Paylaş Paylaş

Witcher Dizisi Başladı - Oyun Gündemi 47

Steam ve Epic Games Store’da yılbaşı indirimleri başladı.

Henry Cavill: “Evde kalıp oyun oynamak istiyorum!”

CD Projekt, The Witcher’ın yazarıyla yeniden anlaşmaya vardı.

Respawn’dan yeni bir tek kişilik Star Wars oyunu geliyor olabilir.

Warcraft 3: Reforged’un çıkış tarihi belli oldu

PlayStation 4 kontrolcüsüne eklenti geliyor.

Capcom, Dino Crisis’in marka tescilini yeniledi. Resident Evil elçileri, henüz duyurulmamış yeni bir oyunu deneyecekler.

Stadia, Journey to the Savage Planet’ın geliştiricisini satın aldı.

The Wolf Among Us 2, yeni bir oyun motoru kullanacak.

The Game Awards izlenmeleri geçen yıla kıyasla büyük oranda arttı.

Nexus Mods, az sayıda kullanıcının bilgilerini çaldırdı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mustafa ÜNLÜ @mustafaunlu

  Ben 60 TL fazla verip steamden alırım. Epic'in exclusive oyun politikasını sevmiyorum, dahası firmaya güvenmiyorum.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Onun bir sebebi var en az üç bölüm lazım.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Oyunu degil kitabi dusunerek izleyin.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Kitapları okuyup bitirdim aynı şekilde oyunlarınıda. Benim gibi hikayeyi etten tırnaga bilenler diziyi izlerken heyecan haz alamıyordur eminim. Witcherı hakkıyla yapacak bütçe olsa eger game of thrones gibi 50 tane çıkar. Evrenler, ırklar ve yaratıklardan ziyade siyasi ve macera dolu olaylarla bitmek bilmeyen bir hazine tabi dogru kullanırlarsa ve yazarda paragöz olayı bir kenara bırak diger evrenlerd yazarsa.

 • Timur Gökmen @xtimurx

  @erdemozkir O zaman tüm sezonu izleyin derim 😀

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Bu gundemle pek alakasi yok ama bu siralarda beni sevindiren ender haberlerden birisi de RDR2'nin Steam'de cakilmasi, alanlari da pisman etmesi oldu.
  RockStar icin PC cephesinin zerre kadar onemi olmadigini herkes bilir, ama bu durumda bile EpicFailStore'da bayram yapan oyunun Steam'de ezilmesi onlarin da dikkatini cekmistir.
  Sazan avi niyetine %20 indirim yapmalari (Sozde) yardim edecek mi bakalim.

 • Sensei Hazretleri @syndicatedynamics

  Diziyi bitirdim, oyuncuların saçma sapan seçilmesinden dolayı hiç zevk alamadım, ve pek güzel sahnede yoktu zaten. zenci elf mi olur lan :S

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

  Ağzınıza sağlık beyler, her bölüm ile gittikçe ustalaşıyorsunuz ve keyifle seyrediyoruz. 😎👍🏻
  Ama abonelik çağrısını en güzel @hkellecioglu abimiz yapıyor, çok yormayın kendinizi 😄
  "Boş geçmeyelim..."

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Witcher dizisini ben de çeşitli yollardan izledim 😛 Oyunu az biraz biliyorum, kitapla alakam yok. Sonuç olarak diziyi beğendim ama sanki Henry abimiz diğerlerinin rızkını da yemiş gibi. 😀 Yani adam çok iyiydi ama diğer karakterler onun kadar iyi oynamayınca sırıtıyor işte.

 • Oktay @okt

  Yakışıklı, izbandut ve oyundan anlıyor. Cavill'i savunacağız.

