşterilerle diyaloglarda ne ölçüde gündeme geliyor? Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar:)

  • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

   Aklıma bir şey daha geldi. Konunun bir de karşılaştırmalı, uluslararası boyutu var. Bundan 10-15 yıl öncesine kadar Amerika'da Circuit City, Best Buy, CompUSA, RadioShack başta olmak üzere çok sayıda teknoloji mağaza zinciri vardı. Bunlardan Circuit City ve CompUSA kapandı, kapsamlı zincir olarak şimdi ayakta kalan bir tek Best Buy var. İngiltere'de daha geçenlerde, Jessops adlı fotoğraf mağaza zinciri iflas etti. İngiltere'de online satış siteleri, "Gidin PCWorld/Currys'de ürünleri inceleyin, sonra çıkıp internette bizden sipariş verin" diye reklam yapıyorlar. Best Buy, mağaza içinde fiyat karşılaştırması yapmak için ürün veya fiyat etiketi fotoğrafı çekilmesini yasaklamaya çalışıyor. Bir taraftan da Amazon, büyük şehirlerde sipariş verilen ürünlerin teslim alınabileceği posta kutusu tarzı teslimat noktaları kuruyor, aynı gün teslimat için çalışmalarda bulunuyor. ABD'de sadece teknoloji mağazaları değil, Target, WalMart, ToysRUS gibi mağazalar bile, internet sitelerini çok fazla öne çıkarıyorlar; internetten sipariş ver, mağazadan teslim al gibi sistemler getiriyorlar. Türkiye'de şu anda çok fazla sayıda teknoloji mağaza zinciri var. Bu düzenin böyle devam edebileceğini düşünmüyorum. Mevcut zincirlerden birkaçının orta vadede (3-4 yıl içinde) battıkların veya birleştiklerini görebiliriz.

  • formel @formel

   @Sevket
   Ben yaklaşık 6-7 ay çalışmıştım okul bitmeden. Yardımcı olayım. Holding bünyesinde sonu SA ile biten mağazalarında çalıştım. Stoklar elbette bitirilmeye çalışılır. Aslında öncelik o an mağaza stoklarında hangisi varsa onlar eritilmeye çalışılır. Ya da merkezi depo dediğimiz eve sonradan depolanacak yerde ki stoklar eritilmeye çalışılır.

   Mağazaya aylık hedefler verilir. Atıyorum 500 bin tl. Bunlar 7-8 çalışan varsa bölünür. Haftalık ve günlük olarak ta bölünür. Bilgisayara kayıtlıdır.Ve her çalışan yaptığı satışı ordan takip eder. O gün çalışanın atıyorum 3000 tl hedefi vardır. aylıkta 45 bin tl. Günlük olarak hedefini tam tutturursan mavi renkli olarak gürürsün sistemde , %10 fazla yaparsan hedefinin gold sarı renkte gözükürsün , %10 altında yaparsan kırmızı olarak etiketlenirsin. Aylık hedefte bu şekildedir.

   Toplantı odasında aylık çizelge vardır. Tablo vardır isimler ve aylık günlük satışlar vardır. Hedefini tutturamayanlar günlük kırmızı renk demiştik ya orda kırmızı iğneyle duvarda işaretlenir çizelgede. 3 ay kırmızı yani hedefini tutturmamışsan uyarı gelir.
   Üst üste olacak hedefini tutturmama olayını. Sonra ayrılmanı isterler.
   Hedefinin üstünde yaparsan prim de alırsın. Daha iyi prim alman için komple mağazada hedefinin üstünde yapması lazım.

   Haliyle hedef baskısı olduğu için elemanlar arasında da rekabet oluyor ama tatlı diyebiliriz. Biraz şans işi biraz da gelen müşterinin alıcı olup olmamasını anlama kabiliyeti de önemli.

   Bazı müşteriler alıcı değildir sadece gezme maksatıyla gelir sohbet etmek konuşmak ister.Satış danışmanı buna takılırsa Yarım saati bir saati boşa gider.

   Çapraz satış olayı da var.Bu oranda önemli. Yani bir kişiye bir ürün yerine birkaç ürün satıldığında çapraz satış oranın artar. Bu işi daha iyi yaptığını bir nevi açıklıyor.Mesela TV sattın yanında sehpa,temizlik spreyi,uydu alıcı,temizlik bezi,ya da ev sinema sistemi onunla ilişkili gibi şeylerde sunman iyi olur.

   Satış esnasında kasada ürünü satan satış danışmanın kodu girilerek işlem yapılır ve o ürün o satış danışmanına otomatik olarak tanımlanır.Satışı o yapmış olur.

   Bazı zamanlar elemanlar birbirlerine yardımcı olur. Atıyorum 6 satıcı var 5'i hedefini yapmış 1 kişi kalmış diğerleri satışlarını ona verir ki o da tamamlasın.

   Sadece firma satış danışmanları da gelir arada , promotor denir bunlara.Atıyorum Samsung promotoru, LG promotoru bunlar firmaya bağlıdır. Mağazadaki satış danışmanları sever bunları çünkü o ürünü satar tavsiye eder hangi firmaysa satış esnasında bizi çağırır bize kredi kartından çekmek düşer sadece:) Hem promotor hem satış danışmanı kazançlı çıkmış olur. Çünkü promotor mağaza elemanı değildir, mağaza hedefine dahil değildir kodu falan yoktur.En yakın arkadaşı olan satış danışmanına paslar müşteriyi ya da satışı. Promotorun hesap verdiği markadır firmadır yani o kendi not defterine yazar bugün şun satttım diye.

   Büyük mağazalarda herkes bir reyondan sorumludur. Yeni gelen malları teşhire açmakla sorumludur,ve düzeninden de sorumludur.
   Kaç ayda bir olduğunu unuttum komple mağaza sayımı yapılır anası ağlar milletin.
   Piller falan hepsi sayılır depoda ki vitrindeki falan hepsi.

   Hırsızlık çok olmamıştı benim çalıştığım mağazada. Çalışanın birisi yapmıştı galiba ortaya çıktı güzelce geri alındı ve şutlandı.

   İnternet satışı iyi gözle bakılmıyor mağazada çünkü satışları etkileniyor satış danışmanlarının.

   İşe başlamadan önce 1 ay eğitim veriyorlardı benim zamanınmda güzel bir eğitimdi. Müşteriye nasıl davranılacağı nasıl konuşulacağı nasıl yönlendirleceği hakkında , bir de genel teknoloji ürünleri eğitimi falan.

   Kısaca tüm her yerde olduğu gibi aşırı satış baskısı kaliteyi düşürür.Müşteriyle çok ilgilenemezsin istesen de yapamazsın, hemen satışa dönüştürmen gerekir.Bu beklenir istenir senden.
   Yaptığın satış yarın bir gün iade olursa senin satışından da düşer bunu da söyliyeyim.
   Bazı satış danışmanları bilgisizdir kendini yetiştiremezsen kaçınılmaz olan budur. Çok fırsatta yoktur gerçi 12-13 saat ayaktasın eve gidince hiç halin kalmaz.

   Sektör yıpratıcıdır.

  • Mehmet

   5-6 ay civarı böyle bir mağazada çalışma fırsatı buldum. Öncelikle videodaki arkadaş çok samimi özellikle fiyat indirimleri konusunda çok açık konuştu.
   Artık bu sektörde çalışmıyorum. Evlilik sebebiyle işten ayrıldım.Yapılan yorumları okuduktan sonra bazı şeylerin eksik kaldığını gördüm, kısaca bunları tamamlamaya çalışacağım.

   BAZI KONULARDA SÖYLENMEYENLERİ SÖYLEYİP KRAL ÇIPLAK DİYECEĞİM.

   Herkesin ayrı satış performansı kaydediliyor. Bundan bahsedilmiş zaten. Söylenemeyeni söylemek gerekirse. Satış elemanlarının her birinin kotası vardır. Ve ay sonu yaklaştıkça satışçılar arasındaki rekabet artar ve satış çalmalar da artar. Örneğin müşteri 2-3 gündür bir ürünü almak için sizinle görüşüyordur artık satış sonuçlanacaktır. Her mağazanın eski yırtık birkaç çalışanı vardır. bunlardan biri gelir ve müşterinin yanında ben bu abiyle daha önce görüştüm bu satış benim der. Tartışırsın mağaza müdürü aslında neyin ne olduğunu biliyordur ama o da şöyle der. Ya aranızda halledin yada satışı ben üzerime alırım. Çünkü mağaza sorumlusu ve müdürününde kotası var (!) Ve bütün bu kavgalar müşterinin gözü önünde olur. Ben hiçbir zaman bu kavgalara girmedim. Ve yöneticime şunu söyledim. Müşterinin gözü önünde bu şekilde yapılan kavgalar firmanın kurumsal kimliğine zarar veriyor. Bunu dediğimde ise bana söylenen müşteri yanınızda olsada sen hakkını savunacaksın kavganı yapacaksın anlaşamazsan satış bizde ( kurumsal kimlik zarar görmüş, müşteri firma ismini görünce ne düşünür bunlara hiç önem verilmez ). Sanki kurumsal mağaza değilde amatör şahıs şirketi. Önemli olan tek şey kotadır. ( Ha bu yırtık eleman niye böyle davranıyor kimseden korkmuyor mu diye soracak olursanız. Bu elemanlar uzun süredir çalıştığı için işten çıkartılırsa tazminat ödenmesi gerekiyor. Şirkette sineğin yağındaki molekülleri hesapladığı için bu elemanları işten çıkarmıyor. Bunlar yorumlarda en beğenilmeyen mağaza hangisindeyse onda oluyor genelde. Bu elemanlarda nasıl olsa bize birşey olmaz diye istedikleri gibi at koşturuyorlar. )

   Böyle davranılmasında mağazaya yüksek satış kotası verilmesininde rolü büyük. Adam başı 90.000 TL - 120.000 TL civarı hedef geliyor KDV hariç. Yani Artı %18 KDV eklemek zorundasınız. Güne bölün ne kadar satmanız gerekiyor hesaplayın. Bu hedeflere çoğu zaman yaklaşılır ama nadiren yakalanır. Bu yüzden mağaza hep zarardaymış izlenimi verilir. Ve düşük satış yapanlar işten çıkartılmakla tehdit edilir. Ama ay sonunda mailleri kontrol ederken muhasebe evraklarını görürsen. Mağaza o ay 650.000 TL satış yapmışsa 495.000 TL satılan malların maliyet. Gerisi kar. Ama bunlar dile gelmez. Her ay mağazaların satışlarının düşük olduğundan bahsedilip bazıları işten çıkartılır, sonra başkaları tekrar alınır. Sonra bu firma yılsonunda %40-50 büyüdük, ciromuzu 2ye 3e katladık der. Artık ne anlarsanız. Hal böyle olunca mecburen herkes birbirinin düşmanı oluyor. Ve bu savaşa Mağaza müdürü ve sorumlusu 1-0 önde başlıyor. Sen tam yüklü miktarda satışı bitireceksin, o günü yada 4-5 günü kurtaracaksın. Hemen yanında bunlar biter, satışını alır, ben daha önce görüşmüştüm. O abi geçen ay gelip bakmıştı ben anlatmıştım der (!!!) Sende hiçbirşey diyemezsin, kimi kime şikayet edeceksin. ( Şunuda belirteyim, yöneticilerin hedefi normalin yarısı kadar olur ama onlar üst yönetime şirin görünüp yükselebilmek için çalışanın satışına konarlar ) ( Halbuki merkez yönetim mağaza yöneticilerine hiç kota vermeyip sadece mağazayı yönetmelerini istese, bu sorunların pek çoğu olmaz. Ama nerde bunu söyleyebilecek gözü pek yalaka olmayan yönetici. Öyleleri yönetici olmuyor. İşten çıkartılıyor 🙂 )

