Paylaş Paylaş

Asus Zenbook 13 UX333FN İncelemesi

Asus'un küçük ve hafif dizüstü bilgisayarı Zenbook 13'ü inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • gordonfreeman @gordonfreeman

  aa satın alamayacağım bir ürün dur bi izliyim.

 • Kesb-i @kesb-i

  Yeni bir çöp. Hala 90lardan kalma şarj girişi. 7nm gelsin artık.

 • Deniz Ali Satici @denizalisatici

  Katılıyorum.Merak edip baktım, çok daha ekonomik bir işlemciden öyle aman aman bir farkı da yokmuş.
  https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Core-i7-8565U-vs-Intel-Core-i5-8250U/3308vs3042

 • Nostromo @nostromo

  Şu bilgisayarların illâ ince olsun hafif olsun hastalığı nereden türedi anlamıyorum. Soğutabilsen tamam da inceltme arkadaş soğutamıyorsun işte. Azıcık daha kalın olsun ağır olsun ama sağlam olsun. Bunu cihaz çok ısınıp çabuk bozulsun diye yapmıyorlarsa ben de adam değilim. Ayrıca dizüstülerde menteşelerin kırılması çok yaygın ve kronik bir sorun iken ekranı yukarı kaldırınca tüm yükün ekranın menteşelerine binmesi tasarım hatasıdır bence. Eski dizüstü bilgisayarları özlüyorum. Fan büyük olduğundan yeterince soğutabiliyordu, işlemciyi,belleği,diski,ağ kartını vs değiştirebiliyorduk

  • Onur Ortakaya @onur-18-fb

   kalın sağlam ve agır zibilyon tane notebook mevcut zaten hafif ince taşınabilir düzğün makina bulmak problem devamlı taşımak zorunda olan insanlar için bu ürünler ilk seçenek oluyor

  • Orcun @orcun

   Eskiden bilirsin notebooklar vs çok ağır ve çok kabaydı. İşte mesela neydi min 3 kiloydu 2 3 cm kalınlıktaydı tuğla gibi adaptörü vardı falan ve pilleri çok az gidiyordu. O dönemde de ısınma sorunları vardı çünkü intelde T serisinden sonraki P serisi ilk core i serisinden öncesi yani NM sıkıntılardan dolayı işlemciler gene aşırı güç tüketiyor ve ısınıyordu. Yetmiyordu zaten kaba ağır + ısınıyordu. Mesela bende T9000 serisi işlemcili notebook vardı, 90 derecedeydi boşta alet kapanıyordu kasası heryeri yanıyordu. Yetmiyordi nvidia'nın dandik ekran kartları vardı falan belaydı bu aletler.
   İyi yanı işte dediğin gibi değiştir, hdd değiştir ram tak cpu'u değiştir ekran kartını mxm tipteydi onu da değiştir vs. vs. ama işte bu olay bir yere kadar bitecekti çünkü taşınabilirlik kavramından uzak cihazlardı. Şahsen yıllarca 3 küsür kiloyu ben sırtımda taşıdım ya adaptörü yarım kiloydu birde 4 kiloya yakındı kalındı vs evden işe, işten eve taşı allah taşı her allahın günü, ondan sonra intel dedi ki ben U serisi yapıyorum 3. nesil ile beraber core i serisinde U serisi yapmaya başladı. Bunların ana amacı daha az ısınması frekansı düşüktü çekirdek sayısı azdı vs .vs. amaç bu, çünkü bu sayede aradan soketi kaldırıyordu ince ve hafif bilgisayarların yapımına olanak sağlanıyordu. E birde bilirsin üreticiler kendi aralarında sidik yarışındalar, amaç aslında biraz pazarlamanın yanında sidik yarışı, '' bakın buyruuun benim aletim 1 kilo incelik bu kadar mm veeee içinde i7 vaaaaaaaar '' demek.
   Böyle birde algıyı oluşturdular, şu cihazda mesela en üst seviye makine olduğunu varsayalım, işte 16 gb ram, 1 tb m.2 ssd. işte incecik kasa incecik çerçeve 1 kilo vs. vs. vs. buna düşünsene içinde i3 var mesela e ne oldu ? i7 ile yaptığı o '' bende i7 var ağalar '' pazarlaması sidik yarışı söndü gitti.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   İşlemcisini soğutmuşlar zaten

  • Burak Yılmaz @burakyilmaz

   %100 katılıyorum, aceleyle macbook air aldım hayatım karardı, kasa ince olsun diye 2 usb port koymuşlar ikisi de type C, flaş bellek takacam dönüştürücü kullanıyorum, son çıkan macbook olmasına rağmen kendinden 1 ay önce çıkan iphone xsmax ile uyumlu değil çevirici olmadan telefonu şarj edemiyorum, 3.5mm jack koymuşlar kulaklıkları da uyumlu değil. taşınabilirlikse muhabbet klavyeli kılıfı olan ipad pro 2 yi tavsiye ederim. Ultrabook pişmanlıktır.