 • Outrun @outrun

  @ugury
  https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/edfotn/cd_projekt_sa_solidifies_relationship_with/fbhv0rt/
  Şu yorumlarda denk geldim de, Andrzej Sapkowski oğlunu kaybetmiş. Parayı da onun sağlığı için harcayacakmış o yüzden olayları çıkarmış diyorlar. Parayı istediğinde oğlunun sağlık durumundan bahsetmemiş, öldükten sonra açıklamış diyorlar. İngilizce kaynak yok gibi ama Lehçe kaynak vardır belki, özellikle r/witcher 'da çok polonyalı takılıyor, bu yorumları da onlar yazmış olabilir. Ben de sinir olmuştum böyle para isteyince ama hem gerçekten de yasal olarak hakkı varmış hem de oğlunu kaybetmek üzere olan bir babaymış yani. Çakal demek doğru değil bence.
  https://www.gamepressure.com/newsroom/andrzej-sapkowskis-son-has-passed-away-without-him-there-would-be/z6d99

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Böyle bir durum varsa üzücüymüş.

  • reducto @protego

   Yasal hakkı sadece Polonya'da var yalnız. Polonya'ya özel bir kanun yüzünden. Bildiğim kadarıyla dünyanın herhangi başka bir yerinde böyle bir kanun yok.

   Durum üzücüymüş. Ama bunun için para istedi falan geçelim bunları. Adam 16 milyon dolar istedi yahu böyle bir sağlık masrafı mı var? Kim inanır buna. Kaldı ki en başta CD Projekt'le hep dalga geçer gibi ve hakarete varan şekillerde konuşuyordu. CD Projekt'le arasının bozulma sebebi de bu zaten para istemesi değil. Sonra çıkıp sağda solda ego yapmaya başladı, ben olmasam CD projekt bir hiç ben yazdım ettim falan... CD Projekt olmasa bu abimiz hala ülkesi dışına çıkamamış bir yazar olacaktı. Bu sayede kitaplardan ne kadar para kazandı kimbilir. Gidip insan gibi yeni anlaşma yapmak yerine abuk subuk açıklamalar yapıp durdu. Sonra da neymiş efendim sağlık masrafına harcayacakmış. 16 milyon dolar? peh

  • Outrun @outrun

   @protego Zaten anlaşma Polonya'da yapılmış.
   Diğer yandan, adamın oyunlarla dalga geçmesini, oyunların asla başarılı olamayacağını zannetmesini falan ben yaşlılığına bağlıyorum. Adam 71 yaşında. İlk anlaşmayı yaparken de yaşlıymış şimdi de yaşlı, geri kafalı kesinlikle. Tam da çevirisi yok bunun, adam "out of touch", oyun dünyasından haberi yok resmen.
   Niye 16 milyon istemiş bilmiyorum, tahminim dikkat çekmek için yüksek söyledi, zaten alamayacağını biliyordu. İstediğini de aldı şimdi, bu sefer yüzde üzerinden bir anlaşma yapmışlardır en azından.
   Sonuç olarak 16 milyon dolar falan almadı. Oğlu öldü. Daha kötü ne ceza çekebilir ki bu adam (saçma sapan açıklamaları için)?
   Benim üst mesajımda bahsettiğim bilgiler "Nowa Fantastyka" adlı derginin haziran 2019 sayısından geliyormuş bu arada. Oğlu öldükten sonra da artık parayla yapacak bir şeyi olmadığını falan da söylemiş. Hem dergiye erişemediğimden hem de zaten Lehçe bilmediğimden onaylayamıyorum bunları ama mantıksız da gelmiyor. En azından artık adama gıcık olmuyorum, ben de o haberleri okuduğumda çok sinirlenmiştim adama en başta.

  • HolyDemiJohn @holydemijohn

   @protego Hayır bu tarz fikri mülk sahibini korumaya yönelik yasalar dünyanın her yerinde var. Ayrıca yasanın Polonya'ya özel olup olmaması, Sapkowski'nin parayı hasta oğlunun tedavisi ya da yeni bir lüks jet almak için istiyor olması hiçbir şeyi değiştirmez. Ortada yasal bir hak var ve bu hakkı istediği şekilde talep edebilir. Bence her şeyden de önemlisi CD Projekt bir şirkettir ve şirketler köşedeki mahalle bakkalı gibi yönetilmez, ödemek zorunda olmadığı bir para varsa bunu "büyüklük" yapmak adına gönlünden koptuğu için vermez veremez. Sonuçta ödenecek miktar yasal mercilerce ya da taraflar arasında yapılan anlaşmalarla belirlenir. Bu da bizim meselemiz değil. Bu haberler ilk çıktığından beri beni en çok sinirlendiren de CD Projekt'e duyulan sempatiden ötürü yasal hakkını isteyen bir yazarın hunharca eleştirilmesi. Ben hayatımda bundan daha saçma çok az şey gördüm.