   E tabi böyle olunca satışçının intikam alması lazım ne yapacak. Her mağazanın kendi özel hizmet paketleri vardır. Teknik garanti yada ekstra hizmet paketi gibi bunlar firmaya direk kardır. Bir kağıt parçasına imza attırıp belki 30-40 TL belki 500-600 TL fazla para alırsın temiz para. Bölge müdürleri çok baskı yapar bunların satılması için. Satışı çalınan satışçıda mağaza sorumlusu yada müdürünün bölge yöneticisinden fırça yemesi için inadına bu ek garanti ve hizmet ürünlerini önermez. Bilerek satmaz ki Mağaza müdürünün canı yansın, laf yesin; bu iyi ihtimal. Kötü ihtimal ise Eğer o ara Mağazaya yeni ürün geldiyse ve depoya indirilecekse. Bu ürünlerin Tv, Cep telefonu, Laptop vs. olduğunu göz önüne getirin. Ve hakkı yenen elemanında bunları depoya indirirken sinirli bir şekilde merdivenden yuvarladığını, tekmeledeğini hayal edin. Ha zamanla uzmanlaştığı için kutunun neresine vurursa deforma olmayacağını yada daha az deforme olacağını bilir. Ondan sonra bu ürünü siz alırsınız servis gelir kurar, e tabi bilemez kutunun şeklinden; kartondaki şekil bozuklukları kargo esnasında mı olmuştur yada kasten darbe mi almıştır. Ve çok geçmeden cihaz bozulur, bir hışımla mağazaya gelirsiniz. Daha yeni aldığım ürün neden bozuldu diye, mağaza müdürü dahil herkesin tek bir açıklaması vardır. " ELEKTRONİK ŞANS İŞİ " halbuki orada kastedilen ŞANS'ın tanımı şu, Abi o kadar ürünün içinden tamda benim tekmelediğim, merdivenden yuvarladığım ürünü almışsın sende şans yok (!) Cihazın tekmelenmesinin bir sebebi de, mağazaya yeni ürün gelir, müdür kime kılsa onlara ürünü depoya indirtir. O eleman satış yapamazken yukarıda yalakalık yapan eleman satış yapar. Bu da bir etkendir.

   Bir diğer konu ise şu, bu mağazanın aynı şehirde eğer hem FORUM, AVM'de mağazası, hemde BULVAR, CADDE'de mağazası var ise. CADDE mağaza her zaman 100-200 TL daha pahalı, FORUM Mağaza ise daha ucuzdur. İNTERNETTE GÖRÜNENDENDE UCUZDUR. Sebebi ise o mağazanın yanında VATAN, BİMEKS olduğu için rekabet etmek zorundadır. Çoğu müşteri bunu bilmeden caddeden alır fazla para verir. Bazısı "yaaa forumda daha ucuz değilmiydi" der. SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN Göz göre göre müşteriye yalan söylemek zorundasınızdır. Hayır o fiyat yanlış hatalı etiket dersiniz. Müşteri size inanırsa satışı yaparsınız. ama sonra işin aslını öğrenince sizden şikayetçi olur. Müşteri memnuniyeti adı altında o satış iptal edilir. Müşteride gider paşa paşa FORUM'dan alışverişini yapar. Eğer böyle bir yerde işe girecekseniz CADDE MAĞAZADA İŞE GİRMEYİN, FORUM MAĞAZADA İŞE GİRİN.

   Eğitime gelince; bu eğitimlerde verilen teknik bilgi çok yetersiz. Daha önceden deneyimi olanlar mağazada işi götürüyor. Ben bu eğitimlerden 98 aldım ve ÜSTÜN BAŞARI BELGESİ aldım. Çünkü daha önceden 1 yıl başka bir mağazada çalışma fırsatım olmuştu. Akademideki eğitimcilerin hepsi mağazadan yetişmişler ama geldikleri yerin şu anda ne alemde olduklarını görmüyorlar. Akademide müşteri memnuniyetine çok önem veriliyor. Ama mağazaya gittiğimde mağaza müdürüm bana ilk şunu söyledi. AKADEMİDE ÖĞRENDİĞİN HERŞEYİ UNUT AKADEMİ İLE GERÇEK HAYAT ÇOK FARKLI. Hoppalaaaa buyur burdan yak. Kardeşim madem bir önemi yoktu beni niye 2 hafta İstanbul'da tuttunuz. Zamanla anladım niye öyle dediklerini. Çünkü hedef yüksek ve gerçekten müşterinin memnun olup olmadığının hiçbir önemi yok. Önemli olan birim zamanda kaç müşteriye satış yapabildin ve ne kadar sattın. Örneğin Ahmet 6 kişiye satış yaptı ve 3500 TLlik ürün yaptı. Mehmet ise 2 satışla 9000 TL sattı. Ahmet gün sonunda uyarı alır. Mehmet ise takdir alır. Ahmetin müşterilerinin hepsi memnundur. Mehmetten müşteri şikayetçi olmuştur. Bunların bir önemi yok. Zamanla taktikleride öğretirler. Eğer müşteri ucuz ürüne yönelmişse bırak gitsin. 30-40 TL ile hedef tutturamazsın. Eğer müşteri TV, Cep telefonu, Laptop bakıyorsa hemen yanaşırsın ve ikinci aşamaya geçmiş olursun. 2. aşama ise müşterinin ALICI MI, BAKICI MI olduğunu tespit etmek. Kredi kartınız yanınızda mı. İsterseniz limitini kontrol edelim. Yanlış cevap verirseniz satışçı hemen yanınızdan uzar. KISACA PARA KONUŞUR. Sakın bana GM var; GİZLİ MÜŞTERİ var demeyin. Hani yukarıda sormuşlardı ya, O KAMERALARDAN ARKA TARAFTA MÜŞTERİLERİ TAKİP EDEN BİRİLERİ VAR MI DİYE. Mağaza müdürü yada sorumlusunun görevi o kameralardan sürekli olarak mağazaya giren çıkanı izleyip GM'leri tespit etmek ve boştaki satış elemanını gmye yönlendirmektir. GM zamanlarıda az çok bellidir. Çoğu GM zaten bellidir. HANİ SİVİL POLİSLER ASLINDA GİZLİDİR AMA ÇOĞU SİVİL POLİSİNDE SİVİL POLİS OLDUĞU BİLİNİR YA, İŞTE GİZLİ MÜŞTERİDE ÖYLEDİR, SÖZDE GİZLİDİR AMA HERKES BİLİR, HERKES BİLMESEDE ÇAKAL MAĞAZA MÜDÜRÜ YADA SORUMLUSU BİLİR.

   Daha yarısını bile yazamadım, eğer zaman olursa başka zaman kaldığım yerden devam ederim 🙂

  • Bulut Fırat @kurabi

   Teknoloji zincir marketleri birleşmeye başladı bile, takdir ettim öngörünüzü.

 • Veritas

  Benimde 1 yıldır girmeye çalışıpta giremediğim bir iş. Tam bir öğrenci işi ve tam benim kafamda, merak ettiğim herşey yanıbaşımda. Ders saatlerimin garip gurabe dağılımından dolayı bir türlü kabul ettiremedim kendimi.

 • Gökhan001

  Güzel bir konuya değinmişsiniz.

 • Turuncu Sakal

  Valla bazı müşteriler cins olsa da satış temsilcileri de sütten çıkmış ak kaşık değiller. Özellikle de karşılarında bilmeyen biri olunca elde kalmış ürünleri kakalayabiliyorlar. Bu daha çok donanım reyonlarında oluyordur. Bu ekran kartının belleği 4 gb diyerek sadece film izlemeye yarayan kartları geçiriveriyorlar müşteriye. Onun için kimseye güvenmeyip kendin araştıracaksın alacağın ürünü 🙂

 • Yüksel Durna @yukseldurna07

  Banada biraz garip geldi doğrusu. Sonuçta her işin bir ton zorluğu var. Ben bir teknoloji mağazasında çalışan birinin bu kadar zorluk çekeceğine inanmıyorum.

  Hem müşteriye bu kadar mesafe koyma çabası nedendir ki. Bırak seninle samimice konuşarak yapsın alışverişini. Yani demek istediğim bu sorunlar zaten genel sorunlar. Tekno mağazasının elemanına özgü şeyler değil bence.

 • Tamer Yeşildağ

  Müşteri olarak gittiğim teknoloji mağazalarında satış danışmanlarında en çok gördüğüm ortak nokta; konuyla olan alakasızlıklarıdır. Buna rağmen nasıl o işlere giriyorlar anlamak mümkün değil. Bu konuda benim düşüncem hep az maaş verildiği için teknolojiden anlayan insanların buralarda çalışmadıkları olmuştur. Uzun süredir de teknoloji mağazalarını, internetten alacağım elektronik bir cihazı gözümle yakından görmek için kullanıyorum. Çünkü çoğu zaman internet fiyatlarına yaklaşamıyorlar. Ayrıca videonun sonuna doğru bahsettiğiniz, fotoğraf makinelerine ve kutularını inceleyen amca da bence internetten sürekli bunları satın alıp koleksiyon yapan biridir.

  Bu arada Ozan ilk videoların olduğu için olsa gerek çok stresli duruyorsun. Levent abi vs. burda herkes gülen insanlar olduğu için zamanla sende gülmeye başlarsın herhalde diye düşünüyorum. Karşında Murat'ın o kadar pasına rağmen ciddiyetini korudun.. 🙂 DMC incelemenizde de Macid normalde seni toparlardı ama o da hala DOTA 2'nin etkisinde sanırım. Neyse zamanla herşey oturur. Eğer devam edeceksen şimdiden Teknoseyir'de başarılar dilerim

 • Sam Amca

  Bu muhabbetler uzar gider daha Kutup Ayısı ve Bahtsız Bedevinin Fırtınalı aşkı gibidir bizim ülkede bu konu :))

 • Son of Moonshine

  Özellikle teknosa nın elemanları işi hakkaten bilmiyorlar. 4-5 teknosa mağazasına gittim soru sorduğum istisnasız tüm elemanlar bilgisizdi.Hani sorduğum sorularda öyle spesifik şeylerde değildi.Bu alet şu şu dosyları çalıştırıyor muydu.Bunu bilemeyeceksen senin işin ne orada. Anca yaşlı amcalara, bilgisiz insanlara mal kakalarsınız işte.Bir tek televizyon alırken plazma mı led mi alayım karar verememiştim darty deki elemen baya bir yardımcı olmuştu bilmediğim bir çok şey söylemişti.Ondan allah razı olsun.

 • Teknoseyir İzleyicisi

  Bir de iPad Mini'yi retina ekran diye satmaya çalışanlar var. Allah hepimizi onlardan korusun. 🙂

 • cenk

  müşteri (alıcı) cahil olabilir, bilmiyor olabilir bilmek zorunda da değil ama yine de her türlü teknolojik cihazı satın alıp kullanmak isteyebilir. ama satıcı kişi sattığı ürünü bilmek ve her detayına hakim olmak zorundadır. teknoloji marketlerde ürün hakkında bilgisi olan görevli bulmak nadiren gerçekleşen bir durum oluyor genelde. dinamik kontrast, tepki süresi, Mhz, raid, ghz, vs nedir bilen yok gibi. birine bir şey soruyorsunuz o da bilen birini arıyor iki saat. genelde mağaza çalışanından çok markaların kendi elemanları oluyor onları bulabilirseniz az çok bilgi alabiliyorsunuz. onlar da objektif olmaktan ziyade kendi ürünlerini satmak istiyorlar. bu böyle durumlarla karşılaşmamak için, internet araştırması, forumları dolaşmak, bu konuda bilgisi olduğu düşünülen insanların fikirlerini almak, inceleme yapmışlarsa onları göz önüne almak yapılacak en iyi hareket olur. mağazadaki görevliden sadece depodan ürünü getirmesini beklemek en mantıklı durumdur bence.