  • Nostromo @nostromo

   @onur-18-fb @onur-18-fb Kalın ve sağlam zibilyon tane cihaz yok o eskidendi. Bulsan da istediğin konfigürasyonda bulamıyorsun.Çoğu ince ve hafif artık

   @orcun Haklısınız ,eski dizüstüler de ısınıyordu ancak firmalar inadına inceltmeye çalışmıyorlardı. Tamam 4 kilo olsun demiyorum ama böyle de kağıt gibi olmasının bir gereği yok soğutamıyorlar işte. Ana sistemin olarak 3-4 sene kullansan (dizüstü benim ana sistemim) anakartı eline alırsın. O küçücük kasanın içinde büyük bir sıcaklık birikiyor. Bilgisayar tamircisi arkadaşım var diyor ki, ''bu dizüstüler son yıllarda incelip hafiflemeye başladığından beri tamir için gelen müşteri sayısı 3-4 kat arttı'' Makinalar bir süreden sonra çatır çutur bozuluyorlar artık

   @gamsizm abi neyini soğutmuşlar Alllah aşkına, 90 derecelerden bahsediyorsunuz. 90 derece suyun kaynama derecesidir, o sıcaklıkta bir çayı ağzına alsan yanar. Tamam saçma bir örnek ama dile kolay 90 derece. Üstüne bir de incecik fanı vardır kesin, elektrikli süpürge gibi öter. O derece ki ekran kartı hızını düşürüyor yani. Zaten yer sorunu var meselâ touch padi kullanan 10 kişi ya vardır ya yoktur 🙂 İcabında onu iptal edip iç hacmi ona göre tasarlayarak bir tane daha fan koyulabilirdi gibi gibi. Touch pad yerine ürünle görsel olarak uyumlu ufak güzel bir kablosuz fare verilir olur biter. Kullanım açısından touch pad optik okuyucu gibi bir şey, kimse kullanmıyor ki

  • Orcun @orcun

   @nostromo O dönemlerde de bir incelme furyası vardı ama daha çok upgrade edilebilirliliği azalttılar. Hani bana birtane eski tip diyebielceğimiz makine geliyordu tamire bir açıp bakıyordum içi full boşluk ama bu boşluğa rağmen adam soğutmasını arttırmamış, pcb ufaltmış geçmiş. Bana mesela tamire gelenlerin büyük kısmında ya ısınma sıkıntısı ya da menteşe kasada kırıklardan vs geliyor, çünkü parça da narinleşiyor. Hatta tamir ettiğim menteşe sayısını orantılarsam asus ve lenovo başı çekiyor. 10 tane notebook geliyorsa ya ısınma 2-3 tanesi gerisi de hasar vs. çünkü malzemede dandikleşiyor. Şu mesela zenbook 13 içinin resmini ekliyorum. Bak en basitinden menteşe kısımlarıan bakabilirsini ayakları anakarttan da destek alıyor. Bunu asus son 3-4 senedir yapıyor o menteşe plastikten ayrılıyor anakartı da kırıyor. Bana böyle son 2 yıldır 4 tane cihaz geldi, ve hiçbir şey yapamadık çünkü oradan yollar geçiyordu ve cihaz pert. Anakartı da aliexpress vs de yüzlerce dolardı, öyle atıl duruyordur hala çoğunda bu aletler. Hani inceliyor da malzemesi de dandikleşiyor apple gibi şunu komple metal yapın ya ? yok içine i7 bas geç çerçeveyi incelt daya plastiği milleti salak yerine koy geç.

  • Nostromo @nostromo

   @orcun Haklısınız, ben de aynı şeyi diyorum işte. Malzeme kalitesinden feragat etmeden inceltilebiliyorsa eyvallah ama olmuyor. Aletin bir yerleri çatur çutur gidiyor. Zaten Asus bu konuda en kötü şöhretli marka. Milletin beğenmediği Acer bile nispeten daha iyi