  • reducto @protego

   @holydemijohn Saçma diyorsunuz, olay yasal hakkını istemesi değil. Davranış şekli. Yaptığı hakarete varan konuşmalar, sanki birileri ondan bişey çalmış gibi sözler, büyüklük taslaması, ben olmasam CD Projekt hiç kafası... Bu yüzden eleştiriliyor. Hasta oğlunun tedavisi veya jet için alması bişeyi değiştirmez doğru. Ama oğlumun tedavisi için istiyorum diyip 16 milyon dolar istiyorsa e ben de eleştiririm kusura bakmayın. Yalan var ortada. TS'deki herkesi tedavi ettirsek 16 milyon dolar tutmaz

  • HolyDemiJohn @holydemijohn

   @protego İnanılmaz gerçekten inanılmaz. Yazdığım koca paragraf yazının boşluğa doğru süzülmesi... Neyse ben zaten asıl Tansel'in videodaki yorumlarına tetiklenmiştim. Burda debelenmenin manası yok.

  • Batuhan @achfighter

   @holydemijohn bugün bir devlet sömürme kanunu çıkarsa kanuna uymayanlar kötü değil kahraman olurlar. Kanunlar her zaman haklının tarafında olacak diye bir şey yok.

   Geçmişte iki tarafın da rızası ile yapılan bir anlaşma. Elbette ki yapımcı firmayı öveceğiz. Herkes geçmişte yaptıklarının sonuçlarını yaşıyor. Hakkı olduğuna biz değil kendisi karar verir ki vermiş de zaten. Hakkı 25 bin dolar.

  • HolyDemiJohn @holydemijohn

   @achfighter Bu yorum bütün olayı benim için daha da komik bir hale soktu. Teşekkürler. Bir yazarı kocaman şirketlere karşı koruyan haksız kanunlar ve kişilerin zulmü altında ezilen şirketler... Müthiş distopya. Bunun romanını yazsana belli ki Sapkowski'den daha iyi kurgu yazarısın. (Son kez ciddi yazıyorum. Mantıklı düşünün, zor biliyorum ama bu tarz kanunların kimi ne gibi haksızlıklardan koruduğunu umarım idrak edersiniz. Tekrar etmekten yoruldum artık burda devlet tarafından korunmak istenen fikri mülk sahibi ve bunun ciddi haklı gerekçeleri var.)

  • reducto @protego

   @holydemijohn Benim bildiğim kadarıyla Türkiye'de bu tarz bir kanun yok, yine yanlış hatırlamıyorsam bu konuyla ilgili bir makalede diğer AB ülkelerinde bu tarz, yapılan anlaşmayı geçersiz kılacak şekilde fikrimülk sahibine pozitif ayrımcılık tanıyan kanun yok diyordu.

   Sizin yaklaşımınızı anlıyorum, yanlış da değil esasen. Bu gibi önceden öngörülemeyecek durumlarda telif hakkı satışına sonradan düzenleme getirilebilir. Bunda bir sorun yok zaten benim karşı çıktığım bu değil. Benim karşı çıktığım bu adamın davranışları. bilmiyorum konuyu ne kadar takip ettiniz, bu yazar CD Projekt'le ilk anlaşmasında adamlarla resmen alay etmiş. CD Projekt satılan oyun başına yüzde olarak pay teklif etmesine rağmen DALGA GEÇİP nakit para verin demiş. Oyun satışları arttıkça bu herif çıkıp abuk subuk şeyler söylemeye başladı. Yaptığı hakarete varan açıklamalar, sanki CD Projekt bunu dolandırmış gibi konuşmalar, ego patlaması, "ben olmasam CD Projekt bir hiç" gibi abuk sözler. Son söylediği "parayı oğlumun tedavisi için istedim" ise tam bir duygu sömürüsü. 16 milyon dolar isteyip sonra oğlu için istediğini söylüyor, yemezler.