 • Cengiz C

  Levent Pekcan ve Murat Gamsız'ın, bilişim/fotografçılık alanındaki tecrübelerini aktüel gelişmelerle yoğurup, başarıyla servis etmelerini çok takdir ediyorum. Teknoseyir'in takipçi kitlesinin de, bunu çok önemsediği kesin.

  Hal böyle olunca, bugünkü part-time satış danışmanıyla yapılan röportaj fikrinden hiç hoşnut olmadığımı söylemek isterim. -ki perakende sektöründe uzun süre kategori satınalma uzmanı olarak hizmet vermiş biri olarak, röportaj konuğunun birikim ve sektör bilgisinin yeterli olmadığını görmek pek zor değil- Zaten konuk bunu yer yer dile getiriyor. Bu haliyle içerik daha çok "Bir teknoloji mağazasında part-time çalışmak" başlığına daha uygun düşüyor. Uzun uzadıya konuyu deşip; tabibler birliği, kapıcılar fedarasyonu, minibüsçüler ve şöförler derneği vs'nin mesleklere ilişkin yaptığı komik açıklamalarla bir tutulmak istemiyorum. Zaten büyük mağazacılığın, tüm sektörler üzerindeki handikap ve faydaları malum. Şimdi eline taşı alan bu mesaja koşmasın.

  Uzun lafın kısası, video seçimlerinde bazı kriterlere hassasiyet gösterilmesini arzu ediyorum. Videonun yarısında, "şimdi bundan ne öğreneceğim ben" deyip videoyu kapatmak istemiyorum.

 • semihyldz @semihyldz

  Çok iyi konu seçmişsiniz.

  Teknoloji mağazalarından deneyimlerin sonucu edindiğim izlenimlerim şöyle:
  Teknosa: Bilgisiz ve bilir gibi sallama yaptılar. Satış sonrası da kötü.
  Bimeks: Fena değil, satış olmayan durumda bile yardımcı oluyorlar.
  Vatan: Kitap gibi personel. Hatasız bilgi veriyorlar ve yardımcı oluyorlar.
  MediaMarkt: Bilgili ve Yardımcı

  İmkanım oldukça Vatan'dan şaşmam, Teknosa'ya bulaşmam. Videoyu izlemden yazdım, umarım konuyu dağıtmamışımdır.

  • semihyldz @semihyldz

   Şimdi izledim. Düşündüğüm gibi bir yayın değilmiş. Öncelikle konuk olarak çook yanlış bir arkadaş seçilmiş. Hem yarım zamanlı çalışıyor, hem de pek deneyimli değil. Ayrıca biraz konuşkan olmasını da tercih ederdim. Ama yardımsever bir çalışan olduğu belli. Ayrıca sorular çok yetersizdi. Çalışma koşulları üzerinde pek durulmadı. Müşteriler yani bizler için ipuçları sorulabilirdi. Bir de neden bilmiyorum ama çok donuk bir sohbet olmuş. Yine de arkadaşa cesaretinden ötürü teşekkür ederim. TeknoSeyir, bunu da yaptı 🙂

  • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

   İndirimleri nedeniyle Vatan'dan çok alışverişim oldu. Genellikle teknoloji mağazasına soru sormaya değil de belirlemiş olduğum ürünü almaya giderim. Çok seyrek olarak internet sitesinde açıkça belirtilmemiş aksesuar, kargo koşulu vb gibi ayrıntı konularda soru sormam gerektiği oluyor. Vatan'ın her mağazasında aynı bilgi birikimine sahip çalışan bulunmuyor. Ama genel olarak Vatan çalışanlarının düzeylerinin pek çok mağazanın üstünde olduğu doğru. Ama iş fazla teknik ayrıntı sormaya geldiğinde resmen sahtekarlık adını verebileceğim düzeyde yanlış bilgi verilebildiğine tanık oldum. Teknosa'nın büyük mağazalarında çalışanlar muhtemelen Ozan'ın da dediği gibi sirkülasyonun fazla olmasından kaynaklı olarak küçük mağazalara oranla daha bilgili oluyorlar.

   Mağaza zincirleri arasında karşılaştırma yapmanın çok doğru olduğunu sanmıyorum. Her markanın küçük mağaza çalışanı büyük mağaza çalışanından daha geri düzeyde oluyor. Ayrıca az satılan ürün hakkında bilgi de çok satılandan az oluyor. Ucuz ürünlerin reyonundaki ürün çeşidinin kendi sınıfındaki rakip ürünlerle aralarındaki teknik farkları bilene de rastlamak çok zor oluyor.

   Değinilmesi gereken bir diğer konunun da mağaza zincirleri tarafından müşterinin evine kurulum yapmaya gönderilen teknik elemanlar olduğunu düşünüyorum. Aralarında müthiş insanlar bulunduğu gibi aksesuar satmak adına işi sahtekarlığa ya da müşterinin gereksinimi olmayan ürünü satabilmek için ihtiyaç analizi yapmayanı ya da müşterinin talebini duyduğu halde sesini çıkarmayanına kadar değişik çeşitlilikte insanlar var.

   Ozan işten ayrıldığı zaman şirketi kendisine gizlilik anlaşması da imzalatmayacak olursa kendisinden işin mutfağı hakkında daha fazla şey duymak güzel olurdu.

  • semihyldz @semihyldz

   Sanırım her şubenin personelinin aynı olmayacağı konusunda haklısınız, bunu düşünemedim. Ama şimdiye kadar büyük küçü hiçbir Teknosa mağazasındaki alışverişimden memnun kalmadım. Gözümün önünde, bilgisayardan anlamadığıı farkettikleri eşime işletim sistemi konusunda yanlış bilgi vereni de oldu, paketini açar açmaz geri götürdüğüm kulaklığı benim bozduğumu söyleyerek iade almayı reddedeni de. Tabi ki kibar, saygılı çalışan çoğunlukta ama bir reyonun nerede olduğunu sorduğumda yönlendirme levhalarına bakmayı akıl etmediğim için geri zekalı olduğumu ima ederek davrananlar da az değil.
   Bu arada, müşteriyle yeteri kadar ilgilenme sorununu çalışan azlığına bağlamalarına katılıyorum. Aslında bu BİM mantığıdır: Az personelle iş yapma olayı yani.Bizler sıradan müşteriler olarak "neden benimle ilgilenilmiyor" yerine, "neden bu reyona bakan görevli yok" şeklinde şikayet etmeliyiz. Zamanında reyonlarda çalışmış birisi olarak bunun önemini biliyorum.
   Ozan kardeşimizin işten ayrıldığı zaman anlatacak fazla birşeyi olacağını sanmıyorum, olsa da anlatmakta zorlanacaktır sanırım. Bence TS "şu şu şu konularda konuşacak deneyimli arkadaşlar bize ulaşsın" dese, arkadaş çevresinden bulduklarından daha dolu konuklar gelir.

  • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

   Teknosa mağazalarına genellikle girmiyorum. Teknosa'ları kendi içinde karşılaştıramam. Girdiklerimden de bugüne kadar memnun kalmadım. Ürün çeşidi de az oluyor, personelin bilgisi de 🙂 Mecbur kalıp girdiklerim hep lüks AVM içlerindeki ufak mağazalar olduğundan yine de bugüne kadar yukarıda yazdıklarımın doğru olduğunu düşündüm. Memnun kaldığım tek Teknosa mağazası Cevahir içindeki oldu. Orası da biliyorsunuzdur zaten devasa, 2 katlı bir mağaza. LG Plazma televizyonumu Vatan, Darty, İstanbul Bilişim, Electroworld, Saturn gibi birkaç mağazayı gezdikten sonra oradan almıştım. Hem fiyatı diğerleri arasında en düşüktü (O sıralar Turuncu indirimi vardı) hem de yanında hediye 2 gözlük birden vermişlerdi. Satıcı arkadaş eve kurulum yapacak elemanın geliş saatini kendisinden öğrenebilmem için kendi cep numarasını bile vermişti. Tv ile birlikte sehpa da almıştım ve o sırada sergideki bütçeme uygun sehpayı mağaza stokunda bulamayıp TV'nin tesliminden sonra eve göndertmek zorunda kaldığından sehpanın fiyatını da indirmişti. O açıdan oradaki Teknosa alışverişimden memnun kaldım.

 • Ali O.

  Güzel bir konu; lakin bu arkadaş hep müşterilerden şikayetçi bizde satıcı elemanlardan şikayetçiyiz çoğunun bilgisi yok, özellikle bayanlar süs biberi olsun diye reyonlara yerleştirilmiş... Şahsen ben o mağazalara gidip elemanlara fikir falan sormam Allah'a şükür internet var. Ama bu işten anlamayan adam tabii ki mağazaya gelip sana soracak arkadaşım, seni oraya yardımcı ol diye koyuyor adamlar (maaş veriyor) senin asıl kitlen bu "bilgisiz" müşteriler öyle değil mi ?!!!

 • ozkank @ozkank

  Yıllarca yaptığım bir iş. 3 kuruş maaşa 1. sınıf hizmet beklenen personellere sektör hiç bir zaman kavuşamayacak, aklınızda bulunsun...

 • Hakan

  mikrofon sesleri biraz kısık geliyor, bilginize.

 • Ready2Go

  Bu vatanın oem müşteri temsilcileri 2 keredir hatta 3 keredir tavsiye edecem diye bana kasıtlı yada kasıtsız deyim yerindeyse atık gibi ürünleri aldıracaklardı ben araştırmışım modeline kadar tercihimi belirlemişim alacağım markanın modeline kadar gidip belirtiyorum bana ısrarla diğer markanın güç kaynağını tavsiye ediyor eve gelip bir inceliyorumki GX750 dediği güç kaynağı resmen çöp. Ekran kartı alacağım keza aynı şeyler başıma geldi. O yüzden müşteri temsilcilerine tavsiye kesinlikle müşterilerin tercihlerine karışmasınlar sonra vay efendim sen dedinde böyle oldu diye ekşimesinler başlarına.
  Bu arada mcdonalds ın reklamı sayfanızı feci kastırıyor videoyu bile ağırlaştırdı şu an bu yazıyı yazarken bile harflerin tek tek gecikerek geldiğini görebiliyorum. Hangi script i kullanıyorsa beş para etmez. İğrenç bir durumda şu anda sayfanız

  • Ready2Go

   Ozan kardeşimizi eleştirenlerin çoğu hasetliklerinden yapıyorlar merak etmeyin onu kötüledikçe sizi işe almayacaklar ben şahsen vatana gittiğimde Ozan gibi saygılı efendi birisini görmek isterim. Öyle abi bak şu var şunu kesin al bak bunu almalısın diye benim tercihlerimin önüne geçmeye çalışıp primini alacak diye çöp ürünleri bana kakalamaya çalışmasın hiç kimse ve görüyorum burada çok bilmiş edalarında yazan o bir iki kişi aynı vatandaki çok bilmiş satış temsilcilerinin birer kopyası.
   Keşke herkes Ozan arkadaşımız gibi saygılı olabilse. Ozanı eleştirmek gerekirse biraz cansız konuşuyor isteksiz gibi onu düzeltirse tamamdır. Anlatımı samimi çünkü.