 • Orcun @orcun

  Amaç sadece ince ve hafif cihaza i7 işlemciyi de koyduk tasarım da böyle aha buyrun demek. Birde bu işin ihtiyaç boyutu var, mesela ben yıllarca sırtımda 15.6 inçlik 3 küsür kilo notebook taşıdım evden ofise vs. Sonra sony bu ultrabook olayı ile bir cihaz çıkartmıştı i5 li onu aldım hem ince hem de hafifti böylece omuz çantasıyla çok rahat taşıdım işte de her işimi gördü. Genelde böyle cihazların amacı zaten bu, yoksa gta 5 işteyen adama bu cihazı alıyorsa birileri bilmiyordur. Onların klasmanı ayrı sonuçta, macbook mesela daha çok iş bilgisayarı konumunda oyun yönü neredeyse sıfır. Ama işte adamlar ona gittiler i9 cpu koydular neden ? işte sırf '' bakın bizim bilgisayarımız hem ince hem hafif hemde içinde i9 var ahey ahey'' demek için, tamamen prestij meselesi.

 • theodosius @theodosius

  Youtube'ta klasik TS thumbnail'ı olmayınca fark etmemişim burada gördüm videoyu. Thumbnail'ı değiştirin bence.

 • LOOP @loop

  BU kasada sıcaklığın ekranın altına vurması o bölgeyi uzun vadede deforme eder mi @gamsizm

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bilmiyoruz onu. Ama ordu standartlarına sahip bir üründe kontrol edilmiştir diye düşünüyoruz. Bir de tabii o ekran için o sıcaklık belki çok anlamsız bir değer boşuna dert ediyor da olabiliriz.

  • LOOP @loop

   @gamsizm Kendi notebookumdan biliyorum yıllar sonra sıcak hava çıkışının çevresindeki plastik diğer tarafa nazaran gevremişken(canın notebookundan var bende hp g6 🙂 3 yıl sonra o ekran civarında bir gevrekleşme olma ihtimali olabilir gibi geldi de ondan sordum.. Ordu standartları derken pazarlama cünmlesi değil mi bunlar? Aslı astarı oluyor mu bu söylemlerin.

  • Can @berkaroon

   @loop oluyor hocam fakat ordu neyi test ediyor bakmak gerek. Belki de sadece menteşeyi kontrol ediyor? Sertifikaya bakmak gerek.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Yalnız işlemcide throttle sorunu yok. Zaten olması da zor zira hızını düşürüp kendini hep koruyacak. Ama çekirdek sayısı yüksek olduğu için eski nesle göre performansı yüksek kalacak.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @ermanyurdakann Kullandığınız her yazılım 4 çekirdek çalışmıyor. O zaman 4GHz hızına ve yukarısına çıkıyor. 4300 MHz'de çalışıyor diyebilirim hatta. 4.6 çok nadir gördüm.

 • ersoy @ersoy

  Bu ultrabookları gereksiz bulanlar olmuş, ama sürekli ülke değiştiriyorsan, sadece kabin bagajı taşıyorsan, bırak kiloyu, on gramın bile önemi varsa... ve çantanın içinde santimleri bile hesaplıyorsan.. gayet gerekli bir alet. Şu an kullandığım gayet ince ve hafif olan bir önceki seri (UX305F) bile gözüme büyük gelmeye başladı. Bu yeni nesil çerçevesizlere kaç gündür bakıp duruyorum. Bakalım hayırlısı 🙂

 • ersoy @ersoy

  Kuala Lumpur'da İ5, 8ram, 512gb.. 6200 lira. Altına benim laptopu koydum, UX305F ile boyut farkı. Fotoğraftan çok anlaşılmıyor ama ciddi bir fark var..

 • Koray Üstüner @korayus

  Laptop genel olarak güzel fakat bence Zenbook serisinde (veya PRO serisinde) olmazsa olmazlar şu şekile olmalı:
  USB-C üzerinden şarj edebilmek. 3 tane USB-C ve 1 tane USB Type A 3.1 girişi. HDMI çıkış. Thunderbolt 3 desteği. Değiştirilebilir veya eklenebilir M.2 PCI-x 4x SSD. İşlemci mümkünse daha soğuk olmalı ki daha uzun süre yüksek frekanslarda çalışabilsin. Bunun için belki de 14nm den daha küçük üretim teknolojisini beklememiz lazım. Throttle olayı bu tür premium ürünlere yakışmıyor, böyle bir şey olmamalı.
  Ekran IPS olmalı ve mümkünse aRGB'nin %100 ünü desteklemeli.
  802.11ax wifi bağlantısını da artık yavaş yavaş görmeliyiz.

 • Tarık Behlül Karagöz @tarik

  MX150'yi soğutabilseler tam alınır makine olacakmış. Sorunsuz ultrabook yok maalesef.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Hala TYPE-C üzerinden "Power Delivery" ile şarj edemiyor!
  Bu özelliği olmayan cihazı almam.