   Olaya diğer taraftan bakarsak, asıl CD Projekt olmasa bu adam bir hiçti. Eserleri ülke dışına çıkamamış, iki kuruş paraya telif haklarını satan bir yazar. Şimdi diyoruz ya bu kanun telif hakkı sahibine pozitif ayrımcılık sağlıyor diye(ki öyle), peki öteki açıdan, CD Projekt sayesinde bu adam kaç para kazandı? Kitap satışları 100 katına çıkmıştır herhalde. Bu yazarın sayesinde mi yoksa oyunların sayesinde mi? Böyle bir ekstrem kanun varsa, belki bunun da göz önüne alınması gerek. Ben böyle düşünüyorum en azından. Sonuçta yazar bu durumdan bir yarar sağlamış ve hiçbir harcaması veya emeği olmamış bu aşamada. Para harcayıp emek veren, yıllarca uğraşan CD Projekt, bu eserlerin sayesinde kitap satışları patlayıp oturduğu yerden para kazanan da yazar. Ama ekstra para ödeyen de CD Projekt. Sanki bir terslik var gibi. Bu durumda belki de eşitlenmiş sayılmalı? En azından kanunda bu durum da göz önüne alınıp ona göre karar verilmeli. Sonuçta bu kanunun olma sebebi, eser sahibinden alına haklar sonucunda ortaya çıkartılan yeni eserin aşırı fazla para kazanması değil mi? Peki bu yeni ortaya çıkartılan eser sayesinde asıl eser sahibi kaç para kazandı? Bu konuda tartışabileceğimizi düşünüyorum.

  • HolyDemiJohn @holydemijohn

   @protego Adamın egoist olması, dalga geçmesi, antipatik yaşlı bir bunak olması falan yine etkisiz argümanlar. Yani gerçekten gelen yorumları hayretler içerisinde okuyorum. Multimilyondolarlık şirkete üzülüp, onla empati yapmak, duyguları varmış da incinirmiş gibi davranmak çok çocukça. Yine gördüğüm kadarıyla en büyük dert 16 milyon dolar istemesi. Peki bi sonraki işinde akıllı, uslu, mütevazı bir adam olur da gamer güruhunun kendisine biçtiği/hakkettiğini düşündüğü paraya razı olur. Ben en başta yazıp bırakmam gerekeni en sonda yazayım; Sapkowski çakal değildir, CD Projekt büyüklük falan yapmamıştır (arkadaşlar gerçekten saçmalamayın) ve işin sonunda parasını da almasından anlaşılacağı üzere haklıdır.

  • reducto @protego

   @holydemijohn Benim söylediklerimle, sizin anladıklarınız çok farklı şeyler. En başından beri konusunda haklıdır diyorum, sanki tersini söylemişim gibi hala bana adam haklı diyorsunuz. Şirketle empati falan yaptığım yok. Bir insanın hareketlerini ve davranışlarını eleştirmek ne zaman çocukluk oldu? Söylediğim şeylerin hiçbirini anlamak istememeniz gerçekten garip. Daha yazmanın bir anlamı yok iyi günler

 • Vedat Şar @vedo

  Ben diziyi kitapla kıyaslamayı gereksiz ve mantıksız buluyorum. Oyunu da kitaba göre değerlendirmem diziyi de. Yada tam tersi, hepsine ayrı ayrı işler olarak bakıyorum. Geralt'ı kadın bir zenci dahi oynasa bu konuya takılmam diziye bakarım. Bana sunnmaya çalıştıkları şey benim için önemli olandır ve ben çok beğendim.

 • reducto @protego

  Epic 60TL kuponunu alırsak Mayıs'a kadar kullanılabiliyor. Cyberpunk çıktığında kullanılabilir 🙂

Benzer Videolar