 • ersangurer @ersangurer

  Yıllar önce bende büyük bi mağazada çalıştım ve gerçekten insanın sabır limitlerini zorlayan bir meslektir.Ozan'ın anlattığı müşterilerden çok daha extreme örnekleri yaşadığımız dönemler olmuştu.

  Ürünü değiştirilmeyince mağazanın önünde pankart açıp eylem yapan mı dersiniz,1 sene önce aldığı bilgisayarı düşürüp paramparça ettikten sonra değiştirmek isteyen mi dersiniz, kendisine hediye edilen lcd televizyonu beğenmeyip kocasının kafasına scart kablo ile vuran kadın mı dersiniz... neler neler..bu örnekler çoğaltılabilir.

  Bir keresinde 5+1 ses sistemi almak isteyen bir müşteriye 4 tane ses sistemini kutusundan çıkarıp kurup ses kalitesini dinlettikten sonra ( 1 adet 5+1 ses sistemini kurup deneyip nizami bir şekilde tekrar kutusuna koymak takribi 20-30 dk) satın almayı bırakın, teşekkür bile etmeden giden bi insan tanımıştım.kulaklarını çınlatırım hala.

  Elbette görevimiz, bunun için para almaktayız ama biraz empati yapıp en azından bir teşekkür bile satış danışmanı arkadaşların işlerini daha iyi ve severek yapmalarını sağlayabilir.

  Madalyonun diğer tarafında ise bambaşka.Aşırı derecede bilgisiz satış danışmanları olduğunuda belirteyim.Ozan buna biraz değindi.Fotoğraf makinesinin F sini bilmeyen bi adam iki ayda nasıl olur fotoğraf makinesi satar.Tabiki ezbere bilgilerle ve öğretilen satış taktikleriyle.Doyurucu bilgi almanız oldukça zor olabilir.

  Benim çalıştığım mağazada bir çok arkadaş doğru dürüst bilgisayar kullanma bilgisine sahip değildi.
  -bu bilgisayarda intel core2 işletim sistemi var.. (?)
  -bunda crysis i full ayarlarda oynarsın. ( onboard ekran kartlı 10 inch lik netbbok u kastediyor)
  -bu makinada 20x zoom var..görüntü bozulmaz cam gibi çeker. ( 10x optik 10x digital zoom olan bi makineden bahsediyor)

  çok sık duyduğum cümlelerdi ve daha gider bu...

  Diyeceğim o ki teknoloji marketlerine giderken muhakkak ön araştıma yapın.Elimizde artık internet var.Hiç bilmeyen biriysenizde bilen bi dostunuza sorun.Mağazadaki personel satış kotasını doldurmak için bile size alelade ihtiyacınız dışında birşey satabilir.

  Ha birde oradakilerinde insan olduğunu unutmayın.Onlara verilen imkanlar dışında hiç bir insiyatifleri yok maalesef.Çalışma şartlarıda hiç kolay değil.

  Not: Şimdi kendi işimle meşgulüm ama hala seneler önce benden aldığı tv veya bilgisayar için teşekkür eden çok sayıda müşterim var.

 • wustti @wustti

  asgari ücretle en az 10 saat avm de takılırsınız. hafta sonu izin vermezler. çünkü genelde h.sonları kalabalık olur avm ler. milletin alışveriş yaptığından değil. sırf kalabalık işte 100 adam varsa 10 u bişey alır. ama elemanlar ordadır. üstelik o kadar bıkmıştır ki çoğu zaman görev yerinde bile değildir. ararsın bulamazsın. adam da haklıdır. bi alarm filan çalınca koşa koşa gelir. saçma sapan kuralları olan mağazada müşterilerle hep bu adamlar yüz yüze getirilir. gerçek anlamda yetkili birine ulaşmak mümkün olmadığından işin ceremesini bu adamlar çeker. yeni çıkan ürünleri deneme şansı da tam bi hikaye zaten oraya gelen teşhirdeki ürünü her adam gidip kurcalıyor. neyini inceleyecem. herkes kendini ve müşterileri değerlendirmiş firmaları değerlendiren yok. ha videoyu şimdi izleyecem daha izlemedim. başlığı görünce ilk aklıma bunlar geldi:) şöyle söyleyeyim orada çalışan adam o mağazaya gelen ne almak istediğini bile bilmeyen adama yardımcı olmak zorundadır. kimse şikayet edemez. adam sana kaba davranabilir adamla tatile çıkmadın sonuçta orası bi dükan adam müşteri alacağını alıp gidecek. hakaret olayı olmadığı sürece kaba müşteri olabilir. mesele o kaba müşteri değil. mesele senin o aldığın maaşa o adamla o kadar mesai saati uğraşmak istememen. ya da o maaşa hiç öyle muamele görmek istememen. yorumlara dayanarak diyorum ki müşterileri eleştireceğinize firma sahiplerini ve ezilenin yanında olmayan hükümeti bakanları vs eleştirin. ama öyle bi kafa yapısında olsaydık gerçekten avrupalı olurduk işte...

  • wustti @wustti

   videoyu izledikten sonra dedim ki kendi kendime bu arkadaş da kesinlikle yaptığı işi bilmiyor. mesela kendi verdiği örneği ele alalım. adam kızına hediye alacak sana soruyor fotoğraf makinesi mi? telefon mu? burada zaten adamın bile bi fikri yok kızı olduğu halde senden zaten %100 doğru bi cevap beklemiyor bi görüş istiyor. ha ben olsam karşısında derim ki beyefendi kızınızın telefonu kaç yıllık marka model biliyor musunuz? adamın verdiği bilgiye göre telefonu eskiyse yeni güzel bi telefon öneririm ki kız kesinlikle mutlu olacaktır. ha telefonu zaten yeniyse ve günümüz için yeterliyse fotoğraf makinesi öneririm kız elinde olan ürünün benzerini alacağına farklı bi ürün alır hem illaki bi ihtiyaçtır fotoğraf makinesi. işte kardeş senin yapman gereken budur. banane yeea ben ne biliim dersen o işi beceremiyorsun demektir. örneğin adam sana renk soruyor. kararsız kalmış burada yapacağın renk seçeneklerini adama göstermek ve bakın beyefendi/hanımefendi farklı olmak istiyorsanız eğer herkes genelde şu rengi alıyor eğer diğerini de beğeniyorsanız farklılık adına şunu alabilirsiniz ama genel olarak beğeni alan renk bu. ha benim fikrimi sorarsanız ben şu rengini daha çok beğendim ama tabi benim zevkim... yani olay bu kendi zevkini de söylemek bu kadar zor olmasa gerek.... bakın her müşteriyle anlattığım tarzda ilgilenecek bi ton adam var. hatta şartları düzgün olsa ben de çalışmayı düşünürüm benzer işleri yaptım zaten. ama bu işin çözümü personel değil firmalardır. adam gibi şartlar sunsunlar adam gibi elemanlar gidecektir oraya. ha arkadaşın dediği gibi de zor değil sadece istanbul izmir gibi yerlerde tanıdıklarını alıyorlar işsizlik çok o yüzden sürüyle eleman var adam tanıdık birini alıyor. yoksa aradıkları şart şurt yok merak etmeyin:)

 • Cazasca @cazasca

  Eğer orada çalışmaya karar vermişsen bazı şeyleri göz önüne almış oluyorsun. Kaldı ki bu arkadaş üniversite arası part-time çalışmayı seçmiş, iyi mi yapmış kötümü yapmış mağaza müdür karar versin. Bazı arkadaşlara katılıyorum bu konuşma tarzıyla eğer mağazada da böyle ise arkadaş hemen oradan uzaklaşır başka mağazaya giderim. Resmen uykum geldi, abuk sabuk şeylere sıkıntı gözüyle bakıyor. Bluetooth sormuşda müşteri neymiş hangisiymiş nereden bilecekmiş, arkadaşım müşteri o mağazaya geldiyse kaçırmamak için öpüp koklucan müşteriyi mecazi anlamda. Neymiş adamın biri gelip sormuş hediye alacam kızıma fotoğraf makinesimi yoksa cep telefonu mu ? Ben nerden bileyim kızınımı tanıyorum diye düşünen bir satıcı ! İnanılmaz 🙂 Bu tip mağazalarda çalışıyorsan ne alacağını bilmeyen müşteriye kesinlikle güven vermen lazım, bilgini net olarak vermen lazım karar vermesine yardımcı olman lazım vs vs.
  Salla başı al maaşı stilindeki bir arkadaş eğer tüm teknoloji mağazalarındaki arkadaşlar böyleyse ki böyle değil ne yapardınız ?
  Konu harika katılımcı maalesef kötü örnek...
  Saygılar

 • Connor Kenway

  Allahım beni lütfen satış elemanı yapma diyerek yazıma başlıyorum.

  Şunu söylemeliyim ki dünyada satış elemanlığı kadar beni iğrendiren belki birkaç meslek daha vardır o kadar. Normalde herkesin işine saygı duyan bir imsanım ama satış elemanlarından nefret ediyorum. Çünkü ne zaman gitsem bir ürünü incelemeye kalksam ilk başta tipime bakıyorlar alıcı mı değil mi diye. Sonrasında alıcı isen yanına gelip anlatmaya başlıyorlar yok şöyle böyle diye. Sanki ürünün internette tam incelemesi kutu açılımı yokmuş gibi. Ama alıcı değilsen sana biçtikleri ürün inceleme süresi en fazla 3 dakika. O zamana kadar bir şey demezler. Sonra senin gözüne öyle bir bakış atarlar ki "Defol git seni istemiyoruz" dercesine. Sonra zaten o ürünü inceleme isteğin kalmışsa o zamana kadar bir anda bu istek yok olur ve gidersin. Ama cebinden 2000 TL nakit para çıkınca hemen "Ay efendim Şöyle böyle" vs. Anladınız işte.

  Bu yazıyı ben deneyimlerime dayanarak yazdım. Bütün satış elemanları böyle olmayabilir ama benim karşılaştıklarımın tamamı böyleydi. Umarım Apple Retail Store lar açılınca satış elemanının müşterilere davranışında yeni bir çağ başlatmış olurlar.

  Herkese iyi günler.

  • Oğuzcan

   Şirketlerin prosedür ve kota baskısından olabilir mi acaba ? Emin ol orada çalışan insanlarda meraklı değil başkasının ayağına gidip hizmet etmeye.

  • Connor Kenway

   Benim istediğim şey bana o defol git bakışını atmamaları ve o an kafama takılan bir soruya cevap vermeleri. Çok mu bir şey istiyorum? Zaten merak etme ben bir ürünü beğenip almaya karar verdiğimde piyasa araştırması yaparım ve ürün hakkında türkçe ve ingilizce kaynaklardan detaylı bilgiler edinirim.

  • formel @formel

   Tamamiyle aşırı hedef baskısından başka birşey değil hocam. Çalışandan ziyade çalıştığı kurumun sorunu bu , satış baskısının tavan yaptığı her meslekte benzer örnekleri görebilirsiniz.
   Maaşı daha yüksek saatleri daha düzenli bir hale getirip hedefleri de azaltsalar bu kadar sorunla karşılaşmazsınız.

 • justlive4life

  Ben şahsen mağazaları ürünü denemek amacıyla gezerim. Genelde alışverişi net üzerinden yaparım. Düünşceme göre mağazaya gelen iki grup var,
  1. grup sizin dediğiniz alıp çıkan grup,
  2. grup teknolojiden tam anlamayıp teknoloji mağazasının güvencesine sırtını dayayanlar.

 • Ziyaretçi

  Teknoloji mağazalarına ya ürünü yakından görmek, incelemek için yada 15-30 dk zaman geçirmem gerekiyorsa girerim.Satış görevlisiyle konuştuklarım ise bunları geçmez:Şu ürün var mı, üstündeki fiyat mı?

 • Alpay @alpay

  olaya ve müşteriye tek taraflı bir bakış açısıyla bakılmış gibi sanki ... birede müşteri ayağını yaparsanız süper olur.

 • Ertan

  DSLRları yerin dibine sokup 1600 TL'lik Sony HX200'i kakalamaya çalışan elemanlar ve Fuji'nin iğrenç makinelerini göklere çıkarıp birçok masumun kanına giren elemanlardan sonra bu arkadaşlara oldukça mesafeli duruyorum. %90'ı kara cahil. Belki iyi insanlar ama cahil işte (ki şahsen tanıdıklarım da var). Şu ana kadar konuştuğum, danıştığım hiçbir (aynen doğru, hiçbir) satış elemanından adam gibi yardım alamadım. Ürünleri tanımıyorlar, yeni teknolojiyi takip etmiyorlar.
  Ama suç bu insanlarda değil (ekmek parası sonuçta), onları adam gibi eğitmeyen mağazalarda ve dandirik ürününü satabilmek için elemanlara prim vaat eden firmalarda. 1.5 gün ayaküstü genel geçer bilgiler verip dükkana salıyorsun çocukları, tabii ki olacağı bu.
  NEX-5n yeni çıktığında 5N ile NEX-5 arasındaki farkları ve Sony EVF'nin diğerleriyle farklarını adam gibi tartışabildiğim, hangi objektifin hangi diyaframda daha iyi performans vereceğine kadar detaylı bilgisi olan ve gerçekten işime yarayacak yedek batarya ve flaş öneren Berlin'deki bir Saturn çalışanından sonra eğitimin önemini daha çok anladım.

 • erhan malkoç

  sabah sabah dediği en erken açılışları 10 değil mi bu mağazaların 🙂

 • Levent Güngör @leventgungor

  Halkımızın çoğu cahil veya kaba olabilir, doğrudur.
  Ama bence teknoloji mağazalarındaki birçok satış temsilcisi de çok yetersiz. Madem çok başvuru var niye sadece kalifiye, bilgili insanları çalıştırmıyorlar anlamıyorum. Benim sorduğum sorulara çoğu doğru dürüst cevap veremiyor. Yani benden daha az bilgili satış temsilcisini ben ne yapayım. Elemanların kendisini geliştirmesi lazım. Güncel gelişmeleri araştırıp okuması lazım. Tamam ben bu mağazaya kapağı attım bundan sonra bir şey yapmama gerek yok mantığıyla bakmamaları lazım. Tabi bunu hepsi için demiyorum, çok bilgili ve zeki satış temsilcileri de gördüm.

  Komik durumlar yaşanabiliyor bazen. Örneğin telefon soruyosun bunun işlemcisi ne diyorsun. Android diyor satıcı arkadaş. Nokia mağazasında bir kaç ay önce lumia 620'yi sormuştum, hiç haberi yok satıcının. Ya da 2011'de Uncharted 3 çıkacağı zaman türkçe dublaj yapılmış madem türkiyeden alayım dedim. Teknoloji mağazalarını gezdim önsipariş alıyor musunuz diye. Kimisi oyunun ne olduğundan bi haber , kimsinde tanıtım standı kurulmuş ama haberleri yok. Teknosa'da sordum o oyun bize çoktan geldi dedi adam, tanıtım standından bir tane oyun kutusu aldı. Dedim ki onların içi boş, açtım gösterdim. Şaşırdı kaldı adam.
  Sonuç olarak yine gittim shopto.net ten aldım oyunu.

  • formel @formel

   Verdiği maaşa bilgili adam çalışmaz, bilgili girse bile kendini geliştirmeye ne hali ne zamanı ne de motivasyonu yetmez. Çalışandan değil patrondan kaynaklı bir durumdur bu. Özel sektörün geldiği durum budur. Günde 12-14 saat ayakta kalıcaksın onlarca müşteriyle konuşacaksın 800-900 lira para alıcaksın. Ne ara kendini geliştirecek bu adam. Ya da hangi motivasyonla kendini geliştirme ihtiyacı hissedecek. Bir de tabi hergün baya baya satış hedefide var bu adamın. Onu yapması lazım. Yani müşteriyle öyle uzun uzun da ilgilenemez.Satış yapması gerek çünkü.

   Çalışma şartları ve saatleri ne zaman düzelir, maaşları ne zaman insanca geçim ücretlerine çıkarırlar işte o zaman o adamdan kendini geliştirmesini beklersin.

   Bunun haricinde hiçbir şekilde söz hakkınız yok , size düşen kendiniz bilgili olup alacağınız malı araştırıp ona göre almaktır.Saygılar..

 • EtOH @etoh

  bu konu yaz yaz bitmez. insanlarımız almaya niyetlendiği ürünü biraz araştırıp gelirse, çalışan arkadaşlar da reyonları hakkında bilgili olursa eminim tekno marketlerdeki çoğu sıkıntının önüne geçilecektir.

  ayrıca Ozan arkadaşım hakkında gereksiz eleştiriler yapılmış. bu sitede beş tane Levent Pekcan olsa kimse izlemez. farklı fikirler, yorumlar ve bakış açıları bu siteye renk katıyor.

 • Oğuzcan

  ben orda olucam neler anlatırım neler... :))

 • Hüseyin @powerofdreams

  Demek ki içeriden tanıdığımız ve ya içeriden birini tanıyan tanıdığımız olmadan zor girilir. Ben çok başvurdum Kariyer.net'ten ama kimse dönmedi oysa çok hevesliyim.

 • Gerginix @gerginix

  Teknoloji mağazasında çalışan kişi de kişisel olarak konuya ilgi duyup bilgilenmek zorunda değil. Mağazadaki her ürünü, reyonuna göre satış görevlisine tanıtacak, anlatacak muhatap, firmanın kendisidir.

  Çalışan bu işe zaten meraklı ve amatör / orta / profesyonel düzeyde de olsa ilgili ve sonucunda bilgili ise bu kurumun değil kişinin artı değeridir. Ayrıca kişinin işine odaklanması için sebebe ihtiyacı vardır. Kimse ahlaktan – övgüden – saygınlıktan bahsederken geçim derdini ihmal etmesin. Çalışanın işine sahip çıkma oranını onun gönlünden - özünden ahlakından bekleyen patron ahlaksızdır. Emeğin karşılığını elle tutulmayan bir takım övgüler ve teşekkürlerle ödeyemezsiniz. Her somut artı değer, somut geri bildirim ile ödüllendirilmelidir. Çalışanın alan bilgisi - işini sahiplenme oranı, kazancına ve birikimine duyulan saygıya endekslidir. Bu kadar basit...

  Diğer taraftan, müşteri ucuz ürün – yüksek ilgi - sınırsız tolerans istiyor. Fakat firma bu kadar geniş sınırları eşit ve istenen düzeyde sağlayamaz. Ürün ucuzsa maliyeti de ucuzdur ki bu sadece malın TR'ye giriş yaptığı fiyattan bağımsız bir durumdur. Maliyetin içinde çalışanın karşılanması gereken hakları da vardır. Buradan ne kadar çalarsanız ürün o kadar ucuzlar. Buradan ne kadar çalarsanız personel o kadar vasıfsızdır. Kısacası müşteri bilgili ve ilgili personel istiyorsa firma diyor ki parasını ödersen tabii ki olur:) Yani müşteri ürün alırken yanında ilgi ve bilgi sunulsun ve bu hediye edilsin mantığında, firma da bunun bir maliyeti olduğunu ve müşterinin ödemesi gerektiğini düşünüyor. Ben müşterinin yanındayım

  Alması gereken hizmeti bilen müşteri o hizmeti almanın yolunu, sonunda da bunu kuruma dayatmayı – kurumun kültürü haline getirmeyi bilir ama müşteri de vasıfsız ise bu biraz zordur. İnsan acıkmadan yemek yemez. Her davranışın kaynağı bir zorunluluktur. Kısacası teknoloji mağazalarında satış temsilcisi olmak bence vasıflı bir iştir ama bu işe yapılan muamele part time – geçici – düşük ücrettir. Bu işi ömrünün sonuna kadar kazanarak yapan – yapabilecek maaşlı çalışan sayısı artmadan da işler yoluna girmez. Ama biz Türkler bir şekilde kötünün iyisi bir ortam yarattık mı tavaf eder dururuz.

 • Kemal Kara @the_hss

  Bende eski satış danışmanıyım. Bulunduğunuz mağazanın yoğunluğuna göre bir inşaat amelesinin harcadığı efordan bile daha zor olabilir bu iş, girmeden önce iyi düşünün derim fulltime için söylüyorum tabiki. Bunun dışında bilgili müşteriler bazen sadece mağazaya size ayar vermek için gelir "bak ben daha çok biliyorum dercesine" ayrıca mağazaya arkadaşıyla gelenler genelde yanındakinin bilgisine güvenir. Önce arkadaşını alt etmeniz gerekiyor satış yapabilmek için. Ordaki insanlarında insan olduğunu arada unutmamak gerekiyor taksimde çalışıyordum ve içerisi sürekli ana baba günü 11 kişiyle içeri giren binlerce insan hepsi birden ilgi ve alaka bekler sizden ayrıca fazla bilgi sizi mağaza içerisinde daha çok yorucak ve sürekli aranan adam konumuna getiricektir bu size extra yük getirisinden başka pek birşeye yaramaz. Bir süre sonra "ya arkadaş bana sormayın yeter diyecek hale gelebilirsiniz." Zor bir iştir yapana allah kolaylık versin.

 • Bonbreka

  Allah sabır versin. Hiç benim yapabileceğim iş değil. Adamın konuşma şeklini eleşitrenler de mağza müdürü felan sanırım, yoksa sanane adamın nasıl konuştuğundan. Ben mesela hayatta sevmem yılışık, geveze satış elemanlarını. Elemanların genel olarak bilgisiziliğinden şikayet etkmek de doğru değil. Neticede kimse bu işe "ben buradan emekli olurum" diye girmiyor.

 • harison

  Teknoseyir öncelikle güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim. Bu konulara değinmeniz gerçekten çok güzel olmuş. Öncelikle vidyoyu söyleşi havasında bulduğumu belirtmeliyim. Bazı arkadaşlar olayı röportaj sanmışlar bazıları da nesnel bir tartışma progamıymış gibi yorumlarda bulunmuş.Bazıları da ben bu işi yıllardır yapıyorum amatör bu diyor. Anlamadığım nokta adam anlatırken gayet samimi anlatmış ve ben bu işin piiriiyim havalarında değil. Fakat burada Ozan değil de başka bir arkadaş olsaydı gene farklı bir bakış açısına sahip olmuş olacaktık. Ben izlerken gayet keyif aldım. Ozan teknoseyire yakışmış umarım devamında da görürüz bu arkadaşımızı.

  Ayrıca teknoloji mağazalarında satış danışmanının görevi gelen insanlarla muhabbet etmek, onları poh pohlamak değil. Adam part-time ya da full-time çalışsın tüm gün çalışıyor (işini doğru ya da yanlış yapsın) ve görevivürünü tanıtmak ve ürün hakkında fikir vermek. Ozan kardeşimiz de gördüğüm kadarıyla ayın elemanı tadında düzgün ve mesafeli birisi işinde. Velhasıl başarılar diliyorum bu arkadaşımıza ve vidyoların devamını bekliyorum.

 • Furkan

  Güzel bir konuya değinmişsiniz Ozan beyde yaşadıklarını anlatmış.Ayrıca bunun müşteri versiyonu da olsa tadından yenmez. Canavar oyunları çalıştıran canavar gibi 2 gbli ekran kartları,android işlemcili telefonlar, sadece markaları farklı olan televizyonlar...

 • ilkay

  beğenmiyorsan çalışma arkadaşım

  • Soul741 @soul741

   Para kazanması gerekliyor ki çalışıyor. Senin zoruna giden ne?

  • formel @formel

   800-900 Liraya min.12 saat çalışacak 2-3 kişinin işini yapacak eşşek aranıyor ilanlarının sorumlusu kapitalist patron sözü. "Beğenmiyorsan çalışma arkadaşım" nasılsa dışarda elbet bu işi yapacak milyonlarca işsiz hamal var. Yeri gelir maaşı 700tl'ye bile düşürürüm değil mi?

   Çünkü her iş böyle artık bu ülkede, insanlar mecbur çalışacak yaşaması için hem de nefret ettiği işlerde. İşi hakkında da olumsuz şeyler elbet söyliyecek ,söylemeli hatta sokağa dökülmeli ki haklar kazanılmalı aksi halde köle gibi çok sırtımıza kırbaçı vururlar.

 • alfaaur @alfaaur

  Güzel bir konuya değinmişsiniz, bende şu anda farklı bir firmada çalışan bir kişi olarak
  benzer deneyimler yaşadım. Ben tabi OEM bölümünden sorumlu olduğum için müşteri profili çok farklı araştırıp veya bir bilen ile gelen çok sayıda insan gelmekte, tabii bilen sıfatı ile gelen kişiler her zaman gerçekten bilgili olmuyor. 🙂 Toplama yaptığımız için çok daha zaman ve emek harcamak gerekiyor ve bu sayede fanatik müşteri diye tabir ettiğimiz çalışan kişi için gelen çok oluyor ( Murat bey'in dediği konu ). Arkadaşlık bile kurabiliyorsunuz Farklı bir ürün bile almak istese bizden tavsiye veya destek almak isteyenler çok olmakta ve Murat bey'in söylediği gibi daha sonra teşekkür etmek için gelen müşteriler çok oluyor, bu birazda yapılan işi severek ve her gelen kişinin cebindeki parayı alma için değilde kendi eşin dostun gelmiş gibi algılayarak yaklaşmakla, ihtiyacını belirlemekle ilgili bunu yaparsan hem sen huzurlu hemde karşındaki kişi mutlu ayrılıyor. Bunlar pozitif diyebileceğim yanları madalyonun diğer yüzü ise fiziksel olarak zor yıpratıyor insanı reyon düzeni, gelen ürünlerin dizilmesi, transferler , görsel hazırlanması gibi birçok iş satışın yanında yapılması gerekenler arasında bu tarafı pek anlatılacak şeyler değil yaşanması lazım 🙂 o zaman daha net anlaşılır.

 • Onur Pekdemir @o-pekdemir

  keşke arkadaşın yüzünü mozaikleyip verseydiniz yayına

 • Ali

  Arkadaşımızın tipini bile eleştren var."Yuh"diyorum parantez içinde.Kardeşim çok biliyorsanız çıkın oraya,bakalım size ne yorumlar yapıyorlar.İnsan olun biraz insan,karşılıksız hizmet alıyorsunuz,bakıyorumda sanki herkes sitenin genel müdürü gib.Lütfen haddimizi bilelim,bunlar yaramıyor bana göre bizim millete,denize bir iyilik atıyorlar işte.Sağolun teknoseyir ekibi,yerinizde olsam :)bkz:meşe odunu.Selametle

 • deathline @deathline

  Ozan bey işten kovulmasın diye video da sadece müşteri ilişkilerinden bahsedilmiş.Anladığım kadarıyla mühendis adayı bir arkadaşımız haliyle "insan" konusunda tecrübesiz ve sadece gördüklerini kendi bakış açılarıyla samimi bir şekilde anlatmış.Cidden sakin bir insan.

  Genelde mağaza çalışanları hiç , az(kulaktan dolma) yada katalog kadar sınırlı bilgiye sahiptir ama atıyorum fotoğraf meraklı birisi fotoğraf reyonunda olunca gayet güzel olur.Bu yüzden alınmak istenen ürün ile ilgili detay bilgiler için ilgili üretici veya ithalatçıya sormak en mantıklısı.Özellikte dizüstü gibi aynı modelin 20 farklı lacivert tonu olan modellerle ilgili olarak yerli forumlara göz gedirmek lazım.

  Eşin dostun devamlı teknolojik ürünlerle ilgili bilgi aldığı ek bir işe sahip bir kişi olarak ihtiyaç analizini soru sorarak yapmayı tecrübe ederek öğrendim ihtiyaç , para yeterli kriter genelde.Ama s3 mü İphone mu sorusuna , meraklı biri isen s3 ,cihazı kurcalamıyorsan iphone deyip işin içinden çıkacaksın çünkü soruyu soranın para gibi bir kriteri yok , ihtiyaç mı o bile belli değil.

  Çalışanlarına akademi diye tabir ettiği yerde (nasıl bir akademiyse artık) eğitim veren bir firmada çalışan arkadaşım var, bazen insanların çıldırmış şekilde alışveriş yaptığını söylüyordu.Çocuğa slr falan , ofise canti tasarımlı led tv seti falan ,
  Ama ortak arkadaşlarımıza bazen diğer mağazalara yönlendirdiğimiz bile oldu.

  Mağazanın bulunduğu bölgede çok önemli buna pek değinilmemiş , örneğin adı karikatürlere mazhar olmuş bağcılardaki bir mağzada ense-tokat seviyesinden samimi olmazsanız insanlar sizden alışveriş yapmayabilirken , kalbur üstü diye tabir edilen mekanlarda müşteri sizden uzaklaşıcaktır zaten , aslında ozan beyde bu tarz yerin çalışan adayı.

  Çocuğuna hediye almak isteyip ne alacağını bilmeyen insana kardeşim sen git önce çocuğunla biraz vakit geçir sonra gel demek lazım o çocuğun sevgiye ihtiyacı var , Cebimde şu kadar para ver ne alayım, git altın al yatırım yap...., illa harcama yapmaya kalkışmak tüketim toplumu olmanın göstergesi.Bırakın onu vatan bilgisayarın bastırdığı kitapta taksitli diye elektrik faturasını ödeyemediği halde Led tv alan bir vatandaştan bahsediliyordu.

 • Mert

  Sizi bir yerden tanıyorum gibi forum istanbul da çalıştınız mı?

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Merhaba, senelerdir takip ettiğim bir site. Ellerinize sağlık çok güzel bir konu işlenmiş. Fakat seçen arkaldaş kelimeleri para ile sarfedecek, nerden geldim yahu tarzında bir konuşma olmuş. Ya işte... 🙂

 • Tesla

  Güzel sohbet olmuş. Satış elemanlığı zordur(üni.de çalışmıştım), analog insanlara dijital malzeme satmak eminim daha da zordur.

 • aynalikemer @aynalikemer

  Teknomarketlerdeki Fujifilm promotörlerinden de söz etselerdi. Forumlarda dolandırıldıklarını, nasıl aldatıldıklarını söyleyen onlarca insan var. D-slr almaka gidip bu Fujifilm promotörleri tarafından önleri kesilip türlü numaraları ile kandırılıp bunun farkına vardıklarında ise iade vermeye gittiklerinde kurulan tuzağın ne denli müşteriye kilit olduğunu gören kurbanlar var. Makinayı almaya ikna ettikten sonra promotör "Ben ürünü kontrol edeyim ve paketliyim diyerek ürünü "açılmış kutu" halinde müşteriye verir. Ertesi gün iade için markete gelen müşteriye "Üzgünüz efendim kutusu açılan ürünü iade alamayız" demeleri teknomarketlerdeki müşteri dolandırıcılık şebekesinin işleyiş sistemi. Tüketiciler bunları dile getirmeye kalkınca susturulmaları da internette halka bilgi vermeyi amaç edindiğini iddia eden internet yayıncılığı kuruluşlarının aslında müşteri için değil müşteriden para almanın her yolunu mübah gören üretici-satıcı işbirliğinin yanında yer aldıkları onlar için çalıştıkları da açıktır.

 • Ayhan KORKMAZ

  Güzel bir sohbet olmuş.Ancak bana göre tek taraflı bakılmış olaya.Çalışan arkadaş için zor olsa da belki LP gibi bir muhalif göz 🙂 gerekirdi.Mesela Çalışan ama bilgisi 0 olan elemanlar.Müşteriye yanlış bilgi verenler.Fotoğraf makinası satıp sensörboyutunu sorunca o ne diye sorum Zoomunu söyleyenler mi ararsınız?Mac almaya gelmiş birine buna w8 kurulur diyenler mi? İşin zorlukları vardır ama açıkçası gözlemim Vatan veya Teknosa şubelerinde bütün elemanlar arasında maksimum 2 bilgili kişi çıkıyor.Biraz garip bence.

  Bir diğer şikayetim ise göz göre göreaynı fiyatta olmasına rağmen kötüyü satmaya çalışmaları.Burada ki sorumFuji satılan ürün başı bir ücret ödüyor mu satıcılara?

 • sivasspor @sivasspor

  ozan seni bulmim bi mağazada görürsün 🙂

 • Orcun Colakoglu

  Bu konusma sitiliyle musterilerle ilgileniyorsa sahsen benimle karsilasmasini istemem.

 • Mehmet

  5-6 ay civarı böyle bir mağazada çalışma fırsatı buldum. Öncelikle videodaki arkadaş çok samimi özellikle fiyat indirimleri konusunda çok açık konuştu.
  Artık bu sektörde çalışmıyorum. Evlilik sebebiyle işten ayrıldım.Yapılan yorumları okuduktan sonra bazı şeylerin eksik kaldığını gördüm, kısaca bunları tamamlamaya çalışacağım.

  BAZI KONULARDA SÖYLENMEYENLERİ SÖYLEYİP KRAL ÇIPLAK DİYECEĞİM.

  Herkesin ayrı satış performansı kaydediliyor. Bundan bahsedilmiş zaten. Söylenemeyeni söylemek gerekirse. Satış elemanlarının her birinin kotası vardır. Ve ay sonu yaklaştıkça satışçılar arasındaki rekabet artar ve satış çalmalar da artar. Örneğin müşteri 2-3 gündür bir ürünü almak için sizinle görüşüyordur artık satış sonuçlanacaktır. Her mağazanın eski yırtık birkaç çalışanı vardır. bunlardan biri gelir ve müşterinin yanında ben bu abiyle daha önce görüştüm bu satış benim der. Tartışırsın mağaza müdürü aslında neyin ne olduğunu biliyordur ama o da şöyle der. Ya aranızda halledin yada satışı ben üzerime alırım. Çünkü mağaza sorumlusu ve müdürününde kotası var (!) Ve bütün bu kavgalar müşterinin gözü önünde olur. Ben hiçbir zaman bu kavgalara girmedim. Ve yöneticime şunu söyledim. Müşterinin gözü önünde bu şekilde yapılan kavgalar firmanın kurumsal kimliğine zarar veriyor. Bunu dediğimde ise bana söylenen müşteri yanınızda olsada sen hakkını savunacaksın kavganı yapacaksın anlaşamazsan satış bizde ( kurumsal kimlik zarar görmüş, müşteri firma ismini görünce ne düşünür bunlara hiç önem verilmez ). Sanki kurumsal mağaza değilde amatör şahıs şirketi. Önemli olan tek şey kotadır. ( Ha bu yırtık eleman niye böyle davranıyor kimseden korkmuyor mu diye soracak olursanız. Bu elemanlar uzun süredir çalıştığı için işten çıkartılırsa tazminat ödenmesi gerekiyor. Şirkette sineğin yağındaki molekülleri hesapladığı için bu elemanları işten çıkarmıyor. Bunlar yorumlarda en beğenilmeyen mağaza hangisindeyse onda oluyor genelde. Bu elemanlarda nasıl olsa bize birşey olmaz diye istedikleri gibi at koşturuyorlar. )

  Böyle davranılmasında mağazaya yüksek satış kotası verilmesininde rolü büyük. Adam başı 90.000 TL - 120.000 TL civarı hedef geliyor KDV hariç. Yani Artı %18 KDV eklemek zorundasınız. Güne bölün ne kadar satmanız gerekiyor hesaplayın. Bu hedeflere çoğu zaman yaklaşılır ama nadiren yakalanır. Bu yüzden mağaza hep zarardaymış izlenimi verilir. Ve düşük satış yapanlar işten çıkartılmakla tehdit edilir. Ama ay sonunda mailleri kontrol ederken muhasebe evraklarını görürsen. Mağaza o ay 650.000 TL satış yapmışsa 495.000 TL satılan malların maliyet. Gerisi kar. Ama bunlar dile gelmez. Her ay mağazaların satışlarının düşük olduğundan bahsedilip bazıları işten çıkartılır, sonra başkaları tekrar alınır. Sonra bu firma yılsonunda %40-50 büyüdük, ciromuzu 2ye 3e katladık der. Artık ne anlarsanız. Hal böyle olunca mecburen herkes birbirinin düşmanı oluyor. Ve bu savaşa Mağaza müdürü ve sorumlusu 1-0 önde başlıyor. Sen tam yüklü miktarda satışı bitireceksin, o günü yada 4-5 günü kurtaracaksın. Hemen yanında bunlar biter, satışını alır, ben daha önce görüşmüştüm. O abi geçen ay gelip bakmıştı ben anlatmıştım der (!!!) Sende hiçbirşey diyemezsin, kimi kime şikayet edeceksin. ( Şunuda belirteyim, yöneticilerin hedefi normalin yarısı kadar olur ama onlar üst yönetime şirin görünüp yükselebilmek için çalışanın satışına konarlar ) ( Halbuki merkez yönetim mağaza yöneticilerine hiç kota vermeyip sadece mağazayı yönetmelerini istese, bu sorunların pek çoğu olmaz. Ama nerde bunu söyleyebilecek gözü pek yalaka olmayan yönetici. Öyleleri yönetici olmuyor. İşten çıkartılıyor 🙂 )

  E tabi böyle olunca satışçının intikam alması lazım ne yapacak. Her mağazanın kendi özel hizmet paketleri vardır. Teknik garanti yada ekstra hizmet paketi gibi bunlar firmaya direk kardır. Bir kağıt parçasına imza attırıp belki 30-40 TL belki 500-600 TL fazla para alırsın temiz para. Bölge müdürleri çok baskı yapar bunların satılması için. Satışı çalınan satışçıda mağaza sorumlusu yada müdürünün bölge yöneticisinden fırça yemesi için inadına bu ek garanti ve hizmet ürünlerini önermez. Bilerek satmaz ki Mağaza müdürünün canı yansın, laf yesin; bu iyi ihtimal. Kötü ihtimal ise Eğer o ara Mağazaya yeni ürün geldiyse ve depoya indirilecekse. Bu ürünlerin Tv, Cep telefonu, Laptop vs. olduğunu göz önüne getirin. Ve hakkı yenen elemanında bunları depoya indirirken sinirli bir şekilde merdivenden yuvarladığını, tekmeledeğini hayal edin. Ha zamanla uzmanlaştığı için kutunun neresine vurursa deforma olmayacağını yada daha az deforme olacağını bilir. Ondan sonra bu ürünü siz alırsınız servis gelir kurar, e tabi bilemez kutunun şeklinden; kartondaki şekil bozuklukları kargo esnasında mı olmuştur yada kasten darbe mi almıştır. Ve çok geçmeden cihaz bozulur, bir hışımla mağazaya gelirsiniz. Daha yeni aldığım ürün neden bozuldu diye, mağaza müdürü dahil herkesin tek bir açıklaması vardır. " ELEKTRONİK ŞANS İŞİ " halbuki orada kastedilen ŞANS'ın tanımı şu, Abi o kadar ürünün içinden tamda benim tekmelediğim, merdivenden yuvarladığım ürünü almışsın sende şans yok (!) Cihazın tekmelenmesinin bir sebebi de, mağazaya yeni ürün gelir, müdür kime kılsa onlara ürünü depoya indirtir. O eleman satış yapamazken yukarıda yalakalık yapan eleman satış yapar. Bu da bir etkendir.

  Bir diğer konu ise şu, bu mağazanın aynı şehirde eğer hem FORUM, AVM'de mağazası, hemde BULVAR, CADDE'de mağazası var ise. CADDE mağaza her zaman 100-200 TL daha pahalı, FORUM Mağaza ise daha ucuzdur. İNTERNETTE GÖRÜNENDENDE UCUZDUR. Sebebi ise o mağazanın yanında VATAN, BİMEKS olduğu için rekabet etmek zorundadır. Çoğu müşteri bunu bilmeden caddeden alır fazla para verir. Bazısı "yaaa forumda daha ucuz değilmiydi" der. SATIŞ YAPABİLMEK İÇİN Göz göre göre müşteriye yalan söylemek zorundasınızdır. Hayır o fiyat yanlış hatalı etiket dersiniz. Müşteri size inanırsa satışı yaparsınız. ama sonra işin aslını öğrenince sizden şikayetçi olur. Müşteri memnuniyeti adı altında o satış iptal edilir. Müşteride gider paşa paşa FORUM'dan alışverişini yapar. Eğer böyle bir yerde işe girecekseniz CADDE MAĞAZADA İŞE GİRMEYİN, FORUM MAĞAZADA İŞE GİRİN.

  Eğitime gelince; bu eğitimlerde verilen teknik bilgi çok yetersiz. Daha önceden deneyimi olanlar mağazada işi götürüyor. Ben bu eğitimlerden 98 aldım ve ÜSTÜN BAŞARI BELGESİ aldım. Çünkü daha önceden 1 yıl başka bir mağazada çalışma fırsatım olmuştu. Akademideki eğitimcilerin hepsi mağazadan yetişmişler ama geldikleri yerin şu anda ne alemde olduklarını görmüyorlar. Akademide müşteri memnuniyetine çok önem veriliyor. Ama mağazaya gittiğimde mağaza müdürüm bana ilk şunu söyledi. AKADEMİDE ÖĞRENDİĞİN HERŞEYİ UNUT AKADEMİ İLE GERÇEK HAYAT ÇOK FARKLI. Hoppalaaaa buyur burdan yak. Kardeşim madem bir önemi yoktu beni niye 2 hafta İstanbul'da tuttunuz. Zamanla anladım niye öyle dediklerini. Çünkü hedef yüksek ve gerçekten müşterinin memnun olup olmadığının hiçbir önemi yok. Önemli olan birim zamanda kaç müşteriye satış yapabildin ve ne kadar sattın. Örneğin Ahmet 6 kişiye satış yaptı ve 3500 TLlik ürün yaptı. Mehmet ise 2 satışla 9000 TL sattı. Ahmet gün sonunda uyarı alır. Mehmet ise takdir alır. Ahmetin müşterilerinin hepsi memnundur. Mehmetten müşteri şikayetçi olmuştur. Bunların bir önemi yok. Zamanla taktikleride öğretirler. Eğer müşteri ucuz ürüne yönelmişse bırak gitsin. 30-40 TL ile hedef tutturamazsın. Eğer müşteri TV, Cep telefonu, Laptop bakıyorsa hemen yanaşırsın ve ikinci aşamaya geçmiş olursun. 2. aşama ise müşterinin ALICI MI, BAKICI MI olduğunu tespit etmek. Kredi kartınız yanınızda mı. İsterseniz limitini kontrol edelim. Yanlış cevap verirseniz satışçı hemen yanınızdan uzar. KISACA PARA KONUŞUR. Sakın bana GM var; GİZLİ MÜŞTERİ var demeyin. Hani yukarıda sormuşlardı ya, O KAMERALARDAN ARKA TARAFTA MÜŞTERİLERİ TAKİP EDEN BİRİLERİ VAR MI DİYE. Mağaza müdürü yada sorumlusunun görevi o kameralardan sürekli olarak mağazaya giren çıkanı izleyip GM'leri tespit etmek ve boştaki satış elemanını gmye yönlendirmektir. GM zamanlarıda az çok bellidir. Çoğu GM zaten bellidir. HANİ SİVİL POLİSLER ASLINDA GİZLİDİR AMA ÇOĞU SİVİL POLİSİNDE SİVİL POLİS OLDUĞU BİLİNİR YA, İŞTE GİZLİ MÜŞTERİDE ÖYLEDİR, SÖZDE GİZLİDİR AMA HERKES BİLİR, HERKES BİLMESEDE ÇAKAL MAĞAZA MÜDÜRÜ YADA SORUMLUSU BİLİR.

  Daha yarısını bile yazamadım, eğer zaman olursa başka zaman kaldığım yerden devam ederim 🙂

 • Mehmet

  Ha unutmadan bir de şu meşhur renkli indirim günleri var. Hani %50-60 indirimiler olur. Birgün önce mağazaya gelirsin. Örneğin TV'nin fiyatı 5350 TL'den 2200 TL'ye inmiştir (!) Siz ertesi gün bu TV'yi 1100 TL'ye alacağınızı sanırsınız. Ertesi gün mağazaya gelirsiniz. Bir bakarsınız Etiket ya bir gün önceki etiketle aynı yada 2200 TL'den 2170 TL'ye düşmüş. Siz neden böyle olduğunu sorduğunuzda efendim onda zaten indirim vardı cevabı alırsınız. Hatta hiç unutmam mağazaya gittiğim ilk hafta renkli bir indirim olmuştu. Etiketi değiştirirken eski etiketle yeni etiketin aynı olduğu yada indirimli renkli etiketin birgün önceki etiketten daha yüksek. EVET YANLIŞ OKUMADINIZ DAHA YÜKSEK olduğunu görünce elimde etiketlerle mağaza müdürüne gittim ve etiketlerde yanlışlık olduğunu söyleyip durumu anlattığımda yanındaki eski çalışanlarla birlikte bana 2-3 dakika katıla katıla gülmüşlerdi ve müdürün cevabı şu oldu " SEN DAHA YENİ DÜŞTÜN ZAMANLA ALIŞIRSIN." Ben hiçbir zaman alışamadım içime sindiremedim. SAKIN İNDİRİM PALAVRALARINA İNANMAYIN. Adamlarda sırf bu işin takibini yapan ayrı bir bölüm var. Aslında burada devletinde ihmali var. O fiyatlardaki oynamanın satıcının insiyatifinde keyfine göre olmaması gerekiyor. En azından o fiyatların yanına tarihte yazılmalı ve hangi tarihte o fiyat geçerliydi ve gerçekten o fiyatmıydı. Denetlense öyle palavra etiketler görmeyiz.

  Örnekle açıklayayım. Bir Laptop fiyatı 2200 TL. Bu normal indirimsiz gerçek piyasa fiyatı. İndirim olmadan bir hafta yada 10 gün önce laptopun fiyatı birden 2900 TL'ye çıkar. 3-4 gün böyle kalır. Eğer fiyatları takip etmiyorsanız. Kazık fiyata laptop almış olursunuz. 3-4 gün sonra bir etiket değişikliği gelir. Fiyat 2900 TL'den 2200 TL'ye düştü diye etiket gelir. Sonra indirim reklamları çıkmaya başlar. Ve renkli indirim deki fiyatı da 2200 TL olur. Yada seri sonu bir ürün var. Fiyatı 500 TL'den 200 TL'ye düşmüş. İndirim günü bakarsınız ürünün fiyatı 500 TL'den 250 TL'ye düşmüş 🙂 YERSENİZ TABİ. Neyseki bilinçli tüketici sayımız her geçen gün artmakta. Bunu farkeden birkaç müşteri mağaza yetkililerine durumu sordular kaç defa. Alınan cevap hep aynı. EFENDİM FİYATLAR MERKEZDEN GELİYOR. BİZ BİRŞEY YAPAMIYORUZ. E tabi açıklama böyle olunca aynı müşteriyi birdaha o mağazaya gelmiyor ama kimsenin umrunda değil tabi. Çünkü onlara BİLİNÇLİ MÜŞTERİ DEĞİL, BİLİNÇSİZ MÜŞTERİ LAZIM. O yüzden bilinçi müşterilerin SESLERİNİ DUYURMASI LAZIM. İşte bu ayarlamayı yapan bölümün adı satış stratejileri. Yani fiyatları hergün değiştirip müşterinin kafasını allak bullak ederek. Hangi ürünü müşteriye en pahalı nasıl satıp daha fazla para kazanırız da bu bölümün görevidir. Kemal Sunal'ın filmindeki DMDYD partisi gibi. Halka Devlet Millet Dirlik .... güzel bir açıklama. Ama aslını filmi izleyenler bilir 🙂

  Ayrıca sakın peşin fiyatına 12 taksit yapıyoruz yalanına inanmayın. Çünkü satışlardaki pazarlığı önlemek için PEŞİN ALANDAN DA 12 TAKSİT VADE FARKLI FİYAT ALINIR. SONRADA EFENDİM NAKİTTE VERSENİZ, TAKSİTTE YAPSAK FARKETMEZ DERLER. Sağlamasını yine piyasadan yapabilirsiniz. Örneğin Galaxy S3 piyasada peşin fiyatına 5 taksit 1600-1700 TL'dir. Ama bu mağazada peşin fiyatına 1999 TL'dir. ( Çünkü 2000 TL yazmayınca müşteri ......... neyse )

  Böyle bir alışveriş yapmak zorundaysanız. Peşin ayrı taksit ayrı fiyat veren yerleri bulmaya çalışın mümkünse. Eğer yoksa Peşin fiyatına 5-6 yada 2-3 gibi en az taksitli rakamları arayıp bulun ki. Gerçek rakama yaklaşmış olun.

  Yazılarıma fırsat buldukça devam edeceğim ama bu yazıları okurken aklınızdan şunu sakın çıkarmayın. BURADA YAZDIĞIM KİŞİ VE KURUMLAR TAMAMEN HAYAL ÜRÜNÜDÜR. ÜLKEMİZDEKİ ELEKTRONİK PERAKENDECİLERİYLE HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR 🙂

  • DDGuclu @ddguclu

   Böyle yazmanız hiçbir şey ifade etmiyor. Eğer mağaza ismi veremiyorsanız hiç alışveriş yapmayın demekten başka bir şey değil bu yazdıklarınız.

   Ha ben internetten tüm fiyatlara bakarım, aynı zamanda birkaç mağaza da gezip, garanti sürecinde en fazla yardımcı olanı seçerim mesela. Benden 200 lira fazla almışsa 3000TL'lik televizyon için önemsemem. Garanti sürecinde uğraştırmayanı yok ama en azından sonuçlandıranları var adam akıllı.

   Ve şu dediğinize gerçekten özen gösteriyorum, eğer biri bana yardımcı olmuşsa satış sırasında, o elemanı bekliyorum işi bitsin ve benim satışı tamamlasın. Diğer türlü gerçekten haksızlık oluyor. Hangi mağazadan bahsediyorsunuz bilmiyorum ama şu ana kadar böyle bir tartışma başıma gelmedi ki yakın zamanda 10000TL civarı alışverişler yaptım.

   Ben isim vererek uyarayım insanları:

   Vatan bilgisayar: Yüzde 25 indirimlerine kanmayın. Ürünün 1 sene önceki piyasaya giriş fiyatını verip hala bunun üzerinden indirim diyorlar. İnternet sitesinden alışveriş yaparak anlaşmalı kartlarla piyasa ortalamasına ürün alabilirsiniz.

   Teknosa: Bilgisiz elemanı çok fazla. Elemanlarından medet ummayın ama sonrasında garanti süreç takibi için tavsiye ederim. Samsung TV almıştım, kurulumda arızalı çıktı, Samsung Türkiye'nin 'akıllı' süreci yüzünden değişim onayı çıkması 15 gün aldı ama çıktığı anda bana yolladılar. (Teknosa bizim müşterimiz olduğundan sordurdum, aslında stoktan eksiye düşüp verebiliyorlar ama bu ay sonuna gelirse sıkıntı çıkabiliyormuş.) İndirimleri çok daha istikrarlı.

   Bimeks: Her zaman için alternatifi olan bir mağaza. İçerisi bana nedense Migros'taki elektronik bölümüne gelmişim havası verdiğinden girmem.

   ElektroWorld: Çok yerde olmadığı için pek gitmiyorum. Gittiğimde de genelde istediğim ürün yoktu hiç; o yüzden çok yorum yapamayacağım.

   MediaMarkt: Sorgusuz sualsiz değiştirdikleri ürünler sayesinde oldukça memnun kalmıştım zamanında. Ucuz oldukları ürünler var ama her zaman ucuzuz sloganı doğru değil. Gezmek ve yan ürün almak için ideal bir yer bence.

   Darty: Çalışanları ortalama, zorlarsanız garanti sürecinde dikkat ettikleri güzel şeyler var. Mesela CepKask ile anlaşmalarını fes etmişlerdi çok şikayet gelince. Bu tarz şeylere dikkat ediyorlar. Çok yayılamama sebeplerini bilemiyorum tabi, belki şirket politikasıdır. Gitmiyorum gerçi uzun zamandır.

   Gold Bilgisayar: Bayi olayını fazla abartan bir firma. Bence çalışanlarına çok kötü davranıyorlar ki bi çalışanı 1 seneden fazla göremiyorum mağazalarında. Yakında bakkallara bile bayiilk verebilecek potansiyelleri olduğu için güvenmiyorum.

   hepsiburada.com: Müşteri memnuniyeti konusunda iyiler ama genelde ürünler pahalı oluyor. Ama internetten alışveriş yapacaksam ve alacağım ürün küçükse tercih ederim sıkça. Özellikle DVD, kitap ya da aksesuar alacaksam.

   Kliksa.com: Teknosa'nın ucuz sitelerle yarışmak için çıkardığı bir marka. Teknosa'nın sahip olduğu garanti vs. koşullarından ayrılar. Bu sebeple de oldukça ucuzlar belli ürünlerde. Bakalım ne kadar böyle devam edebilecekler.

   istanbulbilisim: Çok sakatlar. her ürün var ama aslında yok. Tutturursanız çok ucuza alırsınız ama tutturamazsanız çok beklersiniz.

   Bunların haricinde alışveriş yapmadım. Ama şunu diyebilirim ki, satış yapmak müşteri memnuniyetinin önünde dediğiniz gibi.

   Apple Retail Store'lar açıldıktan sonra onlara da bir bakmak lazım. Keza müşteri memnuniyeti konusunda bir numaralar şu anda Amerika'da özellikle. Eğer adam gibi eğitirlerse ki eğitimleri çok baba oluyor diye biliyorum, o zaman ne nasıl satılır ve hizmet nasıl alınır göreceğiz.

 • musketeer

  videoyu izlerken, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın, Türkiye Tel Aviv Büyükelçisi'nin yanında yüksek koltukta oturması geldi birden aklıma. Sohbetten ziyade sorguya çeker izlenimi oluşturdu bende.

 • veteran suicide bomber

  sadece bir kişi ile yapıldığından biraz kısır bir söyleşi olmuş. bunun aynısını 3-4 farklı mağazada çalışmış veya çalışan elemanla yapmak hem tecrübeye dayalı örnek sayısını artırır hem de objektif bir söyleşi olmasını sağlar. çünkü çalışılan mağaza, mağazanın lokasyonu ve müşteri profili çok önemli.
  bundan 2 sene önce bu elektronik mağazacılık işine girdim ve o süreden beri 5 farklı mağazada çalıştım. Müşterisinden mağaza müdürlerine kadar binbir çeşit enteresan olayı hafızama depoladım. Ve açıkçası bu tip doğrudan insanla muhatap olduğun bir işi herkese bu kadar bol keseden önermem.

  kısaca; söyleşi eksik kalmış. 25 dakika yetmemiş. daha fazla isterik.. 🙂

 • tekir

  satana kadar kankadırlar...

 • Mustafa

  Ben aldığımın 30. günü Teknosa'ya iade ettim HS282'i. Bu biraz da sizin ne kadar dişli olduğunuza göre değişiyor. Eliniz sağlam olmalı...

 • kara çocuk

  bende bir satış danışmanıyım öncelikle gittiğiniz mağzada bu işi yapanlarda insan siz nazik kibar ablayışlı olduğunuz sürece kimse sizinle ingilenmekten kaçmaz burda kerkez bilinçli ve insanlığını üzerine alarak alışveriş yapmaya gelirse herkez mutlu olur satıcıda alıcıda memnun ayrılır ağzında sıkızla elinde içecekle ukala şekilde mağzaya giren kişilere hiç bir danışman düzgün muamele yapmaz

 • Ziyaretçi

  Çok pardon fakat bu adam nasıl bir satış danışmanı ben onu anlamadım. 1 yıldır bu işi yapıyorum, bende fotoğraf makinesi ile ilgili görevliyim. Ama bu arkadaşın anlattığı gibi müşteriye böyle davranmıyorum. '' Mp3 alacak, rengini bana soruyor müşteri ben nerden bileyim? '' Bu ne demektir yahu? Senin bir kotan var sonuçta, senin para kazanman için müşteriye gayet güzel sunum yapmalısın ki müşteri memnun kalsın ve o mağazaya gelsin, ayrıca o mağazada da seni bulsun başkasını değil. Seni çalıştıran iş verene acırım, yazık o verilen maaşa, yatırılan sigortaya ve senden bin kat yetenekli insanların işsiz kalmasına. Bu videonun yayınlanması bile saçmaca açıkçası..

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Oooo, sadece teknoloji mağazası değil, tüm mağaza türlerinde çalışmak başlı başına bir olay. Benimde 3 aylık bir deneyimim var, her ne kadar müşteri olarak genelde şikayet etsek te, tezgahtar olarak ta, müşteriden çok şikayet edilmektedir. Her çeşit ama her çeşit insanla karşılaşılıyor.
  Benim çalıştığım yer, sağlam firmaydı. Hemen bir oryantasyona alıyorlardı ama çoğu yerde olmuyordur muhtemelen. Bizde maalesef, iş verenin değil, çalışanın kendisini eğitmesi gerekiyor.

 • sinananis @sinananis

  Olmadığını söylediğimiz bir ürünü hiç mi yok kelimesiyle cevaplayan müşterileri selam olsun